Αποστολέας Θέμα: Ευκαιρία ή όχι;;  (Αναγνώστηκε 1876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pan.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
Ευκαιρία ή όχι;;
« στις: Αύγουστος 19, 2010, 10:57 »
Καλημέρα στα παιδιά & καλό υπόλοιπο καλοκαιριού να έχουμε.
Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας σε κάτι.
Ένας συνάδελφος πουλάει το jimny του είναι μοντέλο 2004,το είχε πάρει για το χωριό του τελικά δεν πήγε(μια δυο φορές μόνο).Το έχει όλα τα χρόνια σε κλειστό γκαράζ,έκανε το 1ο σέρβις στα 1500χλμ & το 2ο στα 7500 χλμ.Δεν το κινεί καθόλου & το βάζει κάπου κάπου μπροστά.
Τώρα μπορεί από την ακινησία να βγάλει κάποια προβλήματα;
Δεν σας είπα & το πιο σημαντικό,τα χλμ!9300 μόνο!!!
Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό;
Το σκεφτόμουνα πάντως γιατί ήθελα να αντικαταστήσω το samurai & έλεγα αν ήταν ευκαιρία ή όχι.
Η τιμή που θα το δώσει είναι περίπου 8500€(πολλά ή λίγα;)
Πάσα βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ευκαιρία ή όχι;;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2010, 12:05 »
Καλημέρα!
Θα έλεγα να σιγουρευτείς πρώτα για τα χλμ (αν είναι πραγματικά). Επίσης, για ποιόν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο το πουλάει. (ακούγεται λίγο παράξενο να έχει τόσα χρόνια κλειδαμπαρωμένο ένα αυτοκίνητο και να μην το αξιοποιεί με κάποιον τρόπο).
Από την άλλη:
Ο άνθρωπος το πουλάει σχεδόν στην μισή τιμή του καινούργιου! (τα 9500 χλμ είναι αμελητέα ποσότητα).
Σίγουρα θα χρειαστεί λάστιχα (έστω και με ακινησία, μετά από 6 χρόνια θα έχουν χάσει τα χαρακτηριστικά τους), κάποιες αλλαγές σε ιμάντες, πιθανόν αλλαγή μπαταρίας, λάδια κλπ. Να ξέρεις ότι και η πλήρης ακινησία θα έχει κάποιες επιπτώσεις.
Θα έλεγα:
1) Να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο για τον  κατάλογο των απαραίτητων αλλαγών, αφού τους εξηγήσεις την ιδιαίτερη περίπτωση.
2) (ακόμα καλύτερα), να πας μαζί με το αυτοκίνητο σε ένα σοβαρό συνεργείο, για να του ρίξουν μια ματιά, όπου θα το ψάξουν καλύταρα για τυχόν ζημιές/προβλήματα που μπορεί να σου βγάλει. Αν σου δώσουν το ΟΚ και η απαιτούμενη συντήρηση είναι σε λογικά πλαίσια, νομίζω ότι είναι μια καλή περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος pan.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευκαιρία ή όχι;;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2010, 16:08 »
Καλησπέρα,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Λοιπόν,τα χλμ είναι πραγματικά τον ξέρω τον άνθρωπο πολλά χρόνια οπότε δεν παίζει να με κοροιδεύει.
Το αμάξι δεν το κινεί καθόλου,μένει στο κέντρο οπότε το αμάξι δεν το χρειάζεται.Το τζιπ το αγόρασε για το χωριό του & αφού δεν ξαναπάει δεν υπάρχει λόγος να το κρατήσει.
Μου έδωσες πολύ καλή ιδέα για το συνεργείο να ρωτήσω & να το πάω.
Όσο για αυτά που ανέφερες για αλλαγή λογικά είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευκαιρία ή όχι;;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2010, 18:42 »
Απο προσωπική εμπειρία(όχι με το jimny μου)υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει και αυτό που περιγράφεις.Αν όντως είναι πραγματικότητα τότε το αμάξι είναι καινούργιο!!και δεν μπροκειται να έχει κανένα πρόβλημα.Κανονικά όμως τα σέρβις πρέπει να γίνονται στα προκαθορισμένα χιλιόμετρα ή σε ένα χρονικό διάστημα αν και εφόσον δεν έχουν συμπληροθεί τα απαιτούμενα χιλιόμετρα.Απο την πρώτη εντύπωση νομίζω πως το αμάξι είναι οκ.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: Ευκαιρία ή όχι;;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2010, 19:16 »
αν δε το παρεις, το θελω εγω  lol