Αποστολέας Θέμα: θερμοστατης  (Αναγνώστηκε 1591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛΙΟΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
θερμοστατης
« στις: Οκτώβριος 24, 2010, 22:29 »
γειασας ειχα ενα ατυχημα πριν 2 μηνες στο jimny μου αλλαξα καπω ψυγειο μετοπη και προφυλακτηρα τωρα δε μου δουλευει το καλοριφερ  δε βγαζει αερα ζεστο στα ποδια αμα το γυρισω αργει αλλα βγαζει μου ειπανε οτι θελει θερμοστατη στεκει αυτο; ποσο στοιχιζει ξερουμε; επισης ο δικτης δεν ανεβαινει στη μεση της θερμοκρασιας ειναι κατω τελειως μπορω να κανω κατι εγω μονος μου; ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: θερμοστατης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 22:39 »
μόνο στα πόδια δεν σου στέλνει ζεστό? μπροστά ή στο παρμπρίζ στέλνει κανονικά? όταν λες αργεί? μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ ή κ αφού ζεσταθεί αργεί κ άλλο?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος nefelim

  • Jimny
  • Μηνύματα: 30
Απ: θερμοστατης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 23:05 »
μαλλον οπως τα λες εχει κολησει οθερμοστατης ανοιχτοσ  η δεν εχει καθολου γιαυτο δεν ανεβενει  η θερμοκρασια στο οργανο αν δουλευει αυτο  αν δουλευει το οργανο σιγουρα εινε ο θερμοστατης  ειχα ακριβος το ιδιο προβλημα σε ενα ιβιζα που ειχα καινουριος θερμοστατης και κολαγε ανοιχτος  πιχε και μια ματια στα κλαπετα του καλοριφερ  αν ανοιγοκλεινουν 

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: θερμοστατης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 23:31 »
εγώ πάλι δεν μπορώ να πω αν δεν μου απαντηθούν οι ερωτήσεις, όπως κ το αν τα καλώδια στο πίσω μέρος του θερμοστάτη είναι στην θέση τους, κ για το αν τα καλώδια πάνω στον αισθητήρα νερού είναι στην θέση του.

Γενικά πάντως, κ επειδή έχουμε ευαίσθητα καπάκια, με το παραμικρό κιχ, για μένα αλλαγή θερμοστάτη (δεν θυμάμαι πόσο), τρόμπα νερου (γύρω στα 80-100 ευρά), τάπα ψυγείου κ καθάρισμα ψυγείου. το κόστος είναι μικρό σε σχέση με την ζημιά που μπορεί να γίνει. Τώρα αν κάποιος έχεις τις γνώσεις κ τον χρόνο, γλιτώνει χρήματα τεστάροντας κ αλλάζοντας μόνο αυτό που όντως φταίει.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛΙΟΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμοστατης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 17:07 »
στα ποδια βγαζει αερα οπως και στο τζαμι αλλα αργει πρεπει να ζεσταθει η μηχανη πολυ  δεν βγαζει στον αερα στα 2 μεσαια καθολου αερα

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: θερμοστατης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 17:33 »
Πρώτα πρέπει να λύσεις το θέμα του οργάνου. Δες λοιπόν αν πίσω στον θερμοστάτη τα καλώδια είναι όπως πρέπει, όπως κ στον αισθητήρα του νερού.

Για τον θερμοστάτη, το κόστος δεν είναι μεγάλο σαν ανταλλακτικό. Για το αν μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου, εξαρτάται κατά πόσον πιάνουν τα χέρια σου. Πάντως αν μπορέσεις να τον βγάλεις, τσέκαρε τον πριν αγοράσεις καινούριο. Βράσε νερό, βάλτον μέσα, θα πρέπει να δεις να "ανοίγει". Οι θερμοστάτες δουλεύουν από 82 έως 88 βαθμούς.

Προσπάθησε να ακούσεις τα κλαπέτα του καλοριφέρ. Σκύψε από την μεριά του συνοδηγού, κ άλλαζες θέσεις τον διακόπτη που ρυθμίζει το που να πηγαίνει ο αέρας. Σε κάθε αλλαγή που κάνεις, θα πρέπει να ακούς κάτι. Μετά άλλαζε θέση στον διακόπτη που ρυθμίζει την θερμοκρασία. από τέρμα κρύο στο τέρμα ζεστό, πάλι θα πρέπει να ακούσεις κάτι. τέλος δοκίμασε τις σκάλες του αέρα, να δεις ότι υπάρχει διακύμανση. Όλα αυτά με το κουμπάκι του aircondition στο off.

Αν έχεις υποψία, ότι το μοτέρ ζεσταίνεται πολύ, ΜΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣ το αυτοκίνητο. Κ κάθε τόσο τσέκαρε ότι έχει νερό μέσα.

Αν δεν έχεις χρόνο κ τις γνώσεις για να κάνεις τα από πάνω, τότε αλλαγή στην τάπα του ψυγείου, αλλαγή θερμοστάτη κ όποιος στον αλλάξει να τσεκάρει κ για τα καλώδια στον θερμοστάτη κ στον αισθητήρα νερού.

Κάνε κ έναν ακόμα έλεγχο, γιατί έχω την εντύπωση πως απλά δεν έχει γίνει σωστή εξαέρωση στο σύστημα. Όταν θα είναι κρύο το αυτοκίνητο, το τονίζω ΚΡΥΟ κ σε οριζόντια θέση, άνοιξε την τάπα του ψυγείου κ δες αν βλέπεις από εκεί το παραφλού. Συμπλήρωσε αν δεν το βλέπεις κ πες μας πόσο έβαλες. Το ίδιο κ στο παγουράκι αναπλήρωσης.

Πόσο καιρό έχεις που έκανες αλλαγή στο ψυγείο? Πόσα ΚΜ έχεις κάνει? Με καλοριφέρ ή χωρίς? Πάντως αν όλα αυτά ξεκίνησαν μετά το ατύχημα κ τις επισκευές του, πήγαινε το εκεί που στο έφτιαξαν, για να τελειώσουν αυτά που άφησαν στην μέση...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems