Αποστολέας Θέμα: Θύρα OBD  (Αναγνώστηκε 11737 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Θύρα OBD
« στις: Ιανουάριος 11, 2011, 19:03 »
Γνωρίζει κανείς που βρίσκεται αυτή η θύρα στην αυτοκινητάρα μας; ???

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 19:20 »
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής ? ???
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος V.Tsoukas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 20:30 »
Αν δεν είναι στα πόδια του οδηγού απο κάτω , κοίτα μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού στην επάνω μεριά

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 21:28 »
Γνωρίζει κανείς που βρίσκεται αυτή η θύρα στην αυτοκινητάρα μας; ???

στο vvt νομιζω ειναι διπλα στην ασφαλειοθηκη
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 21:46 »
Γνωρίζει κανείς που βρίσκεται αυτή η θύρα στην αυτοκινητάρα μας; ???

στο vvt νομιζω ειναι διπλα στην ασφαλειοθηκη
και εγω ετσι νομιζω διπλα στην μπαταρια για το vvt μιλαμε.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 05:29 »
Ειναι οπως καθεσαι στην θεση του οδηγου κατω αριστερα....σκυψε και θα την δεις

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 17:05 »
Ειναι οπως καθεσαι στην θεση του οδηγου κατω αριστερα....σκυψε και θα την δεις
Κατακυρώθηκε στον τελευταίο κύριο _brav/ . Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:04 »
Αν επιτρέπεται πού σου χρειάστηκε;
Ειχα πάρει εγω το φθινπωρο που μας περασε ενα bluetooth obd interface που συνδεεται στη θυρα αυτη, και με ενα προγραμμα στο κινητο έχω πρόσβαση σε πάρα πολλα στοιχεία από το αυτοκινητο, θερμοκρασίες, πιέσεις, κατανάλωση, ταχύτητα, στροφες κλπ, αλλά δυστυχως δεν μου αναφέρει όγκο καυσιμου στο ρεζερβουαρ ώστε να υπολογιζει χλμ που απομένουν...
Ξέρει κανείς αν μεταφερονται οι ενδειξεις του ρεζερβουαρ καυσιμου στο OBD port?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 18:10 »
Δεν μεταφέρονται τέτοιες πληροφορίες... η ένδειξη του καυσίμου πηγαίνει κατευθείαν στο όργανο κ όχι μέσω εγκεφάλου... εφόσον όμως βλέπεις πόσο καύσιμο φεύγει από τα μπεκ, τότε μπορεί να υπάρχει εφαρμογή που να λειτουργεί σαν flowscan...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 23:04 »
Αν επιτρέπεται πού σου χρειάστηκε;
Μάλλον για κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανες και εσύ. Συγκεκριμένα, σύνδεσα ειδικό εξάρτημα της Garmin ( της οποίας έχω συσκευή GPS). Το εξάρτημα αυτό συνδέεται μέσω Bluetooth με το GPS και του μεταφέρει δεδομένα, όπως κωδικούς ελέγχου, θερμοκρασίες κ.ά. Η μέτρηση της κατανάλωσης γίνεται έμμεσα και όχι άμεσα. Περνάς σε ειδικό software του GPS μέσους όρους κατανάλωσης και αυτό χρησιμοποιώντας δεδομένα, όπως ταχύτητα, σχέση στο κιβώτιο, φόρτωμα κινητήρα, στροφές, μετατόπιση γκαζιού και ποιος ξέρει τι άλλο, σου βγάζει κατανάλωση, κόστος βενζίνης ανά διαδρομή και βαθμολογεί την όλη συμπεριφορά σου από άποψη οικονομίας. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την ακρίβειά του....

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 23:11 »
Ευχαριστώ verse και macdinos
Είχα ακούσει για τη δυνατότητα αυτή που έχουν κάποια garmin, δεν το έψαξα όμως ποτέ. Σου εμφανίζει εσένα στοιχεία σχετικά με το αν επαρκούν πχ τα καύσιμα που υπάρχουν στο ρεζερβουαρ σου για να καλύψεις μια διαδρομή που του ορίζεις στο χάρτη;

Η συσκευή που είχα πάρει εγώ από το ebay είναι σαν αυτή, μπαίνει στη θύρα obd και δεν ενοχλεί, ούτε καν φαίνεται.. Δεν χρειάζεται τροφοδοσία μια και παίρνει ρεύμα από την ίδια τη θύρα.


Μπορεί να συνεργαστεί με πάρα πολλά διαγνωστικά προγράμματα για πολλές πλατφόρμες, εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως σε symbian κινητό της Νόκια, με το παρακάτω πρόγραμμα από το www.obdscope.com


Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 23:40 »
Πόσο σου βγήκε αυτή η ιστορία??απο που το πήρες??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 00:30 »
Πόσο σου βγήκε αυτή η ιστορία??απο που το πήρες??

Η συσκευή έχει γύρω στα 20 ευρώ από το ebay, μπορεί και φτηνοτερα γύρω στα 15 αν χτυπήσεις δημοπρασία, ψάξε για bluetooth obd.
Το πρόγραμμα έχει 10 ευρώ, από το site, και τα αξίζει με το παραπάνω.
Είναι κρίμα που δεν κυκλοφορεί ανάλογου επιπέδου πρόγραμμα για άλλες συσκευες όπως pda....

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:06 »
Ευχαριστώ verse και macdinos
Είχα ακούσει για τη δυνατότητα αυτή που έχουν κάποια garmin, δεν το έψαξα όμως ποτέ. Σου εμφανίζει εσένα στοιχεία σχετικά με το αν επαρκούν πχ τα καύσιμα που υπάρχουν στο ρεζερβουαρ σου για να καλύψεις μια διαδρομή που του ορίζεις στο χάρτη;

Η συσκευή που είχα πάρει εγώ από το ebay είναι σαν αυτή, μπαίνει στη θύρα obd και δεν ενοχλεί, ούτε καν φαίνεται.. Δεν χρειάζεται τροφοδοσία μια και παίρνει ρεύμα από την ίδια τη θύρα.


Μπορεί να συνεργαστεί με πάρα πολλά διαγνωστικά προγράμματα για πολλές πλατφόρμες, εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως σε symbian κινητό της Νόκια, με το παρακάτω πρόγραμμα από το www.obdscope.com



Έτσι θα μετατρέπεται η οθόνη του multimedia με το πρόγραμμα? Δεν ξέρω αν το kenwood θα συνεργαστεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 01:13 από sokrates »
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 10:38 »
Έτσι θα μετατρέπεται η οθόνη του multimedia με το πρόγραμμα? Δεν ξέρω αν το kenwood θα συνεργαστεί.

Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα σίγουρα όχι, μια και τρέχει σε symbian. Το Kenwood δεν το ξέρω, εγώ έχω το παλιο ραδιοcd της clarion. Δεν ξέρω αν μπορείς να επέμβεις και να προθέσεις κάποιο πρόγραμμα ή αν έχει επιλογή για λήψη δεδομενων obd απο bluetooth. Πολύ χλωμό το βλέπω πάντως...

Και με την ευκαιρία μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν κυκλοφορήσει πιο ευρέως τέτοια προγράμματα.. Ειπε ο φίλος παραπανω για καποια garmin που έχουν κάποιες τετοιες δυνατοτητες. Σε ενα pda ή carpc πχ, ή γιατί όχι και σε car navigator όπως το kenwood, θα μπορούσε να υπάρχει αυτή η δυνατότητα (δεν είναι δα κάτι δύσκολο μια και bluetooth υποστηρίζουν σχεδόν όλα τώρα) και να συνεργαστεί με κάποιο τρόπο το navigator με το obd, ώστε να έχουμε έναν πλήρη υπολογιστή ταξιδίου...
Και δεν αναφερομαι βεβαια μονο στο τζίμνι που έτσι κι αλλιώς είναι συνήθως για "μικρές και βρώμικες"  ;D δουλειές, αλλά και για πιο ταξιδιάρικα αυτοκίνητα...