Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ  (Αναγνώστηκε 13164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« στις: Αύγουστος 25, 2010, 17:15 »
 t4 ΤΖΙΜΑΝΟΠΕΔΑ ΣΩΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!!!. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ( ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΑ ) ΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ JIMNY ΑΠΟ ΤΟ 1999. ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ  ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ, Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ. ΕΛΕΙΠΑΝ ΠΕΡΙ ΤΑ ΔΥΟ ΛΙΤΡΑ. ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ (ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ ΝΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ. ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΗΣΩ. ΦΘΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΙΑΣ ΑΝΗΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΝΑ ΘΑΥΜΑΣΩ ΤΑ ΝΕΡΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΚΑΤΙ ΕΒΡΑΖΕ ΕΝΩ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΔΕΙΟ. ΒΛΕΠΩ ΔΕΙΚΤΗ ΛΑΔΙΟΥ,  ΣΚ....... ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΝΕΡΑ ΣΤΑ 5 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΠΕΡΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΑ 75 ΧΙΛ. ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙ ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ ΚΟΙΤΑΕΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ _ΕΓΩ ΝΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΘΕΣ ΝΑ ΡΙΞΩ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΡΥΓΜΑ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ? ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ._ ΣΥΜΩΦΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΚΙΑ. ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΜΟΥ (ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΗ) ΣΤΑΜΑΤΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΚΡΥΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΦΘΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ (ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΣΕΚΑΡΑΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ) ΚΑΙ ΠΡΕΣΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ (ΣΥΝΗΘΕΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ). ΔΙΑΡΡΟΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΗ 4 ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΕΣ (0). ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΛΑΔΙΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΨΙΛΟΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ 140000. ΣΩΣΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ  rudo1

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2010, 17:31 »
Πως φτάσατε στο συμπέρασμα ότι είναι φλάντζα ή καπάκι?

Κάνε τα εξής:

1) Έλεγχος ότι το ψυγείο δεν έχει διαρροές
2) Έλεγχος στα κολάρα κ στις σωληνώσεις.
3) Έλεγχος (καλύτερα προληπτική αλλαγή) στον θερμοστάτη.
4) Έλεγχος ότι δεν χάνεις νερά από το ψυγείο του καλοριφέρ (βρίσκεται πίσω από το ταμπλό κ συνήθως θα δεις νερά στα πόδια του συνοδηγού).
5) Έλεγχος ότι η αντλία νερού δουλεύει κ δεν χάνει από κάπου.

Αν όλα τα από πάνω είναι οκ, τότε μάλλον για καπάκι είσαι. Κάνε το εξής. Βγάλε το χταπόδι κ κοίτα στην ένωση του μπλοκ του κινητήρα με το καπάκι αν βρεις κατάλοιπα ξεραμένου παραφλού. Κάνε το ίδιο κ από την μεριά της εισαγωγής. Αν έχει ραγίσει καπάκι, είναι μικρό το ράγισμα κ το παραφλού εξατμίζεται κ γι αυτό δεν βλέπεις σαπουνιασμένα λάδια.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2010, 17:43 »
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΣΑΠΟΥΝΙΣΜΕΝΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΔΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΑΓΚΙΑ (ΟΤΑΝ ΔΗΛ ΒΑΛΑΜΕ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΡΑΓΙΑΣΜΑ) ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΕΡΑ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ. ΔΙΑΡΡΟΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ. ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΤΟΝ ΤΣΕΚΑΡΑΜΕ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΤΩΡΑ. ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΙΣ 10 ΣΕΠΤ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΗΧΕΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ? ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΠΑΚΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ. Η ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ? ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2010, 18:23 »
Άρα έχει ραγίσει καπάκι ή έχει κάψει φλάντζα. Αν είναι το δεύτερο είσαι σχετικά καλά. Αν όμως είναι καπάκι, οι τιμές που έχω διαβάσει εδώ από άλλους είναι κάπως. Οπότε ίσως σκεφτείς κ το ενδεχόμενο του μοτέρ ολόκληρου. υπάρχουν τα υπέρ κ τα κατά. κατέληξε πρώτα στο τι είναι κ συζητάμε μετά τις εναλλακτικές. Πάντως να το έλυσες μόνιμα με το κόκκινο υγρό το βλέπω λίγο χλωμό.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2010, 18:41 »
Θλω να πιστευω οτι το ελεισα. Και αυτο διότι βλέπω ασκοπη την αλλαγη καπακιου. Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι αν συμφερει το καπακι καθοσον εκτιμω οτι αργοτερα θα εχω προβληματα με την μηχανη λόγω νερου ή δεν θα εχω? Ποια η γνωμη σου?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2010, 18:57 »
Το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο ένα υγρό που αναμειγνύεται με το λάδι (ή το νερό, γιατί το έχασα λίγο που το έβαλες) να έκλεισε την ρωγμή οριστικά. Για λίγο καιρό μπορεί να κάνει δουλειά, μετά όμως σίγουρα θα ξανανοίξει το σημείο. Αν αλλάξεις καπάκι, θα φανούν τα πάντα μέσα στο μοτέρ, πιστόνια, βαλβίδες, ελατήρια. ότι δεις ότι έχει φθορά το αλλάζεις. αυτό είναι το καλό. το κακό είναι το κόστος κ εξαρτάται από την τιμή που θα βρεις καπάκι κ τι θα σου πάρει ο μηχανικός. γι αυτό ίσως να συμφέρει η αλλαγή με ένα ΙΔΙΟ μοτέρ.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2010, 19:10 »
Στο ψυγειο το βαλαμε. Για αλλο μοτερ μαλλον κανω σκεψη και εγω, μια και εχω κανει 140000 χλμ. αλλα αν δεν εισαι στην πιατσα το βλεπω σκετο λαχειο. Ευχαριστω παντως. Μολις εχω νεα θα ενοχλησω.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2010, 19:21 »
Βρε συ εγώ ξέρω πως αυτό το υγρό είναι για να κλείνει καμιά τρυπούλα στο ψυγείο. το βλέπω λίγο χλωμό να κατάφερε να φτάσει το υγρό εκεί που είναι το ράγισμα. μπας κ έχει απλά πρόβλημα το ψυγείο σου???? παρακολούθησε τα λάδια από τον δείκτη λαδιών. ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτείς.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 14:02 »
Τελικα ραγισμενο καπακι και αντλια νερου. Μπηκε στο συνεργειο και ελπιζω να βγει ξανα εργαλειο.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 14:11 »
Άρα πρώτα χάλασε η αντλία νερού κ μετά ράγισε το καπάκι.

Το καπάκι πόσο πάει?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 13:02 »
παιδια εξεταστε σοβαρα και την κατασταση imitation καπακιου..... το μαμα καπακι ειναι σχετικα σκληρο και ακαμπτο και για αυτο γινεται κομματια εγω εχω βαλει αυστραλεζικο και εχω κανει ηδη 25000χλμ και ολα οκ αν θελει κανεις πληροφοριες για το μαγαζι ας μου στειλει πμ για να μην φανει οτι κανω διαφημιση  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 19:19 »
ναι και εγω αυστραλεζικο βρηκα σε καλη τιμη πιστευω (500) μεσω ενος γνωστου τορναδορου. Κανονικα ομωσ δεν ειναι αυστραλεζικο απο οτι εψαξα αλλα απο Νεα Ζηλανδια.

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΛΑΔΙΑ - ΝΕΡΑ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 17:47 »
ΚΕΡΝΑΩ. ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΟΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ (+ΑΝΤΛΙΑ, ΙΜΑΝΤΑ ΚΛΠ) 1300. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ. ΑΛΛΑΓΗ ΥΓΡΟΥ , ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΛΠ.