Αποστολέας Θέμα: Σκηνή οροφής;  (Αναγνώστηκε 19863 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Σκηνή οροφής;
« στις: Απρίλιος 08, 2010, 13:26 »
Επειδή οι περισσότεροι που πήραμε jimny έχουμε μια ιδιαίτερη σχέση με τη φύση και τις εξορμήσεις και δεν το πήραμε για κόντρες και γκάζια θέλω να ρωτήσω αν κάποιος μέσω από το club έχει βάλει σκηνή οροφής στον jimnαρο. Έχω ψάξει αρκετά σε όλο το forum και δεν κατάφερα να βρώ κάτι. Αν λοιπόν κάποιος έχει τοποθετήσει σκηνής οροφής στο jimny του θέλω να μας πει:

1) διαστάσεις σκηνής
2) αντίκτυπο στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου
3) ευκολία και άνεση ύπνου
4) η σκηνή μένει μόνιμα στην οροφή του αυτοκινήτου ή μπορεί να αφαιρεθεί και να επανατοποθετηθεί με σχετικά λίγο κόπο
5) εμπειρίες και προτάσεις από την όλη τοποθέτηση και χρήση της σκηνής
6) γενικότερα τι να προσέξουμε



επίσης θέλω να αναφέρω οτι το ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό και έχω βρει τα εξής:

http://www.jimnyclub.gr/forum/viewtopic.php?t=2339&sid=476f5f7a93161a010093e54d9ff7f1e3
http://www.zampetas.gr/skinesorofis.asp?cid=62
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-printview-t-5094-start-15.html
http://www.offroads.gr/contents/zifer.php
http://www.autohome.it/file_gb/airtop.html

το κακό είναι οτι ελάχιστα jimny είδα με σκηνή οροφής (και αυτό με φοβίζει λίγο) και αυτά μόνο στις φωτογραφίες στον Ζαμπέτα.
Επιπλέον ο Ζαμπέτας μπορεί να σου νοικιάσει τη σκηνή για να την δοκιμάσεις και έπειτα αν την αγοράσεις τότε σου αφαιρεί από την τιμή.


Αν λοιπόν κάποιος το έχει προσπαθήσει ας μας βοηθήσει λίγο... t4
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2010, 13:28 από lucifer08 »

Αποσυνδεδεμένος SAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2010, 14:43 »
Το μοντέλο για το οποίο  θα σου πω την εμπειρία μου είναι η overland της εταιρείας Maggiolina. Στο jimny δεν μπορώ να την τοποθετήσω γιατί έχω το ανοικτό αλλα την κουβαλάει  άλλο αμάξι. Η διάσταση της σκηνής  είναι κλειστή 1,60χ1,10  με πάχος 0,25 και γίνεται ανοικτή 1,60χ2,20.Ζυγίζει 75 κιλά και δεν είδα καμία διαφορά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου κινούμενος πάντα στο δρόμο  με  100 km .Ειμαι σίγουρος ότι ούτε και το jimmy θα καταλάβει κάτι .Το αφρολέξ που βάζει η εταιρεία είναι 5 εκατοστά μα μαλακό και αν είσαι βαρύς φαίνεται στα κοκαλάκια σου. Η αλλαγή με ένα ποιο σκληρό σίγουρα βελτιώνει την άνεση σου. Από ζεστή το καλοκαίρι δεν είχα προβλημα. Δεν την έχω μόνιμα στο αμάξι αλλά στην αρχή την έβαζα  πάντα με βοήθεια  λόγω όγκου παρά βαρους. Τωρα την έχω κρεμάσει στην οροφή του γκαράζ και την κατεβάζω εύκολα όπως κατεβάζεις την τέντα  σπίτι σου.
Χειμώνα δεν την έχω χρησιμοποιήσει  Με τρώει η ιδέα να την βάλω σε τρειλερ γιατί στα camping χρεώνεται σαν τροχοσκηνη και ας είναι πάνω στο αμαξι. Ότι άλλο θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2010, 14:49 »
Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με το βάρος? από ότι διαβάζω όλες οι σκηνές παίζουν από 30 μέχρι 100 κιλά. Βάλε κ αυτούς που θα κοιμηθούν, δεν υπάρχει πρόβλημα στις μπάρες?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος SAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2010, 15:02 »
Εγώ είμαι 104κιλα και η σύντροφος αλλά 60.Το αμάξι που την φοράει είναι ΤERIOS 1. Δεν κατάλαβε τίποτα σε αυτά τα κιλά που σου αναφέρω. Ποιο πολύ φοβάμαι μήπως ΄΄πετάξει ΄΄   η σκάλα που ανεβαίνω πάνω .

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2010, 15:08 »
Ακόμα μερικές πληροφορίες που ξέχασα να βάλω πριν:

http://www.livefree.com.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=395531
http://vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=29&t=179

φίλε μου saros, το jimny είναι αρκετά μικρό σαν αυτοκίνητο. Και από θέμα πλάτους ( μόλις 1,6μ περίπου, οπότε η οροφή γύρω στο 1,2μ) και από θέμα μήκους (μόλις 3,6μ περίπου, οπότε η οροφή γύρω στα 2μ το πολύ). απλά ρωτάω για να ξέρω πόσο θα προεξέχει η σκηνή από την οροφή.
δεν ξέρω αν θα με βολέψει  η συγκεκριμένη σκηνή γιατί ακόμα και κλειστή είναι αρκετά ψηλή. μάλλον ψάχνω κάτι σαν αυτή:

http://www.livefree.com.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=395531

είανι αρκετά μαζεμένη και όμορφη (μ'αρέσει αρκετά) και μάλλον είναι και βολική-εργονομική.
δεν ξέρω τι να πω, κάθε πρόταση δεκτή.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2010, 15:10 »
Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με το βάρος? από ότι διαβάζω όλες οι σκηνές παίζουν από 30 μέχρι 100 κιλά. Βάλε κ αυτούς που θα κοιμηθούν, δεν υπάρχει πρόβλημα στις μπάρες?
πολύ σωστός, άλλη μια ερώτηση που ξέχασα να βάλω.

7) πόσο βάρος αντέχουν οι μπάρες στην οροφή του jimny;

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2010, 15:32 »
  Πάντος και φίλος που την έχει βάλει σε seat ibiza είναι πολύ ευχαριστημένος. Και αυτός μου ανέφερε ότι δεν είδε αλλαγή στην οδική συμπεριφορά και το χειμώνα μέσα στην σκηνή είναι πολύ ζεστά. Το μόνο που φοβάμαι προσωπικά είναι η αλλαγή του κέντρου βάρους.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2010, 07:47 »
Ακόμα μερικές πληροφορίες που ξέχασα να βάλω πριν:

http://www.livefree.com.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=395531
http://vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=29&t=179

φίλε μου saros, το jimny είναι αρκετά μικρό σαν αυτοκίνητο. Και από θέμα πλάτους ( μόλις 1,6μ περίπου, οπότε η οροφή γύρω στο 1,2μ) και από θέμα μήκους (μόλις 3,6μ περίπου, οπότε η οροφή γύρω στα 2μ το πολύ). απλά ρωτάω για να ξέρω πόσο θα προεξέχει η σκηνή από την οροφή.
δεν ξέρω αν θα με βολέψει  η συγκεκριμένη σκηνή γιατί ακόμα και κλειστή είναι αρκετά ψηλή. μάλλον ψάχνω κάτι σαν αυτή:

http://www.livefree.com.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=395531

είανι αρκετά μαζεμένη και όμορφη (μ'αρέσει αρκετά) και μάλλον είναι και βολική-εργονομική.
δεν ξέρω τι να πω, κάθε πρόταση δεκτή.
Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με το βάρος? από ότι διαβάζω όλες οι σκηνές παίζουν από 30 μέχρι 100 κιλά. Βάλε κ αυτούς που θα κοιμηθούν, δεν υπάρχει πρόβλημα στις μπάρες?
πολύ σωστός, άλλη μια ερώτηση που ξέχασα να βάλω.

7) πόσο βάρος αντέχουν οι μπάρες στην οροφή του jimny;
Εγώ έχω πάνω μια σχάρα της arb και την φορτώνω συχνά-πυκνά με κούτσουρα συνολικά περίπου 120-150 κιλά και ποτέ δεν είχα θέμα με τις μπάρες...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος SAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2010, 08:43 »
Πράγματι φίλε μου έχεις δίκιο σε ότι γράφεις Όταν είδα στημένη και κυρίως ανοιγμένη το μοντέλο που είχα αγοράσει με χάλασε. Την σκηνή που δείχνεις την είχα δει στο συγκεκριμένο κατάστημα, μένω και κοντά του άλλωστε ,αλλά την απόρριψα διότι είχε 2παραθυρα και δυο πόρτες και υπέθεσα ότι το καλοκαίρι θα είναι ζεστή.
Αν έπαιρνα τώρα θα αγόραζα την maggiolina airtop με τρεις πόρτες και το παράθυρο όλα με σήτα.
Τελειώνοντας το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι είναι πανάκριβες και κακά τα ψέματα για να βγάλουν τα λεφτά τους τα βγάζουν με ελεύθερο camping στο βουνό η στην παραλία αλλά που είναι η παρέα.Την καλημερα μου.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2010, 09:14 »
Πράγματι φίλε μου έχεις δίκιο σε ότι γράφεις Όταν είδα στημένη και κυρίως ανοιγμένη το μοντέλο που είχα αγοράσει με χάλασε. Την σκηνή που δείχνεις την είχα δει στο συγκεκριμένο κατάστημα, μένω και κοντά του άλλωστε ,αλλά την απόρριψα διότι είχε 2παραθυρα και δυο πόρτες και υπέθεσα ότι το καλοκαίρι θα είναι ζεστή.
Αν έπαιρνα τώρα θα αγόραζα την maggiolina airtop με τρεις πόρτες και το παράθυρο όλα με σήτα.
Τελειώνοντας το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι είναι πανάκριβες και κακά τα ψέματα για να βγάλουν τα λεφτά τους τα βγάζουν με ελεύθερο camping στο βουνό η στην παραλία αλλά που είναι η παρέα.Την καλημερα μου.

Υπόψιν έχει βάσεις για να στήνονται και στο έδαφος...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2010, 10:10 »
120-150 κιλά;!
Για πόση ώρα τα είχες πάνω στην οροφή σου φίλε 4χ4er;
Με τι ταχύτητα κινήθηκες με τα κούτσουρα πάνω στην οροφή;

γιατί αν κινήθηκες με σχετικά μεγάλη ταχύτητα (60-70 χλμ/ώρα) για αρκετή ώρα τότε η δύναμη που ασκήθηκε στην οροφή σου είναι παλύ μεγαλύτερη από την δύναμη που θα ασκηθεί από δυο άτομα συνολικού βάρους 150-160 κιλά (+ την σκηνή 50 κιλά, σύνολο 200) σε ακινησία.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2010, 10:23 »
Πράγματι φίλε μου έχεις δίκιο σε ότι γράφεις Όταν είδα στημένη και κυρίως ανοιγμένη το μοντέλο που είχα αγοράσει με χάλασε. Την σκηνή που δείχνεις την είχα δει στο συγκεκριμένο κατάστημα, μένω και κοντά του άλλωστε ,αλλά την απόρριψα διότι είχε 2παραθυρα και δυο πόρτες και υπέθεσα ότι το καλοκαίρι θα είναι ζεστή.
Αν έπαιρνα τώρα θα αγόραζα την maggiolina airtop με τρεις πόρτες και το παράθυρο όλα με σήτα.
Τελειώνοντας το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι είναι πανάκριβες και κακά τα ψέματα για να βγάλουν τα λεφτά τους τα βγάζουν με ελεύθερο camping στο βουνό η στην παραλία αλλά που είναι η παρέα.Την καλημερα μου.


ναι όντως είναι πανάκριβες, λόγω υλικών. με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα για να αποσβεστεί μια σκηνή (περίπου 2000€) χρειάζονται 2-3 καλοκαίρια, ανάλογα με την χρήση.

απο θέμα διαστάσεων όμως ρε παιδιά τι γίνεται; κανένας δεν είπε κάτι; έχει δοκιμάσει κανείς για να μας πει πως φαίνεται το jimny;

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2010, 10:33 »
120-150 κιλά;!
Για πόση ώρα τα είχες πάνω στην οροφή σου φίλε 4χ4er;
Με τι ταχύτητα κινήθηκες με τα κούτσουρα πάνω στην οροφή;

γιατί αν κινήθηκες με σχετικά μεγάλη ταχύτητα (60-70 χλμ/ώρα) για αρκετή ώρα τότε η δύναμη που ασκήθηκε στην οροφή σου είναι παλύ μεγαλύτερη από την δύναμη που θα ασκηθεί από δυο άτομα συνολικού βάρους 150-160 κιλά (+ την σκηνή 50 κιλά, σύνολο 200) σε ακινησία.

Πρέπει να πήγαινα με 50-60 για 10 χιλιόμετρα..
... Αλλά πριν 2 καλοκαίρια πήγα Πελοπόννησο από Θεσσαλονίκη με ένα ZOdiac 3.40 Cadet πακεταρισμένο στην οροφή ΚΑΙ με την μικρή εξωλέμβια επάνω..... Περίπου 160 κιλά
+ Του ότι το επόμενο καλοκαίρι έκανα για 2 μήνες το ίδιο πράγμα με την εξωλέμβια όμως μέσα στο αυτοκίνητο απο Θεσσαλονίκη Χαλκιδική και πίσω με 120 χιλιόμετρα την ώρα...Ξέρω ότι κανονικά δεν ενδείκνυται αλλά δεν είχα άλλη επιλογή όμως  ούτε και κάποιο πρόβλημα...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 09, 2010, 12:36 »
120-150 κιλά;!
Για πόση ώρα τα είχες πάνω στην οροφή σου φίλε 4χ4er;
Με τι ταχύτητα κινήθηκες με τα κούτσουρα πάνω στην οροφή;

γιατί αν κινήθηκες με σχετικά μεγάλη ταχύτητα (60-70 χλμ/ώρα) για αρκετή ώρα τότε η δύναμη που ασκήθηκε στην οροφή σου είναι παλύ μεγαλύτερη από την δύναμη που θα ασκηθεί από δυο άτομα συνολικού βάρους 150-160 κιλά (+ την σκηνή 50 κιλά, σύνολο 200) σε ακινησία.

Πρέπει να πήγαινα με 50-60 για 10 χιλιόμετρα..
... Αλλά πριν 2 καλοκαίρια πήγα Πελοπόννησο από Θεσσαλονίκη με ένα ZOdiac 3.40 Cadet πακεταρισμένο στην οροφή ΚΑΙ με την μικρή εξωλέμβια επάνω..... Περίπου 160 κιλά
+ Του ότι το επόμενο καλοκαίρι έκανα για 2 μήνες το ίδιο πράγμα με την εξωλέμβια όμως μέσα στο αυτοκίνητο απο Θεσσαλονίκη Χαλκιδική και πίσω με 120 χιλιόμετρα την ώρα...Ξέρω ότι κανονικά δεν ενδείκνυται αλλά δεν είχα άλλη επιλογή όμως  ούτε και κάποιο πρόβλημα...


αρκετό βάρος και με αρκετά χιλιόμετρα. απ'ότι φαίνεται το θηρίο αντέχει βάρος στην οροφή του. το πρόβλημα της σκηνής δεν είναι τόσο η μεταφορά όσο πιο πολύ η διανυκτέρευση σε αυτή.
ποτέ δεν σκέφτηκα να ρωτήσω στη suzuki πόσο αντέχει η οροφή. όσο κι αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω την συγκεκριμένη πληροφορία στο διαδίκτυο. δεν θυμάμαι το manual αν αναφέρει κάτι τέτοιο. υπάρχει κάποιος που έχει ψάξει στο manual; ή έχει ρωτήσει στην αντιπροσωπεία;

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 09, 2010, 16:40 »
Αβν θυμάμαι καλά, στο manual γράφει περίπου 30-50 κιλά.......... >:(