Αποστολέας Θέμα: ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ  (Αναγνώστηκε 2477 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
« στις: Ιανουάριος 12, 2010, 16:08 »
Μετά από περιστασιακή (σε λογικά πλαίσια) χρήση του ενός ή/και των δύο παραθύρων, φαίνεται να «νεκρώνει» ο διακόπτης τόσο του συνοδηγού, όσο και του οδηγού. Αποτέλεσμα: Το/τα παράθυρα να μένουν ανοικτά…., με ότι συνεπάγεται αυτό…
Μου έχει συμβεί έως τώρα δυο φορές, (με διαφορά περίπου ενός μήνα), την πρώτη και στα δυο παράθυρα ταυτόχρονα, την δεύτερη μόνο στο παράθυρο του οδηγού. Και τα δυο συμβάντα παρουσιάστηκαν σε εξορμήσεις στο βουνό.
Η λύση που μου είπε κάποιος με τζίμνυ ήταν να περιμένω λίγη ώρα και μετά να προσπαθήσω ξανά. Ισχυρίστηκε ότι υπερθερμαίνεται κάποιο εξάρτημα (ρελέ/ασφάλεια-δεν μου προσδιόρισε) και για αυτό χρειάζεται λίγο χρόνο να «κρυώσει».Στην πρώτη περίπτωση ο διακόπτης ανταποκρίθηκε περίπου μετά από μια ώρα, ενώ στην δεύτερη μετά περίπου από μισή.
Στη Σουζούκι μου είπαν ότι θέμα υπερθέρμανσης δεν τίθεται για τους διακόπτες του Τζίμνυ, αλλά για το Βιτάρα. Δεν μπορούσαν να το εξηγήσουν και πρέπει να τους το πάω να το ελέγξουν άμα παρουσιαστεί ξανά (χ…σ… μέσα Πολυχρόνη……..) Αφού επανέρχεται μόνο του σε λίγη ώρα.. Σε περίπτωση αντικατάστασης του διακόπτη, το κόστος είναι τουλάχιστον 200 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τελος πάντων, προφανώς και δεν μπορεί κανείς να βασίζεται στον καλό θεούλη και στην τύχη…
Ζητώ τα φώτα σας!!!!


ΥΓ Προφανώς και δεν έχω πατήσει την ασφάλεια κλειδώματος παραθύρων στην πλευρά του οδηγού!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 16:45 »
Κοίτα την ασφαλειοθήκη, μήπως δε κάνει επαφή κάποια ασφάλεια.

Μετά κοίτα τη καλωδίωση. Υπάρχει περίπτωση να έχει ξεκουμπώσει καμιά φίσα.

Επίσης, μπορεί κάποια φίσα να έχει πάρει νερό.

Η καλύτερη περίπτωση είναι να ανοίξεις τη πόρτα και να ελέγξεις μοτερ, καλωδίωση και διακόπτες.


Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 16:47 »
+1....

αλλα ριξε και ενα καλο σπρει (wd40) στους μηχανισμους......
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 21:21 »
  Κοίτα μόνο να μην χαλάσεις τον μηχανισμό όπως θα βγάλεις την ταπετσαρία. Αν και προσωπικά μάλλον για κάποια μη καλή επαφή το βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 14:21 »
Σπρει επαφων η wd-40 απ'ευθειας στους διακοπτες και τελος. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΑΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 16:28 »
Σπρει επαφων η wd-40 απ'ευθειας στους διακοπτες και τελος. ;)

Σου έχει τύχει και σένα ή απλά υποθέτεις??