Αποστολέας Θέμα: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!  (Αναγνώστηκε 7538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 22:04 »
Έκανες τίποτα εργασίες στον χώρο κάτω από τα πόδια του οδηγού προς την μεριά του θόλου (εκεί είναι το εγκεφαλάκι του 4χ4)? έπαιξες καθόλου με τον εγκέφαλο?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 18:42 »
Έκανες τίποτα εργασίες στον χώρο κάτω από τα πόδια του οδηγού προς την μεριά του θόλου (εκεί είναι το εγκεφαλάκι του 4χ4)? έπαιξες καθόλου με τον εγκέφαλο?
Όχι αλλά αέρας βγαίνει απο το κεντρικό πάνω σωληνάκι, αλλά δεν τον δίνει απο τον διακλαδωτή (η ρελέ δεν ξέρω ακριβώς πώς λέγεται), και κάτω...Το πρωί θα ανεβάσω φώτο και βίντεο..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 18:52 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 18:55 »
ο αέρας περνάει από την πλαστική ανεπίστροφη βαλβίδα? κάνε κάτι άλλο. Βγάλε τελείως την βαλβίδα κ βάλε το σωληνάκι απευθείας στον κατανεμητή να δεις αν κουμπώνουν.

Ρελέ είναι ηλεκτρικό πράγμα, κάτι τέτοιο έχεις εντοπίσει εκεί?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 18:57 από verse »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 19:08 »
Όταν βγάζω το σωληνάκι απο τον κατανεμητή, βγάζει αέρα. Όταν το ξαναβάζω επάνω στον κατανεμητή, απο αυτόν και πέρα δεν βγαίνει αέρας σε καμία απο τις εξόδους για τα σωληνάκια.
Αλλά τώρα που το λές, δεν έχω προσέξει αν το σωληνάκι στο τέλος έχει ανεπίστροφη βαλβίδα, (ο μηχανικός για την ακρίβεια, εγώ το εβλεπα απο μέσα απο το αυτοκίνητο), η τουλάχιστων δεν το σχολίασε...
Αυτό που πιστεύω είναι πως πρέπει να φταίει ο κατανεμητής μιάς και απο αυτόν και πρίν βγαίνει αέρας αλλά μετά απο αυτόν όχι. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν ο αέρας, οταν βάζω το σωληνάκι στην υποδοχή του κατανεμητη περνάει μέσα σε αυτόν.. Θα μπορούσε να φταίει η ανεπίστροφη απο το σωληνάκι σε αυτό?
Τι κανει ακριβώς αυτή η βαλβίδα επάνω στο σωληνάκι?

Υ.Γ Ο μηχανικός μου είπε πως πρέπει να φταίει η πλακέτα που (έχει?) μέσα ο κατανεμητής.. Και με παρέπεμψε ευγενικά σε αντιπρόσωπο SUZUKI της πόλης...


Y.Γ 2 Όχι δεν έχει ακριβώς ρελέ, απλά δεν ξέρω πώς ακριβώς λέγεται οπότε ας τον λέμε κατανεμητή 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 19:10 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 19:25 »
Λοιπόν μάλλον το έχουν αλλάξει λίγο το σύστημα στα μοντέλα με τα κουμπάκια. Στο δικό μου δεν έχει κατανεμητή. για να καταλάβεις έχει μια σαν βάση που από εκεί έρχεται κ το σωληνάκι της βενζίνης. εκτός κ αν έχουν μεταφέρει εκεί το εγκεφαλάκι του 4χ4 που δεν το νομίζω, σε μένα είναι στα πόδια του οδηγού, πίσω κ πάνω αριστερά. Δες μήπως έχει φύγει καμιά φύσα από εκεί. 

Η ανεπίστροφη βαλβίδα στην ουσία επιτρέπει την υποπίεση να τραβάει αέρα ώστε να κουμπώνουν οι πλύμνες αλλά δεν το αφήνει να φύγει (όχι γρήγορα τουλάχιστον) όταν το αυτοκίνητο σβήνει. Χαρακτηριστικό είναι όταν έχεις σβήσει το αυτοκίνητο έχοντας 4χ4, όταν ξαναβάλεις μπροστά μετά από αρκετή ώρα, ξανακούς το κούμπωμα των πλυμνών. Ενώ αν το ξαναβάλεις σχετικά γρήγορα, οι πλύμνες είναι ήδη κουμπωμένες.

Ο μηχανικός τι σου είπε να ζητήσεις από την Suzuki?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 19:36 »
Ναι, σίγουρα είναι αλλιώς στα 2 μοντέλα μετά απο την κουβέντα μας. Ο μηχανικός μου είπε να δούνε, γιατί δεν δίνει αέρα ο κατανεμητής στα σωληνάκια που κατεβαίνουν κάτω, μιάς και το πάνω σωληνάκι του δίνει αέρα...
Καλά θα ήταν να το βρώ χωρίς αντιπροσωπία, γιατί υποψιάζομαι μαστίγωμα.... 0_21
Ευχαριστώσε φίλε, αύριο το πρωί θα το ξαναδώ και θα σας ξαναζαλίσω.... lol
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 19:41 »
Τράβα μερικές φώτο, όσο πιο καθαρές μπορείς.

Θυμήσου να κοιτάξεις ότι είσαι οκ από φύσα πάνω στο βοηθητικό, στροφόμετρο, κοντέρ, επαφές στον εγκέφαλο, κ επαφές στον εγκέφαλο του 4χ4 (στους εγκεφάλους πίεσε λίγο τα βύσματα μπας κ έχει ξεκουμπώσει κανένα). Δεν πιστεύω να έχεις βάλει κανένα διακοπτάκι για κοντά μόνο πίσω κ γίνεται εκεί η ματσολιά???

φώτο κ τα λέμε τότε  ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 12:32 »
Καλημέρα!! Λοιπόν παρακάτω είναι οι φωτό και ενα βιντεάκι. Έχω βγάλει διάφορες απο τον κατανεμητή (όσο μπορούσα εκεί που είναι χωμένος) τα σωληνάκια, την μια τσιμούχα που βρήκα σε καλή κατάσταση η οποία είναι στην πρώτη φώτο σε γενικό πλάνο με τα υπόλοιπα αλλά και στις 10-11 βγαλμένη.Και μια του εγκέφαλου 4x4.
Τώρα στην φώτο 9 είναι το κεντρικό σωληνάκι που πάει στο μοτέρ, αυτό που παρατήρησα είναι πώς το μεταλικό σωληνάκι που φαίνεται στο πλάι και κουμπώνει πάνω του το πλαστικό, ΡΟΥΦΑΕΙ ΑΕΡΑ, αυτό δεν θα έπρεπε να δίνει κανονικά ρωτάω??? Να δίνει αέρα και να τον κατεβάζει μέσα απο το λαστιχένιο σωληνάκι στον κατανεμητή???
Στο βιντεάκι μπορείτε να δείτε το λαμπάκι και να ακούσεται με προσοχή τον ήχο που κάνει σε 2 φάσεις όταν πάω να κουμπώσω.
Ευχαριστώ θερμά, την κάνω για την δουλειά έχω αργήσει ;D



http://img268.imageshack.us/g/99494318.jpg/
http://yfrog.com/560001mz
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 13:37 »
To videaki δεν παίζει.

αδελφέ έχει μπερδέψει διάφορα σωληνάκια καλώδια κτλ. Αυτό με την τσιμούχα δεν είναι καν της 4χ4, δεν κατάλαβα από που το έβγαλες. Τα σωληνάκια υποπίεσης πάντα ρουφάνε αέρα, δηλ η πολλαπλή εισαγωγής του κινητήρας πάντα ρουφάει αέρα.

Τέσπα, είδα ότι δίπλα σε αυτό που λέμε κατανεμητή έχει μια άσπρη μικρή ασφαλειοθήκη. για άνοιξε να δεις ότι είναι οκ. μελετώ λίγο ακόμα τις φώτο, να σταματήσει κ η βροχή εδώ να πάω να δω κ στο δικό μου..

άντε καλή δουλειά!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 14:08 »
Πες μου κάτι. Αυτό που λέμε τόση ώρα κατανεμητή έχει πάνω του κανένα σωληνάκι που πάει στο μαύρο κουτί αναθυμιάσεων?

Κατά πάσα πιθανότητα (απάντα στην ερώτηση κ θα είμαι σίγουρος) αυτό εκεί δεν είναι κατανεμητής αλλά 2 ξεχωριστές βαλβίδες τελείως άσχετες με την 4χ4. η μία είναι για τις αναθυμιάσεις από το ντεπόζιτο κ η άλλη δεν θυμάμαι  lol

τέσπα, είπαμε έχουμε βρει ποιο είναι το σωληνάκι της υποπίεσης της 4χ4 (αυτό με το πλαστικό κοκοψώνι που δείχνεις στις φώτο). ακολούθα αυτό σε ευθεία κ δες αν ρουφάει αέρα. Δηλ εκεί στον "κατανεμητή" που φαίνεται ότι ενώνεται με άλλα σωληνάκια, πρέπει να είναι απλά βάση όπως σου έλεγα εξ αρχής. στη φώτο 4 δηλ που φαίνεται καθαρά, δεν πρέπει να μοιράζει αέρα εκεί απλά ενώνεται για να συνεχίσει προς τα κάτω, οπότε τσέκαρε σε κάθε ένωση ότι ρουφάει αέρα. 
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 20:47 »
Φανη επειδη δειχνεις ειδικος επι του θεματος..... ;D ;D μπας κ εχεις καμια ιδεα πως γινεται να εχω τετρακινηση και να μην αναβει το λαμπακι??Παιζει απλα να εχει καει??

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 21:51 »
Ε ναι ρε, λαμπάκι είναι όχι ο ήλιος  lol lol lol lol

Σοβαρά τώρα, έχεις όντως τετρακίνηση? κ βγαίνει? δηλ δουλεύει όπως θα έπρεπε το σύστημα?

Για το λαμπάκι πρέπει να βγει το καντράν, για να βγει το καντράν πρέπει να βγει το ταμπλό, όχι όλο νομίζω, μόνο το μαύρο πλαίσιο αλλά δεν είμαι θυμάμαι στα σίγουρα.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 00:52 »
Η αληθεια ειναι οτι ειχα κατι κολπα με τη τετρακινηση τα οποια ομως, οπως αποδειχτηκε, οφειλονταν σε βουλωμενα σωλανακια υποπιεσης. Τωρα πια δουλευουν ολα κανονικα,αλλα δεν αναβει το λαμπακι...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 00:56 »
Τότε άναβε? κ σταμάτησε αργότερα?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 08:55 »
Οταν ειχα προβλημα με τη τετρακινηση δεν αναβε...Θυμαμαι σε καποια φαση που αναβοσβησε και μετα απο τοτε δεν ξανααναψε. Βεβαια, επειδη φυσωντας τα σωληνακια βγηκε απο μεσα πολυ γρασο, φοβαμαι μη βουλωσε πουθενα καμια βαλβιδα που δινε την εντολη για να αναψει το λαμπακι...