Αποστολέας Θέμα: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?  (Αναγνώστηκε 8456 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 12:30 »
[quote
Οσο  για πιο κοντα 4l ,που αναφερετε πιο πανω, νομιζω το vvt εχει πιο μακρυα κορωνοπηνεια , οποτε ερχεται σχεδον το ιδιο με τα παλιοτερα jimny.   
[/quote]Εχει πιο κοντο σασμαν και αλλο βημα στο βοηθιτικο.
αν βαλεις μαμα βοηθιτικο απο jimny με λεβγε θα βγει πολυ κοντο,γι'αυτο λεω οτι δεν εχει επιλογες  bhe
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 13:41 »
Βασιλη εχεις δικιο,το κοιταξα καλυτερα και ειναι οντως λιγο πιο κοντο, παντου, και στα γρηγορα..

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 18:47 »
λεβιες με 1000

ξερεις οτι οταν τον τραβηξεις θα κουμπωσει σιγουρα....
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 19:07 »
λεβιες με 1000

ξερεις οτι οταν τον τραβηξεις θα κουμπωσει σιγουρα....

αυτό ακριβώς!!Το ότι θα κουμπώσει σίγουρα και ούτε καν να περιμένεις μέχρι να αναβοσβήνει το φωτάκι της τετρακίνησης...Έκανες τον λεβιές προς τα πίσω και έφυγες...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 19:18 »
ενταξει  ρε παιδια ειναι πιο αξιοπιστος ο λεβιες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα κουμπια ειναι αχριστα.αμεσως κουμπωνουν ολα με τα κουμπια δεν αργει τιποτα απλα αν εχεις τερμα στριμενο το τιμονι δεν μπαινει η τετρακινηση για να μην διαληθει το αυτοκινητο.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 20:00 »
ενταξει  ρε παιδια ειναι πιο αξιοπιστος ο λεβιες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα κουμπια ειναι αχριστα.αμεσως κουμπωνουν ολα με τα κουμπια δεν αργει τιποτα απλα αν εχεις τερμα στριμενο το τιμονι δεν μπαινει η τετρακινηση για να μην διαληθει το αυτοκινητο.

  Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι είναι άχρηστα τα κουμπιά. Απλά για σκληρή χρήση είναι προτιμότερα. Και εμένα ο πωλητής της suzuki όταν πήγα να δω για μεταχειρισμένο jimny και του είπα για τι χρήση το θέλω μου είπε να πάρω καλύτερα με λεβιεδάκι όπως και έκανα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:08 »
μαλλον σας αναψα φωτιες, για πειτε κι'αλλα..............  0_21
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:10 »
ενταξει  ρε παιδια ειναι πιο αξιοπιστος ο λεβιες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα κουμπια ειναι αχριστα.αμεσως κουμπωνουν ολα με τα κουμπια δεν αργει τιποτα απλα αν εχεις τερμα στριμενο το τιμονι δεν μπαινει η τετρακινηση για να μην διαληθει το αυτοκινητο.

Επειδή έτυχε να περάσουν από τα χέρια μου και τα 2 είδη αμαξιού είδα τις διαφορές τους.Όταν βάζεις τετρακίνηση με τον λεβγιέ μπαίνει κατευθείαν ενώ με το κουμπί αναβοσβήνει η ένδειξη της τετρακίνησης για λίγα δευτερόλεπτα και υποθέτω ότι μέχρι να σταματήσει να αναβοσβήνει δεν έχει μπει ακόμα και φυσικά δεν αφήνω τον συμπλέκτη μέχρι να σταματήσει.

Και μια ερώτηση:εσείς με τις αυτόματες πλύμνες(που δεν τις έχετε αλλάξει-μαμά) όταν βγάζετε την τετρακίνηση κάνετε ένα μέτρο όπισθεν??Ισχύει δηλαδή αυτό που λένε ότι με αυτό τον τρόπο ξεμπλοκάρουν οι πλύμνες??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:17 »
Οχι απαραιτητα.Εγω πολλες φορες αφηνω τον συμπλεκτη και τον ξαναπαταω τερμα και ξεμπλοκαρουν.
Εχει τυχει να κανω και 10 μετρα οπισθεν και να μην ξεμπλοκαρουν ομως...ειναι που θα σου τυχει.. a105
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:31 »
Και μια ερώτηση:εσείς με τις αυτόματες πλύμνες(που δεν τις έχετε αλλάξει-μαμά) όταν βγάζετε την τετρακίνηση κάνετε ένα μέτρο όπισθεν??Ισχύει δηλαδή αυτό που λένε ότι με αυτό τον τρόπο ξεμπλοκάρουν οι πλύμνες??
[/quote]

  Δεν κατάλαβα. Εγώ που δεν έχω αλλάξει τίποτα πρέπει να κάνω και όπισθεν; Δεν νομίζω όμως να χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:55 »
ΝΑΙ συνηθως χρειαζεται ενα δυο μετρα πισω για να ξεκλειδωσουν τα ημιαξονια συνηθως ακουγεται το ενα σιγανο κλικ
δεν ειναι δα και κατι τοσο επωδυνο να το κανεις για να σε σιγουρος οτι ειναι πλεον μονο πισωκινητος... lol

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:58 »
ξερεις οτι οταν τον τραβηξεις θα κουμπωσει σιγουρα....
Δεν είναι απόλητο αυτό!

Μην ξεχνάμε οτι και το λεβγεδάτο τράνσφερ έχει την βαλβίδα της τετρακίνησης που δήνει εντολή στις πλύμνες να κουμπώσουν!!!!
Στην μόνη περίπτωση που το σύστημα με το λεβγιέ είναι 100% μηχανικό είναι όταν έχεις αλάξει τις πλύμνες με χειροκίνητες!

Γι αυτό και στα λεβγιεδάτα, αν ποτέ εκεί που περπατάτε μέσα στη φύση ξαφνικά ξεκουμπώσουν οι πλύμνες, να ξέρεται ότι κλαδάκι την έχει κάνει τη δουλειά.
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 22:06 »
Η πιο απλή λύση είναι να ξεσυνδέσετε τη βαλβίδα τελείως, και τα 2 καλώδια να τα βάλετε σε ένα διακόπτη πάνω στο ταμπλώ. Ετσι έχετε ένα φουλ λεβιδάτο σύστημα ΚΑΙ χειροκίνητες πλήμνες από τη θέση του οδηγού.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 22:14 »
αυτα ειναι γοτθικα συστηματα ... αλλα αξιοπιστα... α ρε ΧΑΡΗ... :D Να σε ρωτησω κατι η ζορ βαση τρανσφερ που εβαλες σου αντεξε ?? γιατι διαβασα καπου κατι που ελεγες και δεν καταλαβα ... ;D μην μου πεις οτι την κουρεψες και αυτην ??

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 22:21 »
Χαρη αν καταλαβα αυτος δεν ειναι ο τροπος για να εχεις και αργα μονο πισω??