Αποστολέας Θέμα: βοδυ-αναρτηση  (Αναγνώστηκε 2424 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νικος@

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
βοδυ-αναρτηση
« στις: Απρίλιος 14, 2010, 22:39 »
Καλησπερα παιδια,το δικο μου jimny φοραει 6ποντη αναρτηση με bf215-75-15.Exω επισης τα bf 235-75-15 σχεδον καινουργια απο ενα φιλο.Για να τα χωρεσει να βαλω ενα 3ποντο βοδυ η΄να σηκωσω απο ελατηρια?Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2010, 00:59 »
Τα 235/75/15 ειναι περίπου 73 εκατοστά σε ύψος..

Δεν θα τα χωρέσει με 9 εκατοστά lift... εκτός αν σκέφτεσαι να κόψεις αρκετά τα φτερά - προφυλακτήρες...

Θέλεις συνολικό lift περίπου 12εκατοστά ... μερικά κοψιματακια... και πιθανότατα bump stop...

Υπολόγισε (αν δεν το έχει κανεις ήδη) οτι θα πρέπει να βάλεις μπροστά μπράτσα και να κάνεις κάποια μείωση στο transfer σου για να μην σέρνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2010, 01:05 από Majestix »
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Νικος@

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2010, 20:00 »
Σε λιγο καιρο θα βαλω μοτερ απο grand vitara οποτε δεν νομιζω να καταλαβω διαφορα ως προς το χειροτερο.Φτερα και προφυλακτηρα μπροστα ειναι ηδη κομμενα.Τα μπρατσα δεν νομιζω να θελουν αλλαγη με body lift.Καμια φωτο παιζει με jimny με λαστιχα 235 για να δω το αμαξι πως ειναι?

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2010, 20:48 »
Φίλε Νίκο, το δικό μου με 10 ποντη και 7,5 πόντους βόδι και πάλι βρίσκουν τα 30''. Έχω κομμένους προφυλακτήρες και λίγο τους θόλους και σε βαθιά συμπίεση πάλι βρίσκω. Επίσης το ότι θα βάλεις κινητήρα μεγαλύτερο δε λέει τίποτα....transfer πάλι πρέπει να μειώσεις. 4,16 νομίζω είναι ότι πρέπει για τη διάστασή σου.

Ανδρέας
THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος Νικος@

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2010, 20:59 »
Σκεφτητε οτι η παρεα μου ειναι 3 defender σε εξορμησεις και εγω ειμαι ο πιο μικρος....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2010, 11:22 »
Σκεφτητε οτι η παρεα μου ειναι 3 defender σε εξορμησεις και εγω ειμαι ο πιο μικρος....


Μη μασάς!!  8)
Και στην δική μου παρέα υπάρχουν 5-6 defender, άλλα τόσα wrangler, επίσης pajero κλπ κλπ., κάποια εκ των οποίων παίρνουν μέρος και σε αγώνες.
Έ, λοιπόν, το Γίμνυ στέκεται στα ίσα απέναντί τους (αλλού υστερεί, αλλού υπερτερεί).
Πολλές φορές, το μέγεθος και το βάρος των οχημάτων είναι ανασταλτικοί παράγοντες.
Και πάντα, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο..........


ΥΓ Να δεις κάτι "γαϊδουροβηξήματα" σε defender, έπειτα από παιχνίδια σε ποταμάκια/ρυάκια/νερά εν γένει...........

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2010, 11:30 »
Σκεφτητε οτι η παρεα μου ειναι 3 defender σε εξορμησεις και εγω ειμαι ο πιο μικρος....


Μη μασάς!!  8)
Και στην δική μου παρέα υπάρχουν 5-6 defender, άλλα τόσα wrangler, επίσης pajero κλπ κλπ., κάποια εκ των οποίων παίρνουν μέρος και σε αγώνες.
Έ, λοιπόν, το Γίμνυ στέκεται στα ίσα απέναντί τους (αλλού υστερεί, αλλού υπερτερεί).
Πολλές φορές, το μέγεθος και το βάρος των οχημάτων είναι ανασταλτικοί παράγοντες.
Και πάντα, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο..........

ΥΓ Να δεις κάτι "γαϊδουροβηξήματα" σε defender, έπειτα από παιχνίδια σε ποταμάκια/ρυάκια/νερά εν γένει...........


+1000...

Σε κάτι εξορμήσεις με το jeep club, αν και μαμά έχω βγει ασπροπρόσωπος..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2010, 21:04 »
φιλε lucas με +17 ποντους και παλι βρισκεις με 30 αρια πως τα κατεφερνεις ?? a105 ειναι αναγομωση 30αρι ??δηλαδη αναλογικα 31 σε πρωτογενη ?? κατι μου λεει οτι θα εχεις και φαρδυνει και πολυ ... ποσο περιπου ?? να υποθεσω οτι βρισκεις με αντιστρεπτικη βγαλμενη η αποσυνδεδεμενη ??

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 17, 2010, 17:31 »
κι όμως βρίσκει.....ναι η αντιστρεπτική είναι βγαλμένη και το φάρδυνα 3 εκ. από ζάντα και 3 εκ. με αποστάτη. Το κακό είναι ότι πρέπει να φαρδύνω κι άλλο. 0_21 0_21 bhe
THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος Νικος@

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: βοδυ-αναρτηση
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 17, 2010, 20:29 »
Κ των φιλων μου ξεροβυχουν τα defender...κλασικα..Απλα νομιζω πως τα bf235 ειναι σχετικα πιο μικρα σε σχεση με κατι αλλα ιδιας διαστασης και πρωτογενεις.