Αποστολέας Θέμα: ...μετά από βουτιά!!  (Αναγνώστηκε 7387 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
...μετά από βουτιά!!
« στις: Ιούλιος 16, 2010, 14:48 »
Χτές με τις ζεστούλες είπα να πάω για κολύμπι σε κάνα ποταμάκι!! lol lol lol Αλλά πήγα στα βαθιά χωρίς μπρατσάκια!! Ευτυχώς πρόλαβα να το τραβήξω πίσω όσο μπόρεσα και γλίτωσα τα πολλά νερά μέσα στην καμπίνα και πιθανά προβλήματα στο μοτέρ!! ;D

http://yfrog.com/1qimg3206wj
http://yfrog.com/9gimg3209gj      Πάντως δροσιστήκαμε!!!

Να τσεκάρω βαλβολίνες ή κάτι άλλο?  Η εισαγωγή προφανώς δεν πήρε νερό οριακά γιατί το φίλτρο ήταν στεγνό άλλα η υδατοπαγίδα θύμιζε πηγή!

Με την ευκαρία να ευχαριστήσω όλα τον φίλο Μάνο (wiseco2000) όπως και όλα τα άλλα παιδιά που ήρθαν και το παιδί που με τράβηξε βέβαια!
Και ένα μεγάλο ΑΝΤΕ Γ@Μ...ΘΗΤΕ στους ηλίθιους που ήρθαν τυχαία με δυο αγροτικά στο σημείο και ενώ δεν είχε έρθει κανένας ακόμη, αρνήθηκαν να με τραβήξουν ενώ το νερό έμπαινε στην καμπίνα!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2010, 15:54 »
Χτές με τις ζεστούλες είπα να πάω για κολύμπι σε κάνα ποταμάκι!! lol lol lol Αλλά πήγα στα βαθιά χωρίς μπρατσάκια!! Ευτυχώς πρόλαβα να το τραβήξω πίσω όσο μπόρεσα και γλίτωσα τα πολλά νερά μέσα στην καμπίνα και πιθανά προβλήματα στο μοτέρ!! ;D

http://yfrog.com/1qimg3206wj
http://yfrog.com/9gimg3209gj      Πάντως δροσιστήκαμε!!!

Να τσεκάρω βαλβολίνες ή κάτι άλλο?  Η εισαγωγή προφανώς δεν πήρε νερό οριακά γιατί το φίλτρο ήταν στεγνό άλλα η υδατοπαγίδα θύμιζε πηγή!

Με την ευκαρία να ευχαριστήσω όλα τον φίλο Μάνο (wiseco2000) όπως και όλα τα άλλα παιδιά που ήρθαν και το παιδί που με τράβηξε βέβαια!
Και ένα μεγάλο ΑΝΤΕ Γ@Μ...ΘΗΤΕ στους ηλίθιους που ήρθαν τυχαία με δυο αγροτικά στο σημείο και ενώ δεν είχε έρθει κανένας ακόμη, αρνήθηκαν να με τραβήξουν ενώ το νερό έμπαινε στην καμπίνα!
Σε πιο μερος εγινε αυτο?

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2010, 16:32 »
  Φίλε alpinist παρατηρώ στην πρώτη φωτό οτι εφόσον πίσω απο το αυτοκίνητο το νερό δεν "βράζει" μάλλον είχες σβήσει την μηχανή...Τα λέω σωστά? Αν όχι γράψε λάθος και συγνώμη...Εάν ναί ,τότε θεωρώ οτι πρέπει να σου αναφέρω οτι απο την μέχρι τώρα ενασχόληση μου με το off-road μέσω του club,τα παιδιά μου έχουν αναφέρει οτι σε αυτές τις περιπτώσεις,την μηχανή δεν πρέπει να την σβήνουμε...Τον λόγο μην με ρωτήσεις δεν τον γνωρίζω.εγώ απλά αναφέρω αυτά που έχω ακούσει. ;)

  Εάν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2010, 17:10 »
Γιάννη, βλέποντας τις φωτό, όπου η εισαγωγή του αέρα είναι οριακά μέσα στο νερό (εκείνες τις στιγμές ο οδηγός σίγουρα θα έχει σαστίσει, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να είναι σίγουρος 100% αν η εισαγωγή βρίσκεται εκτός νερού), κρίνω ότι είναι ριψοκίνδυνο να συνεχίζεις να λειτουργείς τον κινητήρα, αφού μαζί με αέρα, πιθανό να "ρουφήξει" και νερό. Σε τέτοια περίπτωση, που εισρεύσει νερό στους κυλίνδρους, θα έχεις μεγάλη ζημιά. Άρα, εκτιμώ ότι για την συγκεκριμένη βουτιά, καλώς έπραξε.
Αν τώρα ένοιωθα ότι το νερό είναι πιο ρηχό από την εισαγωγή του αέρα, τότε σίγουρα θα κρατούσα αναμμένη την μηχανή.

ΥΓ Γι' αυτούς τους λόγους Γιάννη μου "σκάσαμε" τα 380......

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2010, 17:27 »
  Φίλε alpinist παρατηρώ στην πρώτη φωτό οτι εφόσον πίσω απο το αυτοκίνητο το νερό δεν "βράζει" μάλλον είχες σβήσει την μηχανή...Τα λέω σωστά? Αν όχι γράψε λάθος και συγνώμη...Εάν ναί ,τότε θεωρώ οτι πρέπει να σου αναφέρω οτι απο την μέχρι τώρα ενασχόληση μου με το off-road μέσω του club,τα παιδιά μου έχουν αναφέρει οτι σε αυτές τις περιπτώσεις,την μηχανή δεν πρέπει να την σβήνουμε...Τον λόγο μην με ρωτήσεις δεν τον γνωρίζω.εγώ απλά αναφέρω αυτά που έχω ακούσει. ;)

  Εάν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε. ;)



η εξατμιση ειναι εξω απο το νερο γιαννη!!!!

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:05 »
βλεπω δεν αργησεςνα πας για δοκιμες >:D >:D >:D
εφτασε η ωρα για snorkel......
τωρα που πηρες το βαπτισμα του πυρος δεν εχεις αναγκη

σε περημενω στο 5ημερο του αρδα lol lol lol

τωρα οσο αφορα το οχημα καλο θα ειναι να δεις τις βαλβολινες ολες αλλα κυριως των διαφορικων γιατι κατα 99% εχουν παρει νερα και χρειαζοντε αλλαγη,αν ηταν οντως στεγνο το φιλτρο δεν υπαρχει κινδυνος να εχει παρει η μηχανη σου νερα οποτε δεν διατρεχεις κινδυνο
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:37 »
 Το είδα live στο Προκόπι τον χειμώνα που πέρασε, με το cherokee του κολλητού μου, όπως και πολλοί άλλοι εδώ θα έχουν δει κάτι αντίστοιχο.

Η χειρότερη ζημιά γίνεται όταν έχεις κολλήσει, η στάθμη του νερού έχει φτάσει στην εισαγωγή του αέρα και προσπαθείς (αφού είσαι κολλημένος) να ξεφρακάρεις πατώντας τέρμα το γκάζι. Εκεί το πετάς το μοτεράκι και πας για άλλο...(*αμήθηκε η πιπεριά..)

Τσέκαρε το φιλτροκούτι όπως είπαν τα παιδιά και τα λάδια σου πριν γυρίσεις τον διακόπτη. Αν δεις κάτι περίεργο μην το ανάψεις.

Το σνορκελ είναι μονόδρομος για τους ψαράδες-κολυμβητές. Εκτός, όπως μου είπε κάποιος από εδώ μέσα  ha, αν βάλεις καθισματάκι πάνω στο καπώ..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:38 »
ΥΓ Γι' αυτούς τους λόγους Γιάννη μου "σκάσαμε" τα 380......

Την τρύπα απο κάτω απο το φιλτροκούτι την κλείσατε??
Το έχετε δοκιμάσει το snorkel??  ::)

ps: Αυτο που ξέρω είναι οτι την μηχανή δεν την σβήνουμε κυρίως για να μην πάνε νερά στον συμπλέκτη και πατινάρει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2010, 18:40 από Majestix »
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:41 »
ΥΓ Γι' αυτούς τους λόγους Γιάννη μου "σκάσαμε" τα 380......

Την τρύπα απο κάτω απο το φιλτροκούτι την κλείσατε??
Το έχετε δοκιμάσει το snorkel??  ::)


Φαντάζεσαι να έχει τρύπα ανοιχτή από κάτω...
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:43 »
Εγω μια φορα ειχα μπει σε μια λιμνουλα στην Παρνηθα και μπηκε νερο μεσα στη εισαγωγη αερα και εσβησε μονος του ο jimnaros..Το φιλτρο ειχε γινει μουσκεμα αλλα μαλλον αυτο ηταν το καλο γιατι κρατησε το περισσοτερο νερο...μετα απο καμια ωρα πηρε ξανα εμπρος και συνεχισα τον δρομο μου..(μαλλον τυχερος)..Απο τοτε εφτιαξα ενα σνορκελ μαζι με κατι φιλους... ::)

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:49 »
ΥΓ Γι' αυτούς τους λόγους Γιάννη μου "σκάσαμε" τα 380......

Την τρύπα απο κάτω απο το φιλτροκούτι την κλείσατε??
Το έχετε δοκιμάσει το snorkel??  ::)


Φαντάζεσαι να έχει τρύπα ανοιχτή από κάτω...

Δεν φαντάζομαι.... πιθανότατα είναι ανοιχτή.... 0_21
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2010, 18:50 »
PEACERMAN έξω από την Αλεξανδρούπολη!

Παιδιά ναι, έσβησα τη μηχανή διότι ήταν πράγματι οριακά τα πράγματα και αυτή η λακκούβα βάθαινε πολύ. Ευτυχώς που πρόλαβα να κάνω πίσω όσο γινόταν μέχρι που ακινητοποιήθηκα! Η εξάτμιση είχε μπεί μέσα αλλά τελικά με την όπισθεν βγήκε οριακά από το νερό!

Δημήτρη...δεν το γλιτώνω το snorkel τελικά!  Άμα είναι να πάμε στον Άρδα τότε τί κάθομαι και το στεγνώνω από χτές? lol lol lol lol
Βαλβολίνες....από Δευτέρα! Έχει κι άλλη βόλτα αύριο...ποιός ξέρει τί μπορεί να συμβεί!! a105 a105

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2010, 19:16 »
Βέβαια, κακά τα ψέματα, χρειάζεται πάνω από όλα ψυχραιμία, γιατί όταν βλέπεις ότι μπάζεις νερά από παντού πανικοβάλεσαι, και εγώ τουλάχιστον είμαι ακόμα ένας από αυτους  87... Εντάξει δεν είπαμε να ανάψεις και τσιγάρο να το απολαύσεις, αλλά καθαρό μυαλό πάνω από όλα  >314<
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2010, 20:51 »
εφαγα κατι νοστιμα μπριζολακια στο μαγαζι στον αρδα που θα μου μεινουν αξεχαστα
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ...μετά από βουτιά!!
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:19 »
εφαγα κατι νοστιμα μπριζολακια στο μαγαζι στον αρδα που θα μου μεινουν αξεχαστα

Χαχαχαχα lol lol lol Το θέμα πήρε την κλασσική ελληνική τροπή του! Παναγιώτη έλα και φέτος να πάμε και καμιά βολτούλα, να πάμε να ξαναβρείς και τα μπριζολάκια τα αξέχαστα! lol lol lol a105