Αποστολέας Θέμα: Βάση σκι στην ρεζέρβα  (Αναγνώστηκε 2356 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Βάση σκι στην ρεζέρβα
« στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 17:38 »
Έχεις κανείς γνώμη για κάτι τέτοιο http://www.ahellas.gr/product.php?products_id=611 ?

Η επόμενη λύση είναι τρύπημα το hardtop κ αν βάλω μπάρες οροφής... Αλλά δεν ξέρω αν θα κρατήσει ο πολυεστέρας της Suzuki....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Βάση σκι στην ρεζέρβα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 21:13 »
Σας φαίνεται εφικτό κάτι τέτοιο? http://www.jk-forum.com/showthread.php?14347-Roof-Rack-Write-up-on-Hard-Top

fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βάση σκι στην ρεζέρβα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 22:11 »
Το ιδιο προβλημα ειχε κ ο πατερας μου με το Freelander λογω καλυματος πολυεστερα.

Η λυση ηταν να φτιαξει μια βαση σε σιδεραδικο(πιανουν τα χερια του ξαδελφου) η οποια μπαινει στα μπουλονια που προεξεχουν απο τον πισω

τροχο-ρεζερβα που ειναι πανω στην πορτα.Εκει μετα προσαρμοσε μια βαση για πεδιλα του σκι κ εχει κ εξτρα κομματι που μπαινει απο πανω

και κλειδωνουν.

Αυριο που θα παω να βαλω την βαση θα τραβηξω φωτο κ θα την ανεβασω να δεις.

Ειναι πιστευω η καλυτερη λυση, ειναι κ ευκολο να γινει κ ειναι κ οικονομικη(αναλογα το υλικο που θα χρησιμοποιησεις).
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Βάση σκι στην ρεζέρβα
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 22:40 »
Πάνο βρίσκω έτοιμη, δες το πρώτο link. σαφώς η δική σου θα είναι καλύτερη, στα μέτρα σου κτλ κτλ, αλλά δεν παύει να έχει τα μειονεκτήματα λόγω θέσης... Πολύ βρωμιά μετά από ταξίδι, επικίνδυνη θέση (γλιστράει ο από πίσω κ πάει το σανιδάκι σου), κάποια στιγμή θα κρεμάσει κ η πόρτα κ η βάση (η συγκεκριμένη είναι 15 κιλά!!!), η σανίδα είναι κάθετα στον αέρα (δεν ξέρω για ποσα εκατοστά) κ φοβάμαι μην αρχίσει να κάνει κρακ κ στην περίπτωση αγοράς αυτής που βρήκα θα έχω δώσει κοντά στα 200 ευρά μόνο για να μεταφέρω την σανίδα... Δυστυχώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε τα εργαλεία για να φτιάξω μόνος μου τέτοια βάση... Γι αυτό θέλω να ψάξω λίγο παραπάνω την λύση να μπουν ράγες στον πολυεστέρα... αν γίνει αυτό, κ τα φωτάκια μου θα μπορώ να βάλω, κ κανά μπαγκάζι στην ανάγκη (όχι ότι μου έχει χρειαστεί, αλλά τουλάχιστον το πέδιλα θα πηγαίνουν όπως πρέπει)

Τις φώτο τις περιμένω!!! κ μια προσφορά από τον ξάδελφο δεν θα με χαλούσε!!!!

Γνώμες, απόψεις, συμβουλές δεκτές!!!!!


Edit: Μεγάλη μαγκιά!!!!---> http://www.bestop.com/index.php?s=40 διαβάστε το αρχείο εγκατάστασης, οι μάγκες εκτός του ότι βάζουν μπάρες (κ όχι ράγες που σημαίνει πιο οικονομικό για μετά) στηρίζουν το μπροστά κομμάτι της οροφής σε περίπτωση που θέλεις να το βγάλεις σε απρόσμενη λιακάδα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 22:59 από verse »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βάση σκι στην ρεζέρβα
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 22:58 »
Την βαση αυτη την χρησημοποιει ο πατερας μου στο freelander εδω κ 2 χειμωνες κ τωρα ειναι ο 3ος.

Μεχρι τωρα τπτ. Τα ταξιδια που κανει συνηθως με την βαση κ τα πεδιλα επανω

 ειναι Θεσ/κη-Μπανσκο , Θεσ/κη-Καιμακτσαλαν , Θεσ/κη-Αραχωβα ,

και μεχρι τωρα ολα οκ.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Βάση σκι στην ρεζέρβα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 23:32 »
Πόσο εξέχουν τα πέδιλα πάνω από την οροφή? Κ φαντάζομαι οι ταχύτητες που πάει δεν θα είναι ούτε 80 km/h αλλά ούτε κ 180 km/h...

Πάνο θα με βοηθούσες πολύ με φώτο!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Βάση σκι στην ρεζέρβα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 12:57 »
Με προϊόντα της Thule ή της Yakima, θα έκανα την δουλειά μου θαυμάσια... Αλλά η μεν Thule έχει άλλα προϊόντα στην Ευρώπη (κ δεν έχει αυτά που θέλω), η δε Yakima δεν έρχεται καθόλου Ευρώπη... Καμιά ιδέα για το πως να τα φέρω Ελλάδα με σχετικά χαμηλό κόστος? Έστω κ με πμ...

Αλλιώς πάω σε πατέντες....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems