Αποστολέας Θέμα: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?  (Αναγνώστηκε 8163 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« στις: Νοέμβριος 30, 2009, 21:23 »
θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες του θεματος αν βγαλω την αντιστρεπτικη ειναι καλυτερα?εχω ακουσει οτι θα εχει καλυτερα κρεμασματα!ποια ειναι τα υπερ και κατα?βεβαια ενα πειραμα δεν βλαπτει αλλα ισως μερικοι να το εχετε κανει και περιμενω εντυπωσεις.ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 21:46 »
θα εχει καλυτερα κρεμασματα!ποια ειναι τα υπερ και κατα?
Φίλε μου πρόσεχέ τα τα κρεμάσματα, γιατί καμμιά φορά είναι πολύ επώδυνα.

Καλύτερα μην τη βγάλεις

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 22:17 »
 lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 08:36 »
Το έχουμε συζητήσει εκτενώς σε άλλα θέματα, κάνε έναν κόπο και διάβασέ τα... ;)
Επιγραμματικά, όχι, μη τη βγάλεις, θα κερδίσεις όντως σε διαδρομή αλλά είναι επικίνδυνο στο δρόμο... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:00 »
Το καλοκαίρι μπήκα στο Jimny ενός γνωστού-άγνωστου εδώ μέσα, ο οποίος την έιχε βγάλει.....

Το ταράκουλο που έπαθα ήταν μεγάλο.... το αμάξι του έκανε μόνο για trial.... απαγορευτικό στην άσφαλτο....


Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 12:15 »
Αδερφέ μπορείς να μην τη βγάλεις και απλά να την κάνεις αποσπώμενη. Όποτε χρειάζεσαι μεγαλύτερη άρθρωση τη λύνεις και με το που ξαναμπαίνεις άσφαλτο τη δένεις  ;)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 13:30 »
Με το jimny δεν είχα καταλάβει πολλά πράγματα για την αντιστρεπτική. Διάβαζα όμως εδω μέσα διάφορα και απο τον φόβο μου δεν είχα κάνει καμία κίνηση. Στην πρώτη μου εκδρομή με το wrangler που έχω τώρα έτοιμο, συνηδειτοποίησα ένα πράγμα. Σε κομμάτια αρκετής δυσκολίας η κλειδωμένη αντιστρεπτική είναι θάνατος.
Το αμάξι μπορεί να τουμπάρει για πλάκα αν δεν έχεις αποσυνδέσει τις ζαμφορ ενώ στο ίδιο κομμάτι με αυτές αποσυνδεδεμένες η καμπίνά είναι σε απόλυτη ευθεία.
Στον δρόμο βέβαια ισχύουν αυτά που λένε όλοι οτι χάνει την ευστάθειά του αρκετά και είναι επικίνδυνο. Βέβαια μετά απο κάποιες μετατροπές ούτος η άλλος τα αυτοκίνητα είναι επικίνδυνα.
Αρα το ιδανικό είναι να είναι αποσπόμενη.
Δεν ξέρω αν στο jimny είναι ίδια τα πράγματα πάντος αυτά που γράφω είναι εμπειρίες δικές μου και ατόμων που ασχολούνται πολύ περισσότερα χρόνια με αυτά τα αυτοκίνητα!


Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 14:21 »
Με το jimny δεν είχα καταλάβει πολλά πράγματα για την αντιστρεπτική. Διάβαζα όμως εδω μέσα διάφορα και απο τον φόβο μου δεν είχα κάνει καμία κίνηση. Στην πρώτη μου εκδρομή με το wrangler που έχω τώρα έτοιμο, συνηδειτοποίησα ένα πράγμα. Σε κομμάτια αρκετής δυσκολίας η κλειδωμένη αντιστρεπτική είναι θάνατος.
Το αμάξι μπορεί να τουμπάρει για πλάκα αν δεν έχεις αποσυνδέσει τις ζαμφορ ενώ στο ίδιο κομμάτι με αυτές αποσυνδεδεμένες η καμπίνά είναι σε απόλυτη ευθεία.
Στον δρόμο βέβαια ισχύουν αυτά που λένε όλοι οτι χάνει την ευστάθειά του αρκετά και είναι επικίνδυνο. Βέβαια μετά απο κάποιες μετατροπές ούτος η άλλος τα αυτοκίνητα είναι επικίνδυνα.
Αρα το ιδανικό είναι να είναι αποσπόμενη.
Δεν ξέρω αν στο jimny είναι ίδια τα πράγματα πάντος αυτά που γράφω είναι εμπειρίες δικές μου και ατόμων που ασχολούνται πολύ περισσότερα χρόνια με αυτά τα αυτοκίνητα!



+1 και στο Jimnaro ακριβώς τα ίδια συμβαίνουν Γιάννη....
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 15:07 »
δυστηχως οι απαιτησεις εχουν αυξηθει στις εκτος δρομου εκδρομες.αυτη την κυριακη μου εσπασε η γεφυρα(αλουμινιου) απ'το μεσαιο καθως και η δεστρα μπροστα δεξια που πιανει και το αμορτισερ τιμονιου!τα πηρα ολα στα χερια.το αυτοκινητο ειχε μεινει σε ενα σαμαρακι και οι μπροστινες οι ροδες δεν πατουσαν στο εδαφος.αν δεν ηταν η αντιστρεπτικη ισως ηταν αλλιως τα πραγματα.
παντως αυτο που σκευτομαι ειναι μηπως κανω καμια πατεντα με πειρους για να μπαινοβγαινει πιο ευκολα.εδω που μιλαμε ισως την βγαλω και τωρα για ενα πειραμα... :)

Υ.Γ.θα μου πειτε γιατι δεν εχω βαλει ακομα δεστρες ενισχυμενες και προστατευτικο στο μεσαιο???ειναι μεσα στο προγραμμα...

Αποσυνδεδεμένος manolito

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 15:28 »
το αυτοκινητο ειχε μεινει σε ενα σαμαρακι και οι μπροστινες οι ροδες δεν πατουσαν στο εδαφος.αν δεν ηταν η αντιστρεπτικη ισως ηταν αλλιως τα πραγματα.

και μπλοκέ πίσω (Locker) εαν ειχες, παλι θα ηταν αλλιώς τα πραγματα....

και με διαφορετικα πατήματα εαν ειχες προσπαθησει να περασεις, παλι θα ηταν αλλιως τα πραγματα....

γενικά θα έλεγα οτι.... η αντιστρεπτική βοηθαει σε καποιες περιπτώσεις εφοσον λείπει..... αλλα δεν ειναι και μετατροπή που θα ανεβάσει τοσο πολύ τις δυνατότητες του jimny
brat . . .

... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 16:01 »
Παράθεση
Υ.Γ.θα μου πειτε γιατι δεν εχω βαλει ακομα δεστρες ενισχυμενες και προστατευτικο στο μεσαιο???ειναι μεσα στο προγραμμα...

Οχι ίσως... αλλά σίγουρα απο τα πρώτα που πρέπει να βάλεις ;)

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 17:03 »
εγινε το πειραμα!την εβγαλα και εκανα μια βολτα μεσα στην πολη.φυσικα δεν μπορω να καταλαβω και πολλα πραγματα σχεδον τιποτα.μεχρι 60 χλμ που πηγα μονο σε στροφη πεταλο σαν να μου φανηκε οτι βουταγε λιγο πιο πολυ μπροστα χωρις να με φοβησει και να ειναι τραγικα τα πραγματα.βεβαια για να μην λεμε και λογια του αερα θα το αφησω ετσι για να δοκιμαστει και στο βουνο και βλεπουμε.ουτως η αλλιως 6 βιδακια ειναι μονο.
εβγαλα και κατι φωτο αλλα δεν νομιζω να βγαλετε συμπερασματα αφου δεν εβγαλα ουτε και εγω

http://img22.imageshack.us/img22/8398/01122009158.jpg

http://img37.imageshack.us/img37/7960/01122009165.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/4835/01122009167.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/2628/01122009168.jpg


βασικα ηθελε λιγο πιο μεγαλο πεζουλι... ;D

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 17:54 »
Τι έκανες βρε λολέ!Πως το ανέβασες εκεί πάνω?????????
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 18:01 »
Τι έκανες βρε λολέ!Πως το ανέβασες εκεί πάνω?????????

ειδες αν δεν εχει την αντιστρεπτικη??? lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ?
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 00:01 »
Φίλε μου θα σου πρότεινα να την επανατοποθετήσεις άμεσα. Πιστεύω πως είναι επικινδυνο να κυκλοφορείς χωρίς αντιστρεπτική και για σένα και τους επιβάτες σου, αλλά και για τους άλλους που κινούνται στο δρόμο. Κάντην αποσπώμενη για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο και να απολαμβάνεις αυτό που θές όταν το θές και χρειάζεται  ;)
Χωρίς ίχνος διάθεσης υποδείξεως, αλλά καθαρά λόγω συναδελφικού ενδιαφέροντος
Λευτέρης
   
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk