Αποστολέας Θέμα: Θερμομετρο!  (Αναγνώστηκε 16768 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 22:23 »
Παρε ρευμα απο τον αναπτηρα κατευθειαν.Βγαζει ακριβως 12volt. ;)
Εγω απο τον αναπτηρα πηρα ρευμα για το θερμομετρο μου και αναβει οταν γυρισω το κλειδι στη μιζα.

Ναι, αυτη ειναι η ευκολη λύση. Ωστοσο εγω δε θελω να ειναι συνεχως αναμμενο, αλλα μονο οταν αναβουν και τα υπολοιπα φωτα του ταμπλω  87

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 23:02 »
Σκεψου ομως οτι και το μανισιο ρολοι που εχει το jimny αναβει μολις γυρισεις το κλειδι.Για να παρεις ρευμα απο τα αλλα φωτακια ειναι ολοκληρη ιστορια ασε που μπορει να καψεις και αυτα του ταμπλω.
Η γνωμη μου ειναι να το συνδεσεις με τον αναπτηρα και ουτε κινδυνος θα υπαρχει, ουτε τιποτα.Εξαλλου δε νομιζω να σε πειραζει ενα φωτακι παραπανω την ημερα. :D
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 17:14 »
Καλησπερα παιδια,
σήμερα ευκαιρησα και εγω να περασω το θερμομετρο που ειχα παρει απο τα γνωστα σουπερμαρκετ. Ο αισθητηρας μπήκε στη βάση του καθρεπτη, απο την εξωτερικη πλευρα της πορτας και το ιδιο το θερμομετρο το μαγκωσα μεσα στο τασακι.

Πόσο ακριβής είναι η ένδειξη της εξωτερικής θερμοκρασίας??

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 21:44 »
έχω το ίδιο θερμόμετρο απο το λιντλ, τον αισθητήρα τον έχω βάλει στη βίδα του προβολέα ομίχλης μπροστά αριστερά, και μπορώ να πω ,ότι οι ενδείξεις είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα, μόνη ένσταση όταν σταματας σε φανάρι και είναι ζεστή η μηχανή ανεβάινει 1,5 έως 2 βάθμούς μάλλον λόγω του ζεστού αέρα απο την μηχανή, αλλά μόλις κινηθείς 500 μέτρα επανέρχεται στη  προηγούμενη ένδειξη, ο εξωτερικός αισθητήρας έχει πολύ γρήγορη ανταπόκριση, το εσωτερικός είναι πιο αργος, τον οργανάκι το τοποθέτησα στο ταμπλώ μπροστά αριστερά διπλα στην κολόνα του οδηγού, φώς δεν έχει,
αλλά το βράδυ ανάβω την πλαφονιέρα  lol ή το κινητό, και στιγμιαία   το βλέπω... lol lol lol
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος korios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 25
Απ: Θερμομετρο!
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:06 »