Αποστολέας Θέμα: monroe adventure +6  (Αναγνώστηκε 5859 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
monroe adventure +6
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 15:33 »
βρεθηκανε στα χερια μου τα εν'λογο αμορτισερ μαζι με ελατηριακια mad +6 τα γνωστα μπλε.
το ζητημα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν τα συγκεκριμενα αμορτισερ ειναι καταλληλα για +6 (να συνεργαστουν σωστα με τα ελατηρια εννοω).
πως καταλαβαινει κανεις για τι υψος προοριζεται το καθε αμορτισερ?

Αποσυνδεδεμένος RockinRebel

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • They may go fast, but we go anywhere.
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 18:55 »
βρεθηκανε στα χερια μου τα εν'λογο αμορτισερ μαζι με ελατηριακια mad +6 τα γνωστα μπλε.
το ζητημα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν τα συγκεκριμενα αμορτισερ ειναι καταλληλα για +6 (να συνεργαστουν σωστα με τα ελατηρια εννοω).
πως καταλαβαινει κανεις για τι υψος προοριζεται το καθε αμορτισερ?


Εαν τα Monroe σου ειναι τα εξής νουμερα:

4441 ή 7226 μπροστα
4442 ή 8004 πισω

ειναι σωστα για +6 MΑD ελλατήρια (αν και ειναι -εδω που τα λέμε- κοματι σκληρα, δεδομένου οτι ο προστάτης μου εχει φτάσει στις αμυγδαλές - τα είχα και ξέρω  bhe)
Duck Trek : To boldly go, where no duck has gone before.

Αποσυνδεδεμένος crkar

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 21:18 »
Και τι αμορτισέρ βάζουμε για +6 και να μην είναι πολύ σκληρά;

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 01:14 »
Αφού γράφεις monroe adventure +6, πώς δεν ξέρεις για τί ψήλωμα είναι? ???  Επίσης, τί αυτοκίνητο τα φορούσε? Αν και πιστεύω ότι μόνο κ μόνο από τους κωδικούς θα το βρεις... ;)
Γενικά ναι, είναι σκληρός συνδυασμός. Αλλά δεν είναι και pro comp!! Αλλά όσο ψηλώνεις, πας και σκληρότερα γιατί ύψος και στροφές είναι κακός συνδυασμός! Έχω τα +10 εγώ. Και σε σχέση με αυτά η OME  έκανε το αμάξι να πηγαίνει σαν ζελές... lol

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 09:53 »
Και τι αμορτισέρ βάζουμε για +6 και να μην είναι πολύ σκληρά;

Νομιζω οτι τα RANCHO  ειναι μια καλη επενδυση γιατι ρυθμιζονται ως προς την σκληροτητα τους

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 17:19 »
εχει κανεις τα συγκεκριμενα ελατηρια mad +6 με εργατη στο αμαξι? επεσε καθολου η μουρη, ή δε καταλαβαινουν απο το βαρος του εργατη?

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 18:27 »
Εξαρταται απο τον πακιστανο lol .Εγω παντως με tmax 9000lbs & σχοινι 30μ δεν ειδα  διαφορα στην αναρτηση ή στην συμπεριφορα του..

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 23:25 »
ειμαι στην διαδικασια αλλαγης ολης της αναρτησης και εχω κατασταλαξει στο συνδυασμο mad+monroe σκεφτομαι να σηκωσω +4 για να μην μπαινω σε διαδικασιες αλλων ρυθμισεων.οι φιλοι που φοραν αυτο τον συνδυασμο αναρτησης λενε οτι μπορει να φορεθει ανετα και το +6..???και αν ναι τι επιμερους βελτιωσεις εχουν γινει στο καστερ και στη παναρ????

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 00:02 »
το αμαξι ειναι στραβο εστω και με λιγο ψηλωμα οπως οι 4 ποντοι.
αλλοι λενε οτι το οριο ειναι στους 4 και αλλοι στους 6 ποντους.
αν δε τρεχεις και αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις ασφαλειας εντος δρομου, παιρνεις ελατηρια αμορτισερ και σωληνακια φρενων μακρυτερα(οχι πατεντα με βγαλμενες ασφαλειες και βλακιες. φρενα ειναι) και κανεις τη δουλεια σου μονο με αυτα εως τους 6 ποντους.
αν ντε και καλα στους 6 ποντους θελεις να το φερεις στα ισια του, παιρνεις και ρυθμιζομενες παναρ ή κοβεις ραβεις τις δικες σου (με προσοχη)
μπρατσα δε χρειαζεσαι, και τα παρακεντρα σιλεντμπλοκ τα θεωρω πεταμενα λεφτα μιας και σου περιοριζουν λιγαααακι την αρθρωση τη στιγμη που αυτη ειναι ο λογος που το ψηλωνεις(φανταζομαι)

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 00:25 »
φιλε jimnovios σε ευχαριστω για την απαντηση...ναι βεβαια για την αρθρωση το ψηλωνω,οσο αναφορα για την ασφαλεια στο δρομο σαφως και δεν θελω να περιοριστει γι'αυτο θα παω σε ρυθμιση παναρ...εσυ τι προτινεις? νεες βασης για την ρυθμιση ή να μονταρω της μαμισιες?

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 02:55 »
Αφού περιορίζει μόνο λιγάαααακι την άρθρωση γιατί να μην τα βάλει τα σινεμπλόκ? Πάλι καλύτερη άρθρωση θα έχει απότι πριν! Γιατί να μην φτιάξει την γωνία του άξονα να έχει καλύτερη συμπεριφορά?
Και όπως είπες, συμφωνώ, το αμάξι στραβώνει με το παραμικρό ψήλωμα. Το ότι δεν φαίνεται με το μάτι δεν σημαίνει ότι είναι μια χαρά! Το έμαθα κι εγώ μετά από 3 χρόνια.. :)

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 01:56 »
παιδια να ρωτησω κ εγω κατι,τα μονροε αν τα βαλω πισω με mad ελατηριο +6 ανοιγει το ιδιο με τα procomp?

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 08:21 »
με +6 χωρις παναρ ρυθμιζομενη ειναι σαν καβουρας το αμαξι...θελει σινεμπλοκ ή(καλυτερα) μπρατσα, θελει λιγαακι αυξηση μετατροχιου με ζαντα ή αποστατη (μην ειναι σαν περιπτερο χωρις τεντα),θελει σωληνακια φρενων, γενικος θελει, περιπου οτι μετατροπες θελουν και οι+10. Αν ξεκινας τωρα ,σκεψου που θες να φτασει το αμαξι και ξεκινα για το τελικο σταδιο σιγουλια σιγουλια για να μην τα πληρωσεις δυο ή τρεις φορες οπως οι περισσοτεροι...

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 16:50 »
με +6 εγω προβλημα δεν εχω βρει σε ασφαλτο, μιας και το τρεχω ΑΡΚΕΤΑ και οταν λεω το τρεχω εννοω σφινες και αλλα χαμηλα. σιγουρα οι παναρ τραβανε τους αξονες, αλλα ουτε αυτο φαινεται καπου.
το μονο που ειναι ψιλοmust ειναι το μετατροχιο. λιγο φαρδιμα το θελει για τις στροφες και μονο.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: monroe adventure +6
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 21:49 »
ακριβως με την αναρτηση που αναφερει ο φιλος εχουν ρυθμιστει και οι παναρ αντιστοιχα,επειδη τωρα θελω να αυξησω το μετατροχιο τι  αποστατες βαζουμε?εχουν καποιο συγκεκριμενο καρε?