Αποστολέας Θέμα: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!  (Αναγνώστηκε 3121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« στις: Οκτώβριος 22, 2010, 20:07 »
εχω πελαγωσει! >:(
εχω τρεμουλο στο βοηθητικο μονο στις 1500-3000 στροφες,οταν επιταχυνω.και μονο με 4χ4,γρηγορα η αργα.πισω κινηση κανενα προβλημα.
την κυριακη μετα απο κανα δυο σκληρα εμποδια,βγαινοντας σε ασφαλτο παρατηρησα το τρεμουλο.
καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι καποιο ρουλεμαν γιατι μεχρι και τωρα τσεκαρα αρκετα πραγματα απο κατω οπως...
-βασεις
-λαστιχα βασης
-σταυρους
-λεβιες

βρηκα και ενα παξιμαδι λασκαρισμενο απο τη βαση(γεφυρα) αλλα παρολλα αυτα παλι το ιδιο.
σημερα τελευταια προσπαθεια ηταν να λυσω τις λαστιχενιες βασεις και να τις περασω με μπολικη μονοτικη ταινια για να σκληρηνουν λιγο.το προλημα βελτιωθηκε λιγο αλλα τωρα κανει λιγο πιο συμπαγη τρεμουλο.σιγουρα δεν ειναι και αυτο!!! >:(

οποτε πιστευω μενουν τα ρουλεμαν,απλα ηθελα να αποφυγω να κατεβασω βοηθητικο αλλα δεν...
εχει κανεις καποια παρομοια εμπειρια?
η κατι αλλο να μου προτεινει?
 ??? ??? ???


Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 11:50 »
καλημερα

δες λιγο τον μπροστα κεντρικο μηπως εχει πεταξει το γρασσο απο το καρε του γιατι το ειχα παθει κανα 2 φορες

και μετα δες αν εχουν κενα τα "πιατα" εκει που ειναι βιδωμενοι οι κεντρικοι μηπως εχουν αρπαξει τα ρουλεμαν και θελουν αλλαγη θα το καταλαβεις αυτο μολις τα κουνησεις
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 13:32 »
+1
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 14:31 »
καλημερα

δες λιγο τον μπροστα κεντρικο μηπως εχει πεταξει το γρασσο απο το καρε του γιατι το ειχα παθει κανα 2 φορες

και μετα δες αν εχουν κενα τα "πιατα" εκει που ειναι βιδωμενοι οι κεντρικοι μηπως εχουν αρπαξει τα ρουλεμαν και θελουν αλλαγη θα το καταλαβεις αυτο μολις τα κουνησεις

ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.

στο καρε δεν ειναι στεγνο τελειως,εχει λιγο γρασσο.θα του βαλω και αλλο αν ειναι αλλα δεν πιστευω.

στο μπροστινο βολαν του βοηθητικου,οταν το κουναγα πανω-κατω μαζι με τον κεντρικο,ενιωθα λιγο κενο-τζογο.αυτο δεν εννοεις?πρεπει να ειναι τεκειως σταθερο?δηλαδη να μην εχει το παραμικρο τζογο?εκει το εστιαζω και εγω παντως....

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 19:59 »
ναι ακριβως αυτο αν εχει αρα εχει κενα το ρουλεμαν με τον αξονα που βρισκετε μεσα στο βοηθητικο με αποτελεσμα οταν γυριζει να δημιουργει τρεμουλο

αυτο δεν το κανει οταν δεν εχει 4χ4 γιατι πολυ απλα δεν γυριζει εκεινη την στιγμη και ο κεντρικος
αν εχεις χειροκινητες πλημες κουμπωσετες χωρις ομως να βαλεις και τετρακινηση και καντο μια βολτα αν σου δημιουργισει παλι απο το τρεμουλο ειναι απο εκει περα
αν δεν εχεις χειροκινητες πλημες μπορεις να κανεις το εξης για να δεις αν οντως ειναι εκει το προβλημα,αφαιρεσε τον μπροστα κεντρικο εντελως ξανα βαλε τετρακινηση και κανε μια βολτα και βλεπεις αν εχεις η οχι τρεμουλο

δοκιμασε και πες τι καταφερες και τι συμπερασμα εβγαλες για να σου πω τι αλλο μπορεις να κανεις

drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 20:13 »
ναι οντως εχω εντοπισει κενα στην μπροστινη μερια του βοηθητικου.εχεις δικαιο!οταν δεν βαζω 4χ4 δεν στρεφει ο μπροστινος κεντρικος για αυτο πιστευω ειναι το συγκεκριμενο ρουλεμαν.
αυριο η δευτερα μπορει να βγαλω τον κεντρικο και να το δοκιμασω παλι.

σε περιπτωση που βγαλω τον κεντρικο λες να μπορεσω να βγαλω ρουλεμαν χωρις να κατεβασω το βοηθητικο?εχει ενα παξιμαδι στο βολαν-πιατο μπροστα.αν το λυσω ισως μπορεσω να το βγαλω.θα δουμε.

δεν αναφερω για συνεργειο γιατι οι περισσοτερες εργασιες που εχω κανει στο τζιπ ειναι απο εμενα.οποτε γι'αυτο η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!!

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 10:51 »
καλημερα

κομματι δυσκολο να το κατεφερεις γιατι τα περισσοτερα παξιμαδια σε τετοια σημεια ειναι σφιχτα παρα πολυ αλλα δοκιμασε ποτε δεν ξερεις
δεν θυμαμαι αν το ρουλεμαν ειναι απο την εξωτερικη πλευρα του βοηθητικου η απο την εσωτερικη και πρεπει να λυθει ολοκληρο

αν βγαλεις το πιατακι και την τσιμουχα θα το δεις εαν φαινετε το ρουλεμαν,παντως θα χρειαστεις εξωλκαια δν νομιζω να βγαινει αλλιως αν ειναι απο την εξωτερικη πλευρα
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 16:34 »
καλημερα

κομματι δυσκολο να το κατεφερεις γιατι τα περισσοτερα παξιμαδια σε τετοια σημεια ειναι σφιχτα παρα πολυ αλλα δοκιμασε ποτε δεν ξερεις
δεν θυμαμαι αν το ρουλεμαν ειναι απο την εξωτερικη πλευρα του βοηθητικου η απο την εσωτερικη και πρεπει να λυθει ολοκληρο

αν βγαλεις το πιατακι και την τσιμουχα θα το δεις εαν φαινετε το ρουλεμαν,παντως θα χρειαστεις εξωλκαια δν νομιζω να βγαινει αλλιως αν ειναι απο την εξωτερικη πλευρα

πιθανον να μην γινεται!θα δουμε.αλλιως θα το κατεβασω και βλεπουμε στην πορεια...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 15:36 »
επανερχομαι λιγο στο θεμα παλι.

ελυσα σημερα παλι τον κεντρικο.εκανα βολτα για δοκιμη με 4χ4(χωρις κεντρικο) και δεν ενιωθα καποιο τρεμουλο η βουητο!αρα μηπως δεν ειναι ρουλεμαν bhe
μετα καθαρισα τον αξονα,σταυρους και το καρε.στο μισο καρε παρατηρησα κατι σαν να ηταν πλαστικοποιημενο!!!τωρα αυτο τι ειναι ???παντως το καθαρισα!
ισως να ηταν ξεραμενο molykote η καποια κολλα.δεν ξερω αν τα καινουργια ειναι ετσι.

κατοπιν εβαλα μπολικο γρασσο(blacklimit σε θυμηθηκα) και το ξανατοποθετησα.τα αποτελεσματα θετικα!

δεν εχει σχεδον καθολου τρεμουλο.λεω σχεδον γιατι νιωθω ενα ψιλο γυρω στις 3000 στροφες παλι.δεν ειμαι ακομα σιγουρος.θα το αφησω ετσι οπως ειναι για να δουμε.αν εχετε καμια συμβουλη ειμαι ολος αυτια!!! >0007<

ξεχασα να αναφερω οτι στον κεντρικο μπροστα εχω βαλει και εναν αποστατη 3 cm αν θυμαμαι.μηπως θελει μεγαλυτερο ??? γιατι εχει κανα 2 cm ψωμι το καρε

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 17:44 »
εγω την πατησα με τον αποστατη και εχω τρεμουλο απο τις 2.000 μεχρι τις 3.000 με επιφυλαξη σου λεω οτι μπορει και να φταει εκεινος για το λιγο τρεμουλο που εχεις.γιατι οσο καλα και αν εγινε στον τορνο παλι θελει ζυγισμα

τωρα απο την στιγμη που εβγαλες τον κεντρικο και το εκανες βολτα και δεν ακουγοταν η ετρεμε κατι τοσο οσο πριν και τον ξαναεβαλες αφου τον γρασσαρισες αρα υπαρχουν 2 περιπτωσεις που μπορω να σκεφτω και να σου πω

1η:οτι παλι μπορει να ειναι το ρουλεμαν αλλα σε ενα μικρο βαθμο εφοσον τωρα εχεις ελαχιστο τρεμουλο και...
2η:αν δεν βαριεσαι το βαλε βγαλε τον κεντρικο βγαλε τον αποστατη και ξανα κανε μια βολτα με πισω κινηση και με 4χ4 και δες τι θα γινει
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 19:26 »
τον αποστατη ομως δεν τον εβαλα τωρα.τον εχω γυρω στους 2 μηνες.δεν θα το εκανε απο την αρχη? ???λογικο ειναι μηπως τωρα θελει αλλα αντιβαρα(γιατι ο αξονας ειναι ζυγοσταθμισμενος) αλλα γιατι δεν μου το εκανε απο την πρωτη στιγμη???

θα δοκιμασω και αυτο με τον αποστατη που ειπες.θα το αφησω βεβαια πρωτα λιγο να σιγουρευτω και βλεπουμε...
εχω καταντησει να πηγαινω με 4χ4 στην ασφαλτο... 0_21 lol lol

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 21:35 »
αλλη μια σκληρη τζιπαδα σημερα και δεν παρατηρησα καποιο προβλημα με το βοηθητικο.αρα επικεντρωνομαι στον κεντρικο.ισως ο γρασσος, απ΄το καρε,ισως απο τις πολλες φορες βαλε-βγαλε...μπορει να εστρωσε!!! lol lol
αποκλειω οποτε το βοηθητικο...παλι καλα!

παντως ολα δουλευουν καλα! yah

Αποσυνδεδεμένος panagiotis kexagias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY ORESTIADA
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 19:13 »
το  καρε  του  μπροστινου κεντρικου σου  εχει κενα .  Και γω   το   ιδιο προβλημα εχω τωρα ............
(οταν  ψιλωσα  το jimny δεν εβαλα πλακακι στον μπρωστινο κεντρικο με  αποτελεσμα να δουλευει το καρε  του πολυ ανοιχτο. Αυτο πιγε για κανα 8μηνο, μετα το εβαλα για λιγο καιρο ηταν  ΟΚ αλλα τωρα ταχει παιξει με αποτελεσμα οταν  βαζω 4χ4 να  εχω τρεμουλο) bhe bhe bhe bhe bhe bhe
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2010, 19:28 από panagiotis kexagias »

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 19:42 »
πολυ πιθανο!και εγω τελευταια εβαλα.το ειχα καιρο ετσι.τα κενα με το χερι τα καταλαβαινεις?οταν το κουναω πανω-κατω νιωθω κενα.αριστερα-δεξια,οχι...
με την 1η ευκαιρια θα δω και απο ενα αλλο να το συγκρινω,αλλιως θα δω μηπως τον αλλαξω.εχει ενας φιλος(για δοκιμη)

υποψιαζομαι ομως οτι μπορει να ειχα βαλει αναποδα και τα πλακακια... ??? bheκαι δεν ειχε ομοιομορφη στρεψη.θεμα ζυγοσταθμισης.
ενας μηχ/κος μου ειχε πει επισης οτι μπορει να ειχε πετσικαρει και ο δισκος και να εστρωσε τωρα.λιγο δυσκολο,δεν νομιζω.

τελευταια ομως οπως ειχα γραψει δεν καταλαβαινω τιποτα.ισως ειναι και απο τον μπολικο γρασσο που εβαλα. ???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2010, 19:47 από JM »

Αποσυνδεδεμένος panagiotis kexagias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY ORESTIADA
Απ: Τρεμουλο στο βοηθητικο!!!
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 19:55 »
παντος αν τον  αλλαξεις βαλε κατι πιο ενυσχημενο η απο σαμι , η  CARDAN HELLAS. :) :)