Αποστολέας Θέμα: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!  (Αναγνώστηκε 2993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« στις: Αύγουστος 23, 2010, 17:49 »
Καλησπέρα σας!Χριεάζομαι καινούργια λάστιχα!Αυτά που έχω έχουν φαγωθεί και έχουν σκιστεί!Θέλω ένα λαστιχάκι το οποίο θα περνάει κάθε μέρα απο χωματόδρομο(τον βατό που περνάει και το πιο χαμηλό ΙΧ) και άσφαλτο.Λίγες φορές το μήνα όμως έχω και άλλες καταστάσεις όπως λάσπη,χώμα πέτρα κτλ.Σκέφτομαι τα ΑΤ της yokohama ή BF Goodrich.Tι λέτε?Έχετε να προτείνετε τίποτα καλύτερο?
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2010, 18:55 »
τα goodyear wrangler εχω εδω και εναμισι χρονο ειμαι πολυ ευχαριστιμενος αλλα ειναι λιγο ακριβα....
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2010, 19:42 »
Σε τι διαστάσεις?Τι εδάφη κινήσαι?Τι τιμή τα πήρες αν επιτρέπεται?Ποιο μοντέλο πήρες??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2010, 20:02 »
Εγω εχω τα at της yokohama σε ολα τα εδαφοι ειμαι πολυ ευχαριστημενος..!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2010, 20:42 »
Μπορείς να μου πεις ποιο μοντέλο συγκεκριμένα έχεις και πόσο πάει η τετράδα??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2010, 14:46 »
Σε τι διαστάσεις?Τι εδάφη κινήσαι?Τι τιμή τα πήρες αν επιτρέπεται?Ποιο μοντέλο πήρες??
το μοντελο ειναι wrangler at,οι διαστασεις ειναι 205/75/15, κινουμε κυριως σε ασφαλτο αλλα και σε λασπη,χιονι και αμμο που τα εχω δοκιμασει εμεινα πολυ ευχαριστημενος γυρω στα 480euro τα πηρα
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Jimny me!
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2010, 15:25 »
Φιλε 'pointer' τα 2 ελαστικα που αναφερεις δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.. Το ΑΤ της Yokohama ειναι ενα πολυ καλο all terrain ελαστικο με 'προσανατολισμο' στην εντος δρομου κινηση.. Ειναι ενα μαλακο ελαστικο(και οτι συνεπαγεται απο αυτο) με πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου στην ασφαλτο. Το ΑΤ της bfgoodrich ειναι ενα πολυ καλο all terrain ελαστικο με 'προσανατολισμο' στην εκτος δρομου κινηση.. Ειναι ενα σχετικα σκληρο ελαστικο  με επιπεδα θορυβου αισθητα στην ασφαλτο, αλλα με μεγαλη αντοχη στην εκτος δρομου κινηση. Οι τιμη και στα 2, πανω κατω ειναι ιδια..
Και κατι αλλο που πρεπει να αναφερω ειναι οτι το bfgoodrich βγαινει απο 215/75/15 και πανω.. Το Yokohama βγαζει και σε 205/70/15.. Απο θεμα εμφανισης εννοειται οτι τα bfgoodrich σκιζουν! :)
Think positive!

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2010, 16:43 »
το θεμα ελαστικα ειναι απο τα ΠΙΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεματα προς συζητηση.
εγω εχω αλλαξει και ασφαλτινα και 50/50 και χωματινα πρωτογενες και αναγωμομενο, και στο καθε ενα δεν ειδα τα χαρακτηριστηκα που διαβαζα σε αναλυσεις και κουβεντες. ή ας πω καλυτερα οτι η υπερβολες δινουν και περνουν.
αφου οι απαιτησεις σου φτανουν και σε λασπη, βρες ενα δυνατουλη 50/50 απο αποψη πελματος(με προσανατολισμο χωματος οπως ειπε και ο απο πανω), ή ενα light χωματινο. εγω θα εβαζα και αναγωμοση, αλλα σιγουρα πολλοι θα διαφωνουσαν.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2010, 17:31 »
+1 σε ολα τα παραπανω.

ο καθε ενας εχει διαφορετικες αναγκες και απαιτησεις.

εγω μετα τα μαμα Bridgestone

εβαλα tagom diablo

και malatesta cobra nt αναγομωση φυσικα και τα 2 παραπανω.

Τωρα εβαλα 50/50 Kumho KL78 σαν μεση λυση για την χρηση που κανω που πλεον ειναι πιο πολy ασφαλτο.

για χρηση πιο πολυ σε χωμα η αναγομωση ειναι μακραν καλυτερη και απο αυτς επιλεγω τα diablo.

τα kumho εχοθν πολυ καλο κρατημα και φρεναρισμα σε σχεση με τα μαμα λαστιχα , σε στεγνο παντα δρομο.

σε βροχη ακομα δε ξερω τι κανουν.

αποψη μου παντα ετσι?
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2010, 19:53 »
Τελικά αποφάσισα να πάρω τα yokohama αλλά είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα το Geolandar AT + II και το Geolandar A/t-s.Σε γνωστή σελίδα λέει πως το δεύτερο είναι καλύτερο από το πρώτο σε εκτός δρόμου διαδρομές αλλά με προβλιματίζει λίγο το πέλμα του,δεν ξέρω αν μπορεί να ανταποκριθεί καλά-σε σχέση με το ΑΤ- σε συνθήκες λάσπης.Εσεί τι λέτε??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2010, 22:36 »
τα εχω 2 χρονια περιπου κ ειμαι ευχαριστημενος. για λασπη θα θες φορα αν εισαι τυχερος κ περασεις.

Αποσυνδεδεμένος RockinRebel

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • They may go fast, but we go anywhere.
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 24, 2010, 23:27 »
Φιλε 'pointer' τα 2 ελαστικα που αναφερεις δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.. Το ΑΤ της Yokohama ειναι ενα πολυ καλο all terrain ελαστικο με 'προσανατολισμο' στην εντος δρομου κινηση.. Ειναι ενα μαλακο ελαστικο(και οτι συνεπαγεται απο αυτο) με πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου στην ασφαλτο. Το ΑΤ της bfgoodrich ειναι ενα πολυ καλο all terrain ελαστικο με 'προσανατολισμο' στην εκτος δρομου κινηση.. Ειναι ενα σχετικα σκληρο ελαστικο  με επιπεδα θορυβου αισθητα στην ασφαλτο, αλλα με μεγαλη αντοχη στην εκτος δρομου κινηση. Οι τιμη και στα 2, πανω κατω ειναι ιδια..
Και κατι αλλο που πρεπει να αναφερω ειναι οτι το bfgoodrich βγαινει απο 215/75/15 και πανω.. Το Yokohama βγαζει και σε 205/70/15.. Απο θεμα εμφανισης εννοειται οτι τα bfgoodrich σκιζουν! :)


Σωστόοος ο Κωστας7! Τα BFG MT KM2 είναι απο καθε αποψη απο τα καλύτερα προτογενη ελλαστικα εκτος δρόμου. Τα χρησιμοποιούμε εγω κι ενας πολυ καλος φιλος ο kbabousis και εχουν βγει παλικαρίσια παντού!  roc2
Duck Trek : To boldly go, where no duck has gone before.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 25, 2010, 00:02 »
τα εχω 2 χρονια περιπου κ ειμαι ευχαριστημενος. για λασπη θα θες φορα αν εισαι τυχερος κ περασεις.

Τι έχεις 2 χρόνια?Ποιο απο τους 2 τύπους που έχω αναφέρει έχεις? ???
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 25, 2010, 02:23 »
at-s

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω ΛΑΣΤΙΧΟΟΟΟ!
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2010, 17:23 »
Εχω τα yoko at-s περίπου 1 χρόνο...όχι τα at-II(αυτά είναι τα παλιά)...
Στο χιόνι κ στον πάγο πολύ καλά με αρκετή προσοχή...στην άσφαλτο κ στο βρεγμένο επίσης πολύ καλά...στο χώμα ακόμα κ στην λάσπη μια χαρά(στην κοπή της πίτας στην πρώτη διαδρομή που ήταν μέρεντα κιχ δεν έκανα μέχρι που επιστρέψαμε γιατι κόλλησε ο JΕΕΡ)...η σύγκριση είναι με τα μαμα τα οποία δεν νομίζω να υπάρχουν χειρότερα ελαστικά...
Διαστάσεις 205/70/15 επίσης μπορείς να βρεις κ σε 195/80/15 για να πάρεις λίγο ύψος...η τιμή στην πρώτη διάσταση είναι κοντά στα 350 +-20...
Σε Α/Τ για το αυτοκίνητο μας παίζουν πολλά...κάθε εταιρία στρέφεται σε διαφορετικό χαρακτήρα τα yoko δεν θα τα έλεγα 50/50 αλλά ένα 60/40 με μεγαλύτερη έμφαση στην άσφαλτο...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!