Αποστολέας Θέμα: Αμορτισερ τιμονιου...  (Αναγνώστηκε 14848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:04 »
Παράθεση
Δηλαδή άλλης μάρκας αμορτισέρ είναι φτηνότερο από ΟΜΕ? Μπορείς να μας βοηθήσεις αν έχεις κάνει καμιά έρευνα αγοράς?

Γιατρέ μου αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αμορτισέρ τιμονιού που φοράω και δικό μου απο wrangler και έγραψα ότι το είχα βάλει με 40 ? τοποθετημένο. Μπορείς να το βρείς είτε απο κάποιο συνεργείο 4x4 όπου πάνε οι ιδιοκτήτες wrangler συνήθως και το αλλάζουν με ΟΜΕ ενώ έχει λίγα χιλιόμετρα και είναι ακόμα σε καλή κατάσταση ή να το αγοράσεις καινούριο απο την εταιρία.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:06 »
Παράθεση
Δηλαδή άλλης μάρκας αμορτισέρ είναι φτηνότερο από ΟΜΕ? Μπορείς να μας βοηθήσεις αν έχεις κάνει καμιά έρευνα αγοράς?

Γιατρέ μου αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αμορτισέρ τιμονιού που φοράω και δικό μου απο wrangler και έγραψα ότι το είχα βάλει με 40 ? τοποθετημένο. Μπορείς να το βρείς είτε απο κάποιο συνεργείο 4x4 όπου πάνε οι ιδιοκτήτες wrangler συνήθως και το αλλάζουν με ΟΜΕ ενώ έχει λίγα χιλιόμετρα και είναι ακόμα σε καλή κατάσταση ή να το αγοράσεις καινούριο απο την εταιρία.

Ευχαριστώ πολύ, θα ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:25 »
Παράθεση
Ρε σοβαρευτειτε...μια κουβεντα ειπαμε...ουτε εμενα μ'αρεσει να τα κραταω για τον εαυτο μου αλλα καπως επρεπε να το γραψω...τι να ελεγα? Πες μας με το ζορι που το βρηκες? Ειχα και κατι παλιες εμπειριες απο ενα συλλογο...μυστικοπαθων...

Γιώργο μιλάω πολύ σοβαρά και υπεύθυνα όταν αναφέρομαι σε μετατροπές. Μία ερώτηση σκέτη αρκούσε, δεν χρειάζοταν το ειρωνικό ύφος.

Ρε κουμπαρε αυτο σου λεω τοση ωρα,δεν ηταν ειρωνια αλλα τροπος του λεγειν...

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:32 »
Παράθεση
Δηλαδή άλλης μάρκας αμορτισέρ είναι φτηνότερο από ΟΜΕ? Μπορείς να μας βοηθήσεις αν έχεις κάνει καμιά έρευνα αγοράς?

Γιατρέ μου αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αμορτισέρ τιμονιού που φοράω και δικό μου απο wrangler και έγραψα ότι το είχα βάλει με 40 ? τοποθετημένο. Μπορείς να το βρείς είτε απο κάποιο συνεργείο 4x4 όπου πάνε οι ιδιοκτήτες wrangler συνήθως και το αλλάζουν με ΟΜΕ ενώ έχει λίγα χιλιόμετρα και είναι ακόμα σε καλή κατάσταση ή να το αγοράσεις καινούριο απο την εταιρία.

Με τη βαση τι γινεται? Πρεπει να φτιαξουμε δικια μας? Πιστευεις πως η αντιπροσωπεια θα το δινει πολυ λιγοτερα απο 180 Ευρω που κανει το ΟΜΕ?
Αυτα τα ατιμα τα Wrangler ενα σωρο πραγματα εχουν απο τη μανα τους.. 0_21

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:41 »
Παράθεση
Δηλαδή άλλης μάρκας αμορτισέρ είναι φτηνότερο από ΟΜΕ? Μπορείς να μας βοηθήσεις αν έχεις κάνει καμιά έρευνα αγοράς?

Γιατρέ μου αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αμορτισέρ τιμονιού που φοράω και δικό μου απο wrangler και έγραψα ότι το είχα βάλει με 40 ? τοποθετημένο. Μπορείς να το βρείς είτε απο κάποιο συνεργείο 4x4 όπου πάνε οι ιδιοκτήτες wrangler συνήθως και το αλλάζουν με ΟΜΕ ενώ έχει λίγα χιλιόμετρα και είναι ακόμα σε καλή κατάσταση ή να το αγοράσεις καινούριο απο την εταιρία.

Με τη βαση τι γινεται? Πρεπει να φτιαξουμε δικια μας? Πιστευεις πως η αντιπροσωπεια θα το δινει πολυ λιγοτερα απο 180 Ευρω που κανει το ΟΜΕ?
Αυτα τα ατιμα τα Wrangler ενα σωρο πραγματα εχουν απο τη μανα τους.. 0_21

Γραψτε λαθος..το OME για το Wrangler εχει μολις 85 Ευρω (χωρις τη βαση,το Wrangler δε θελει βαση εχει υποδοχες ετοιμες)
180 εχει του DG μαζι ομως με τη βαση και δεν ειναι ΟΜΕ ειναι ομως για Jimny!

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:45 »
OME για jimny ΔΕΝ υπάρχει...(απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον, ίσως να έχει βγεί κάτι τώρα πια) απλά ο Βέλγος δίνει απο άλλο αυτοκίνητο που κάνει για jimny με δική του πατέντα για βάση στήριξης...
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:57 »
Στο παρελθόν χρησιμοποιούσαμε το αμορτισέρ τιμονιού απο το Samurai . Τώρα έχει αλλάξει και χρησιμοποιούμε απο Nissan Patrol , είναι πιό πολλά κιλά απο το προηγούμενο και αποδίδει καλύτερα .

Βαγγέλης Τσούκας

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2006, 00:03 »
Στο παρελθόν χρησιμοποιούσαμε το αμορτισέρ τιμονιού απο το Samurai . Τώρα έχει αλλάξει και χρησιμοποιούμε απο Nissan Patrol , είναι πιό πολλά κιλά απο το προηγούμενο και αποδίδει καλύτερα .

Βαγγέλης Τσούκας

Και η τιμή είναι αυτή που προαναφέραμε 180 ευρώ?

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2006, 00:05 »
Τώρα νομίζω πως θέσαμε την συζήτηση στις σωστές βάσεις...γιατί τόσους μήνες ακούμε όλοι για steering stabilizer για suzuki jimny και καμία εταιρία σε επικοινωνία που κάνουμε μαζί τους δεν παραδέχονται ότι υπάρχει κάτι τέτοιο...

Να πώ επίσης ότι ένα αμορτισές (ανάρτησης) έχει μία τάση προς εκτόνωση έτσι σε περίπτωση που το τοποθετήσουμε ώς αμορτισέρ τιμονιού, το τιμόνι μας θα "τραβάει" προς την μεριά εκτόνωσης του αμορτισέρ...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2006, 00:13 »
Στο παρελθόν χρησιμοποιούσαμε το αμορτισέρ τιμονιού απο το Samurai . Τώρα έχει αλλάξει και χρησιμοποιούμε απο Nissan Patrol , είναι πιό πολλά κιλά απο το προηγούμενο και αποδίδει καλύτερα .

Βαγγέλης Τσούκας

Και η τιμή είναι αυτή που προαναφέραμε 180 ευρώ?

Σωστά .
Συμπεριλαμβάνεται : Βάση στήριξης , αμορτισέρ τιμονιού , τοποθέτηση , ΦΠΑ 19% .

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2006, 00:46 »
και παλι πολλα ειναι bhe
style is everything

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2006, 01:09 »
Αυτό είναι σχετικό , σε όποιον φαίνονται πολλά , κάνει το εξής απλό...ψάχνει μήπως μπορεί να το βρεί κάπου φθηνότερα και αν το βρεί το παίρνει ή δοκιμάζει να το κατασκευάσει και άν μπορέσει .... ίσως να του έρθει φθηνότερα , πρέπει όμως να χάσει χρόνο για την κατασκευή .Έχω δεί διάφορες κατασκευές , άλλες καλές , άλλες κακές , άλλες...πολύ κακές .
Αν πάλι δεν το βρεί ή δεν μπορέσει να το κατασκευάσει φθηνότερα το πράγμα είναι απλούστατο , υπάρχουν οι εξής δυο περιπτώσεις .

1.Το βάζει και πληρώνει 180 €
2.Δεν το βάζει καθόλου

Γενικά πάντως νομίζω οτι το πράγμα ξεφεύγει απο το τεχνικό μέρος του πράγματος που είμαι διατεθιμένος να συζητήσω στο Forum και να δώσω γενικές πληροφορίες σε όποια θέματα πιστεύω οτι έχω γνώση , και δυστυχώς τίνει να πάει σε μια συζήτηση περι τού τιμοκαταλόγου είτε της δικής μου εταιρίας , είτε συνεργατών ή μή της εταιρίας μου πράγμα που δεν πρόκειται να συζητήσω ή να διαπραγματευτώ με κανέναν .
Εάν θέλετε πάλι τεχνικές πληροφορίες , ίσως κάπου αν γνωρίζω και θέλω , να βοηθήσω .

Αυτά

Βαγγέλης Τσούκας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2006, 01:12 από xtreme 4x4 »

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2006, 01:10 »
geo συμφωνώ, όντως πολλά φαίνονται και τις περισσότερες φορές νευριάζω με πολλά μαγαζιά του μηχανοκίνητου χώρου γενικά όχι μόνο 4χ4 όσον αφορά τις τιμές προϊόντων, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση του steering stabilizer επειδή έχω προσπαθήσει να φέρω αντίστοιχο προϊόν άλλης μάρκας κατευθείαν απο το εξωτερικό μόνος μου το κόστος ήρθε στα ~150 ? και έπρεπε να κάνω την τοποθέτηση μόνος μου (με ότι και αν συνεπάγεται αυτό, θετικά και αρνητικά)...οπότε είδα ότι είναι μία η άλλη.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2006, 07:53 »
δε γινετε ρε παιδια ενας που εχει ρανγκλερ 4λιτρο να πληρωνει το αμορτισερ 85ε και εμας που εχει δυο λαμακια πατεντα 180ε. 018a_/
style is everything

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αμορτισερ τιμονιου...
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2006, 09:51 »
Σε προσπάθεια να παραγγείλω το RTC steering stabilizer απο BigBallsMotorsport (Australia) έβγαλα τα εξής: το αμορτισέρ αγορά μόνο κοστίζει 260 AUD χωρίς μεταφορικά και τελωνείο...δηλαδή πολύ χονδρικά ένα σύνολο 200? και χωρίς τοποθέτηση την οποία πρέπει να την κάνω μόνος μου όπου σε τυχόν περίπτωση αναποδιάς πάει και το αμορτισέρ, πάνε και τα λεφτά μου...

260.00 AUD Australia Dollars    =    152.947 EUR Euro

1 AUD = 0.588258 EUR       1 EUR = 1.69993 AUD


Δεν λέω ότι τα 180? για το OME είναι φτηνό απλά ότι στο συγκεκριμένο προϊόν είναι μία η άλλη να το πάρεις απο εδώ ή να το φέρεις απο το εξωτερικό.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders