Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ  (Αναγνώστηκε 2535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george-k

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« στις: Νοέμβριος 27, 2009, 20:54 »
Καλησπερα,
Αν και μολις σημερα παρελαβα το Jimny μου, σκεφτομαι ειδη να αλλαξω τα εργοστασιακα λαστιχα σε ΑΤ και ειμαι μεταξυ των Goodyear AT/R και General Grabber AT2 σε διασταση 205 75 R15 (νομιζω οτι και τα δυο βγαινουν σ' αυτη τη διασταση). Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τη γνωμη σας για τα δυο αυτα ελαστικα οπως επισης και τα θετικα και αρνητικα της αλλαγης απο 70 σε 75.

Ευχαριστω εκ των προτερων
georgek

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 21:07 »
Για την μεταξύ διαφορά των 2 ελαστικών δεν ξέρω να σου πω αλλά άμα δεις την σχεδίαση των ελαστικών κτλ θα καταλάβεις 5 πράγματα.Τώρα για τα 70 σε 75 θα πάρεις ένας μικρό ύψος και νομίζω θα ανεβάσει την κατανάλωση όσο πατάει η γάτα.(για αυτό δεν είμαι πολύ σίγουρος,θα σου πουν οι παλαιότεροι και αυτοί που ξέρουν)
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 20:15 »
Καλησπερα,
Αν και μολις σημερα παρελαβα το Jimny μου, σκεφτομαι ειδη να αλλαξω τα εργοστασιακα λαστιχα σε ΑΤ και ειμαι μεταξυ των Goodyear AT/R και General Grabber AT2 σε διασταση 205 75 R15 (νομιζω οτι και τα δυο βγαινουν σ' αυτη τη διασταση). Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τη γνωμη σας για τα δυο αυτα ελαστικα οπως επισης και τα θετικα και αρνητικα της αλλαγης απο 70 σε 75.

Ευχαριστω εκ των προτερων
georgek
Για μενα κοιτα κατι σε Michelin η σε Yokohama...
Eπειδη στην ιδια φαση με σενα ημουν τελικα με κερδισαν τα Yokohama...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 22:42 »
Με κλειστα ματια τα bridgestone 693.
Τα yokohama φθειρονται πολυ ευκολα.
Εμενα τα bridgestone με εχουν βγαλει πολλες φορες ασπροπροσωπο και ειναι καλυτερα απο τα 694 που ειχα παλιοτερα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 11:50 »
Μπορώ να σου μιλήσω για τα general ΑΤ2, από προηγούμενο ποστ μου.


Καλημέρα! Έχω δοκιμάσει τα general ΑΤ2 σε άλλα (δύο) αυτοκίνητα (συνολικά τρεις αντικαταστάσεις ελαστικών). Δυστυχώς όχι σε Γίμνυ. Είναι μαλακό λάστιχο, αρκετά αθόρυβο και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος σε ΟΛΑ τα εδάφη  (κυριολεκτικά all terrain). Στεγνή άσφαλτο, βρεγμένη, χιόνι, πάγο και λάσπη. Βέβαια, δεν είναι mud... Σαν μειονέκτημα, θα σου έλεγα ότι ένοιωθα ότι μετά τα 20.000-25.000 χλμ, άρχιζαν να γλυστρούν κάπως, όμως τα είχα πάει παντού, τους είχα πιεί το αίμα.. Επίσης, τελευταία, δυσκολεύτηκα να τα βρω, στη διάσταση που ήθελα.
Κοιτάς τις ανάγκες σου και διαλέγεις αναλόγως.

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 12:03 »
Με κλειστα ματια τα bridgestone 693.
Τα yokohama φθειρονται πολυ ευκολα.
Εμενα τα bridgestone με εχουν βγαλει πολλες φορες ασπροπροσωπο και ειναι καλυτερα απο τα 694 που ειχα παλιοτερα.

Επειδή και εγώ είχα τα λάστιχα που έχεις τώρα και ακριβώς επειδή φοράω τα geolandar τώρα, ποια ακριβώς μοντέλα συγκρίνεις ; Τα 693 με τα yokohama τα παλιά ή τα καινούρια ; Γιατί τα καινούρια σε σχέση με τα 693 τα θεωρώ ελαφρώς καλύτερα (με τα δικά σου είχα κάνει περίπου 35.000 σε όλα τα τερέν). Δεν είπα ότι δεν είναι καλά, προς θεού, αλλά θεωρώ ότι έχουν λίγο καλύτερη πρόσφυση - σε βρεγμένο αναφέρομαι - τα geolandar σε σχέση με τα dueler 693.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 13:46 »
Δες πως θα ειναι τα geolandar σου σε ενα χρονο και ελα να δεις και τα δικα μου πως θα ειναι που τα φοραω ηδη 1 χρονο και τα εχω κανει 17.000χλμ.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 14:02 »
Τα έχω δει ήδη τα δικά σου, δεν το 'πιασες ;

Χαίρομαι ιδιαίτερα που απάντησες στο προηγούμενο μήνυμα μου, πριν προλάβεις βέβαια να μπεις στο "ψητό".

Αποσυνδεδεμένος autoland

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 16:21 »
H καλύτερη επιλογή σε σχέση χρήμα και ποιότητα είναι τα Cmpetous LASSA A/T
Τα οποία είναι ακριβώς ίδια με τα BRIDGESTONE, μιας και είναι θυγατρική της με πλήρη εγγύηση!!!
και κοστίζουν μόνο 300ευρώ
μπορείς να τα δεις στο www.lassa.com
και αν χρειαστείς ζάντες 15''αρες έχω καινούργιες μαύρες με κόκκινο δακτύλιο