Αποστολέας Θέμα: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ  (Αναγνώστηκε 5736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« στις: Μάιος 11, 2006, 14:39 »
Το σκεπτικό επέμβασης στο jimny μου ήταν αρχικά να βελτιωθούν ορισμένα κατασκευαστικά λάθη της Suzuki όσον αφορά τον off-road χαρακτήρα του αυτοκινήτου , αφετέρου να μην επηρεαστεί σημαντικά η ασφάλτινη συμπεριφορά του καθώς το αυτοκίνητο χρησιμοποιείται καθημερινά στην δουλειά και επίσης γίνονται ταξίδια με αυτό.
   Αρχικά , να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα τον Σίρρο για τις συμβουλές του και την υπομονή του στον καταιγισμό τον ερωτήσεών μου, τον νονό του billia στην Λιβαδειά για την υλοποίηση της ιδέας και φυσικά τον billia για τα σουβλάκια στην Κρύα.
   Το αυτοκίνητο φόραγε ανάρτηση Monroe+mad(+3.5cm) ,λάστιχο COLWAY macho M+S 205/75/15 και είχε πίσω locker της ARB.Οι επιδόσεις του εκτός δρόμου, για τα δεδομένα μου, ήταν αρκετά ικανοποιητικές και υστερούσε μόνο σε λίγο ύψος και δύναμη κινητήρα.
   Αποφασίστηκε λοιπόν ,αντί για αντικατάσταση κινητήρα, να μπει ένα βελτιωμένο κιβώτιο σε μακριές και κοντές σχέσεις “design by sirros “ .Μετρήθηκαν οι επιδόσεις πριν και μετά βάσει ταχυμέτρου και με δεδομένο ότι το παραπάνω ελαστικό έχει μετρημένη διάμετρο 70 cm (είναι αναγόμωση –μην ψάχνετε με τον κανόνα).
ΜΑΚΡΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
ΣΧΕΣΗ            ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ         ΧΛΜ.(πριν)          ΧΛΜ.(μετά)
1                                  3000                                   22                       
2                                  3000                                   39                          31
3                                  3000                                   52                          41
4                                  3000                                   72                          59
5                                  3000                                   85                          70
5                                  3500                                   100                    4300(στροφές)

ΚΟΝΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
ΣΧΕΣΗ             ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ          ΧΛΜ(πριν)           ΧΛΜ.(μετά)
1                                   3000                                  10                              5
2                                   3000                                  25                              21
3                                   3000                                  33                              26
4                                   3000                                  45                              35
5                                   3000                                  52

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:
1.Η πρώτη μακριά είναι κοντύτερη από την δευτέρα στα κοντά  , αντίθετα απ ότι πίστευαν πολλοί και ανέβαιναν ανηφόρες με τρίτη και τετάρτη κοντή  σε πορεία.
2.Οι μακριές σχέσεις «κόντυναν» σε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι κοντές.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ:
Στην άσφαλτο η ταχύτητα ταξιδίου τώρα είναι 80-85 χλμ.(3500-3800 στροφές).Έχεις την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο έχει την ροπή ενός μεγαλύτερου κινητήρα (1800-2000 κυβικά) χωρίς όμως την δύναμή του (λογικό) γι αυτό και οδηγείς με μια ταχύτητα πάνω. Στις προσπεράσεις μικρού εύρους χλμ. (δηλαδή θέλει κάποιος να επιταχύνει από 70 στα 85 χλμ) το αυτοκίνητο φεύγει σαν να έχει turbo μετά όμως πέφτει απότομα και αν δεν υπολογίσεις καλά μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις σχέση πάνω στο προσπέρασμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν προσπερνάς με 4η και μετά αλλάζεις σε 5η το αυτοκίνητο «φρενάρει» αφού η τελευταία παύει πια να είναι overdrive. Επίσης ακούγεται ένα διαρκές σφύριγμα κατά την επιτάχυνση.Το κουφό όμως ήταν , όταν γυρνώντας από την Λιβαδειά στο Αλιβέρι ,παρατήρησα ότι είχα χρειαστεί την μισή σχεδόν βενζίνη .Παρά την έκπληξη,η εξήγηση είναι μάλλον απλή αφού μπορεί να διατήρησα τις ίδιες στροφές στον κινητήρα πριν και μετά, όμως τα χλμ. είναι λιγότερα και η αεροδυναμική αντίσταση του jimny σημαντικά μικρότερη.Επίσης το αυτοκίνητο τώρα δεν ζορίζεται να τα βγάλει καθώς συμπεριφέρεται σαν να έχει μεγαλύτερο κινητήρα.
Εκτός δρόμου ,σε δοκιμή στην πασίγνωστη πίστα του Αλιβερίου, σε ανέβασμα μέτριας δυσκολίας πρανούς ( λόγος μήκους προς ύψος 2.63/5.01= 52.5 % κλίση- μετρημένη με τοπογραφικό όργανο ) όπου το αυτοκίνητο αρχικά ανέβαινε με πρώτη κοντή , τώρα μπορεί και με δευτέρα κοντή , πρώτη μακριά , ενώ με φόρα τα καταφέρνει και με τρίτη κοντή αλλά και πισωκίνητο!!!!!

Για να κερδίσει ύψος το αυτοκίνητο , τοποθετήθηκε ένα body-lift (+5cm) και αποστάτες μιας ίντσας στο μετατρόχιο.Στην άσφαλτο ,  η συμπεριφορά βελτιώθηκε αισθητά παρά το γεγονός ότι σηκώθηκε το κέντρο βάρους και τώρα το αυτοκίνητο δείχνει να κρατάει καλύτερα στις στροφές ενώ παρουσιάζει μια ελαφρώς υποστροφική τάση (δεν το έκανε πριν).
Την επόμενη εβδομάδα θα τοποθετηθούν αμορτισέρ Monroe πιο μακριά (κωδικοί by billias)  πακέτο με ελατήρια mad(+6 cm) για να βελτιωθεί η κρέμαση των τροχών .Επίσης θα μπουν μεγαλύτερα ελαστικά για να βελτιωθεί η ταχύτητα ταξιδίου καθώς να πηγαίνεις στην εθνική με 80 χλμ. είναι υπόθεση για πολύ γερά νεύρα και εγώ δεν τα έχω.Τέλος αναγκαστικά πρέπει να γίνει ένα επιμελές κούρεμα σε φαναρτζή των μπροστινών θόλων και φρυδιών των φτερών , καθώς οι τροχοί τώρα είναι έξω από το αμάξωμα και βρίσκουν.
Σε επόμενο post θα γράψω τις μετρήσεις για την ανάρτηση , όπως και ακριβέστερες για την κατανάλωση αλλά και την σαφήνεια του ταχυμέτρου.

Υ.Γ.-1 Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο post αλλά θεωρώ χρέος μου , όπως εγώ πήρα έτοιμες λύσεις τσάμπα από φιλαράκια συν-forum-ιστές τις οποίες αυτοί έχουν χρυσοπληρώσει , έτσι και εγώ να μεταφέρω την όποια εμπειρία και με όση αντικειμενικότητα μπορώ στους άλλους και ειδικά στα καινούργια μέλη.
Υ.Γ.-2 Ψάχνω να βρω στις σημειώσεις μου από το Πολυτεχνείο τους μαθηματικούς τύπους που συσχετίζουν την σχέση του διαφορικού, του κιβωτίου , των στροφών του κινητήρα ,την διάμετρο της ρόδας και την τελική ταχύτητα που προκύπτει απ όλα αυτά για να μπορέσω να καταλήξω στην ιδανική επιλογή διάστασης ελαστικού. Επειδή στο γραφείο επικρατεί ένας χαμός λόγω επαγγελματικού φόρτου , εάν κανείς μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2006, 15:08 »
Καλά τελειώματα και ρίξε και καμία φωτό στο τέλος να "θαυμάσουμε" ...... >s014

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2006, 15:44 »
Υ.Γ.-1 Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο post αλλά θεωρώ χρέος μου , όπως εγώ πήρα έτοιμες λύσεις τσάμπα από φιλαράκια συν-forum-ιστές τις οποίες αυτοί έχουν χρυσοπληρώσει , έτσι και εγώ να μεταφέρω την όποια εμπειρία και με όση αντικειμενικότητα μπορώ στους άλλους και ειδικά στα καινούργια μέλη.

Φίλε μή ζητάς συγνώμη για μιά τόσο καλή περιγραφή... Τέτοιες χρειαζόμαστε και συγχαρητήρια και σε σένα που τα έγραψες και στα παιδιά που ενώ έχουν πληρώσει περιουσίες και έχουν καταναλώσει άπειρο χρόνο, για να αποκτήσουν γνώση, έχουν τη διάθεση να βοηθούν ανιδιοτελώς εμάς τους υπόλοιπους... gr_t  _brav/  _thank>



 017>/ 017>/ 017>/
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2006, 16:32 »
Δημήτρη πολύ καλή περιγραφή φίλε μου, μπράβο...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2006, 16:52 »
Υ.Γ.-1 Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο post αλλά θεωρώ χρέος μου , όπως εγώ πήρα έτοιμες λύσεις τσάμπα από φιλαράκια συν-forum-ιστές τις οποίες αυτοί έχουν χρυσοπληρώσει , έτσι και εγώ να μεταφέρω την όποια εμπειρία και με όση αντικειμενικότητα μπορώ στους άλλους και ειδικά στα καινούργια μέλη.

Φίλε μου τα είπες όλα και σε ευχαριστούμε...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2006, 18:14 »
Μπραβο βρε Δημητρη!!!
Αξιος αξιος για τη λεπτομερη περιγραφη σου και σου ευχομαι (οπως ολοι μας) καλοταξιδο και να το ευχαριστιεσαι οσο μπορεις περισσοτερο!!!

Τσιμπα τωρα και τη"μπηχτη": ANTE ΒΡΕ... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗ... ΚΕΡΚΙΝΗ!!! >:D >:D >:D
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2006, 18:31 »
Τσιμπα τωρα και τη"μπηχτη": ANTE ΒΡΕ... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗ... ΚΕΡΚΙΝΗ!!! >:D >:D >:D

Δημήτρη ανέβα....το δικό σου χωράει άνετα στο τρένο >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
For whom the bell tolls lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2006, 21:28 »
Με μερικές φωτογραφίες θα σου δίναμε και το master, αλλά και έτσι μπράβο, καταπληκτική ανάλυση.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 11, 2006, 21:54 »
Ωραίος ο Δημήτρης, κανόνισε την επόμενη που θα έρθω Πετριές να πάμε βόλτα... ;) ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2006, 22:44 »
Ευχαριστώ όλους!
Φωτο θα μπουν όταν τελειώσει, τώρα δεν έχει νόημα.Αντώνη θα τα πούμε κάτω αλλά είναι ήδη όλα στεγνά.Σήμερα το δοκίμασα στις όχθες στο ποτάμι στο Αλιβέρι , ανέβηκε πισωκίνητο και τρελλαθήκανε όλοι. Καλύτερα να πάμε για σπληνάντερο  prov> και  _beer1>
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2006, 22:50 »
 cl cl ρε Δημήτρη cl cl
πολύ καλό το post ειδικά οι μετρήσεις...
απόφαση για ελαστικά?
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2006, 23:08 »
Thanks, Μάριε.
Έλεγα να βάλω τώρα ένα Α/Τ της AVON σε 30*9.5 που είχα βρει φτηνό και απο Νοέμβριο το KAYMAN αλλά τελικά το μετάνιωσα με όλα αυτά τα βάλε-βγάλε και με δεδομένο ότι εγώ δεν θέλω να φτιάξω το απόλυτο όπλο αποφάσισα να βάλω το καινούργιο mud της COOPER (DISCOVERER STT) σε 30*9.5 και να το έχω όλο τον καιρό , πιό φτηνά έρχεται και γλυτώνεις την φασαρία με τις ζυγοσταθμίσεις.Το πρόβλημα είναι ότι το λάστιχο είναι θηρίο (ζυγίζει 20 κιλά και έχει διάμετρο 74.5 cm) και φοβάμαι μήπως τα οφέλη απο το κιβώτιο πάνε τσάμπα.
Σε λίγες μέρες θα ενημερώσω σχετικά...
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2006, 01:39 »
Παράθεση
....και με δεδομένο ότι εγώ δεν θέλω να φτιάξω το απόλυτο όπλο...
φάνηκε από την αρχή οτι είσαι ασφάλτινος lol lol
Παράθεση
.....Στην άσφαλτο ,  η συμπεριφορά βελτιώθηκε αισθητά παρά το γεγονός ότι σηκώθηκε το κέντρο βάρους και τώρα το αυτοκίνητο δείχνει να κρατάει καλύτερα στις στροφές....
lol lol lol ha ha ha ha ha ha
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 17:46 »
Αν και με μερικούς ….μήνες καθυστέρηση ,  μετρήθηκαν και οι υπόλοιπες παράμετροι που είχα υποσχεθεί. Έχουμε λοιπόν :

ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ

   Μετρήθηκε η ακρίβεια του ταχυμέτρου σε αντίστοιχη και ταυτόχρονη πορεία με δύο άλλα αυτοκίνητα με «μαμά» ζαντολάστιχα και διαπιστώθηκε ότι υπάρχει σφάλμα 12-13 χλμ. στα 100 . Δηλαδή όταν το ταχύμετρό μου δείχνει 100 , τα πραγματικά είναι 112-113 χλμ.
   Επίσης μετρήθηκε και η ακρίβεια του χιλιομετρητή σε πορεία με «μαμά» VVT  όπου παρατηρήθηκε σταθερό σφάλμα 2.2 χλμ κάθε  20 χλμ. , δηλαδή όταν η ένδειξη σε εμένα ήταν 20 χλμ. διανυθείσας απόστασης , στο VVT έδειχνε 22.2 χλμ. , άρα με αναγωγή στα 100 προκύπτει 111 πραγματικά , οπότε επαληθεύεται και η μέτρηση με το ταχύμετρο.

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
   Η κατανάλωση του αυτοκινήτου μετά την μετατροπή , έχει μετρηθεί κατά μέσο όρο στα 11.0 lt/100 km . Οι μετρήσεις έγιναν σε κίνηση στο επαρχιακό δίκτυο και σε πατημένους χωματόδρομους όπου αναγκάζομαι να κινούμαι   λόγω επαγγέλματος.
   Με σταθερή ταχύτητα γύρω στα 100 χλμ. στην εθνική , μπορεί κάποιος να «ρίξει» τον μέσο όρο σίγουρα. Ενδεικτικά να αναφέρω όμως ότι , στην εκδρομή στο Πανταβρέχει  όπου χρειάστηκε να τρέξω στην εθνική με 130-140 για να προλάβω τους υπόλοιπους , σε απόσταση 90 χλμ. το αυτοκίνητο άδειασε το μισό ντεπόζιτο.

ΕΛΑΣΤΙΚΑ

   Στο αυτοκίνητο έχουν τοποθετηθεί τα COOPER DISCOVERER stt II  σε διάσταση 30*9.5*15. Τα δουλεύω με πιέσεις 26-28 ανάλογα το terrain.
Στην άσφαλτο δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου (απίστευτο αλλά αληθινό) , έχουν καλό κράτημα αν και σε πίεση στις στροφές «μπαλονάρουν»  και σε αναγκάζουν να κόψεις ταχύτητα.
Το «ψιλόβροχο» που επεσε αυτές τις μέρες στην Εύβοια  ήταν μοναδική ευκαρία. Στην λίγη βροχή  η στον βρεγμένο δρόμο μετά την βροχή , αποδείχθηκε ότι θέλει προσοχή καθώς το αυτοκίνητο μου γλίστρησε  2-3 φορές ( το πίσω μέρος) με σχετικά μέτρια  χλμ. Επίσης στο φρενάρισμα μπλοκάριζε αρκετά πιο εύκολα.
Αντίθετα , στην πολύ βροχή , σε σημείο όπου δεν ήταν αρκετή η τρίτη σκάλα στους υαλοκαθαριστήρες , τα λάστιχα είχαν πάρα πολύ καλή συμπεριφορά  ακόμα και σε πιεσμένα χλμ στα στροφιλίκια από Παραλία Κύμης για Κύμη.Το φρενάρισμα επίσης ήταν καλό.
Αρνητική εντύπωση  ήταν το έντονο τράβηγμα που παρατηρήθηκε όταν το αυτοκίνητο πάταγε μονόπλευρα σε λιμνασμένα νερά. Θεωρώ όμως ότι η αιτία δεν ήταν τα λάστιχα και το μεγάλο πλάτος τους αλλά οι αποστάτες στο μετατρόχιο που έχουν τοποθετηθεί  και αναγκάζουν το τιμόνι να διαβάζει όλες τι ανωμαλίες του δρόμου η οποιαδήποτε δυσκολία έχει το οδόστρωμα και κατά συνέπεια η ισορροπία του αυτοκινήτου πάει περίπατο. Αυτές τις μέρες θα τοποθετηθεί αμορτισέρ τιμονιού και θα αφαιρεθούν οι αποστάτες γιατί  τελικά αμφιβάλλω για την χρησιμότητά τους.
Τέλος , σε δοκιμή που έγινε μετά την βροχή σε ανάβαση προιόντων εκσκαφής (μαλακό , σαθρό και αργιλώδες σχεδόν έδαφος)  το αυτοκίνητο ανέβηκε σε δύσκολο  σημείο χωρίς το locker και με μικρή ταχύτητα για μεγαλύτερη δυσκολία.  Γενικά τα τακούνια του έδειξαν ότι «αδειάζουν» εύκολα  , το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν ξαναβγήκα στην άσφαλτο γέμισα όλο τον κεντρικό δρόμο μέχρι το σπίτι με λάσπες και τα αυτοκίνητα κρατούσαν απόσταση 30 μ. πίσω μου καθώς εκτοξεύονταν ρουκέτες λάσπης. Δεν το γράφω για κατόρθωμα , απλά την άλλη φορά θέλει λίγη διαδρομή με γκάζι σε πατημένο χωματόδρομο πριν να βγει κανείς στην άσφαλτο.
Αύριο περιμένω τις μηνύσεις από τα παρκαρισμένα που πέρναγα δίπλα τους
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 17:55 »
Δημήτρη μπράβο βρε φίλε, πολύ αναλυτική περιγραφή...
Οσο για τους αποστάτες στο μετατρόχειο, δεν τους αφήνεις, μιας και έχεις ψηλώσει??
Γιάννης Δημητρέλης