Αποστολέας Θέμα: Οme +4 ?  (Αναγνώστηκε 38307 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 17:30 »
ο.κ. φιλε 4x4er
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 13:20 »
Να ρωτησω..Οταν μπει το σε της οme +4...Η ευθυγραμμιση πρεπει να γινει την ιδια μερα που θα μπουν η μπορει να γινει και μετα απο 2 μερες????Και ξερει κανεις ποσο κοστιζει η ευθυγραμμιση ???

Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 14:27 »
Να ρωτησω..Οταν μπει το σε της οme +4...Η ευθυγραμμιση πρεπει να γινει την ιδια μερα που θα μπουν η μπορει να γινει και μετα απο 2 μερες????Και ξερει κανεις ποσο κοστιζει η ευθυγραμμιση ???

Ευχαριστω!!
1. Μέχρι να την κάνεις, δεν θα την έχεις κάνει, ;D δεν έχει διαφορά...
2. Στη Θεσ/νίκη, γύρω στα 30 με 35 ευρώ...Και με σαμαράκι πάνω στο αμάξι εκτός του νορμάλ...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 14:36 »
Για 4 εκατοστα οντως δεν ειναι τιποτα αλλο απαραιτητο....................


για 2'' σηκωμα ξερει κανεις αν χρειαζονται αλλαγη οι παναρ και αν ναι ποιες ειναι οι πιθανες λυσεις t4
Δεν χρειάζεται για 2" να κάνεις κάτι άλλο...

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με τα παραπάνω γραφόμενά σας ή τουλάχιστον με τη διατύπωσή σας ... μερικές σελίδες πρίν αναλύθηκε διεξοδικότατα και με σαφέστατα επιχειρήματα το αν είναι ή όχι απαραίτητο να γίνει οποιαδήποτε εξτρά μετατροπή ανεξαρτήτως ύψους που θα δώσουμε στο όχημά μας. Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί σαφέστατα και χρειαζεται οι πανάρ μας να είναι ρυθμιζόμενες, να φαρδύνουμε κλπ Τώρα αν επειδή οι διαφορές (στην εν γένει γεωμετρία του οχήματος) είναι μικρές επιλέγουμε να μην το κάνουμε αυτό δεν πάει να πεί πως είναι και σωστό ή μη απαραίτητο.    
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 14:45 »
Για 4 εκατοστα οντως δεν ειναι τιποτα αλλο απαραιτητο....................


για 2'' σηκωμα ξερει κανεις αν χρειαζονται αλλαγη οι παναρ και αν ναι ποιες ειναι οι πιθανες λυσεις t4
Δεν χρειάζεται για 2" να κάνεις κάτι άλλο...

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με τα παραπάνω γραφόμενά σας ή τουλάχιστον με τη διατύπωσή σας ... μερικές σελίδες πρίν αναλύθηκε διεξοδικότατα και με σαφέστατα επιχειρήματα το αν είναι ή όχι απαραίτητο να γίνει οποιαδήποτε εξτρά μετατροπή ανεξαρτήτως ύψους που θα δώσουμε στο όχημά μας. Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί σαφέστατα και χρειαζεται οι πανάρ μας να είναι ρυθμιζόμενες, να φαρδύνουμε κλπ Τώρα αν επειδή οι διαφορές (στην εν γένει γεωμετρία του οχήματος) είναι μικρές επιλέγουμε να μην το κάνουμε αυτό δεν πάει να πεί πως είναι και σωστό ή μη απαραίτητο.    
Aν απλα βαλουμε το +4 υπαρχει κινδυνος για το αμαξι??(χωρις ρυθμιζομενες παναρ κλπ)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 14:51 »
Πρακτικά όχι... αν σκεφτείς πως εγώ την φοράω ήδη 2 χρόνια κ κάνω μέσο όρο 100 ΚΜ την μέρα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 14:53 »
Φίλε μου αισθάνομαι ότι είσαι κομματάκι μπερδεμένος ... αν διαβάσεις προσκετικά τις προηγούμενες σελίδες θα δείς ακριβώς ποιο είναι το νόημα των παραπάνω που έγραψα ... σαφέστατα και δεν είναι επικίνδυνο ...
Έχεις δύο επιλογές κατά την άποψή μου ... η μια είναι της ολοκληρωμένης μετατροπής και η άλλη της μη ολοκληρωμένης. Αυτό είναι το όλο ζήτημα κατ εμέ. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο  :)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 15:22 »
Φίλε μου αισθάνομαι ότι είσαι κομματάκι μπερδεμένος ... αν διαβάσεις προσκετικά τις προηγούμενες σελίδες θα δείς ακριβώς ποιο είναι το νόημα των παραπάνω που έγραψα ... σαφέστατα και δεν είναι επικίνδυνο ...
Έχεις δύο επιλογές κατά την άποψή μου ... η μια είναι της ολοκληρωμένης μετατροπής και η άλλη της μη ολοκληρωμένης. Αυτό είναι το όλο ζήτημα κατ εμέ. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο  :)
H αληθεια ειναι οτι ειμαι κομματακι μπερδεμενος.. ::)..Αλλα ψιλοαρχιζω να καταλαβαινω τι γινεται..! :)

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 15:32 »

[/Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με τα παραπάνω γραφόμενά σας ή τουλάχιστον με τη διατύπωσή σας ... μερικές σελίδες πρίν αναλύθηκε διεξοδικότατα και με σαφέστατα επιχειρήματα το αν είναι ή όχι απαραίτητο να γίνει οποιαδήποτε εξτρά μετατροπή ανεξαρτήτως ύψους που θα δώσουμε στο όχημά μας. Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί σαφέστατα και χρειαζεται οι πανάρ μας να είναι ρυθμιζόμενες, να φαρδύνουμε κλπ Τώρα αν επειδή οι διαφορές (στην εν γένει γεωμετρία του οχήματος) είναι μικρές επιλέγουμε να μην το κάνουμε αυτό δεν πάει να πεί πως είναι και σωστό ή μη απαραίτητο.    

+ 1000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:28 »
Φίλε μου αισθάνομαι ότι είσαι κομματάκι μπερδεμένος ... αν διαβάσεις προσκετικά τις προηγούμενες σελίδες θα δείς ακριβώς ποιο είναι το νόημα των παραπάνω που έγραψα ... σαφέστατα και δεν είναι επικίνδυνο ...
Έχεις δύο επιλογές κατά την άποψή μου ... η μια είναι της ολοκληρωμένης μετατροπής και η άλλη της μη ολοκληρωμένης. Αυτό είναι το όλο ζήτημα κατ εμέ. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο  :)
H αληθεια ειναι οτι ειμαι κομματακι μπερδεμενος.. ::)..Αλλα ψιλοαρχιζω να καταλαβαινω τι γινεται..! :)

Αυτο που ειπα πιο πανω κ εγω..αν ειναι να φτιαξεις και παναρ κλπ, καντο παραπανω απο 4cm να το γουσταρεις περισσοτερο.! ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 02:37 »
Ξερει καπιος να μου προτεινει μαγαζι που να ξερει να κανει ευθυγραμμιση στον jimnaro??(Για Πειραια η Αθηνα..)

Ευχαριστω..!

Αποσυνδεδεμένος somid

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 08:40 »
τελικα θα τις βαλεις χωρις παναρ?

γιατι και εγω ηθελα αλλα μετα απο αυτα που διαβασα το ξανασκεφτομαι!!! lol

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:22 »
τελικα θα τις βαλεις χωρις παναρ?

γιατι και εγω ηθελα αλλα μετα απο αυτα που διαβασα το ξανασκεφτομαι!!! lol

Ναι χωρις παναρ θα μπουν...

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 12:59 »
τελικα θα τις βαλεις χωρις παναρ?

γιατι και εγω ηθελα αλλα μετα απο αυτα που διαβασα το ξανασκεφτομαι!!! lol
Μην κολατε ρε παλικαρια.
Αρχιζουμε να φτιαχνουμε παναρ,σολινακια φρανων κλπ απο τους +6
και η αναλογια υψος/πλατος ειναι:0,8cm 1cm φαρδενουμε το αμαξι για καθε ποντο ψηλωματος.
Οσο για τους +4 ειναι τοσο μικρες οι αλλαγες που δεν χριαζεται καμια αλλη μετατροπη σε παναρ.
Αυτα που σου ειπαν στη x-treme 4x4 ειναι και τα σωστα μην ψαχνεσε αλλο,εμπορος ειναι ο ανθρωπος,λες να μη θελει να σου πουλησει κι αλλα μαζι με την αναρτηση? αλλα δεν χριαζετε
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 17:19 »
Εγώ νομίζω πως το Jimny είναι καταστευασμένο έτσι ώστε να μπορεί να ψηλώσει ΛΙΓΟ. Το έχουν προβλέψει πιστεύω σχεδιαστικά. Το σετ της ΟΜΕ που αναφερόμαστε, από όσο ξέρω είναι μελετημένο και κατασκευασμένο αποκλειστικά για αυτό το αυτοκίνητο έτσι ώστε να μην χρειάζονται περεταίρω αλλαγές. Αλλίως νομίζω ότι οι αναρτήσεις-ελατήρια που θα έβγαζε η ΟΜΕ για το Jimny θα ήταν για το εργοστασιακό ύψος.