Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!  (Αναγνώστηκε 5781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 00:25 »
Πρόσφατα αγόρασα ένα μοτερ swift 1600 sport ολόκληρο!! σε πολύ καλή κατάσταση, και σκέφτομαι σύντομα να αρχίσει η εγχείρηση στο jimnaki... το δικό μου ειναι το 2007 μοντέλο το vvt. δεν υπάρχουν τρελές διαφορές και στα δυο απ΄οτι βλέπω,,.. Τώρα H E L P.....!!!  t4 Τι θα χρειαστώ απο το δικο μου μοτερ για το καινούριο? και τι δεν θα χρεισημ/σω απο το 1600?? αν το εχει βάλει κανείς,,αξίζει?? Τα ρωτάω γιατι ο μάστωρας ειναι πολύ γατί και ίσως φαντάζετε πως θα μου φάει τα πράγματα που δεν θα χρεισημ/σω... ha περιμένω αποντήσεις!!!  t4
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 16:59 »
απο το δικο σου χρειαζεσαι ολλα τα περιφεριακα που εχει πανω στο μπλοκ(πολλαπλες εισαγωγεις-εξαγωγεις-αισθητηρες -βολαν -καρτερ)θα τα βγαλεις απο το δικο σου μοτερ και θα τα βαλεις στον 1600.αν δεν εχουν διαφορα γιατι εκει μπερδευει η δουλεια.απο το 1600 λογικα δεν χρειαζεσαι τπτ,γιατι το ενα ειναι πισωκηνητο και το αλλο μπροστινοκηνητο οποτε δεν τεριαζουν

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 19:06 »
Αν το μοτέρ σου είναι πλήρες, με πλεξούδα κ εγκέφαλο, δεν χρειάζεσαι τίποτα από το παλιό, πλην ίσως της μιας βάσης. Όταν λέω τίποτα, δεν εννοώ τρόμπα νερού ας πούμε ή το σασμάν, αλλά κ εσύ πρέπει να μας πεις τι εννοείς ολόκληρο μοτέρ. Σε κάθε περίπτωση, μην ξεκινάς τέτοια δουλειά με κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 22:20 »
Σας ευχαριστώ παιδιά,, τελικά άλλαξα μάστορα και όσο για τον εγκέφαλο και την πλεξούδα, δεν τα έχω.. η λύση του άγραφου αξίζει? ή να αφήσω τον μαμά εγκέφαλο με μια μετατροπή στην πλεξούδα και προγραμμα???
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 22:51 »
επειδη ειμαι παθον αν μπορεις ασε το δικο σου εγεφαλο γιατι δεν ξερω αν θα τεριαζει ο αγραφος με το ιμομπιλαιζερ ??? ??? ???εχω προσοπικα εψαχνα 6 μηνες να βρω σετ εγκεφαλο ιμο και κλειδαρια bhe bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:05 »
Δηλαδή γίνεται να αφήσω τον δικό μου,,έτσι δεν είναι? καλά μου τα είπε ο μάστορας έτσι? να αφήσουμε τον δικό μου, να γίνει μετατροπή στην πλεξούδα και να βάλουμε ένα προγραμματάκι... θα πετύχει?
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:11 »
ο άγραφος αξίζει σε απόδοση, όχι σε τιμή. ειδικά ο προγραμματισμός του που πρέπει να είναι κ καλός ο μάστορας.

Να ξέρεις ότι αν αφήσεις τον δικό σου εγκέφαλο, να ΜΗΝ ζορίζεις το μοτέρ, θα σου στεγνώνει από καύσιμο κ τα αποτελέσματα δεν είναι καλά (χειρότερο σενάριο, τρύπημα πιστονιού)

δεν κατάλαβα, τι μετατροπή θα κάνεις στην πλεξούδα? τι προγραμματάκι να βάλεις? στον υπάρχοντα εγκέφαλο? παράλληλο?

το καλύτερο για μένα είναι να ψάξεις να βρεις μαμά εγκέφαλο κ πλεξούδα. κ ότι χρειαστεί από πάντρεμα στις πλεξούδες να γίνει με γέφυρες. με αυτόν τον τρόπο αν για οποιοδήποτε λόγο θέλεις να το ξανακάνεις 1.3, γίνετε σε μισή μέρα.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:18 »
ναι για παράλληλο μου είπε...,, για να πούμε και τις τιμές που μου δώσανε,, 1600 euro εγκέφαλος DTA δεν θυμάμαι μοντέλο εγκεφάλου,, όλα κομπλέ,,!
και για μαμά εγκέφαλο πλεξούδα,,μου ζητάνε 700 euro,,αλλά βάλε και το ξεκλείδωμα που θα χρειαστεί? άλλα 400 με 600? μιλάμε για μία τιμή κοντά στον άγραφο... τι να κάνω?
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:28 »
τι ξεκλείδωμα??? για το ιμο? σίγουρα θα υπάρχει κ άλλος τρόπος. να βρεις και το κλειδί ας πούμε. Η τιμή δεν μου ακούγεται άσχημη για τον άγγραφο (γύρω στα 1000 ζητάνε οι προγραμματιστές) αλλά είναι πολλά τα λεφτά για μένα. βέβαια, αν μπορέσεις κ του τα πρήξεις του τυπά που θα στο προγραμματίσει μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θέλεις. αλλά για μένα δεν αξίζει σε μαμά μοτέρ χωρίς καν εξάτμιση μελετημένη κ ολοκληρωμένη.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:35 »
Εναλλακτικές για το ιμο, θα μπορούσε να είναι το να καταργήσεις τελείως το ιμο, δίνοντας στην αντλία βενζίνης απευθείας ρεύμα (ξέρει ο ηλεκτρολόγος σου), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι σε αυτόν τον εγκέφαλο το ιμο μπλοκάρει μόνο την αντλία βενζίνης.

για μένα άστο προς το παρών με τον δικό σου εγκέφαλο, κ ψάξου λίγο καλύτερα για εναλλακτική λύση. είναι πάρα πολλά τα λεφτά. αν επιτρέπεται το μοτέρ πόσο το πήρες? γιατί ολόκληρο, όπως έγραψες στην αρχή, ΔΕΝ είναι χωρίς πλεξούδα κ εγκέφαλο.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:41 »
ναι για το ιμο μιλάω για ξεκλείδωμα....οσο για τον άγραφο,,το παλικάρι είναι άσος σε αυτά,,έχει φτιάξει αρκετά αγωνιστικά-driftαδικα,,και απο αθήνα... μου είπε πως το αμάξι θα το χρειαστεί 3 μέρες!! την μία (την 3) θέλει να είμαι και εγώ εκεί για να το ρυθμήσει ανάλογα με το τι θέλω..! και να το πάρω..
όσο για το κλειδί που μου γράφεις,,,δλδ τι ακριβώς να του ζητήσω? εγκέφαλο+πλεξούδα+τα 2κλειδιά του αυτοκινήτου μαζί με τις κλειδαριές? μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω..
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:46 »
Το μόνο που έλειπε απο το μοτέρ που αγώρασα ήταν πλεξούδα με εγκέφαλο και η βάση με το aircod.. το αγώρασα κοντά στο χιλιάρικο.. μοντ. 08 με λίγα χιλιομετρα..!!
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 23:51 »
για τον άγραφο καλά στα είπε. ΑΛΛΑ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ σε μαμά μοτέρ χωρίς καμιά άλλη μετατροπή (ούτε καν εξάτμιση) ΔΕΝ αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για άγραφο, δηλ οι διαφορές μεταξύ άγραφου κ μαμά εγκεφάλου δεν θα είναι τόσο φοβερές. Άρα, στην ουσία τα δίνεις για να ξεπεράσεις το πρόβλημα του ιμο. ε για μένα, άσε τον εγκέφαλο του 1.3 μέχρι να βρεις πιο φτηνή λύση για να ξεπεράσεις το πρόβλημα του ιμο.

Φίλε μου δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι θα χρειαστείς για να ξεπεράσεις το πρόβλημα του ιμο, διότι δεν κατέχω πλήρως το εν λόγω εγκέφαλο-μοτέρ.

Να σου δώσω όμως μερικές κατευθύνσεις για να ρωτήσεις κ να ψάξεις. το ιμο μπλοκάρει συγκεκριμένα πράγματα στο μοτέρ. αν αυτά μπορούν να πάρουν ρεύμα κατευθείαν τότε το πρόβλημα σου λύθηκε. αν όμως μπλοκάρει κ μπεκ ας πούμε, τότε αναγκαστικά πρέπει να βρεις εγκέφαλο-κλειδαριά (δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται)-κλειδί. για πλεξούδα καλό είναι να την βρεις για να μην κάνει πολλές πατεντιές ο ηλεκτρολόγος. αλήθεια, τα ζητούμενα που σου λείπουν από το μοτέρ που αγόρασες που είναι???????

χωρίς σασμάν να υποθέσω το πήρες έτσι?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 16:12 »
παιδια με το θεμα ιμο επιειδη εχω φαει τα μουτρα μ bhe bhe bhe.δεν μπορουσε να μου τον ξεκλειδωσει ουτε το διαγνωστικο της αντιπροσοπειας.αν θελεις να βαλεις.το 1600 πρεπει να βρεις το συγκεκριμενο αυτοκηνητο απο μαντρα και να παρεις ολο το σετ εγκεφαλο κλειδαρια κλειδι και λογικα εχει και μια πλακετα που παει στον διακοπτη(ετσι ειναι στο jimny)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αλλαγή με Μοτερ με 1600 swift..!!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 17:21 »
ναι αλλά στο jimny το μόνο που κόβει το ιμο είναι η αντλία βενζίνης, άρα μπορείς να το καταργήσεις κ τελείως. στο μοτέρ του φίλου δεν ξέρω τι κόβει ακριβώς το ιμο.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems