Αποστολέας Θέμα: Οme +4 ?  (Αναγνώστηκε 38327 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 15:23 »
άρα ότι ύψος και να πάρεις χρειάζονται κι άλλες αλλαγές (ανόλογα το ύψος). ο μόνος τρόπος για να μην αλλάξεις τίποτα, είναι αλλαγή αμορτισέρ σε μαμά ύψος!!!!
Σωστός...!!  :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 15:51 »
Παντως παιδια εγω που ειμαι στους +4 κ με ρυθμιζομενες παναρ το αμαξι μια χαρα κραταει στο δρομο...ακομα κ με σχετικα υψηλες ταχυτητες....

ακόμα και στο +4 θέλεις πανάρ, άρα + κάποια € παραπάνω....

είναι άνετο στο ταξίδια;
καει πολύ παραπάνω;
τι διάρκεια ζωής έχουν τα αμορτισέρ που έβαλες; σε πόσα χιλιόμετρα δηλαδή θα ξαναλλάξεις αμορτισερ;
τι λαστιχα φοράς;
συμφέρει η όλη μετατροπή; δηλαδή είδες μεγάλη διαφορά στις off-road εξορμήσεις; (δυο φορές έχω κολλήσει με το παλιό το jimny κι αυτό επειδή βρήκε η κοιλιά κάτω)
θα με βοηθήσει καθόλου η ψηλότερη ανάρτηση;

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 16:37 »
Δε θα κατσω να απαντησω σε μια μια τις ερωτησεις,απλα οπως εχει πει και ο Metalaxe βελτιωνεται κατα πολυ η συμπεριφορα του ακομα και στην ασφαλτο,γιατι για το χωμα δε το συζητω.
Το αυτοκινητο γινεται ανθρωπινο και δε κουραζει τοσο οσο με μαμα αναρτηση...
Εγω το εχω με λαστιχο Mud 195/80/15 αλλα κ παλι,μια χαρα με παει....και στις στροφες.
Οσο για την εθνικη κλπ που είπες,να σου πω οτι το παω με 120 σταθερα κ δε με προδιδει...Εκτος απο μεγαλες ανηφορες που νομιζω κ μαμα να ειναι,κολωνει...

Αυτα....

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 20:22 »
Ποπο με αυτα που μου λετε αρχισα να σκεφτομαι να μην βαλω +4 απλα να βαλω καλητερα μαμα αμορτισερ και ελατηρια.. ::) ...Βασικα πρεπει να αλλαξω γιατι τα μαμα εχουν κατσει και τωρα καταπονειται το σασι.. :(

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 20:34 »
Ποπο με αυτα που μου λετε αρχισα να σκεφτομαι να μην βαλω +4 απλα να βαλω καλητερα μαμα αμορτισερ και ελατηρια.. ::) ...Βασικα πρεπει να αλλαξω γιατι τα μαμα εχουν κατσει και τωρα καταπονειται το σασι.. :(

 Μανωλιό εαν έρθεις μια φορά βόλτα με τους παλαιότερους θα δείς τι πρέπει να κάνεις και τι σετ πρέπει να φορέσεις.Γι αυτό φίλε έλα μια βόλτα με τα παιδιά και ύστερα βρε αδελφέ αποφασίζεις... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 20:37 »
Ποπο με αυτα που μου λετε αρχισα να σκεφτομαι να μην βαλω +4 απλα να βαλω καλητερα μαμα αμορτισερ και ελατηρια.. ::) ...Βασικα πρεπει να αλλαξω γιατι τα μαμα εχουν κατσει και τωρα καταπονειται το σασι.. :(

 Μανωλιό εαν έρθεις μια φορά βόλτα με τους παλαιότερους θα δείς τι πρέπει να κάνεις και τι σετ πρέπει να φορέσεις.Γι αυτό φίλε έλα μια βόλτα με τα παιδιά και ύστερα βρε αδελφέ αποφασίζεις... ;)
Πλεον δεν το παω βολτα στο βουνο(εκτος δρομου) γιατι και εχει χαμηλωσει αλλα και οτι γουβα περναω την νιωθω στο αμαξωμα...Οποτε δυσκολα.. ::)

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 20:42 »
Ποπο με αυτα που μου λετε αρχισα να σκεφτομαι να μην βαλω +4 απλα να βαλω καλητερα μαμα αμορτισερ και ελατηρια.. ::) ...Βασικα πρεπει να αλλαξω γιατι τα μαμα εχουν κατσει και τωρα καταπονειται το σασι.. :(

 Μανωλιό εαν έρθεις μια φορά βόλτα με τους παλαιότερους θα δείς τι πρέπει να κάνεις και τι σετ πρέπει να φορέσεις.Γι αυτό φίλε έλα μια βόλτα με τα παιδιά και ύστερα βρε αδελφέ αποφασίζεις... ;)
Πλεον δεν το παω βολτα στο βουνο(εκτος δρομου) γιατι και εχει χαμηλωσει αλλα και οτι γουβα περναω την νιωθω στο αμαξωμα...Οποτε δυσκολα.. ::)

Οπότε υπάρχει κάποιος λόγος να το σηκώσεις??? ???Βάζεις μαμά ύψος και καθαρίζεις βρε φίλε... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 21:36 »
OME  σε μαμά ύψος υπάρχουν??? Επίσης θέλω να πω πως είδα σε ένα site αμορτισέρ ΟΜΕ με 200+κάτι ευρώ!!Μήπως ήταν σε μαμά ύψος..??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 22:19 »
Σε αυτούς που δεν θέλουν να ξεφύγουν από το μαμά ύψος αλλά να κάνουν κάτι με την ανάρτησή τους προτείνω ανεπιφύλακτα ελατήρια mad +3,5 και αμορτισέρ monroe adventure +6.
Το σετ αυτό δίνει περίπου 1,5 εκ. μπροστά και 2,0 εκ. πίσω.
Οι εντυπώσεις μου από τα τριάμισι χρόνια που το φόραγα:
Στο δρόμο η ανάρτηση είναι σφιχτή, χωρίς να είναι σκληρή και σε προδιαθέτει να κινείσαι πιο γρήγορα στις στροφές έχοντας και μικρότερες κλίσεις από τα μαμά.
Εκτός δρόμου οι μεγάλες διαδρομές των αμορτισέρ πραγματικά απογειώνουν τις δυνατότητες του μικρού κατσικιού, χωρίς όμως να υπάρχει φόβος να ξεκουμπώσουν τα ελατήρια (σε εμένα τουλάχιστον δεν ξεκούμπωσαν ΠΟΤΕ) ενώ τα μακρύτερα ελατήρια επιτρέπουν τη χρήση μεγαλύτερου σε προφίλ ελαστικού χωρίς πρόβλημα. Μόνο μειονέκτημα ότι για εκτός είναι λίγο σκληρά (πιο σκληρά πχ από ΟΜΕ) αφού πρόκειται για αμορτισέρ για πιο βαριά αυτοκίνητα...
 
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 22:33 »
Εγω παιδια το ειχα βαρεθει πολυ το μαμα υψος και σε καθε βολτα σκεφτομουν:μηπως βρει απο κατω...,μηπως , μηπως.και ετσι το ψηλωσα 10 ποντους μια και καλη γιατι αν το εκανα +6, θα το βαριομουν αμεσως.
Το αμαξι ειναι οντως πιο ανθρωπινο και στην ασφαλτο και στο βουνο.Οχι δεν γερνει στις στροφες ακομη και στις πιο αποτομες και στο δρομο παει μια χαρα.
Βεβαια εχω κανει και τις απαραιτητες αλλαγες οπως παναρ,αλλαγη μπρατσων,αλλαγη συνεμπλοκ,σωληνακια φρενων κλπ.
Η γνωμη μου γι'αυτους που αλλαζουν αμορτισερ-ελατηρια ειναι να το ψηλωνουν εστω και 3-4 ποντους, δεν θα χασουν. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 00:12 »
Kι εγώ είδα διαφορά..προς το καλύτερο! Σε κάθε έδαφος! Καμιά σχέση με την μαμά ανάρτηση η οποια μπροστα στην ΟΜΕ έμοιαζε ψέυτικη κ ρημαγμένη.... Την προτείνω ανεπιφύλακτα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 00:41 »
Ποπο με αυτα που μου λετε αρχισα να σκεφτομαι να μην βαλω +4 απλα να βαλω καλητερα μαμα αμορτισερ και ελατηρια.. ::) ...Βασικα πρεπει να αλλαξω γιατι τα μαμα εχουν κατσει και τωρα καταπονειται το σασι.. :(

 Μανωλιό εαν έρθεις μια φορά βόλτα με τους παλαιότερους θα δείς τι πρέπει να κάνεις και τι σετ πρέπει να φορέσεις.Γι αυτό φίλε έλα μια βόλτα με τα παιδιά και ύστερα βρε αδελφέ αποφασίζεις... ;)
Πλεον δεν το παω βολτα στο βουνο(εκτος δρομου) γιατι και εχει χαμηλωσει αλλα και οτι γουβα περναω την νιωθω στο αμαξωμα...Οποτε δυσκολα.. ::)

Οπότε υπάρχει κάποιος λόγος να το σηκώσεις??? ???Βάζεις μαμά ύψος και καθαρίζεις βρε φίλε... ;)
Απο την στιγμη που χαλασαν η μαμα αναρτησεις...Λεω γιατι να μην βαλω κατι πιο ψηλο που δεν χρειαζεται και μετατροπες..(απο οσο ηξερα..)..Ειναι και μια ευκαιρια να ψηλωσω λιγο...Απλα με αυτα που διαβαζω εδω..οτι θελει καποιες μετατροπες αρχιζω και το σκεφτομαι πλεον...

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 00:43 »
Εμένα δεν με πολυενδιαφέρει το ύψος(το παραπάνω ύψος) με βολεύουν και τα μαμά,αρκεί το αυτοκίητο να μην πηγαίνει σαν βάρκα...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 07:31 »
Οι γνώμες πάντα φίλοι μου δι'ί'στανται οπότε περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα.Προσωπικά εάν αγόραζα το Jimny για εντός πόλης δεν θα το "πείραζα" ποτέ και θα ήμουν πάντα φρόνιμος σύμφωνα με το "μαμά".Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κοιτούσα κάτι σε Kayaba ή Bilstein ας πούμε... ;)Εν πάσει περίπτωση ο καθένας μας ξέρει το τι πράττει και το πως το πράττει. ;) :)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:30 »
Οι γνώμες πάντα φίλοι μου δι'ί'στανται οπότε περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα.Προσωπικά εάν αγόραζα το Jimny για εντός πόλης δεν θα το "πείραζα" ποτέ και θα ήμουν πάντα φρόνιμος σύμφωνα με το "μαμά".Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κοιτούσα κάτι σε Kayaba ή Bilstein ας πούμε... ;)Εν πάσει περίπτωση ο καθένας μας ξέρει το τι πράττει και το πως το πράττει. ;) :)
Εγω δεν το θελω ομως μονο για την πολη...Εκει ειναι το θεμα..Και για αυτο τον λογο ειναι μια ευκαιρια να ψηλωση..Αλλα αμα ειναι να κανω τοσες αλλαγες ισως δεν λεει τελικα.. ::)