Αποστολέας Θέμα: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?  (Αναγνώστηκε 8441 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 22:29 »
οχι για να εχεις αργα μονο πισω πρεπει με αν διακοπτακι να μην δινεις εντολη να λειτουργησουν οι αυτοματες πλυμνες μπροστα .Σταυροι ημιαξονια θα γυρνουν απλα δεν θα ειναι κουμπωμενες οι  πλυμνες και η περιστροφη την ημιαξονιων δεν θα μεταφερεται στους μπροστα τροχους ετσι θα χεις αργο βημα αλλα μονο πισω lol

Αποσυνδεδεμένος pacman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 21:39 »
αυτο γινεται και σε λεβγιε και σε κουμπια?

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 14:20 »
Και μια ερώτηση:εσείς με τις αυτόματες πλύμνες(που δεν τις έχετε αλλάξει-μαμά) όταν βγάζετε την τετρακίνηση κάνετε ένα μέτρο όπισθεν??Ισχύει δηλαδή αυτό που λένε ότι με αυτό τον τρόπο ξεμπλοκάρουν οι πλύμνες??

  Δεν κατάλαβα. Εγώ που δεν έχω αλλάξει τίποτα πρέπει να κάνω και όπισθεν; Δεν νομίζω όμως να χρειάζεται κάτι τέτοιο.
[/quote]

Χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που δεν ξεκουμπώνει. Τρείς τέσσερεις φορές που μού’τυχε, χρειάστηκαν δέκα μόνο εκατοστά με όπισθεν (και ένα δυνατό γκουπ).
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 14:27 »
Με δυο-τρεις καλές τιμονιές δεξιά αριστερά, ενώ κινείστε εμπρός, ξεμπλοκάρουν. Αρκεί να λειτουργήσει λίγο το εμπρός διαφορικό.

Αποσυνδεδεμένος anastosjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 12:05 »
Δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει...εχω jimny με κουμπια πως ακριβως πρεπει να τα χρεισιμοποιω για να ειμαι σωστος????? t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 12:29 »
Δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει...εχω jimny με κουμπια πως ακριβως πρεπει να τα χρεισιμοποιω για να ειμαι σωστος????? t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4
Όπως γράφει στο manual... ;)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 12:31 »
Εγώ που έχω το VVT όταν κουμπωνουν η ξεκουμπωνουν οι πλυμνες κοιτάζω να έχω το τιμόνι ΟΛΟΙΣΙΟ (ούτε χιλιοστο δεξιά η Αριστερά) και κουμπωνουν η ξεκουμπωνουν αμέσως χωρίς κανένα θόρυβο. Αλλιώς λίγο πριν την αλλαγή δίνω λίγο φορά στο αμάξι παταω συμπλεκτη και μετά το κουμτι της τετρακινησης. Σε αυτήν την περίπτωση κάνει κάποια δευτερόλεπτα να γίνει η αλλαγή αλλά δεν ακούγεται εκείνο το ντουπ όταν ξεκουμπωνουν οι πλυμνες.

Αποσυνδεδεμένος anastosjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 12:33 »
Εγώ που έχω το VVT όταν κουμπωνουν η ξεκουμπωνουν οι πλυμνες κοιτάζω να έχω το τιμόνι ΟΛΟΙΣΙΟ (ούτε χιλιοστο δεξιά η Αριστερά) και κουμπωνουν η ξεκουμπωνουν αμέσως χωρίς κανένα θόρυβο. Αλλιώς λίγο πριν την αλλαγή δίνω λίγο φορά στο αμάξι παταω συμπλεκτη και μετά το κουμτι της τετρακινησης. Σε αυτήν την περίπτωση κάνει κάποια δευτερόλεπτα να γίνει η αλλαγή αλλά δεν ακούγεται εκείνο το ντουπ όταν ξεκουμπωνουν οι πλυμνες.

Ωραιος..ευχαριστω
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 13:36 »
Ρε παιδιά ,βγαίνω λίγο εκτος θέματος αλλα γίνεται αν γνωρίζει κανεις εγώ που έχω το jimny με τα κουμπάκια να το κάνω με πλύμνες??Τόχει κάνει κανείς??Τί διαφορα εχει δεί???
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 14:53 »
Ρε παιδιά ,βγαίνω λίγο εκτος θέματος αλλα γίνεται αν γνωρίζει κανεις εγώ που έχω το jimny με τα κουμπάκια να το κάνω με πλύμνες??Τόχει κάνει κανείς??Τί διαφορα εχει δεί???

Τι εννοείς να το κάνεις με πλύμπνες??Έχει πλύμνες..Μήπως εννοείς χειροκίνητες πλύμνες?
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 14:57 »
Πολλοί το έχουν κάνει, και ξεχάσανε τα προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος anastosjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 15:00 »
Πολλοί το έχουν κάνει, και ξεχάσανε τα προβλήματα


μπορει καποιος να εξηγησει και σε εμας τι ειναι ολα αυτα... ??? ??? ??? ??? ειμαστε αρχαριοι καποιοι και μικροι...παρολα αυτα θελουμε να μαθενουμε... t4
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 15:20 »
Ναι .χειροκίνιτες.Ποια προβληματα ενοάς Χάρη??Υπάρχει πολλή διαδικασια γ να το κάνω με χειροκινητες πλημνές?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 15:31 »
Ειναι εύκολο. Βγάζεις τις παλιές και βάζεις τις χειροκίνητες.

Ξεχνάς ηλεκτρικά προβλήματα καθώς επίσης και σωληνάκια, κενό αέρος, διαρροές βαλβολίνης και "γράσου" και δουλεύουν πάντα όταν τις θες.

Μειονέκτημα είναι οτι πρέπει να βγαίνεις από το αμάξι όποτε θες να λοκάρεις ή να ξελοκάρεις....


Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΧΛΟΣ Η ΚΟΥΜΠΙΑ?
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 16:06 »
Ειναι εύκολο. Βγάζεις τις παλιές και βάζεις τις χειροκίνητες.

Ξεχνάς ηλεκτρικά προβλήματα καθώς επίσης και σωληνάκια, κενό αέρος, διαρροές βαλβολίνης και "γράσου" και δουλεύουν πάντα όταν τις θες.

Μειονέκτημα είναι οτι πρέπει να βγαίνεις από το αμάξι όποτε θες να λοκάρεις ή να ξελοκάρεις....



ότι χρειαζόταν το είπε.εστιάστε και στις διαφορές και είναι οκ
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!