Αποστολέας Θέμα: προβολης ομιχλης  (Αναγνώστηκε 9437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gazia

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
προβολης ομιχλης
« στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 19:27 »
γεια σας και χρονια πολλα σε ολους.εχω διαβαση για τα περισσοτερα που γραφεται και μπραβο σας για την καλη δουλεια που εχεται κανει στο φορουμ.
λοιπον ηρθε η ωρα να γραψω και εγω.αγορασα απο το εμποριο προβολακια για τον προφυλαχτηρα τα μαμα 60 evro valeo και τον μαμα διακοπτη 40evro και οπως ειχα τρελη χαρα για να τα περασω,ψαχνω απο δω ψαχνω απο κι πουθενα καλωδια για να τα συνδεσω.λεω την φαγαμε την πιπερια.και μετα σκεφτηκα εσας.λυση μαγκες βρειτε μου λυση δεν ειμαι να πληρωνω ηλοκτρολογους.καποια καλωδιωση ετοιμη η να φτιαξω εγω με καποιο σχεδιο.τα φωτα σας  μαγκες.  ??? ??? ??? bhe bhe bhe bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 04:41 »
καλησπερα !! καλοδιωση θα φτιαξεις η θα πας σε ηλεκρολογο να σου φτιαξει !! απλα !!!
   εκτος και αν βρεις απο τρακαρισμενο και την ξηλωσης... αλλα μαλλον δεν αξηζει τον κοπο !!
 μπορεις να βαλεις οταν τελιωσεις καμια φωτο απο τα προβολακια τοποθετημενα στον προφηλακτηρα γιατι ψαχνω και εγω λυση  εδω και πολυ καιρο!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 07:32 »
γεια σας και χρονια πολλα σε ολους.εχω διαβαση για τα περισσοτερα που γραφεται και μπραβο σας για την καλη δουλεια που εχεται κανει στο φορουμ.
λοιπον ηρθε η ωρα να γραψω και εγω.αγορασα απο το εμποριο προβολακια για τον προφυλαχτηρα τα μαμα 60 evro valeo και τον μαμα διακοπτη 40evro και οπως ειχα τρελη χαρα για να τα περασω,ψαχνω απο δω ψαχνω απο κι πουθενα καλωδια για να τα συνδεσω.λεω την φαγαμε την πιπερια.και μετα σκεφτηκα εσας.λυση μαγκες βρειτε μου λυση δεν ειμαι να πληρωνω ηλοκτρολογους.καποια καλωδιωση ετοιμη η να φτιαξω εγω με καποιο σχεδιο.τα φωτα σας  μαγκες.  ??? ??? ??? bhe bhe bhe bhe bhe

Πάρε από τον πόλο της μπαταρίας κατευθείαν βάλε 1 διακόπτη να αντέχει 10Α και δώσε κατευθείαν στα προβολάκια. Δες όμως πρώτα αν είναι 50W τα προβολάκια αν και τόσο πρέπει να είναι γιατί αν είναι παραπάνω είναι λίγο πιο πολύπλοκο.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 10:53 »
θελει ρελε πριν τον διακοπτη και ασφαλεια.

εγω σε ηλεκτρολογο ειχα δωσει 40 ευρω και το αποτελεσμα ειναι εργοστασιακο.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 11:36 »
θελει ρελε πριν τον διακοπτη και ασφαλεια.
 
  Αν είναι 50W x 2 τότε θέλει 8Α ασφάλεια. Εγώ που το έφτιαξα μόνος μου (όχι προβολάκια αλλά εξωτ. προβολείς) το κόστος των υλικών δεν ήταν παραπάνω από 3 ευρώ. Και όσο για το ρελέ δεν είναι απαραίτητο γιατί οι διακόπτες είναι 6Α η κάθε επαφή και εγώ έβαλα και τις 2 που είχε παράλληλα οπότε είμαι στα 12Α.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 11:52 »
Ποτέ, μα ποτέ μη πάτε στα όρια τις ασφάλειες και τους διακόπτες.

Πρέπει οι επαφές να αντέχουν τουλάχιστο τα διπλά Αμπέρ, και οι ασφάλειες να είναι επί 1.5

Στο 2χ50 βαττ έχουμε 100 βαττ το σετ. Αν διαιρέσεις με 12 (όχι 14.4) είναι 8.33 αμπερ.

Τα ρελεδάκια του εμπορίου είναι στα 30 ή 35 αμπέρ (ΟΚ με αυτό)

Η ασφάλεια πρέπει να είναι 8.33 χ 1.5 = 12.5 αμπέρ. Υπάρχει 10 και 15 αμπερ. Πάμε στα 15. Αν υπάρξει βραχυκύκλωμα, σίγουρα θα τραβήξει 7-8 αμπέρ, συν τα 8 από τους προβολείς, οπότε καίμε ασφάλεια και όλα ΟΚ.

Ειναι ηλεκτρολογικά λάθος να μη χρησιμοποιήσεις ρελέ και να περάσεις 8 αμπέρ (η περισσότερα) μέσα από το ταμπλώ σου. Κίνδυνος φωτιάς - βραχυκυκλώματος κτλ. Το τελείως σωστό είναι ο διακόπτης να παίρνει ρεύμα από μια ασφάλεια 1-2 αμπερ, και να οπλίζει το ρελέ.

Επίσης υπάρχει το θέμα διατομής των καλωδίων. Με απλή μόνωση, διατομή 1.5 αντέχει 17 αμπερ. Για ζεύγος προβολέων χρησιμοποιώ διατομή 2.5 (αντέχει 25-28 αμπέρ). Το θέμα είναι να αντέξει το καλώδιο στην ασφάλεια που χρησιμοποιούμε. Αν βάλω 15 αμπέρ ασφάλεια και το καλώδιο αντέχει 17, υπάρχει κίνδυνος φωτιάς πριν καεί η ασφάλεια, γιατί ήδη θα έχει υπερθερμανθεί το καλώδιο. Αν τύχει και κατασκευαστική αστοχία στην ασφάλεια (πολύ συχνό) μπορεί να αντέξει και 18 αμπέρ για κάποια δευτερόλεπτα....

Αποσυνδεδεμένος gazia

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 15:09 »
ευχαριστω παιδια απο τα παραπανω που μου ηπατε θα δω τι θα κανω και θα σας ενημερωσω και με φωτο. καλη χρονια σε ολους j12 j12 j12 j12 yah yah yah

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 20:12 »
Κύριοι, είμαι σε αναζήτηση, προβολέων ομίχλης, έχω τους μαμίσιους αλλά βλέπω πως σε περιπτώσεις με ΠΟΛΥ ομίχλη,
 (και φυσικά σβηστά τα πορείας, που είναι και xenon), τότε "ΔΕΝ".....
Τί πρότείνεται, ακόμη υπάρχει περίπτωση να αλλάξω τα μαμίσια με άλλα πιό δυνατα?
Επίσης θα με ενδιέφερε να βγάλω αυτά που έχω στη σχάρα και να βάλω εκεί ομίχλης με κλίση προς τα κάτω, απλά αυτό που θέλω είναι να είναι ΔΥΝΑΤΑ σε εκπομπή...! Ακόμη, είναι αλήθεια πως δέν παίζει ρόλο το χρώμα,(κίτρινο) του πλαστικού αλλά η κλίση που έχουν προς το οδόστρωμα??
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2010, 20:36 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 22:09 »
Επανω μην βαλεις ομιχλης.Εκανε το λαθος ενας φιλος μου με grand vitara και εβαλε 4 ομιχλης σε μπαρα οπως εχω κ εγω τα δικα μου και δεν βλεπει ουτε στην ομιχλη,ουτε πουθενα.Τα φωτα ομιχλης πρεπει να ειναι χαμηλα.Αν τελικα κρατησεις αυτα που εχεις, προτεινω να βαλεις λαμπες led με τουλαχιστον 38 ledakia στην καθεμια η να βαλεις xenon 12000k που ειναι κιτρινα ;).
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:24 »
Για πες περισσότερα,
που να μπουν τα λεντακια ή τα χενον 12000κ ,χαμηλά στον προφυλακτήρα ή κάπου αλλού,
αν έχεις βάλε και καμια φωτό,
εσυ εχεις βάλει τέτοια ?
Τα εχεις δοκιμάσει σε πολύ ομίχλη ?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:57 »
Για να βλέπεις στην ομίχλη τα προβολακια πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλά και να έχουν πολύ μεγάλη γωνία κάλυψης. Αλλιώς βλέπεις μόνο ασπριλα...
Νομίζω πάντως ότι τα εργοστασιακα γιαυτη τη δουλειά είναι μια χαρά. Αν βάλεις πιο δυνατά πάλι ασπριλα θα βλέπεις στην ομίχλη.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 13:05 »
Εγω παιδια δεν εχω ομιχλης και δεν εβαλα γιατι ποτε δεν μου χρειαστηκαν.5 προβολεις οροφης εχω που κανουν τη νυχτα μερα.! ;)
Οι λαμπες led που ανεφερα αντικαθιστουν τις λαμπες ομιχλης στα εργοστασιακα προβολακια.Εχει βαλει ενας φιλος σε ενα fabia.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 14:32 »
Για να βλέπεις στην ομίχλη τα προβολακια πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλά και να έχουν πολύ μεγάλη γωνία κάλυψης. Αλλιώς βλέπεις μόνο ασπριλα...
Νομίζω πάντως ότι τα εργοστασιακα γιαυτη τη δουλειά είναι μια χαρά. Αν βάλεις πιο δυνατά πάλι ασπριλα θα βλέπεις στην ομίχλη.
Δηλαδή μόνο με αυτής της έντασης (μαμμά) προβολή, μπορουμε να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα???? ::)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 14:34 »
Για να βλέπεις στην ομίχλη τα προβολακια πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλά και να έχουν πολύ μεγάλη γωνία κάλυψης. Αλλιώς βλέπεις μόνο ασπριλα...
Νομίζω πάντως ότι τα εργοστασιακα γιαυτη τη δουλειά είναι μια χαρά. Αν βάλεις πιο δυνατά πάλι ασπριλα θα βλέπεις στην ομίχλη.
Δηλαδή μόνο με αυτής της έντασης (μαμμά) προβολή, μπορουμε να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα???? ::)

Δοκίμασε κ τις κίτρινες / πορτοκαλί κλασσικές λάμπες...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: προβολης ομιχλης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 18:52 »
sorry παιδες 4000κ ειναι τα κιτρινα ξενον.Τα 12000 που ειπα ειναι τα πολυ μπλε (καγκουρικα).
Nobody is perfect...except the captain!!!!