Αποστολέας Θέμα: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas  (Αναγνώστηκε 8068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 31, 2010, 18:43 »
Το ΣΚ που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε η μετατροπή στο μαμά βοηθητικό του Jimny....

Καλορίζικο Λευτέρη!!!!!
Αντε να το δούμε σύντομα και στην πράξη!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2010, 21:45 »
Καλορίζικο Λευτέρη!!!!!
Αντε να το δούμε σύντομα και στην πράξη!
Άντε και στα δικά σου ρε συ... :D :D :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:04 »
Επίσης πιστεύω πως το αυτοκίνητο από τη στιγμή που μειώνει τόσο πολύ στα κοντά του (τεράστια αυξηση δύναμης) ότι θα χρειαστεί σίγουρα και άλλες διάφορες παράπλευρες μετατροπές ενισχύσεως σε επιμέρους κομμάτια του, οι οποίες αυξάνουν κατά πολλάς το ήδη υψηλό κόστος μιας τέτοιας μετατροπής

εχω κανει εγω τετοια μετατροπη με τρανσφερ απο σαμι με  6.5.1 το μονο που αλλαζεις πισω κεντρικο απο μπιλιοφορο σε καρε
και πολυ δυνατες βασεις τρανσφερ σιδερενιες οσο για τη δυναμη αυτο θεμε ολη στα κοντα το αμαξι με 3και 4 ταχυτητα πραγματικα γαζωνει .1η και 2η ειναι για βραχους Στα high range μεχρι33 τα δουλευει ανετα και με 1300αρι κινητηρα οσο για το κοστος ειναι αυξημενο εδω στην ελλαδα  bhe


Το σφύριγμα που οφείλεται όμως??

στην υπερβολικη μειωση και σε δευτερο λογο στις βαλβολινες
με βαλβολινη motul 75/140 τοσφυριγμα ειναι μηδαμινο
Υ.Γ η βαλβολινη αυτη ειναι για τετοιυ ειδους χρηση 33 ευρω το λιτρο :o



Η ουσία έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι οτι η συγκεκριμένη μετατροπή που έκανες είναι πιο σωστή και πιο κυριλέ απ'οτι είναι ένα βοηθητικό απο Σάμι,σωστά?


αυτο πυ λες ειναι σχετικο αναλογα τι ζηταει κανεις

Λευτέρη θεωρώ ότι εκτός αυτών που προανέφερες με τετοια μείωση και τόσο μεγάλα λάστιχα πως χρειάζεται να ενισχύσουμε και ημιαξόνια μπιλιοφόρους. Επίσης προαιρετικά και αλλαγή του πίσω άξονα μετάδοσης από μπιλιοφόρο σταυρό σε σταυρό σταυρο ή τουλάχιστον όταν μας αφήσει χρόνους  lol
Κάπως έτσι το σκέφθηκα αναφορικά με το κόστος (αυτά που ανέφερες και αυτά που έγραψα πιο πάνω) και κατέληξα στο γρανάζι ... θα συμφωνήσω μαζί σου πως στη μπανανία μας τα κόστη είναι απαγορευτικά για πολλά πράγματα εκτός και αν μέναμε επαρχία (αμήν και πότε παναγιά μου) και είχαμε χώρο να βάζουμε και εμείς το χεράκι μας γλιτώνοντας ότι μπορούμε και κατέχουμε φυσικά.
Σε αυτό με το θόρυβο τώρα, καλύπτεις ακριβώς με την απάντησή σου ... και να προσθέσω ότι και το γρανάζι έχει αλλά όχι τον ίδιο με ενός τράνσφερ από σάμυ ... αυτό με τη βαλβολίνη θα το δοκιμάσω πάντως  ;D


Γιάννη για το Rakuten διάβασα και εγώ κάπου εδώ μέσα από το Χρήστο αλλά μόλις είδα και την τιμή έτσι το εγκατέλειψα  lol Σε καμία περίπτωση δε θέλω να αφήσω να εννοηθεί ότι η μετατροπή που έγινε είναι πιο σωστή από κάποια άλλη ... για μένα απλά στην παρούσα φάση φάνηκε σαν η καλύτερη δυνατή επιλογή που είχα! Στην τελική ο χρόνος θα δείξει  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2010, 10:14 από lker »
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:13 »
η βαρβολινη motul 75/140 κανει για μαμα τρανσφερ η θα εχουμε προβλημα ?? και κατι αλλο ακουγεται οτι μετα απο καμποσα ζωρισματα και αρκετα χιλιομετρα το καδενακι του τρανσφερ εχει φθορα και μακραινει με αποτελεσμα να θελει αντικατασταση τι γινεται στην παραπανω μετατροπη που κανει ο dagas ??
το καδενακι αλλαζεται ισως με αλλο πιο ενισχυμενο η απλα μακραινει το ιδιο ?? και τι εγγυση δινει το μαγαζι για την παραπανω μετατροπη ??

Η καδένα αν δεν κάνω λάθος ούτως ή άλλως χαλαρώνει ακόμη και σε μαμά τράνσφερ ... οπότε αυτό που λές αδερφέ μου ακούγεται φυσιολογικό ... φαντάζομαι ότι μπορεί να ρυθμιστεί ή και να αντικατασταθεί ...
Στην ερωτήσή σου τώρα ... ο dagas απ 'οτι μου είπε μεγαλώνει την ήδη υπάρχουσα. Για εγγύηση δεν συζήτησα τίποτα να είμαι ειλικρινής ... ίσως γιατί σε αυτόν με πήγε πολύ καλός φίλος μου και κολλητός του και γιατί θεωρώ δεδομένο ότι αν προκύψει κάτι στον πρώτο χρόνο πως θα το καλύψει. Θα τον ρωτήσω όμως και θα σας πώ  ;D
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 01, 2010, 16:27 »
το θεμα για την εγγυηση εδω στην ελλαδα ειναι μαδαμηνο στο χωρο του 4χ4 ειδικα σε θεμα τρανσφερ και διαφορικα bhe
παραδειγμα .αγορασα απο αμερικη πριν 3 χρονια σχεδον τα πρωτα 6,5 .1 τα οποια εχουν εγγυηση εφορους ζωης απο εδωhttp://www.lowrangeoffroad.com/index.php/suzuki/samurai/transfer-case/6-5-1-t-case-gears.html
σε μια βολτα της λεσχης εσπασα το βοηθητικο σε βραχο με αποτελεσμα να σπασει το ενα απο τα 4 που αλλαζουν γραναζια υστερα απο εποικοινωνια με τον καλο μου φιλο sean ιδιοκτητη της εταιριας μου τα αντικατεστησαν οχι μονο τα γραναζια αλλα και το τρανσφερ εντελως καινουργεια με 220 δολλαρια μεταφορικα και 97 ευρω τελωνειο  :o :o :o :o :o
http://www.lowrangeoffroad.com/index.php/suzuki/samurai/transfer-case/6-5-1-t-case-gears.html
η βαλβολινες 75/140 συνθετικες δεν χρειαζεται να μπουν κατα την γνωμη μου σε μαμα τρανσφερ παρα σε μεγαλη μειωση και σε ακραιες καταστασεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2010, 16:30 από LEYTERIS-RENA »
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 01, 2010, 16:38 »
Eντάξει Λευτέρη με κάλυψες πλήρως. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 02, 2010, 10:44 »
Άντε και στα δικά σου ρε συ... :D :D :D :D

 lol lol lol lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος george88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:04 »
Φιλε μου καλησοερα, θα θελα να σε ρωτησω αν εχεις προχειρα τα στοιχεια του συνεργειου και αν ξερεις αν φτιαχνει γραναζια για μειωση π.χ. 10-15% Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 23, 2010, 20:56 »
Το τηλέφωνό του είναι το: 2410 549752.
Όσονα αφορά την ερώτησή σου ειλικρινά δε γνωρίζω.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος george88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 23, 2010, 21:09 »
Thanks!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 27, 2010, 14:26 »
+1000 και από μένα στην μετατροπή.
Επιτέλους το jimny γαζώνει  roc2
Ο Ντάγκας άψογος και στην δουλειά του και στους χρόνους του.


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 27, 2010, 14:30 »
Αντε, καλορίζικος.... πότε θα πάμε στο Δίκαιο όρος για παιχνίδι?

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2010, 14:33 »
Άμα ψήνεσαι για κανά enduro θα σε ενημερώσω μόλις βγουν οι ημ/νίες.
Αλλιώς όποτε θέλεις έλα.


Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γρανάζωμα Jimny by Crazy Dagas
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 13:35 »
Λοιπόον ... ορμώμενος απο την ερώτηση του συναδελφου stamatis συνεχίζω τις παρατηρήσεις με τα καινουργια πλεον ελαστικά τα οποία φοράω κοντά 6-7 μήνες, αλλά και τον εργάτη που προσεθεσε 30~35 κιλά στο μπροστινό μερος  ...
Σαφέστατα θα μπορούσα να βάλω μεγαλύτερα ... 30 άρι όπως μου το είχε προτείνει και ο ίδιος ο μάστορας ... υπάρχουν στιγμές που η πρωτη είναι πολύ γρήγορη και η δευτέρα κρεμάει ...
Βεβαια η πρωτη χωρίς αργά (απλά τετρακίνηση) δίνει τη λύση αλλά μεγαλύτερο ελαστικό πιστεύω πως θα έδινε ενα πιο "ισοροπημένο" βηματισμό στο αυτοκινητο ...
Δεν είναι λίγες οι φορές που δεν έχω καταλάβει ότι δεν έχω αργά στον επιλογέα (βριστε ελεύθερα  lol) με αποτέλεσμα σε μεγάλα ζόρια να ταλαιπωρώ τον συμπλέκτη  bhe
Απο την άλλη όμως αυτή η σπιρτάδα του ενεκα οτι εχει να δινει συνεχώς, μου αρεσει πολύ και την έχω εκτιμήσει ιδιαιτέρως σε ασφάλτινα, αλλά και πατημένα ανηφορικά κομμάτια με πλήρη φόρτο ...

Αυτό που με είχε προβληματίσει κάπως τον τελευταίο καιρό καθότι άρχισα να δίνω περισσότερη σημασία ήταν τα επίπεδα θορύβου τα οποία είχαν αυξηθεί, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι προέρχονται απο το τράνσφερ ... και λέω χωρίς να είμαι σίγουρος μιας και σε παλαιοτερη μετατροπή ασχετη με το τρανσφερ (πίσω μπλοκέ) είχα παρατηρησει διαφορά για την οποία όμως τότε μου δοθηκε ως πιθανή εξήγηση πάλι το τρανσφερ ή ο μικρός αξονάκος μπιλιοφόρου σταυρού ... εξαιτίας όλων αυτών λοιπόν, το αυτοκίνητο οδηγήθηκε στον Χρήστο και μετά απο δοκιμές δύο ημερών ενημερώθηκα ότι ο θόρυβος/σφύριγμα δεν προέρχεται απο το βοηθητικό, αλλά απο το πίσω διαφορικό μου (χωρίς αυτό να αποτελεί και πρόβλημα όπως μου είπε ο χρήστος) ... η λύση είναι καλύτερης ποιότητας βαλβολίνες και βλέπουμε ...

Σε γενικές γραμμές και παρά τον συνεχή βιασμό του αυτοκινητου σε αρκετά δυσκολα κομμάτια δεν έχω κανένα περιφερειακό σπασιμο (ημιαξονια μπιλιοφορους κλπ) και το αυτοκίνητο για το στησιμό του δείχνει να πηγαινει πολύ καλά ...  ο οδηγός πάλι απο την άλλη καθόλου και ήδη σκεπτεται πως θα το τουμπανοποιήσει περαιτέρω  όταν και άμα τα καταφέρει  lol lol lol

Για οτιδήποτε άλλο εδώ θα είμαστε και πιστεύω ότι και μετά το περας αυτού του χειμώνα θα έχω την πλήρη εικόνα σε σχέση με την αποδοση και την αξιοπιστία της εν λόγω μετατροπής  :)  
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk