Αποστολέας Θέμα: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?  (Αναγνώστηκε 8164 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 00:46 »
Εχω δει καποια Jimny εχουν βαλει την αντιστρεπτικη πισω απο τον αξονα. Το εχει κανει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 00:52 »
Φίλε μου θα σου πρότεινα να την επανατοποθετήσεις άμεσα. Πιστεύω πως είναι επικινδυνο να κυκλοφορείς χωρίς αντιστρεπτική και για σένα και τους επιβάτες σου, αλλά και για τους άλλους που κινούνται στο δρόμο. Κάντην αποσπώμενη για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο και να απολαμβάνεις αυτό που θές όταν το θές και χρειάζεται  ;)
Χωρίς ίχνος διάθεσης υποδείξεως, αλλά καθαρά λόγω συναδελφικού ενδιαφέροντος
Λευτέρης
   

ηταν απλα μια δοκιμη,σιγουρα θα γινει παλι τοποθετηση.δεν υπαρχει παρεξηγηση ακουω ολες τις γνωμες.να σαι καλα :)
απλα δεν εχω καταλαβει την επικινδυνοτητα που υπαρχει.εστω και λιγο που το δοκιμασα.ισως με πιο μεγαλες ταχυτητες να φενεται.
παντως δεν θελω να επειρεασω κανεναν απλα ρωταω για να μαθαινω καποια πραγματα που δεν γνωριζω

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:59 »
Ειναι επικίνδυνο κυριώς οταν στρίβεις - κάνεις ελιγμούς ή σε στροφές με μεγάλες ταχύτητες..
Κοινώς ελέγχεις πολύ πιο δύσκολα το αμάξι - και το κουβούκλιο πέρνει σχετικά μεγάλες κλίσεις..
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 17:33 »
μετα απο οδηγηση 2 μερες περιπου χωρις αντιστρεπτικη εχω να αναφερω τα εξης...
το αυτοκινητο εχει μαλακωσει κατα πολυ μπροστα και και στις στροφες ειδικα σε μεγαλες ταχυτητες απο 60+ γερνει πιο πολυ.
να πω την αληθεια δεν με αγχωσε πουθενα αλλα σε περιπτωση που ξεχαστεις σε μια στροφη και κανεις αποτομο ελιγμο να το επαναφερεις εκει μπορει να δυσκολεψουν τα πραγματα!
σε μικρες ταχυτητες μεχρι 50χλμ.δεν υπαρχει προβλημα.
το συμπερασμα για μενα ειναι οτι τα πραγματα δεν ειναι πολυ τραγικα αν οδηγει κανεις με συνεση και προσοχη αλλα καλυτερα να μην βγαινει η αντιστρεπτικη αν χρησιμοποιειται το αμαξι πιο πολυ στην ασφαλτο.δεν υπαρχει και λογος.οποτε ερχομαι στα λογια σας...

θα δοκιμαστει την κυριακη και εκτος δρομου και θα ξαναγραψω εντυπωσεις.

Υ.Γ.να οδηγει με συνεση και προσοχη!!!ηταν η κλιση που εφαγα χθες απ΄την τροχαια επειδη ξεκινησα γρηγορα(χωρις να σπεινιαρω).και το ποσο 200ευρα!!!α ρε Ελλαδα???

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 21:51 »
Να θυμίσω λίγο φίλοι μου, ότι η αντιστρεπτική είναι στην ουσία ένα ελατήριο, που αντιστέκεται όταν το αυτοκίνητο τείνει να γύρει δεξιά-αριστερά.
Χρειάζεται πολλή σκέψη γαι να αφαιρέσουμε ένα ελατήριο από ένα αυτοκίνητο..... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 13:24 »
Δεν ξέρω αν χρειάζεται ή όχι, αλλά κανονικά θα έπρεπε κατά την άποψή μου, ειδικότερα αν το όχημα προορίζεται για μικτή χρήση.
Γενικά στις μετατροπές που κάνουμε στα αυτοκίνητά μας πιστεύω πως πρέπει να σκεπτόμαστε και την κακιά στιγμή της ασφάλτου ... όπως πχ σκεπτόμαστε να φαρδύνουμε για να μη φέρουμε τούμπες σε πλάγιες κλίσεις όταν έχουμε ψηλώσει αρκετά.
Στα πλαίσια βέβαια μιας δοκιμής είναι θεμιτό έτσι ώστε να δούμε τι κερδίζουμε και τι χάνουμε, αλλά πάντα με πολύ προσοχή όπως έγραψε και ο φίλος JM.
Ξέρω ότι ακούγεται κομμάτι υπερβολή αλλά ρε παιδιά πρίν από λίγο καιρό πέρασα με φίλους από το σημείο που "έφυγε" το παληκάρι στο Δρομάδος Τρόπαιο και πραγματικά δεν μπορούσα να πιστεψω πως έγινε ότι έγινε :'( :'( :'(
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 23:11 »
λοιπον παιδια επανερχομαι και παλι στο θεμα για να αναφερω οτι ειμαι υποχρεωμενος να παραδεχτω οτι εχετε δικαιο.φυσικα ποτε δεν αμφισβητησα την γνωμη κανενος.γι'αυτο ρωταω για να μαθαινω πραγματα που δεν γνωριζω.απλα καλο ειναι να πειραματιζεται καποιος σε οτι μπορει.
ισως πολλοι να ξερετε τον δρομο που ανεβαινει για αγιο(αγιο Ιωαννη Ρωσο-ευβοια).ανηφορικος με πεταλα κτλ. 2 φορες πεταξε κωλο το αμαξι με ταχυτητα γυρω στα 50χλμ.ξαναλεω δεν φοβηθηκα γιατι το καταλαβα αλλα ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!βεβαια εβρεχε και ο δρομος γλιστραγε(ακομα χειροτερα!!!)βυθιζεται περισσοτερο το αμαξι μπροστα με αποτελεσμα να μην εχει καλη προσφυση η πισω ροδα και να εχει ταση να γυρισει!
τον jimnaro τον εχω ψηλωσει 6 ποντους.
οσον αφορα για εκτος δρομου οι πρωτες εντυπωσες ειναι πολυ καλες!πολυ πιο μαλακα περναει καποια χιαστα καθως και σαμαρακια και με μικροτερες κλισεις.βεβαια αυριο θα γινει καλυτερο test drive.

συγνωμη αν εχω γινει καπως κουραστικος με το θεμα.

Υ.Γ.οι μετατροπες-πατεντες γινονται παντα για εκτος δρομου καταστασεις.καλυτερα αποσπωμενη για να εχεις και το κεφαλι σου ισυχο στην ασφαλτο οπως ειπε και ο φιλος iker.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2009, 23:14 από JM »

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 14:53 »
ενταξει δοκιμαστηκε και εκτος δρομου...

http://img4.imageshack.us/img4/685/06122009172.jpg

http://img163.imageshack.us/img163/5653/06122009173.jpg

http://img163.imageshack.us/img163/6737/06122009174.jpg

 lol lol lol lol lol lol lol lol

περα απ'την πλακα δουλευει πολυ καλα εκτος δρομου.το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!
τελικα το συμπερασμα κατα την αποψη μου ειναι...οχι στην ασφαλτο-ναι εκτος δρομου!
σαν να λεμε...οχι στα ναρκωτικα-ναι στη ζωη! lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 11:29 »
Στις παραπάνω φωτογραφίες, την αντιστρεπτική δοκίμαζες ή την αντοχή της πίσω δέστρας??? lol lol lol lol


Φιλικά πάντα....

ΥΓ. Από τις φωτό βλέποντας, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να επανεξετάσεις τη θέση της βάσης του μικροφώνου στο cb??
 Αν, χτύπα ξύλο, ανοίξει ο αερόσακος συνοδηγού, που είναι και μεγαλούτσικος σε όγκο, υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού.....

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 11:33 »
Στις παραπάνω φωτογραφίες, την αντιστρεπτική δοκίμαζες ή την αντοχή της πίσω δέστρας??? lol lol lol lol


Φιλικά πάντα....

ΥΓ. Από τις φωτό βλέποντας, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να επανεξετάσεις τη θέση της βάσης του μικροφώνου στο cb??
 Αν, χτύπα ξύλο, ανοίξει ο αερόσακος συνοδηγού, που είναι και μεγαλούτσικος σε όγκο, υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού.....
Θα μετατραπεί το μικρόφονο απο φορητό σε handsfree απλά... lol Πέραν της πλάκας έχεις απόλυτο δίκιο ;)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 13:36 »
Στις παραπάνω φωτογραφίες, την αντιστρεπτική δοκίμαζες ή την αντοχή της πίσω δέστρας??? lol lol lol lol


Φιλικά πάντα....

ΥΓ. Από τις φωτό βλέποντας, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να επανεξετάσεις τη θέση της βάσης του μικροφώνου στο cb??
 Αν, χτύπα ξύλο, ανοίξει ο αερόσακος συνοδηγού, που είναι και μεγαλούτσικος σε όγκο, υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού.....

οσο για την δεστρα ξηλωθηκε σαν χαρτι!!!!!!!!με εργατη με βγαλανε!!! lol lol lol
για το cb εχεις απολυτο δικαιο.το εχω σκευτει και εγω.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 11:14 »
μηπως γνωριζει καποιος για ψηλωμα 6cm ποσο παχος τακακια πρεπει να βαλουμε στην αντιστρεπτικη για να κατεβει πιο κατω?
καπου το ειχα δει εδω αλλα τωρα δεν μπορω να το βρω.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 11:23 »
μηπως γνωριζει καποιος για ψηλωμα 6cm ποσο παχος τακακια πρεπει να βαλουμε στην αντιστρεπτικη για να κατεβει πιο κατω?
καπου το ειχα δει εδω αλλα τωρα δεν μπορω να το βρω.

+6 ?
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 11:47 »
+6 το εχω ψηλωσει.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 12:35 »
+6 το εχω ψηλωσει.

ναι αλλα αντιστοιχα δε θα πρεπει να κατεβει 6 εκατοστα και η αντιστρεπτικη για να ερθει στην αρχικη της θεση?

βασικα το ποσο το εχει ψηλωσει μην το βλεπεις με το τι ελατηρια αγορασες αλλα με το ποσο πραγματικα σηκωθηκε το αμαξι σε σχεση με πριν. μπορει πχ ενα ελατηριο που ειναι για +6 να σου δωσει υψος +5 ή και λιγοτερο
φωτια στις γραμματειες....