Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση  (Αναγνώστηκε 1121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cobr@ 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
Ερωτηση
« στις: Ιανουάριος 29, 2011, 15:20 »
Ειχα διαβαση καπου οτι οταν παρεις καινουργιο το αμαξι και γραψει 1.000χλ να το πας στην αντιπροσωπια για να κανουν κατι ισχυει κατι τετοιο η διαβασα λαθος θεμα???

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 15:54 »
Παλιότερα, το έλεγαν για να πας να αλλάξεις λάδια... να φύγουν τα πρώτα τυχόν γρέζια από το αρχικό στρώσιμο... πλέον στους καινούριους κινητήρες δεν το λένε... δεν χρειάζεται λένε... βέβαια, αυτοί λένε και ότι τα μοτέρ πλέον είναι ήδη στρωμένα, κ ότι θέλουν αλλαγή λαδιών κάθε 30000ΚΜ... προσωπικά την αλλαγή λαδιών στα πρώτα 1000ΚΜ θα την έκανα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 16:44 »
Και Όμως ακόμα το λένε και πρέπει όντως να το πας στα πρώτα 1000χλμ για αλλαγή λαδιών.Πολλοί το αμελούν αλλά είναι χαζομάρα.Εντάξει δεν λέω, το λένε και στις αντιπροσωπείες για να πάρουν το 150αρι αλλά στην τελική πάντο σε ένα βενζινάδικο και με 30 ευρώ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Εκέινο βασικά που πρέπει να αλλαχτεί κυρίως είναι το φίλτρο λαδιού το οποίο συγκρατεί τα επιβλαβή για τον κινητήρα μικροσωματίδια αλλα για να αλλαχτεί αυτό, αλλάζονται αναγκαστικά τα λάδια. ;) Επίσης παλαιότερα γινόταν κάποιες ρυθμίσεις στους κινητήρες όσων αφορά το κεφαλάρι-βολάν κλπ.αλλά τώρα τα κάνουν μέσω ηλεκτρονικών συστημάτων.Όταν είχα πάει το passat της οικογένειας για το πρώτο "service" στα 1000χλμ ζήτησα να είμαι μπροστά παρόλο που απαγορευόταν και εκτός από τα λάδια, έκαναν reset τον εγκέφαλο των φρένων,κάτι μετρήσεις στους πολλαπλασιαστές και μια προαιρετική ευθυγράμμιση και φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 17:35 »
ρυθμιση στο κεφαλαρι- βολαν ,???? για εξηγησε το greenjimny αν θελεις.. 018a_/ la_h

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 17:49 »
Παλαιότερα φίλε μου όπως αναφέρω και τουλάχιστον στον χώρο το δικό μου (εξωλέμβιοι κινητήρες), μετά τις πρώτες 10 ώρες λειτουργίας του κινητήρα χρειαζόταν σφύξιμο στο κεφαλάρι.Τώρα αλλάζουμε λάδια-φιλτρο-βαλβολίνες και ρυθμίζουμε το avance εφόσον και μόνο χρειάζεται.
Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε κάτι πριν.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:12 »
Παλαιότερα φίλε μου όπως αναφέρω και τουλάχιστον στον χώρο το δικό μου (εξωλέμβιοι κινητήρες), μετά τις πρώτες 10 ώρες λειτουργίας του κινητήρα χρειαζόταν σφύξιμο στο κεφαλάρι.Τώρα αλλάζουμε λάδια-φιλτρο-βαλβολίνες και ρυθμίζουμε το avance εφόσον και μόνο χρειάζεται.
Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε κάτι πριν.

Που ρυθμίζεις αβανς??? μέσω εγκεφάλου δεν γίνεται Κ αυτό πλέον?

στο βολάν έχει κάτι για να ρυθμίσεις???

είσαι μηχανικός εξωλέμβιων? ποιας εταιρίας? δώσε ντε καμιά πληροφορία κ πρέπει να κάνω service στην DF...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:17 »
Ποια suzuki εχεις??μοντελο?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:19 »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:26 »
Ωραίο μοτέρ.Είναι το πιο απροβλημάτιστο τετρακύλινδρο της αγοράς αλλά καλό είναι να το πας για service σε κάποιον εξουσιοδοτημένο για να μην χάσεις την εγγύηση. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Ερωτηση
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:29 »
Ωραίο μοτέρ.Είναι το πιο απροβλημάτιστο τετρακύλινδρο της αγοράς αλλά καλό είναι να το πας για service σε κάποιον εξουσιοδοτημένο για να μην χάσεις την εγγύηση. ;)

Το ξέρω, κ γι αυτό σε ρώτησα τι κάνεις εσύ ακριβώς  ;) αλλιώς το κάνω κ μόνος μου αλλά έχε χάρη (....τις εγγυήσεις μου μέσα)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems