Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για πανάρ DGTuning  (Αναγνώστηκε 1320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση για πανάρ DGTuning
« στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 21:08 »
Καλησπέρα μας!
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος με Jimnάκι του 2000 ο οποίος να φοράει τις ρυθμιζόμενες πανάρ (αυτές με τα ball joints και στις δύο πλευρές) της DGTuning για suspension lift +10cm (και συγκεκριμένα τη μπροστινή).
Αφορμή για την ερώτησή μου η κατάσταση που αντιμετωπίζει συνάδελφος εκ Βορείου Ελλάδος που αγόρασε τις δικές μου. Μέχρι στιγμής έχει επισκεφθεί 2 μάστορες οι οποίοι θέλουν να μας στείλουν στο τρελάδικο lol Ο ένας ισχυρίζεται ότι δεν μπαίνει καν παρόλο ότι προσπάθησε ... ο άλλος ότι είναι για δεξιοτίμονο και ότι πρέπει να την κόψει, να κόψει την εργοστασιακή, να προσθέσει το κομμάτι στην DGT και μετά θα κάνει. Επίσης είχε μια εμμονή με το γεγονός ότι δεν είναι Βέλγικες, αλλά Αγγλικές ... πιθανόν για να υποστηρίξει το επιχειρημά του. Και απ' ότι μαθαίνω από φίλους, ειδικά ο δεύτερος είναι πασίγνωστος, θεωρείται αυθεντία στα Jimny και πολύς κόσμος του εμπιστεύεται το αυτοκίνητό του για να το βελτιώσει.
Ελπίζω να υπάρχει μια λογική εξήγηση γιατί αν όχι, είναι απλά κρίμα, ντροπή και αίσχος.

     
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ερώτηση για πανάρ DGTuning
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 08:49 »
Έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν μου φαίνεται...δεν ξέρω τι να πω...εκτός και αν το συγκεκριμένο Jimny είναι "ειδική παραγγελία" ή ο μάστορας πάει να βάλει την πίσω μπροστά... >:(
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερώτηση για πανάρ DGTuning
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 14:31 »
Αντώνη η πίσω έχει μπεί κανονικότατα. Στη μπροστά έχει δημιουργηθεί το πρόβλημα.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερώτηση για πανάρ DGTuning
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 19:11 »
Για την ιστορία ...
Η πανάρ μπαίνει κανονικά απλώς το κενό που υπάρχει από το διαφορικό είναι μικρό. Ο συνάδελφος μου μιλάει για ενάμησι χιλιοστό. Όταν ήταν τοποθετημένη στο αυτοκίνητό μου χωρούσε ο δείκτης και να πώ και την αλήθεια μου δεν έχω παχύμετρο για να μπορέσω να συγκρίνω. Οι πανάρ βγαίνουν και επισήμως ξανά στο σφυρί  cl
Αυτά  :)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ερώτηση για πανάρ DGTuning
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 09:51 »
Από το δε μπαίνει/δεν κάνει μέχρι το έχει μικρό κενό ανάμεσα στην πανάρ και το καβούκι του άξονα έχει τεράστια διαφορά, τέλος πάντων δε θέλω να επεκταθώ στο θέμα...
B.R.A.T. President
www.brat.gr