Αποστολέας Θέμα: Παράξενος θόρυβος με 1η  (Αναγνώστηκε 10943 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:30 »
Κάποτε είχα ακούσει κ εγώ στην εκκίνηση με όπισθεν και ρυμουλκούμενο κάτι τέτοιο και ο μηχανικός μου είχε πει πως είναι από τον συμπλέκτη και είναι φυσιολογικό υπό τέτοιες συνθήκες. Ομολογώ μου φάνηκε λογική η εξήγηση και μιας και δεν το ξανάκουσα τη θεώρησα και σωστή. Παρ` όλα αυτά επειδή βλέπω ποικιλία απόψεων (κ φαντάζομαι μιλάω για το ίδιο πρόβλημα), παίζει τέτοιο σενάριο?

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 18:18 »
Αφού ο συμπλεκτης μου είναι ολοκαίνουργιος! Μπιλιοφόρος ενοείτε ότι είναι ο σταυρός που λέμε εμείς στην Κύπρο,που κοστίζει γύρο στα 12 ευρο?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 20:03 »
Αφού ο συμπλεκτης μου είναι ολοκαίνουργιος! Μπιλιοφόρος ενοείτε ότι είναι ο σταυρός που λέμε εμείς στην Κύπρο,που κοστίζει γύρο στα 12 ευρο?

Εξαρταται !!

Αν εχει χτυπησει αξονα κεντρικο, αποβοηθητικο σε πισω διαφορικο δηλαδη .
Αυτος εχει στην μερια του βοηθητικου μπιλιοφορο και στην κατω μερια του διαφορικου σταυρο.
Πιθανοτατα εχει μποσικα ο μπιλιοφορος

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 23:07 »
Κάποτε είχα ακούσει κ εγώ στην εκκίνηση με όπισθεν και ρυμουλκούμενο κάτι τέτοιο και ο μηχανικός μου είχε πει πως είναι από τον συμπλέκτη και είναι φυσιολογικό υπό τέτοιες συνθήκες. Ομολογώ μου φάνηκε λογική η εξήγηση και μιας και δεν το ξανάκουσα τη θεώρησα και σωστή. ...

Και εγω αυτο νομιζω. Εδω και 2 χρονια μου το κανει και δεν χειροτερευει. Νομιζω οτι ειναι καπου στο συμπλεκτη. Οταν το ειχα αγορασει ηταν πολυ αποτομος. Αργοτερα μου τον χαλαρωσαν.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2010, 13:59 »
Τελικά βρέθηκε λύση παιδιά? Το έφτιαξε κανένας? Παλιά εμένα δεν μου το έκανε. Αλλά πλέον μου το κάνει στις απότομες εκκινήσεις και σε ανηφόρες. Και ξεχνάω να ρωτήσω τη σουζούκι όποτε πάω. Η εγγύηση το καλύπτει αυτό??

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 30, 2010, 21:52 »
καλησπερα τελικα μπιλιοφορρος κεντρικου ειναι? κανει το ιδιο και σε μενα...σε λιγες μερες παω για σερβις 15.000 χλμ οποτε να το κοιταξω και αυτο

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 02, 2010, 15:40 »
Για ρώτα ρε φίλε και πες και σε μας μπας και βγάλουμε άκρη. Ένας μου είπε πως είναι το διαφορικό και ότι είναι νορμάλ να ακούγεται. Ότι να ΄ναι....

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 09:39 »
Τελικά βρέθηκε λύση παιδιά? Το έφτιαξε κανένας? Παλιά εμένα δεν μου το έκανε. Αλλά πλέον μου το κάνει στις απότομες εκκινήσεις και σε ανηφόρες. Και ξεχνάω να ρωτήσω τη σουζούκι όποτε πάω. Η εγγύηση το καλύπτει αυτό??

Εγω αλλαξα κεντρικο και ουτε γκαπ ουτε γκουπ δεν κανει πια cl

Αποσυνδεδεμένος miltos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 47
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 11:07 »
Η ζημια ειναι απλη αλλα ακετα τσουχτερη.
Καβαλαει δοντια η καδενα του βοηθητικου...

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 00:14 »
επαναφερω το παλιο θέμα..σήμερα αλλαξα (εντος εγγυησης ακομη και μεχρι τον αυγουστο ) τον άξονα από το σασμάν προς το τράνσφερ γιατί έχανε λάδια και την βαλβίδα υποπίεσης για το 4wd γιατι μια κούμωνε και μια δε κούμπωνε...ο θόρυβος αυτός δεν σταμάτησε νομίζοντας ότι είναι από τον άξονα...αφού έφαγα αρκετές ώρες ψάχνωντας για τη λύση βρήκα αυτο    http://bigjimny.com/images/documents/Transfer_Box.pdf  το οποίο είναι και αυτό που λέει ο miltos οτι δηλαδη καβαλαει δοντια η καδενα... τώρα μπορώ να το καταλάβω γιατί για πολύ καιρό ΝΟΜΙΖΑ οτι είχα 4χ4 (τα λαμπακια άναβαν ολα οκ και ψάχνωντας στην αντιπ/εια βρήκαν οτι φταίει η βαλβιδα) με αποτέλεσμα να ζορίσει η μετάδοση και να καβαλήσει δόντια... πλέον απο την αλλη εβδομάδα θα παω να τους το αναφερω και θα ζητήσω να αποκατασταθει...εξαλλου δεν ειναι δικό μου σφαλμα...θα σας κρατήσω ενήμερους...

υ\γ  πριν ενα χρόνο αλλαχτηκε η μια πλημνη (εντος εγγύησης παντα )

(τελικα πριν τελειώσει η εγγύηση θα μου έχουν αλλαξει όλο το αμάξι )  _10155> _a1282>

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 10:28 »
επαναφερω το παλιο θέμα..σήμερα αλλαξα (εντος εγγυησης ακομη και μεχρι τον αυγουστο ) τον άξονα από το σασμάν προς το τράνσφερ γιατί έχανε λάδια και την βαλβίδα υποπίεσης για το 4wd γιατι μια κούμωνε και μια δε κούμπωνε...ο θόρυβος αυτός δεν σταμάτησε νομίζοντας ότι είναι από τον άξονα...αφού έφαγα αρκετές ώρες ψάχνωντας για τη λύση βρήκα αυτο    http://bigjimny.com/images/documents/Transfer_Box.pdf  το οποίο είναι και αυτό που λέει ο miltos οτι δηλαδη καβαλαει δοντια η καδενα... τώρα μπορώ να το καταλάβω γιατί για πολύ καιρό ΝΟΜΙΖΑ οτι είχα 4χ4 (τα λαμπακια άναβαν ολα οκ και ψάχνωντας στην αντιπ/εια βρήκαν οτι φταίει η βαλβιδα) με αποτέλεσμα να ζορίσει η μετάδοση και να καβαλήσει δόντια... πλέον απο την αλλη εβδομάδα θα παω να τους το αναφερω και θα ζητήσω να αποκατασταθει...εξαλλου δεν ειναι δικό μου σφαλμα...θα σας κρατήσω ενήμερους...

υ\γ  πριν ενα χρόνο αλλαχτηκε η μια πλημνη (εντος εγγύησης παντα )

(τελικα πριν τελειώσει η εγγύηση θα μου έχουν αλλαξει όλο το αμάξι _10155> _a1282>




  Πολλές ζημιές σου βγήκαν εντός εγγύησης.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 17:17 »
μάλλον αγόρασα μαϊμού jimny... τι να πω..... δεν μπορώ να πω ότι το έχω κακομεταχειριστει .. μόνο μια φορά που έβγαλα τη βάρκα από την παραλία και κόλλησα και αυτό γιατί δεν δούλευε το 4wd εκεί ίσως το ζόρισα παραπάνω..

Αποσυνδεδεμένος aliber

  • Jimny
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 20:45 »
Kαι σε μενα το κανει οταν τραβαω τη βαρκα αποτομα  :'( τι να κανω ???

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:58 »
Kαι σε μενα το κανει οταν τραβαω τη βαρκα αποτομα  :'( τι να κανω ???
[/Νquote]

Να βαζεις αλλον να την τραβαει ,οπως κανω κι εγω.... lol lol yah yah

Αποσυνδεδεμένος aliber

  • Jimny
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παράξενος θόρυβος με 1η
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 13:53 »
 lol lol lol lol Καλοοοο!!!