Αποστολέας Θέμα: Συμβουλή!  (Αναγνώστηκε 12404 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Συμβουλή!
« στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:39 »
Παιδιά απο την στιγμή που σηκώθηκε το αυτοκίνητο +6 cm εγώ ξεκίνησα και τις δραμαμίνες με τις κλίσεις που παίρνει.Είμαι βέβαια και λίγο  >10809 αλλά απο οτι καταλαβαίνω οι περισσότεροι αυτό αντιμετωπίζουν....Διαβάζω post σχετικά του θέματος αυτού και βλέπω οτι με τους αποστάτες τροχών δημιουργούνται κάποια προβληματάκια πχ ρουλεμάν.

 Μπορώ να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη απο σας επι του θέματος?

 Ευχαριστώ.


 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:44 »
Λογικό είναι να τρομάζεις περισσότερο εφόσον το κέντρο βάρους έχει ανέβει και οι κλίσεις είναι μάλλον μεγαλύτερες. Οι αποστάτες όντως καταπονούν περισσότερο τα ρουλεμάν των τροχών, η λύση είναι ενισχυμένα ρουλεμάν NSK (NTF41KWD01G3CA54) και φυσικά συχνότερη αλλαγή... :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος george88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:49 »
δε ξερω ομως αν με αποστατες 3cm θα καταλαβεις διαφορα στη καταπονηση. Πολλοι λενε πως δεν εχουν δει διαφορα τουλαχιστον σημαντικη

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 12:02 »
NSK (NTF41KWD01G3CA54)
Ο κωδικός αυτός είναι ίδιος για μπροστά και πίσω;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 12:17 »
NSK (NTF41KWD01G3CA54)
Ο κωδικός αυτός είναι ίδιος για μπροστά και πίσω;

Οχι Ντινο :)

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 12:34 »
Απ' όσο γνωρίζω είναι για μπροστά. Για πίσω έχουμε τίποτα ενισχυμένα ή δεν έχουν ανάγκη;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 13:38 »
Απ' όσο γνωρίζω είναι για μπροστά. Για πίσω έχουμε τίποτα ενισχυμένα ή δεν έχουν ανάγκη;
Όντως είναι μόνο για μπροστά, πίσω δε γνωρίζω αν υπάρχουν ενισχυμένα ή αν δεν έχουν ανάγκη...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 14:43 »
Οπότε τους αποστάτες τους προτείνετε εφόσον μπούν και ενισχυμένα ρουλεμάν?

 Εαν ναί τι αποστάτες πρέπει να βάλω σύμφωνα με το +6cm ύψος? Και με αυτά τα + cm αποστάτες  πρέπει να κοπούν φτερά ας πούμε ή χρειάζεται και καμία άλλη μετατροπή?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 14:53 »
μηπως αντι για ενισχυμενα ρουλεμαν, αποστατες κλπ να βλεπατε για ζαντες με οφφσετ?

σιδερενιες με οφφσετ εχουν γυρω στα 55-60 ευρω η μια αναλογα το οφφσετ.

τα NSK τα εβαλα και εγω. οπτικα μου φανηκαν ιδια με τα μαμα. για το αν ειναι πιο ενισχυμενα θα φανει.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 15:31 »
Οπότε τους αποστάτες τους προτείνετε εφόσον μπούν και ενισχυμένα ρουλεμάν?

Εαν ναί τι αποστάτες πρέπει να βάλω σύμφωνα με το +6cm ύψος? Και με αυτά τα + cm αποστάτες  πρέπει να κοπούν φτερά ας πούμε ή χρειάζεται και καμία άλλη μετατροπή?
Οι κλασικοί αποστάτες της 1 ίντσας (2,54 εκ) είναι μια χαρά, θεωρώ ότι τα ενισχυμένα ρουλεμάν είναι "απαραίτητα" με αυτούς. Φτερά σχεδόν σίγουρα θα κόψεις εφόσον βγάλεις ή κάνεις τη ζαμφόρ αποσπώμενη, σε αντίθετη περίπτωση μάλλον δε θα χρειαστεί να κόψεις τίποτα...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 15:59 »
Οπότε τους αποστάτες τους προτείνετε εφόσον μπούν και ενισχυμένα ρουλεμάν?

Εαν ναί τι αποστάτες πρέπει να βάλω σύμφωνα με το +6cm ύψος? Και με αυτά τα + cm αποστάτες  πρέπει να κοπούν φτερά ας πούμε ή χρειάζεται και καμία άλλη μετατροπή?
Οι κλασικοί αποστάτες της 1 ίντσας (2,54 εκ) είναι μια χαρά, θεωρώ ότι τα ενισχυμένα ρουλεμάν είναι "απαραίτητα" με αυτούς. Φτερά σχεδόν σίγουρα θα κόψεις εφόσον βγάλεις ή κάνεις τη ζαμφόρ αποσπώμενη, σε αντίθετη περίπτωση μάλλον δε θα χρειαστεί να κόψεις τίποτα...


 Aντώνη όταν λέμε ζαμφόρ εννοούμε αντιστρεπτική? Εφόσον βάλουμε αποστάτες η ζαμφόρ πρέπει να γίνει αποσπώμενη?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 16:04 »
μηπως αντι για ενισχυμενα ρουλεμαν, αποστατες κλπ να βλεπατε για ζαντες με οφφσετ?

σιδερενιες με οφφσετ εχουν γυρω στα 55-60 ευρω η μια αναλογα το οφφσετ.
 

 Και αυτή η λύση μου ακούγεται ωραία...Απλά δεν ξέρω αν μειώνονται οι κλίσεις με αυτή τη λύση... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 17:09 »
Για τις κλίσεις υπάρχει λύση....... babylino onboard..... με μόνιμη εγκατάστση στο κάθισμα του οδηγού....  προεραιτικά και στις υπόλοιπες θέσεις..  >:D >:D >:D

(μ' αρέσει να σε πειράζωωωωωωω)

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 17:19 »
Για τις κλίσεις υπάρχει λύση....... babylino onboard..... με μόνιμη εγκατάστση στο κάθισμα του οδηγού....  προεραιτικά και στις υπόλοιπες θέσεις..  >:D >:D >:D

(μ' αρέσει να σε πειράζωωωωωωω)


 Χμμμμ καλή λύση και αυτή,δεν λέω...Αλλά μόνιμη εγκατάσταση δεν λέει βρε φίλε,συνέχεια λερωμένο θα είναι... lol lol lol lol lol lol lol yah a105 cl a105 yah cl

 Να με πειράζεις Χάρη,καλά κάνεις αλλιώς πως θα γίνω και γω μάχιμος... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλή!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 17:23 »
Δηλαδή πότε πιστεύεις οτι θα είσαι μάχιμος? .... τες πα... γκάζι, και όπου πάνε και οι άλλοι...

Για μένα δε το πιστεύω ακόμα, αλλά ο Ρούσσο όλο μπροστά με βάζει...  t4 t4 t4 t4 t4 t4