Αποστολέας Θέμα: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!  (Αναγνώστηκε 2004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 05, 2010, 01:52 »
Γιατί, φίλε μου, σ' ένα site σχετικό με ένα (αγαπημένο) αυτοκίνητο πρέπει να αναπαράγεις ο,τιδήποτε ανοησία βρίσκεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο Διαδίκτυο; Έχεις κάποια απορία και θέλεις να τη συζητήσουμε; Παπαγαλίζεις  για δικούς σου λόγους ό,τι πιο συκοφαντικό και προσβλητικό της νοημοσύνης μας; Σε κάθε περίπτωση, λυπήσου μας. Εμείς απλώς ένα Jimny αγοράσαμε...

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 05, 2010, 18:34 »
Δε παπαγαλίζω τιποτα....και νομιζω ειναι στο χερι σου,αν γουσταρεις να διαβαζεις αυτα που ποστάρω.... περναμε μια φάση δυσκολη σαν Ελλαδα,και θεωρω οτι μπορω να μοιραζομαι καποια πραγματα με άτομα που ξέρω ..... και απ'οτι θα έπρεπε να έχεις καταλάβει είναι οτι εδω μέσα υπάρχουν και θέματα γενικοτερου ενδιαφέροντος για κουβεντα... Σ'ευχαριστω πολυ για τα ωραια σου σχολια by the way....

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2010, 19:09 »
Γιατί, φίλε μου, σ' ένα site σχετικό με ένα (αγαπημένο) αυτοκίνητο πρέπει να αναπαράγεις ο,τιδήποτε ανοησία βρίσκεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο Διαδίκτυο; Έχεις κάποια απορία και θέλεις να τη συζητήσουμε; Παπαγαλίζεις  για δικούς σου λόγους ό,τι πιο συκοφαντικό και προσβλητικό της νοημοσύνης μας; Σε κάθε περίπτωση, λυπήσου μας. Εμείς απλώς ένα Jimny αγοράσαμε...
Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει στην λειτουργία αυτού του φόρουμ,εδώ τα πράγματα είναι ελεύθερα και δημοκρατικά , ο καθένας λέει την άποψη του
για όποιο θέμα νομίζει ότι έχει ενδιαφέρον, έιτε είναι για την χώρα που όλοι ζούμε και αντιμετωπίζει αυτήν την περίοδο πολύ σοβαρό πρόβλημα είτε είναι για  το Jimny του είτε για οτιδήποτε άλλο,τώρα αν αυτό σε ενοχλεί λυπάμαι αλλά δύο λύσεις υπάρχουν ή μην τα διαβάζεις ή  απευθύνσου σε άλλα φόρουμ.
'Οταν γράφεις εδώ πάντως,  έχεις  το δικαίωμα να κάνεις κριτικές για τα γραφόμενα των άλλων ,αλλά θα πρέπει να κρατάμε την κουβέντα και σε ένα επίπεδο....
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:55 »
η μην ασχωλιστε εσεις με αυτα που εγραψε ο  macdinos .....

ο  efthimis του αρεσε και το ποσταρε....
του macdinos δεν του αρεσε το σχωλιασε....
δεν ειναι κακο....
και μενα δεν μου αρεσει να ακουω βλακειες των δημοσιογραφων και τις καθε κολοφυλαδας που μας τα κανει παγωτο με τις παπαρες που γραφουν.....
μην το συνεχισετε....δεν αξιζει να χαλιωμαστε ...... ;)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2010, 09:08 »
Εφ' όσον δεν το έγραψε μέσα σε ενότητα αναρτήσεων ή ελαστικών.....  >forto< >forto< >forto< >forto< >forto<

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2010, 22:43 »
    Νομίζω πάντως ότι είναι πολύ υπερτιμημένος ο ρόλος της Τουρκίας σε αυτό το άρθρο.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:40 »
Βρηκά αυτήν την ειδηση και είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα & να το βαλω εδώ:



Τεράστιο πολιτικό και εθνικό θέμα δημιουργείται με τα όσα αναφέρει για την κρίση των Ιμίων το βιβλίο της Γ’ Γυμνασίου «Νεώτερη και Σύγχρονη Ιστορία», όπου αναφέρεται ότι … τα Ίμια δεν ανήκουν στην Ελλάδα, αλλά τα… διεκδικούμε μαζί με την Τουρκία!
Συγκεκριμένα, στη σελ. 163 για την τουρκική πολεμική επιχείρηση κατάληψης της ελληνικής βραχονησίδας τον Γενάρη του 1996, γράφονται επί λέξει τα εξής:
«Την ίδια εποχή, με αφορμή τη διεκδίκηση της βραχονησίδας Ίμια, στα Δωδεκάνησα, ξέσπασε κρίση στις ελληνοτουρκικές σχέσεις που αποκλιμακώθηκε με αμοιβαίες υποχωρήσεις (1996)»!
Διεκδικούσαμε δηλαδή τα Ίμια, δεν ήταν κομμάτι της εθνικής μας κυριαρχίας, γράφουν οι συγγραφείς Ευαγγελία Λούβη και Δημήτρης Ξιφαράς. Αυτά που γράφτηκαν μόνο τυχαία δεν είναι, αλλά το ζήτημα αφορά προσωπικά την υπουργό Παιδείας Α.Διαμαντοπούλου και το υπουργείο Εξωτερικών.
Εκτός από τους συγγραφεί ευθύνονται άμεσα και οι κριτές αξιολόγησης, οι Αλ. Ρήγος, Όλ. Καραγεώργου και Μ. Βενιέρης.

Τι καλύτερο δώρο θα μπορούσε να περιμένει η Τουρκία; Έχει πλέον κι ένα σχολικό ελληνικό βιβλίο για να το επικαλείται στα διεθνή φόρουμ, ότι και η Ελλάδα παραδέχεται ότι δεν έχει την κυριαρχία της βραχονησίδας Ίμια, αλλά τη… διεκδικεί!
Απορίες προκαλεί πώς έδωσε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο την έγκρισή του σ’αυτήν την πλαστογράφηση της αλήθειας, της ιστορικής πραγματικότητας.
Κι όπως σημειώνει σε άρθρο του ο καθηγητής-φιλόλογος κ. Χρίστος Δάλκος, που εντόπισε τη νέα εθνική διαστροφή, πέραν του ότι δεν γίνεται καμία απολύτως αναφορά στην αμερικανική παρέμβαση (που ομολογήθηκε από τον ίδιο τον τότε πρωθυπουργό Κ. Σημίτη μέσα στη Βουλή, μ’ εκείνο το «ευχαριστώ τους Αμερικανούς»), ούτε στον σκοτωμό τριών Ελλήνων, ηρωικών αξιωματικών του Πολεμικού μας Ναυτικού, Χριστόδουλου Καραθανάση, Παναγιώτη Βλαχάκου και Έκτορα Γιαλοψού, που έπεσε το ελικόπτερό τους (υπάρχει πάντα η «υποψία» ότι καταρρίφθηκε από τους τούρκους κομάντος) στη θαλάσσια περιοχή των βραχονησίδων, υπάρχει αναφορά.
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι Γερμανοι διαγράφουν ελληνικα νησιά!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:12 »
Δε γνωρίζω την αλήθεια για την κυριαρχία και την ιδιοκτησία κάθε βραχονησίδας του Αιγαίου.

Ξέρω όμως οτι και από τις δύο πλευρές, η ιστορία που διδάσκεται είμαι μαγειρεμένη.
Και ρωτώ, ποια είναι η αλήθεια ? Αυτή που γράφουν τα δικά μας βιβλία ή των άλλων. Πόση δόση αλήθειας έχει το καθένα ?

Ενας ξένος, τρίτος, που διαβάζει και τα δύο, ποιο να πιστέψει? Σε αναζήτηση παλαιών εγγράφων, μπορεί εύκολα κανείς να βρει μαγεριές μέσα στα βιβλία μας. Αν πάτε πχ. στα Δερβενάκια ή τα Καλάβρυτα ή το Καρπενήσι, και μιλήσετε με γηραιούς ντόπιους σχετικά με τους προπαπούδες τους, θα μάθετε "αλήθειες" που δεν έχω βρει σε κανένα διδασκόμενο ελληνικό βιβλίο... Ναι, οι οπλαρχηγοί κάνανε "δουλειά".... αλλά αν διδασκόμαστε 1 αλήθεια και 1 ψέμα, αποκρύβονται και άλλα 20 θέματα.... τυχαίο ? δε νομίζω....

Δεν είμαστε τόσο αθώοι όσο νομίζουμε, αλλά σίγουρα θα υποστηρίξουμε τα συμφέροντα της Ελλάδας.  j12