Αποστολέας Θέμα: Απορια για ελατήρια ProComp  (Αναγνώστηκε 1493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
Απορια για ελατήρια ProComp
« στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 20:07 »
Hello σε ολους!
Εβαλα πριν κανα μηνα το σετακι αμορτισερ-ελατηρια 2" της ProComp και λαστιχα Bridgestone MT 215/75/R15
Τρομερή διαφορα (προς το καλυτερο φυσικα) στις εκτός δρομου διαδρομές, ενω στην άσφαλτο απλώς ειναι πιο brutal!
Τωρα θα θεσω το προβλημα μου:
Τα μπροστινα μου ελατήρια δεν ειναι κατακόρυφα, αλλα εχουν μια μικρη κλίση και νομιζω επισης οτι κανουν και λιγο τοξο.
Ειναι φυσιολογικό τελικά αυτο? Αυτο που με εβαλε σε σκέψεις ειναι το ότι τωρα τελευταια οταν σκάω σε καμια αποτομη λακουβα ή αναχωμα ακουω ενα θορυβο απο την δεξια μπροστινη πλευρά, που μου ακουγεται σα να χτυπαει κατι στο ελατηριο. Υποψιαζομαι μηπως χτυπαει το στοπ που εχει μεσα το ελατηριο στις σπειρες του, λογω της κλισης που προανεφερα.
Εχεις κανεις καμια αλλη ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Απορια για ελατήρια ProComp
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 20:18 »
γεια σου φιλε μου.αυτο που χτυπαει ειναι το στοπ που προανεφερες και ειναι φυσικο διοτι με το ψηλωμα αλλαξες την γωνια καστερ και εκανε αυτη την καμπυλη,οι λυσεις ειναι 2.1η αλλαζεις σινεμπλοκ με εκκεντρες τρυπες η 2η λυση αλλαζεις τα μπροστα μπραστσα με αλλα που σου ρυθμιζουν αυτη τη γωνια του διαφορικου και διορθωνουν την καμπυλη που κανουν.επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλαξα τα μπροστα μπρατσα

δες φωτο των μπρατσων
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=17521
drink on bed!!!

drive on road!!!