Αποστολέας Θέμα: βουητο σασμαν  (Αναγνώστηκε 8990 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerstrat 2

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
βουητο σασμαν
« στις: Νοέμβριος 10, 2010, 21:15 »
καλησπερα στην παρεα, οταν ξεκιναω το αμαξι για λιγο ακουω ενα βουητο απο το σασμαν μαλλον ειναι αλλα οπως προχωρησω σταματαει.επισης οταν ανεβαινω ανηφορικα κομματια το ξαναακουω λιγο γενικα στις χαμηλες ταχυτητες και οταν ζοριζεται καμια ιδεα??? το αμαξι εχει 61000 χλμ μοντ. 2001 ευχαριστω οποιον απαντησει προκαταβολικα t4 t4

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 21:20 »
Δηλ τσουλάς, το ακούς, βάζεις νεκρά, σταματάς να το ακούς? Θέλω να πω είσαι σίγουρος ότι είναι σασμάν? με όλες τις σχέσεις στο κάνει? αν έχεις στριμμένο τιμόνι (μπας κ είναι τίποτα άλλο)? Δώσε περισσότερες πληροφορίες... Κάνε κ μερικά τεστ μόνος σου να δεις κάτω από ποιες συνθήκες στο κάνει...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος gerstrat 2

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 21:28 »
οχι με νεκρο δεν ακουγετε μονο στην αρχη οταν ξεκιναω με στριμενο και με ισιο τιμονι το ιδιο, και μονο με μικρες σχεσεις και μονο σε ανηφορα με ζορι

Αποσυνδεδεμένος gerstrat 2

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 21:32 »
μηπως ειναι αυτο το ρουλεμαν που μου λεει ο μηχανικος μου οτι ειναι στο πισω μερος του σασμαν και σε οποιο ανταλακτικαδικο παω το εχουν ετοιμοπαραδοτο κατι συνιθησμενο δηλαδη αλλος το εχει παθει??

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 23:35 »
καλησπερα στην παρεα, οταν ξεκιναω το αμαξι για λιγο ακουω ενα βουητο απο το σασμαν μαλλον ειναι αλλα οπως προχωρησω σταματαει.επισης οταν ανεβαινω ανηφορικα κομματια το ξαναακουω λιγο γενικα στις χαμηλες ταχυτητες και οταν ζοριζεται καμια ιδεα??? το αμαξι εχει 61000 χλμ μοντ. 2001 ευχαριστω οποιον απαντησει προκαταβολικα t4 t4

Αποψη μου να το τσεκάρεις ΑΜΕΣΑ,, πριν απο μια εβδομάδα είδα σε μαμά Jimny να γινεται κομμάτια!!
και χωρίς μεγάλη πίεση...
Πάρε και fotos..


Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 23:39 »
Ξέχασα να πώ πως το jimny είχε μόλις 28700 χιλ... μοντέλο 08!!
Το κομμάτι δεν βρέθηκε απο το σασμάν.....  ??? ???
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 16:51 »
η φωτο κατατοπιστικη αλλα ρε παιδια....για να σπαση ετσι ενα κιβωτιο ή θα πρεπει να το χτυπησεις καπου και να ραγισει να χασει βαλβολινες κλπ κλπ ή θα πρεπει να το περνας συνεχεια απο ποταμια και να παρη νερα απο την πανω βαλβιδα να μην το ελεγχεις ποτε .....πολυ περιεργο σπασιμο ειναι αυτο.

ο φιλος που λεει οτι εχει θορυβο και μετα σταματαει ....εχει τυχη σε τζιμακους οταν ειναι κρυο το αμαξι να κανει αυτο το θορυβο που λεει και εμτα να σταματαει....αλλα ενας αμμεσως ελεγχος στο συνεργειο ειναι απαραιτητος

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 20:19 »
καλησπερα στην παρεα, οταν ξεκιναω το αμαξι για λιγο ακουω ενα βουητο απο το σασμαν μαλλον ειναι αλλα οπως προχωρησω σταματαει.επισης οταν ανεβαινω ανηφορικα κομματια το ξαναακουω λιγο γενικα στις χαμηλες ταχυτητες και οταν ζοριζεται καμια ιδεα??? το αμαξι εχει 61000 χλμ μοντ. 2001 ευχαριστω οποιον απαντησει προκαταβολικα t4 t4


   Μου φαίνεται ότι αυτός ο ήχος ακούγεται από το πίσω διαφορικό.

  ΥΓ. βαλβολίνες έχεις αλλάξει;

Αποσυνδεδεμένος gerstrat 2

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:19 »
παιδια εχουν αλαχτει τα παντα προσφατα, ευτυχως ο μηχανικος ειναι φιλος κολητος γιατι αστα! να τους εχετε απο κοντα και καμια κουμπαρια δεν βλαπτει,  γιατι εχουμε μπλεξει με τα παλιαυτοκινητα!!!!! lol lol

Αποσυνδεδεμένος panagiotis kexagias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY ORESTIADA
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 19:25 »
Ετσι οπος τα λες μαλλον για ρουλεμαν φαινεται....  αλλα μπορει να  μην εχουν αρπαξει ολα , εγω  οταν το  ανηξα  ειχα  προβλημα με  δυο  και τα  αλαξα  προληπτικα  ολα...... :) :)

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 03:31 »
λοιπον μην τρομαζεις δεν ειναι τιπτ και εγω το εχω και ολα τα τζιμνυ!! ειναι απο το δισκο πλατο και εγω ειχα αυτην την απορια στα 2.000 χιλμ και πηγα στην σουζουκι και μου τα ειπαν τωρα εχω 130χλ.χλμ. και δεν επαθε τιπτ το σασμαν μου ειναι απο την τριβη που διμιουργητε  το μονο που μπορεις να κανεις ειναι οταν ειναι να αλλαξεις δισκο να βαλεις εναν ποιο ενισχυμενο δισκο πχ νταικιν σεντεφορσ αναλογα την χρηση παντος μην στεναχωριεσε δεν ειναι τιπτ νορμαλ ειναι αυτο που ακουγετε

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 03:38 »
ας κανουν ολοι μια δοκιμη να ξεκινησουν με πρωτη λιγο αποτομα π.χ σε ενα φαναρι ολοι θα το ακουσετε ειναι απο το ζορι που τρωει ο δισκος τιπτ αλλο παρα μονο αυτο και ειναι καθαρα θεμα δισκου και τιπτ αλλο ειναι ακρος φυσιολογικο.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 07:21 »
ας κανουν ολοι μια δοκιμη να ξεκινησουν με πρωτη λιγο αποτομα π.χ σε ενα φαναρι ολοι θα το ακουσετε ειναι απο το ζορι που τρωει ο δισκος τιπτ αλλο παρα μονο αυτο και ειναι καθαρα θεμα δισκου και τιπτ αλλο ειναι ακρος φυσιολογικο.


   +1

Αποσυνδεδεμένος gerstrat 2

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 16:29 »
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας  j12 j12

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βουητο σασμαν
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 12:05 »
με αλλο δισκοπλατω δεν ακουγετε τιποτα. ;)