Αποστολέας Θέμα: λαμπακι check engine  (Αναγνώστηκε 13366 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 19:41 »
 Τέτοιους αισθητήρες έχουν τα γερμανικά αυτοκίνητα συνήθως. [/quote]


  Πριν 1 χρόνο είχα αλλάξει στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο Toyota corolla.

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 19:53 »
μου ειχε αναψει και εμενα και διαπιστωσα οτι ειναι απο βεντζινη το αφησα να τελειςσει και μετα το εσβησα το λαμπακι βγαζοντασ για λιγο τη μπαταρια,δεν ξαναεβαλα στον ιδιο βεντζινη.τωρα φιλτρο κν εχω βαλει και εγω,και δεν εχω κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 21:04 »
μου ειχε αναψει και εμενα και διαπιστωσα οτι ειναι απο βεντζινη το αφησα να τελειςσει και μετα το εσβησα το λαμπακι βγαζοντασ για λιγο τη μπαταρια,δεν ξαναεβαλα στον ιδιο βεντζινη.τωρα φιλτρο κν εχω βαλει και εγω,και δεν εχω κανενα προβλημα

  Γιώργο σωστή η εκδοχή σου αλλά ο map sensor δεν έχει σχέση με το καύσιμο  ;).

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 00:09 »
Έχει αισθητήρα αέρα (MAP sensor) κ είναι στο φιλτροκούτι κ ρυθμίζει τα μίγματα μαζί με άλλους σένσορες. Για τον εγκέφαλο δηλ, διάφοροι σένσορες (λάμδα, speed sensor, MAP, του εκκεντροφόρου, της πεταλούδας, θερμοκρασίας κτλ κτλ) αποτελούν παράμετροι στην εξίσωση που λύνει ο εγκέφαλος για να βγάλει την σωστή αναλογία αέρα/καυσίμου.

Όταν έβγαλες τον πόλο τον άφησες αρκετά? Πάντως μην αγχώνεσαι, πας Suzuki σου λένε σίγουρα κ στο μηδενίζουν. Συνήθως χωρίς χρήματα.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 11:28 »
Έχει αισθητήρα αέρα (MAP sensor) κ είναι στο φιλτροκούτι κ ρυθμίζει τα μίγματα μαζί με άλλους σένσορες. Για τον εγκέφαλο δηλ, διάφοροι σένσορες (λάμδα, speed sensor, MAP, του εκκεντροφόρου, της πεταλούδας, θερμοκρασίας κτλ κτλ) αποτελούν παράμετροι στην εξίσωση που λύνει ο εγκέφαλος για να βγάλει την σωστή αναλογία αέρα/καυσίμου.

Όταν έβγαλες τον πόλο τον άφησες αρκετά? Πάντως μην αγχώνεσαι, πας Suzuki σου λένε σίγουρα κ στο μηδενίζουν. Συνήθως χωρίς χρήματα.

Περίπου 5 λεπτά χρειάστηκε σε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 10:47 »
Έχει αισθητήρα αέρα (MAP sensor) κ είναι στο φιλτροκούτι κ ρυθμίζει τα μίγματα μαζί με άλλους σένσορες. Για τον εγκέφαλο δηλ, διάφοροι σένσορες (λάμδα, speed sensor, MAP, του εκκεντροφόρου, της πεταλούδας, θερμοκρασίας κτλ κτλ) αποτελούν παράμετροι στην εξίσωση που λύνει ο εγκέφαλος για να βγάλει την σωστή αναλογία αέρα/καυσίμου.

Ένα συχνό πρόβλημα που δημιουργείται με τη χρήση ελεύθερου φίλτρου είναι ότι φεύγει λάδι από το φίλτρο και κάθεται πάνω στον αισθητήρα αέρα.
Εκεί τότε αρχίζουν να μαζεύονται και διάφορες σκόνες με αποτέλεσμα να αρχίζει να διαβάζει άλλα'ντ'άλλων.
Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα καίγεται και ο αισθητήρας.
Για μένα, βγάλε τον αισθητήρα και καθάρισέ τον προσεκτικά και έλεγξε το φίλτρο σου μήπως είναι πολύ λαδωμένο.
Πληροφοριακά και μόνο, το ψέκασμα του λαδιού στο φίλτρο θα πρέπει να είναι πολύ ελαφρύ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2010, 10:50 από DinDin »
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 10:51 »
Έχει αισθητήρα αέρα (MAP sensor) κ είναι στο φιλτροκούτι κ ρυθμίζει τα μίγματα μαζί με άλλους σένσορες. Για τον εγκέφαλο δηλ, διάφοροι σένσορες (λάμδα, speed sensor, MAP, του εκκεντροφόρου, της πεταλούδας, θερμοκρασίας κτλ κτλ) αποτελούν παράμετροι στην εξίσωση που λύνει ο εγκέφαλος για να βγάλει την σωστή αναλογία αέρα/καυσίμου.

Ένα συχνό πρόβλημα που δημιουργείται με τη χρήση ελεύθερου φίλτρου είναι ότι φεύγει λάδι από το φίλτρο και κάθεται πάνω στον αισθητήρα αέρα.
Εκεί τότε αρχίζουν να μαζεύονται και διάφορες σκόνες με αποτέλεσμα να αρχίζει να διαβάζει άλλα'ντ'άλλων.
Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα καίγεται και ο αισθητήρας.
Για μένα, βγάλε τον αισθητήρα και καθάρισέ τον προσεκτικά και έλεγξε το φίλτρο σου μήπως είναι πολύ λαδωμένο.
Πληροφοριακά και μόνο, το ψέκασμα του λαδιού στο φίλτρο θα πρέπει να είναι πολύ ελαφρύ...


Πολύ πολύ σωστός!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 11:00 »
ο αισθητηρας με το ματι φαινεται καθαρος, με τι μπορω να τον καθαρισω? το λαμπακι το εχω σβησει τρεις φορες βγαζοντας τον πολο και παλι αναβει το αμαξι δεν εχει προβληματα δυσλειτουργιας παρολα αυτα
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 11:12 »
Με ένα πανάκι, με σπρέι καρμπιρατέρ ή φρένων...

Πάντως εγώ που το μπαινοβγάζω 2 χρόνια τώρα δεν έχει ανάψει ποτέ. Αλλά, δεν ανοίγω τον διακόπτη πριν τοποθετηθούν όλα όπως ήταν. Σιγουρευτείτε ότι βάζετε το φίλτρο σωστά (αν κ νομίζω ότι δεν κουμπώνει το καπάκι αλλιώς) κ ότι ο σένσορας έχει κουμπώσει καλά κ δεν παίρνει αέρα. Αυτό μπορείτε να το τεστάρετε ρίχνοντας σπρέι καρμπιρατέρ στην γύρω περιοχή κ να δείτε αν αλλάζει η συμπεριφορά του μοτέρ. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην είναι πολύ ζεστός ο κινητήρας γιατί αυτά τα σπρέι είναι πολύ εύφλεκτα. ΠΑΝΤΑ πυροσβεστήρας κοντά μας όταν κάνουμε τέτοιες δουλειές!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2010, 16:08 »
πηγα σε suzuki στο περιστερι το διαγνωστικο τους εβγαλε σφαλμα απο αισθητηρα λαμδα, το σβησανε, μου πηραω το 20αρι και μετα απο λιγο αναψε ξανα, πηγα πισω μου ειπαν οτι τελικα θελει αλλαγμα και αφου περιμενα δυο μερες για την παραγγελεια τους πηρα τηλεφωνο να μου πουνε τιμη και ο υπευθυνος του service μου ειπε οτι δεν ηξερε τιμη.
ΑΥΤΑ τελικα το εχω ακομα ετσι, καμμια ιδεα?
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2010, 16:11 »
Ποιος από τους 2 λάμδα? Ο ένας είναι μετά τον προκαταλύτη (μετά το χταπόδι) κ ο άλλος είναι πάνω στον καταλύτη...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2010, 19:16 »
ο πανω απο οτι ακουσα να λενε
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2010, 19:39 »
Αν θες έχω να σου δανείσω να δοκιμάσουμε... Αλλά είναι λίγο περίπτωση να χάλασε ο λάμδα την ίδια στιγμή που έβαλες το φίλτρο... εμένα δεν μου κολλάει...
ο πρώτος λάμδα παίρνει ένδειξη για το πως είναι τα καυσαέρια όταν πρωτοβγαίνουν από το μοτέρ, κ ο δεύτερος αφού έχουν φιλτραριστεί... Τώρα που άλλαξες φίλτρο ενδεχομένως το μείγμα να είναι ελαφρώς πιο πλούσιο σε αέρα, κ κάτι να μην του πηγαίνει καλά του λάμδα. αλλά να χάλασε, είναι λαχείο... γνώμη μου πριν τον πληρώσεις δοκίμασε ότι όντως δεν ξανα ανάβει το λαμπάκι...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2010, 20:46 »
μου αρεσει η ιδεα της δοκιμης, να το κανονισουμε με π.μ.
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: λαμπακι check engine
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 21, 2010, 18:54 »
γνωριζει καωεις κωδικο για αισθητηρα λαμδα πριν απο καταλυτη και τιμη και καταστημα αγορας? t4
Give Love, Feel Better! !!!