Αποστολέας Θέμα: Παράξενος θόρυβος με 1η  (Αναγνώστηκε 10948 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:22 »
για να δουμε....λοιπόν σήμερα πήγα στην αντ/πεία και τα παιδιά εκεί άκουσαν καθαρά το θόρυβο αυτό...να προσθέσω εδώ οτι δεν έχω κανένα παράπονο από την εξυπηρέτηση...θα στείλουν αναφορά στα κεντρικά και είμαστε εν αναμονή απάντησης...για ότι νεότερο θα επανέλθω..

Αποσυνδεδεμένος stavros@jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 18, 2012, 12:51 »
Καλησπέρα,
Τελικά δόθηκε λύση στο πρόβλημά σου ?
Αντιμετωπίζω μάλλον το ίδιο κι εγώ. bhe

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 20, 2012, 00:20 »
την αλλη πεμπτη θα παω ξανα...δεν μπορουμε να εντοπισουμε απο που προερχεται..αλλα μαλλον θα αλλαξουμε καδενα και γραναζια στο τρανφερ συνονοματε ....για να δουμε αν θα σταματησει...

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 20, 2012, 11:00 »
σήμερα το πρωί δοκίμασα το εξής..ξεκίνησα με την 1η κανονικα και σταθερά στις 1800 με 2000 στροφές σήκωνα χειρόφρενο μέχρι που ζόρισε και άρχισε να ακούγεται αυτός ο θόρυβος...οπότε θα είναι πιο εύκολο να ανέβει στην ράμπα να τραβάω σιγά σιγά χειρόφρενο και να κρατάω σταθερές στοφές 1800-2000 για να εντοπιστεί η πηγή του θορύβου αυτού.. yah παρά να κάνουμε ατελείωτες βόλτες σε αναβάσεις και ανηφόρες... σωστός ??????

Αποσυνδεδεμένος stavros@jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 23, 2012, 12:01 »
Καλημέρα,

Άντε να δούμε και τι κόστος θα σου πούνε.Εγώ τα άλλαξα αυτά όταν ήμουν εντός εγγύησης και από τότε ξεκίνησε αυτό το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 27, 2012, 21:35 »
τα νεότερα....σήμερα πήγα στην αντ/πεια και με τον τρόπο που  προανεφερα εντοπίσαμε το θόρυβο στο τράνσφερ ...περιμένω και εγώ να δώ αν θα αλλαχτεί όλο ή θα επισκευαστεί το ίδιο...εν αναμονή λοιπόν πάλι..

Αποσυνδεδεμένος kwstas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 15, 2012, 11:38 »
τα νεότερα....σήμερα πήγα στην αντ/πεια και με τον τρόπο που  προανεφερα εντοπίσαμε το θόρυβο στο τράνσφερ ...περιμένω και εγώ να δώ αν θα αλλαχτεί όλο ή θα επισκευαστεί το ίδιο...εν αναμονή λοιπόν πάλι..

καλησπεραααα εχουμε κανενα νεο???

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 18, 2012, 19:48 »
ναι... θα επισκευαστει το τρανσφερ δεν θα αλλαχτει σε πρωτη φαση...αν δεν επισκευαστει τοτε θα αλλαχτει...ακομη όμως δεν εχω βρει ελευθερο χρονο γιανα το παω να το ανοιξουμε..

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 04, 2012, 21:04 »
τελικά μετά από πολύ καιρό εχω νέα...το πρόβλημα σύμφωνα με τα κεντρικά δεν ήταν η καδένα αλλά 2 άλλα γρανάζια που λόγω μεγαλύτερων ανοχών δημιουργούν θόρυβο κατά την κύλιση μέσα στο τράνσφερ. παραθέτω και τα σχετικά έγγραφα .. http://www.flickr.com/photos/58613910@N05/sets/72157630872429012/ τα γρανάζια που αλλάχτηκαν είναι αυτά που είναι κυκλωμένα με στυλό..το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν διορθώθηκε αλλά διορθώθηκε ο θόρυβος που είχα με την 4η ταχύτητα ενα συνεχές κροτάλισμα σαν γρανάζια απο μπετονιεράκι..
τα γρανάζια της καδένας ήταν πεντακάθαρα και χωρίς ίχνος ζημιάς.ο θόρυβος βέβαια παραμένει...δοκιμάσαμε άλλο ένα jimny του 2010 και στις ανηφόρες έκανε ακριβώς τον ίδιο θόρυβο!!!!!! οπότε έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι είναι κατά συμπλέκτη μεριά το πρόβλημα ( θόρυβος με την 1η στο απότομο ξεκίνημα και σε απότομες ανηφόρες με χαμηλές στροφές γρου γρου γρου  ) μάλλον θα το συνηθίσω ...

 

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 08:10 »
Τελικά λύθηκε και μένα το πρόβλημα που είχα .Άλαξα τα σινεμπλόκ του πισινού μέρους με άλλα της superpro και εξαφανίστηκε και ο θόρυβος.
SUZUKI!!!!