Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 18273 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_res

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« στις: Απρίλιος 19, 2006, 14:59 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ JIMNY. ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ(ΖΕΣΤΟ,ΚΡΥΟ).ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ,ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΩΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.!!!!! ??? ???

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2006, 16:05 »
Γιώργο καλησπέρα, και καλώς ήρθες.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link

www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,211.0.html
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2006, 22:48 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ JIMNY. ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ(ΖΕΣΤΟ,ΚΡΥΟ).ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ,ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΩΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.!!!!! ??? ???

Ερώτηση: Το Jimny που πήρες, είναι καινούργιο ??? Αν όχι, πόσα χλμ. έχει ?? 

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2006, 14:01 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ JIMNY. ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ(ΖΕΣΤΟ,ΚΡΥΟ).ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ,ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΩΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.!!!!! ??? ???

Θα μπορούσες να δώσεις μερικά στοιχεία παραπάνω.
1. Οι διακοπές εμφανίζονται όταν πατάς το γκάζι? Σε όλες τις ταχύτητες?
2. Στο ρελαντί εμφανίζει διακοπές?
3. Οταν βλέπεις τις διακοπές ανάβει αριστερά το "κίτρινο" λαμπάκι του κινητήρα ή κάποιο άλλο λαμπάκι?

Συχνή αιτία για διακοπές είναι τα προβλήματα στο σύστημα ανάφλεξης (μπουζί, πηνία, πολλαπλασιαστές).
Ξεβιδώνεις το μαύρο καπάκι πάνω στον κινητήρα και βλέπεις τα καλώδια και τους πολλαπλασιαστές για τα μπουζί. Νομίζω ότι έχει 2 πολλαπλασιαστές, έναν για κάθε ζεύγος μπουζί.
Εφόσον είναι στην εγγύση( το πήρες καινούργιο?) θα απαιτήσεις να το επισκευάσουν δεν θα το παραλάβεις αν κάνει διακοπές. Αν σου πούν "περίεργα" θα κάνεις ένα τηλ. στην Γ. Γραμματεία καταναλωτή και θα τους καταγγείλεις.
Εχει σίγουρα αποτελέσματα cl
Δεν θα πούμε εμείς στον μηχ/κό τι έχει... να το βρεί εκείνος bhe...αλλιώς να τα βάλει όλα καινούργια j12



Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος george_res

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2006, 09:04 »
καλημερα παιδια χρονια πολλα και χριστος ανεστη.το αμαξι το εχω παρει μεταχειρισμενο δεν ειναι στην εγγυηση.αυτα τα κοψιματα τα κανει οταν εχει κανει αρκετη πορεια,πηγαινει πανω κατω το στροφομετρο και αναβει το πορτοκαλι λαμπακι το λουκετακι.δεν ξερω τι να κανω

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2006, 11:06 »
καλημερα παιδια χρονια πολλα και χριστος ανεστη.το αμαξι το εχω παρει μεταχειρισμενο δεν ειναι στην εγγυηση.αυτα τα κοψιματα τα κανει οταν εχει κανει αρκετη πορεια,πηγαινει πανω κατω το στροφομετρο και αναβει το πορτοκαλι λαμπακι το λουκετακι.δεν ξερω τι να κανω

Αυτό σημαίνει οτι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα ακινητοποίησης του οχήματος (immobiliser) του "λουκετάκι" που αναβοσβήνει.Τα κοψίματα και το στροφόμετρο που "παίζει" είναι φυσιολογικό σε αυτήν την περίπτωση εφόσον ο εγκέφαλος "νομίζει" ότι το κλέβεις 0_21

Εκ' των όσων έχει δεί εως τώρα υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

1. Βλάβη στο κλειδί. Δεν το "διαβάζει" σωστά μετά απο κάποια ώρα.
    Δοκίμασε το δεύτερο κλειδί ή να στο ξαναπρογραμματίσουν στο Service.
    Μήπως ο προηγούμενος είχε αλλάξει κλειδί και δεν το προγραμμάτισαν σωστά?
    Μήπως το κλειδί έχει μεγάλη φθορά ή χτυπήματα?

2. Βλάβη στην κλειδαριά που ξαφνικά σταματάει να "διαβάζει" το κλειδί ενώ κινείσαι!

3. Πρόβλημα στον ίδιο τον εγκέφαλο...οπότε μάλλον θέλει αλλαγή.

Απορώ πώς δεν βλέπουν τίποτα στο διαγνωστικό.Εξήγησέ τους ότι έχει πρόβλημα στο immobiliser.
ΠΡΕΠΕΙ να το φτιάξεις οπωσδήποτε διότι τώρα το immobiliser "μπαίνει - βγαίνει" αν όμως σε κάποιο
προσπέρασμα σου σβήσει εντελώς η μηχανή...θα έχεις πρόβλημα :o
ή αν σου μείνει στο βουνό και δεν ξαναπάρει μπροστά...πρέπει να σπρώχνεις!

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος themistoklis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 23:42 »
Καλησπέρα σε όλους ! είμαι ένας νέος κάτοχος ενός jimni και φυσικά νέο μέλος του club! Θα ήθελα να σας πω κάποια ψιλοκουλα που μου συνέβησαν  μέσα σε ένα μήνα κατοχής του αυτοκίνητου μήπως μπορείτε να βοηθήσετε. Το αμάξι είναι Μοντ. 2003 κ έχει 85000 χιλ. καθώς οδηγούσα στην εθνική με 100 χιλ. μου έκανε διακοπές για περίπου 1 λεπτό αναβοσβήνοντας τα 2 λαμπάκια [κίτρινα] τσεκ κ ιμομπιλαιζερ το ίδιο μου ξανάκανε μετά από 1 εβδομάδα πάλι στην εθνική εφόσον έκανα σέρβις [μπήκε κ εγκέφαλο] κ ο μηχανικός είπε βενζινες.επισης το αμάξι στο ρελαντί όταν πατάω φρένο [δηλ. ανάβουν τα στοπ]τρέμει πολύ για λίγο χρόνο κ επανέρχεται. Πήγα στην κοντινότερη αντιπροσωπεία κ ύστερα από πολύ ψάξιμο δεν βρήκαν τίποτα…. Είπαν ίσως εγκέφαλος!!! Με έστειλε φίλος ηλεκτρολόγος σε άλλη αντιπροσωπεία  γιατί αυτοί αποδεικτηκαν άσχετοι κ χωρίς να το δουν μου είπαν αισθητήρα στρόφαλου κ για το τρέμουλο ότι έχω στραβές βάσεις μηχανής. Ακόμα δεν έχω αλλάξει τίποτα από τα 2 αλλά το έχω στο πρόγραμμα. Μήπως έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο? Μην κάνω καμία πατάτα  t4

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 07:14 »
το ιδιο ειχα παθει κ εγω στην εθνικη κ πανω απο 100 χιλιομετρα.πριν κανα 2 με 3 χρονια,πηρα τηλεφωνο στην αντιπροσωπια τουσ ειπα τι κανει και μου λενε ειναι στανταρ βλαβη 2 αισθητηρεσ στροφαλου και εκεντροφορου.πηγα τελικα τουσ αλαξα και τελος.δεν το ξαναεκανε.κοστος αν θυμαμε καλα γυρω στα 200 ευρω ολα μαζι

Αποσυνδεδεμένος themistoklis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 15:50 »
Ευχαριστώ πολύ αφού έχει ξανατυχει δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο! Θα τον αλλάξω από Δευτέρα κ βλέπουμε!!!!....

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 16:23 »
μην τα αλαξεις χωρις να τα δωκιμασεις....δλδ...εχουν ενα ελατωμα σε ολες τις αντυπροσοπιες...πας εκει...σου αλλαζουν τον αισθιτηρα και ειναι αυτο η δεν ειναι το πληρωνεις...μην δωσεις τζαμπα λεφτα και για τους 2...πες να σου αλαξουν τον ενα κανε δοκιμη...αλλαξε τον αλλον κανε δοκιμη.....μην τους κανεις και μαγκες... ;)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 07:03 »
κοιτα οτι ειναι βλακες στην αντιπροσωπεια ειναι.αλλα μου αλαξανε τους αισθητηρες και το προβλημα λυθηκε το αυτοκινητο δεν ξαναεκανε τιποτα.αν εκανε εστω κ το παραμικρο δεν θα το αφηνα ετσι.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 17:46 »
μην τα αλαξεις χωρις να τα δωκιμασεις....δλδ...εχουν ενα ελατωμα σε ολες τις αντυπροσοπιες...πας εκει...σου αλλαζουν τον αισθιτηρα και ειναι αυτο η δεν ειναι το πληρωνεις...μην δωσεις τζαμπα λεφτα και για τους 2...πες να σου αλαξουν τον ενα κανε δοκιμη...αλλαξε τον αλλον κανε δοκιμη.....μην τους κανεις και μαγκες... ;)

 Συμφωνώ και εγώ.