Αποστολέας Θέμα: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)  (Αναγνώστηκε 2076 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie_

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« στις: Νοέμβριος 20, 2010, 15:41 »
Αν και λίγο αργά το πήρα χαμπάρι και έκανα αναζήτηση αλλά δεν το βρήκα εδώ, το είχατε δει αυτό? Το βρήκα τυχαία σε μια σελίδα και είχε δημοσιευθεί το Ιούνιο..
Έχει πάει κανείς για αυτήν την αντικατάσταση? Επεδή το δικό μου το αγόρασα μεταχειρισμένο δεν μου έχει έρθει επιστολή όπως λέει το άρθρο, αλλά ανήκει σ'αυτά τα jimny βάσει τον αριθμό πλαισίου.

Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L και Grand Vitara 1.6L

H Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ανακοινώνει ότι η εταιρεία ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ A.Ε.Β.E., σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου, εκτελεί πρόγραμμα ανάκλησης αυτοκινήτων SUZUKI μοντέλα JIMNY 1.3L και GRAND VITARA 1.6L.
Η ανάκληση αφορά 3816 οχήματα, που έχουν παραχθεί από τις 28 Απριλίου 2005 ως και τις 14 Ιουνίου 2006 και με
πανελλαδικό εύρος πλαισίων:

    * Για τα Jimny 1.3L: Από JSAFJB43V00211014 έως JSAFJB43V00315936
    * Για τα Grand Vitara 1.6L: Από JSAJTA74V00100059 έως JSAJTA74V00200230

Στα οχήματα αυτά χρειάζεται να ελεγχθεί και ίσως τελικά να αντικατασταθεί ο τεντωτήρας του ιμάντα του υδραυλικού τιμονιού. Λόγω του υλικού κατασκευής του πλαστικού περιβλήματος του τεντωτήρα του ιμάντα της αντλίας υδραυλικού τιμονιού, είναι πιθανό να προκληθεί θραύση του, προκαλώντας θόρυβο, κατά τη λειτουργία του κινητήρα. Σε ακραίες περιπτώσεις, ο ιμάντας μπορεί να μετακινηθεί από την τροχαλία, προκαλώντας μείωση της υποβοήθησης του τιμονιού. Μέχρι στιγμής, δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα. Οι ιδιοκτήτες των οχημάτων θα ενημερωθούν εγγράφως, μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στο δίκτυο εξουσιοδοτημένων επισκευαστών αυτοκινήτων Suzuki σε όλη την Ελλάδα, για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες στο όχημά τους, και φυσικά χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με την 24ωρη γραμμή Εξυπηρέτησης Πελατών της εταιρείας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ A.Ε.Β.E. στο τηλέφωνο 210 9988168.

[Πηγή: Suzuki Hellas]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2010, 15:44 από annie_ »

Αποσυνδεδεμένος earthquake

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 16:07 »
Ναι ειχε ερθει και σε μενα  jimny  Μαρτιος 2006.. Το πας και στο αλλαζουν αν χρειαζεται, σε  εμενα ηταν ηδη αλλαγμενο..

Αποσυνδεδεμένος annie_

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 17:09 »
Κατάλαβα.. Οπότε θα το πάω και θα δούμε..

Αποσυνδεδεμένος venomjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • venom jimny
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 18:13 »
εμενα εχει σπασει τελειως και εχω κανει 40000 km ετσι. η auto profit ομως δεν μου εστειλε τιποτα.... apl_se
ο μονος απροσπελαστος δρομος για ενα  4χ4 ειναι αυτος που χαραζει ενα jimny

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 19:30 »
εμενα εχει σπασει τελειως και εχω κανει 40000 km ετσι. η auto profit ομως δεν μου εστειλε τιποτα.... apl_se

Αυτό είναι το πρόβλημα με την autoprofit μόλις το αγοράσεις τελείωσε η συνεργασία μαζί τους.Πήγαινε personal best αν είναι στα μοντέλα της ανάκλησης θα σε καλύψει.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 21:29 »
Εμενα μου εσπασε και δεν εστριβε το αυτοκινητο. Πηγα μου το αλλαξαν χωρις χρεωση.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 00:00 »
Εγω το εχω μεταχειρισμενο και δεν μου εχει ερθει κατι...αλλα απο τον αριθμο πλαισιου πρεπει να το παω μαλλον...τι θα τους πω?!

Αποσυνδεδεμένος annie_

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 00:06 »
Θα πας απλώς σε μια αντιπροσωπεία στην περιοχή σου και θα τους πεις για την ανάκληση που είχε γίνει τον Ιούνιο για το πρόβλημα με τον τεντωτήρα του ιμάντα του υδραυλικού τιμονιού. Θα σου ζητήσουν τον αριθμό πλαισίου και θα κλείσετε ραντεβού για να το πας.
Έτσι έγινε με μένα τουλάχιστον.Εγώ βασικά πήρα τηλ και έκλεισα ραντεβού στην Personal Best στη Θεσ/νίκη, το γνώριζαν φυσικά για την ανάκληση και μου είπαν να το πάω την άλλη Τετάρτη γιατί τότε θα έχουν το ανταλλακτικό το οποίο θα παραγγείλουν.

Αποσυνδεδεμένος annie_

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ανάκληση Suzuki Jimny 1.3L (Ιούνιος 2010)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2010, 19:24 »
Το πήγα τελικά σήμερα και μου το άλλαξαν, χωρίς να έχει πρόβλημα..!Εννοείται χωρίς οικονομική επιβάρυνση! ;)