Αποστολέας Θέμα: Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!  (Αναγνώστηκε 2661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pgm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!
« στις: Ιούνιος 04, 2006, 21:09 »
Καλησπέρα σε όλους.
Από βδομάδα θα είμαι κάτοχος ενός Jimny (2002), του πρώτου μου 4χ4... και είμαι αρκετά ενθουσιασμένος.
Από ότι κατάλαβα δια της πλοήγησης μου στο φόρουμ είστε ειδικοί στα θέματα οδήγησης εκτός δρόμου καθώς και γνώστες του αυτοκινήτου...πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν θα ισχυριζόμουν για τον εαυτό μου.
Η χρήση για την οποία προορίζω το Jimny δεν έχει να κάνει με extreme καταστάσεις. Το μόνο που θέλω είναι να κατέβω αξιοπρεπώς και με ασφάλεια στην απομακρυσμένη από τον "πολιτισμό" παραλία, να πάω στο δασικό δρόμο με άνεση και να μην φοβάμαι ότι θα σπάσω το αυτοκίνητο. Επίσης, δεν θέλω να δω 10 μέτρα λάσπη και να πρέπει να γυρίσω πίσω... Νομίζω θα καταλάβαται τις απαιτήσεις μου...
Κάπου εδώ αρχίζουν οι απορίες μου...
Καταρχάς έχω μπερδευτεί λιγάκι σχετικά με την μετάδοση. Συγκεκριμένα, το 4χ4 μεταδίδει την κίνηση 50:50? Οι δύο άξονες πρέπει να γυρίζουν αναγκαστικά με την ίδια ταχύτητα? Τι συμβαίνει με το "αργό"?
Το αυτοκίνητο που θα πάρω δεν έχει κάτι αλλαγμένο (αναρτήσεις κλπ), θεωρώ όμως ότι θα καλύπτει τις ανάγκες μου. Εχω δίκιο? Τέλος επειδή δεν μπορώ να βρω τεστ για το Jimny του 2002, έχει σημαντικές διαφορές από το καινούριο. Α, η έκδοση που θα πάρω είναι η sport.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός καθώς και αν postara σε λάθος σημείο του forum.

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 05, 2006, 00:22 »
Καλησπέρα σε όλους.
Από βδομάδα θα είμαι κάτοχος ενός Jimny (2002), του πρώτου μου 4χ4... και είμαι αρκετά ενθουσιασμένος.
Από ότι κατάλαβα δια της πλοήγησης μου στο φόρουμ είστε ειδικοί στα θέματα οδήγησης εκτός δρόμου καθώς και γνώστες του αυτοκινήτου...πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν θα ισχυριζόμουν για τον εαυτό μου.

Καλωσήρθες στο club pgm hallo και καλορίζικο το "καινούριο" τουτού...   _brav/
Αν θέλεις δώσε μερικά στοιχεία ακόμη πχ. τόπο διαμονής, όνομα κλπ.(για να μη σε λέμε pgm).
Οσο για το ...ειδικοί, κανείς μας ΔΕΝ ήταν ειδικός, όλοι ψαχνόμαστε, άλλος πολύ-άλλος λιγότερο...

Παράθεση
Η χρήση για την οποία προορίζω το Jimny δεν έχει να κάνει με extreme καταστάσεις. Το μόνο που θέλω είναι να κατέβω αξιοπρεπώς και με ασφάλεια στην απομακρυσμένη από τον "πολιτισμό" παραλία, να πάω στο δασικό δρόμο με άνεση και να μην φοβάμαι ότι θα σπάσω το αυτοκίνητο. Επίσης, δεν θέλω να δω 10 μέτρα λάσπη και να πρέπει να γυρίσω πίσω...

Χεχε... έτσι νομίζαμε οι περισσότεροι όταν τα πήραμε... ha3

Παράθεση
Κάπου εδώ αρχίζουν οι απορίες μου...
Καταρχάς έχω μπερδευτεί λιγάκι σχετικά με την μετάδοση. Συγκεκριμένα, το 4χ4 μεταδίδει την κίνηση 50:50? Οι δύο άξονες πρέπει να γυρίζουν αναγκαστικά με την ίδια ταχύτητα? Τι συμβαίνει με το "αργό"?

Οσον αφορά τις απορίες, γι αυτό είμαστε όλοι εδώ... για να μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρίες...
Το θέμα του ποσοστού μετάδοσης στον κάθε άξονα που θίγεις, σηκώνει αρκετή κουβέντα (και τώρα δεν έχω χρόνο). Το αργό με λίγα λόγια είναι ...υποπολλαπλασιασμός των σχέσεων του κιβωτίου για να εκμεταλεύεσαι τη ροπή του κινητήρα στα δύσκολα κομμάτια.

Παράθεση
Το αυτοκίνητο που θα πάρω δεν έχει κάτι αλλαγμένο (αναρτήσεις κλπ), θεωρώ όμως ότι θα καλύπτει τις ανάγκες μου. Εχω δίκιο?

Προς το παρόν... με το παραπάνω... Δεν υπολόγισες όμως πως θα μεγαλώνουν και οι απαιτήσεις σου... Πάλι γι αυτό είμαστε 'δώ...

Παράθεση
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός καθώς και αν postara σε λάθος σημείο του forum.

Δεν γίνεσαι κουραστικός όταν ρωτάς... αλλά όταν ξαναρωτάς...Θα έρθει η ώρα που θα απαντάς κι εσύ παρόμοιες απορίες.... Μείνε συντονισμένος...

017>/ 017>/ 017>/
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος pgm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 05, 2006, 08:09 »
Σε ευχριστώ για της απαντήσεις σου και κυρίως για την φιλική διάθεση και αντιμετώπιση!
Η συνέντευξη...που αφορά στην αποκωδικοποίηση του ατόμου μου βρίσκεται στο κομμάτι του forum για τα νέα μέλη "ας γνωριστούμε καλύτερα".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2006, 08:11 από pgm »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2006, 09:23 »
Από ότι κατάλαβα δια της πλοήγησης μου στο φόρουμ είστε ειδικοί στα θέματα οδήγησης εκτός δρόμου καθώς και γνώστες του αυτοκινήτου...
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και κοκκινίζω... :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
Καλώς ήρθες και καλοτάξιδο το νέο σου απόκτημα, σιγά σιγά θα τα βρείς όλα... ;) ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 05, 2006, 10:40 »
Καταρχάς έχω μπερδευτεί λιγάκι σχετικά με την μετάδοση. Συγκεκριμένα, το 4χ4 μεταδίδει την κίνηση 50:50? Οι δύο άξονες πρέπει να γυρίζουν αναγκαστικά με την ίδια ταχύτητα? Τι συμβαίνει με το "αργό"?

Το συγκεκριμένο όχημα δεν είναι μόνιμης τετρακίνησης αλλά "κατ 'επιλογήν".Αυτό σημαίνει ότι επιλέγουμε 4X4 μόνον στις δύσκολες συνθήκες και όχι στην καθημερινές μας μετακινήσεις.
Δεν υπάρχει κεντρικό διαφορικό αλλά κιβώτιο μετάδοσης που εμπλέκει 100% τους δύο άξονες. Δηλ. μπορούν να περιστρέφονται με την ίδια ακριβώς ταχύτητα. Η εμπλοκή της τετρακίνησης καλό θα είναι να γίνεται με το όχημα ακίνητο ή με όσον το δυνατόν χαμηλότερη ταχύτητα.
Σε συνθήκες οδοστρώματος καλής ή πολύ καλής πρόσφυσης(π.χ. άσφαλτος) δεν πρέπει να εμπλέκουμε την τετρακίνηση ούτε να στρίβουμε σε κλειστά κομμάτια διότι καταπονούμε χωρίς λόγο το σύστημα μετάδοσης (κούρδισμα) προξενώντας τεράστιες φθορές ή ζημιές.
Δεν έχει σχέση με τα διάφορα SUV που είναι μόνιμης τετρακίνησης ΑWD (Forester) ή μπροσθοκίνητα με αυτόματη εμπλοκή των πίσω τροχών όταν χάνεται η πρόσφυση εμπρός (Maverick, XTrail κ.τ.λ.)

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορίες από...αρχάριο νέο μέλος!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2006, 19:12 »
Το αυτοκίνητο που θα πάρω δεν έχει κάτι αλλαγμένο (αναρτήσεις κλπ), θεωρώ όμως ότι θα καλύπτει τις ανάγκες μου. Εχω δίκιο? Τέλος επειδή δεν μπορώ να βρω τεστ για το Jimny του 2002, έχει σημαντικές διαφορές από το καινούριο. Α, η έκδοση που θα πάρω είναι η sport.
Καλώς μας βρήκες και καλοτάξιδο!
Σαν βελτίωση θα σου έλεγα να αλλάξεις ελατήρια, αμορτισέρ και ελαστικά.
Δες σε τι κατάσταση είναι και αν πραγματικά θέλουν αλλαγή βάλε ένα σετάκι ελαστικά ΑΤ, βάλε και ένα σετ ελατήρια να το ψηλώσεις 3 cm και θα δεις ένα διαφορετικό αυτοκίνητο, χωρίς να χάνει τίποτα.
Τεστ θα βρεις εδώ http://www.autotriti.gr/autotriti/_magazine/PAGES_autotriti/23_2003/03.T23.gyros14.asp και εδώ http://www.in.gr/auto/tests/test.asp?lngTestID=44570&lngArticleID=44571
Οι διαφορές είναι πολύ μικρές και κυρίως στην εμφάνιση και στην ηλεκτρονικά επιλεγμένη τετρακίνηση, κατά τα άλλα εσωτερικά είναι ίδιο και από κινητήρα σχεδόν ίδιο.
Punto, punto το Jimnάκι...