Αποστολέας Θέμα: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.  (Αναγνώστηκε 13440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Jimny me!
Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« στις: Ιούλιος 19, 2010, 14:31 »
Λοιπον παιδες, το θεμα εχει ως εξης..
Μεσα σε 3 χρονια εχω αλλαξει 3 φορες δισκοπλακες και σε λιγο μαλλον θα παω και για τέταρτη.. Ο μηχανικος μου λεει οτι φταιει το τσαλαβουτημα στα νερα(που στραβωνουν οι δισκοπλακες).
Ερωτηση πρωτη: Γιατι να στραβωσουν οι δισκοπλακες οταν μπαινουμε στα νερα?
Ερωτηση-απορια δευτερη:(για ψαγμένους) Εχω ψηλωσει +8. Εχω ρυθμισει τις παναρ, αλλα εχω αφησει τα μαμα μπρατσα. Υπαρχει περιπτωση να ευθυνονται τα μπρατσα(μαμα) για το στραβωμα των δισκοπλακων?? ???
Ολες οι αποψεις δεκτές παιδια.. :)
Think positive!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2010, 15:19 »
Οι δισκόπλακες ζεσταίνονται με τα φρένα. Σε περίπτωση νερού, με την απότομη πτώση θερμοκρασίας, στραβώνουν. Δεν θα έπρεπε, αλλά η σουζούκι έχει λίγο πρόβλημα στο συγκεκριμένο αμάξι.....

Διάλεξε κάτι σε αφτερμαρκετ. Θα πληρώσεις λιγότερα, και πιθανό να σου λυθεί το πρόβλημα για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2010, 08:54 »
Το πιθανότερο είναι να ευθύνονται τα κακής ποιότητας τακάκια (μαμίσια) τα οποία στραβώνουν τις δισκόπλακες.
Σε πρώτη φάση άλλαξέ τα με κάτι άλλο (π.χ. Ferodo) και αν δε διορθωθεί το πρόβλημα άλλαξε δικόπλακες (π.χ. brembo)...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2010, 10:16 »
εγω εβαλα δισκοπλακες brembo και τακακια ferodo αλλα δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.

το προβλημα για το στραβωμα ισως ειναι οτι εχουμε απλες δισκοπλακες.

η καλυτερη λυση ειναι δαγκανες απο jimny diesel και αεριζομενες δισκοπλακες ή για ακομα καλυτερα αποτελεσματα
δαγκάνες απο grand vitara και μεγαλυτερες δισκόπλακες  ;)

επισης σχετικα με τις απλες Brembo να αναφερω οτι πήρα 3 σετ δισκόπλακες στην προσπαθεια να τις βαλω.

ο λογος ειναι οτι για αγνωστη αιτια δεν χωρουσαν στο μουαγιε για περιπου 0,5-1 χιλιοστα.

το μουαγιε ηταν γυαλισμενο απο σκουριες αλλα οι δισκοπλακες δεν εμπαιναν. τελικα αφου τις επεστρεψα 2 φορες στο μαγαζι, ξαναψαξαμε τους κωδικους, πηραμε τηλεφωνο στην εισαγωγικη εταιρεια κλπ κλπ τελικα την τριτη φορα καταλιξαμε στον τορνο για να διορθωσει την διαφορα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2010, 16:15 »
Και οι αεριζόμενες αμα καίνε και τις βουτήξεις δεν θα στραβώσουν??

Για τις δισκόπλακες της brembo δεν είχα ξανακούσει αυτό το πρόβλημα. Έχει συμβεί και σε άλλους? Γιατί brembo-ferodo ήταν η επιλογή μου για όταν έφτανε ο καιρός της αλλαγής..

Πάντως βρε παιδιά, περιμένετε και λίγο να κρυώσει το αμάξι πριν βουτήξετε! Έστω να κρυώσουν λίγο οι δίσκοι! Κρίμα είναι να τους αλλάζετε κάθε τρείς και λίγο!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2010, 16:54 »
Και οι αεριζόμενες αμα καίνε και τις βουτήξεις δεν θα στραβώσουν??

Για τις δισκόπλακες της brembo δεν είχα ξανακούσει αυτό το πρόβλημα. Έχει συμβεί και σε άλλους? Γιατί brembo-ferodo ήταν η επιλογή μου για όταν έφτανε ο καιρός της αλλαγής..

Πάντως βρε παιδιά, περιμένετε και λίγο να κρυώσει το αμάξι πριν βουτήξετε! Έστω να κρυώσουν λίγο οι δίσκοι! Κρίμα είναι να τους αλλάζετε κάθε τρείς και λίγο!!

Και εγω πρωτη φορα αντιμετωπισα προβλημα με τις brembo.
οι αεριζομενες σιγουρα θα στραβωνουν πολυ πιο δυσκολα μονο και μονο λογο διαφορας παχους

οι μαμα εχουν παχος 8mm ενω οι αεριζομενες απο το diesel jimny 17mm
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2010, 17:49 »
Ωραίος! Σ' ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Jimny me!
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2010, 23:10 »
..Και σε τι τιμη παιζουν ρε παιδια αυτες οι δισκοπλακες? Εννοω οι brembo και οι αεριζομενες. Και τελικα οι αεριζομενες ειναι πιο γερες απο τις brembo? Με ενδιαφερει το θεμα γιατι τον Αυγουστο θα κανω πολλα χιλιομετρα εντος δρομου αλλα και αρκετα εκτος.. Εντωμεταξυ οι δισκοπλακες που εχω τωρα(της Suzuki) εχουν αρχισει και στραβωνουν παλι.. το καταλαβαινω απο το παιξιμο του τιμονιου οταν παταω φρενο και ειδικα σε κατηφορες.. t4
Think positive!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2010, 23:21 »
το καταλαβαινω απο το παιξιμο του τιμονιου οταν παταω φρενο και ειδικα σε κατηφορες.. t4
Mόνο στο τιμόνι έχεις τρέμουλο? Θα πρέπει να το νιώθεις και στο πεντάλ του φρένου όταν φρενάρεις!! Γενικά από τιμές έχω δει στο ebay καλές. Ή έτσι μου φάνηκαν! Ρίξε κι εσύ μια ματιά!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2010, 13:22 »
οι brembo δεν ειναι ακριβες, και γενικα σε θεμα αισθησης στο φρεναρισμα , με brembo και τακακια ferodo ειναι νομιζω καλυτερα απο τα εργοστασιακα.

Για να μπουν αεριζομενες δισκοπλακες θα πρεπει να αλλαχθουν και οι δαγκανες οποτε ξεφευγει σε τιμη.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 14:17 »
Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα της βελτίωσης των εμπρός φρένων.

Έχω ένα Jimny βενζινοκίνητο, μοντέλο 1999, μαμίσιο ύψος, 2,5εκ αποστάτες, σιδερένιες 15" ζάντες.

Λόγω του ότι πάσχω πλέον από στραβωμένες δισκόπλακες ψάχνω πλέον το θέμα της αντικατάστασής τους.

Διαβάζοντας διάφορες δημοσιεύσεις στο forum κατάλαβα ότι η πλέον απλή βελτίωση είναι brembo δισκόπλακες και ferodo τακάκια (σωληνάκια αεροπορικού τύπου και βελτιωμένο υγρό φρένων έχω ήδη βάλει).

Επειδή όμως οι δισκόπλακες που είναι προς αντικατάσταση είναι ήδη aftermarket(της EBC), πιστεύω ότι με συμπαγείς δισκόπλακες, οποιασδήποτε μάρκας, αργά ή γρήγορα θα ξαναέχω το ίδιο πρόβλημα.
 
Έχει τοποθετήσει κανείς σας σε βενζινοκίνητο Jimny το εμπρός σύστημα πέδησης από ντιζελοκίνητο? Απ' ότι ξέρω τα ντιζελοκίνητα φορούν αεριζόμενες δισκόπλακες και φυσικά διαφορετικές δαγκάνες. Πόσο εύκολη είναι η μετατροπή? Τα εξαρτήματα από το ντιζελ κουμπώνουν εύκολα ή χρειάζεται κόψιμο/ράψιμο?

Εάν κάποιος έχει βάλει εμπρός δισκόφρενα/δαγκάνες από κάποιο άλλο όχημα είναι ευπρόσδεκτη η εμπειρία του.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 14:47 »
Έχω το ίδιο μοντέλο με σένα, έβαλα δισκόπλακες alien τρυπητές-χαρακτές και τακάκια τα οποία δεν θυμάμαι μάρκα αλλά τα έχω 50000χλμ και έχουν πολύ ψωμί ακόμα και δεν έχω πρόβλημα με νερά κλπ.Είναι η πιο οικονομική λύση πιστεύω διότι αν μπεις σε διαδικασία να αλλάξεις δαγκάνες και τα παρελκόμενα φτάνεις κοντά στο 500άρι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 18:12 »
Μπήκα στο site της alienbrakes.com αλλά η suzuki δεν περιλαμβάνεται στις εταιρείες για τις οποίες  κατασκευάζει aftermarket δισκόπλακες.

Έχεις κάποιο κωδικό από τους δίσκους που αγόρασες?

Είδες καμία βελτίωση στο φρενάρισμα ή η βελτίωση ήταν μόνο στη μακροβιότητα των δίσκων?

Θα προτιμούσα βέβαια μόνο χαρακτούς δίσκους, οι τρυπητοί είναι για πιο extreme καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 20:46 »
ηρθε η ωρα να αλαξω δισκοπλακες κ τακακια 2002 μοντελο,τι προτεινετε να βαλω?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Απορια για στραβωμενες δισκοπλακες.
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 22:43 »
κωδικους δεν κράτησα δυστηχώς.
Από Θεσσαλονίκη τους πήρα από έναν γνωστό που έχει μαγαζί με ανταλλακτικά.
Στο φρενάρισμα δεν μπορεις να καταλαβεις μεγάλη διαφορά αλλά από τα μανίσια είναι σίγουρα καλύτερο, το καταλαβαίνω σε περιπτώσεις ρυμούλκυσης.
Nobody is perfect...except the captain!!!!