Αποστολέας Θέμα: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15  (Αναγνώστηκε 3370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« στις: Νοέμβριος 05, 2010, 08:49 »
Τι λέτε για αυτό το ελαστικό παίδες??Καλό είναι?δεν έχει τέτοιου είδους ελαστικά έδω στην Κύπρο και έτσι θα τα παραγγείλω απο το εξωτερικό.
Πάντως έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για αυτού του είδους το πέλμα!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 10:33 »
Τα πέλματα των αναγομωμένων είναι αντιγραφή το ένα του άλλου, με διαφορετικές ονομασίες για κάθε μάρκα.
Το πέλμα τύπου special track θεωρείται το καλύτερο για αυτήν την διάσταση, για σκληρό off road και ιδιαίτερα για ΠΟΛΥ λάσπη.
Βέβαια είναι και το πιο θορυβώδες στο δρόμο.
Αν θέλεις κάτι πιο πολιτισμένο στο δρόμο, με ελαφρώς υποδεέστερη απόδοση στην ΠΟΛΥ λάσπη, προτίμησε πέλμα τύπου sahara.
Για υπόλοιπες απαιτήσεις off road, και τα δύο πέλματα είναι μια χαρά.
Τώρα, δεν μπορώ να σου πώ για την συγκεκριμένη μάρκα. Μιλάω πάντα για τον τύπο του πέλματος, ανεξαρτήτως μάρκας.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 11:07 »
Φίλε Γιάννη δεν με πολλόενδιαφέρει ο θόρυβος γιατί θα τα έχω αυτά τα ελαστικά σε διαφορετικές ζάντες και θα τα βάζω μόνο το χειμώνα,2-3 μήνες δηλαδή,και για τους υπόλοιπους μήνες θα βάζω τα άλλα που έχω.(national renegade 100% ασφάλτινα)
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 11:13 »
Μπορεί επίσης κάποιος να μου εξηγήσει τί σημαίνει αναγομωμένο ελαστικό??ευχαριστώ t4
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 12:00 »
 Αναγομωμένο ελαστικό, επίσης γνωστός ως «recap,» (ή «αναμόρφωση» στο UK) είναι μια διαδικασία κατασκευής με σκοπό να επεκτείνει το χρήσιμο διάρκεια ζωής από φορημένη ρόδα. Η λέξη αναγομωμένο ελαστικό μπορέστε επίσης να αναφερθείτε σε μια ρόδα που έχει λήφθουν μέσω αυτής της διαδικασίας.

Ξαναφτιάχνοντας ενάρξεις με μια επιθεώρηση ασφάλειας της ρόδας. Ο παλαιός βήμα είναι έπειτα μακριά, και ένα νέο λαστιχένιο βήμα εφαρμόζεται στο γυμνό «περίβλημα» χρησιμοποιώντας τα εξειδικευμένα μηχανήματα.

Τα αναγομωμένα ελαστικά είναι σημαντικά φτηνότερα από τις νέες ρόδες. Κατά συνέπεια, χρησιμοποιούνται ευρέως σε μεγάλης κλίμακας διαδικασίες όπως μεταφορά με φορτηγό, μεταφορά και εμπορική αεροπορία. Είναι επίσης ο φιλικότερος προς το περιβάλλον τρόπος τις χρησιμοποιημένες ρόδες - σε μερικές εφαρμογές, μια ρόδα μπορεί να ξαναφτιαχτεί μέχρι 10 φορές. Το ανακυκλωμένο λάστιχο από τα αναγομωμένα ελαστικά, και οι επίσης μη-ξαναφτιαγμένες ρόδες, μπορούν να τεμαχιστούν για να κάνουν λαστιχένια προστασία.



Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 15:52 »
Αναγομωμένο ελαστικό, επίσης γνωστός ως «recap,» (ή «αναμόρφωση» στο UK) είναι μια διαδικασία κατασκευής με σκοπό να επεκτείνει το χρήσιμο διάρκεια ζωής από φορημένη ρόδα. Η λέξη αναγομωμένο ελαστικό μπορέστε επίσης να αναφερθείτε σε μια ρόδα που έχει λήφθουν μέσω αυτής της διαδικασίας.

Ξαναφτιάχνοντας ενάρξεις με μια επιθεώρηση ασφάλειας της ρόδας. Ο παλαιός βήμα είναι έπειτα μακριά, και ένα νέο λαστιχένιο βήμα εφαρμόζεται στο γυμνό «περίβλημα» χρησιμοποιώντας τα εξειδικευμένα μηχανήματα.

Τα αναγομωμένα ελαστικά είναι σημαντικά φτηνότερα από τις νέες ρόδες. Κατά συνέπεια, χρησιμοποιούνται ευρέως σε μεγάλης κλίμακας διαδικασίες όπως μεταφορά με φορτηγό, μεταφορά και εμπορική αεροπορία. Είναι επίσης ο φιλικότερος προς το περιβάλλον τρόπος τις χρησιμοποιημένες ρόδες - σε μερικές εφαρμογές, μια ρόδα μπορεί να ξαναφτιαχτεί μέχρι 10 φορές. Το ανακυκλωμένο λάστιχο από τα αναγομωμένα ελαστικά, και οι επίσης μη-ξαναφτιαγμένες ρόδες, μπορούν να τεμαχιστούν για να κάνουν λαστιχένια προστασία.


Απίστευτη "αυτόματη μετάφραση" bhe bhe


Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 17:09 »
Απο το τίποτα, μιά χαρά είναι.... frape_
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 17:18 »
vasos ,το ειχα δουλεψει το 2007-8 ,σε αγωνες trail και εμεινα πολυ ευχαριστημενος .Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το αξιοπρεπες κρατημα σε βρεγμενη ασφαλτο,και το οτι τα πλαινα τους "δουλευαν" χωρις να ειναι ¨"ξυλινα" οπως αλλες αναγομωσεις που εχω δοκομασει.Επισεις ηταν αρκετα ελαφρια για αναγομωση.       Πρεπει να σημειωσω οτι τα δοκιμασα σε διασταση 195/80/15, μπορει σε καποια αλλη διασταση να συμπεριφερονται διαφορετικα, αυτο ισχυει για ολα τα λαστιχα. 8)

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 19:23 »
αυτα φοραω σε 195-80-15.τα εχω παρει ελαφρως μετ/να.ειμαι απολυτα ευχαρηστημενος.και σε στεγνη αλλα και σε βρεγμενη εχει καλο κρατημα!!!παρολλο που ειναι αναγομωση.το θεμα βεβαια δεν ειναι η ασφαλτος αλλα το χωμα.εκει ειναι που κανουν θαυματα.το μονο λενε δεν δουλευουν στο χιονι.αυτο δεν το γνωριζω,ετσι εχω ακουσει.θα δουμε φετος... ;D

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 19:36 »
Στο αφρατο χιονι ,αλλα και στο παγωμενο απατητο δουλευουν εξαιρετικα jm, θα εκπλαγεις.                                                                                                     θελουν προσοχη στο πατημενο παγωμενο χιονι που εχει γινει κρουστα ,εκει ενα a/t λαστιχο ειναι λιγο καλυτερο..

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 19:44 »
Στο αφρατο χιονι ,αλλα και στο παγωμενο απατητο δουλευουν εξαιρετικα jm, θα εκπλαγεις.                                                                                                     θελουν προσοχη στο πατημενο παγωμενο χιονι που εχει γινει κρουστα ,εκει ενα a/t λαστιχο ειναι λιγο καλυτερο..

λες??? :αντε να δουμε γιατι με lockright και με αυτα τα λαστιχα σε χιονι ειχα απογοητευτει!!! lol lol

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: INSA TURBO SPECIAL TRACK 205/70R15
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 22:24 »
Τι λέτε για αυτό το ελαστικό παίδες??Καλό είναι?δεν έχει τέτοιου είδους ελαστικά έδω στην Κύπρο και έτσι θα τα παραγγείλω απο το εξωτερικό.
Πάντως έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για αυτού του είδους το πέλμα!


Vasos,, αυτό έχω στο jimny,,,!! Αύριο θα βάλω και fotos..
Πράγματι,,είναι πάρα πολύ καλό!!
Απο θόρυβο έχει λίγο περισσότερο απο το Sahara..(και αυτό το έχω βάλει)
Always under construction..