Αποστολέας Θέμα: περιεργος θορυβος..  (Αναγνώστηκε 2934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
περιεργος θορυβος..
« στις: Ιούνιος 21, 2012, 00:53 »
εχω παρατηρησει αυτες τις μερες ενα θορυβο οταν παταω και αφηνω γκαζι ,κανει σαν να εχεις κερματα στο χερι και να τα κουνας ,,εχει κανεις τιποτα υποπσην?παιζει να ειναι ρουλεμαν η κατι πιο σοβαρο? ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: περιεργος θορυβος..
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2012, 18:36 »
Δες πρώτα από όλα την λαμαρίνα που βρίσκεται πάνω στην εξάτμιση-περίπου κάτω από το χειρόφρενο-υπάρχουν εκεί 3 κολάρα που την συγκρατούν. Αν κάποιο από όλα σκουριάσει και σπάσει βγάζει αυτό τον ήχο, αφού χτυπά την προστατευτική λαμαρίνα η εξάτμιση. Φαντάζομαι θα στο κάνει και στις αλλαγές από 1η σε 2α επίσης.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: περιεργος θορυβος..
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2012, 22:29 »
  Πέσε από κάτω με σβηστό τ'αμάξι και κούνα την εξάτμιση. Λογικά θα καταλάβεις από που έρχεται αυτός ο ήχος.

Αποσυνδεδεμένος θεμης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: περιεργος θορυβος..
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2012, 20:21 »
γεια σου φιλε εχω το ιδιο προβλημα και εχει αρχισει να χανει βαλβολινη απ την τσιμουχα..μονο οταν αφηνεις το γκαζι και εχει ταχυτητα δεν το κανει?και στην οπισθεν..εγω αλαξα τσιμουχα και ενα ρουλεμαν τροχου που ηθελε και σε 3 μερες ξαναεχανε απ το ιδιο σημειο βαλβολινη...και ο θορυβος συνεχισε κανονικα..φοβαμαι μην απαξε το δυαφορικο..

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: περιεργος θορυβος..
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2012, 00:57 »
ναι θεμη και μενα οταν το πηρα δεν ειχε βαλβολινη την ειχε χασει ολη, το πηγα στον μαστορα και μου λεει  τσιμουχα..την αλλαζω και παλι εχανε.. τελικα απο οτι μου ειπε και μου εδειξε μεσα απο τον αξονα εχει ενα σφραγιστο καπακι οσο ενα καπακι μιας κοκα κολας....απο εκει εχανε τελικα την κολλησαμε και δεν ξαναεβγαλε.......ο θορυβος εμεινε και δεν κουμπωνει καλα και η οπισθεν κανα 2 φορες μου την πεταξε... ??? ???τι συμβαινει δεν ξερω.. 0_21 0_21