Αποστολέας Θέμα: tagom mud sport  (Αναγνώστηκε 9373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:13 »
επειδη και εγω φοραω αρκετα χρονια αναγομωση (ανακατεσκευη ειναι η σωστη ονομασια)  αλλα και πρωτογενη θα πρεπει να μην ειμαστε απολυτοι σε ολα.
Σιγουρα υπαρχει η πιθανοτητα να σου φυγει κομματι απο ενα αναγομωμενο ή ανακατασκευασμενο ελαστικο αλλα αντιστοιχα μπορει να σου σκασει ξαφνικα και το πρωτογενες, εννοω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο και ολα μπορουν να συμβουν.
Εχω βαλει Pneus elite, tagom και malatesta. Με κανενα απο αυτα δεν μπορουσα να οδηγησω πανω απο 120 οχι γιατι φοβομουν το ελαστικο αλλα γιατι το αμαξι δεν ειχε τα κουραγια να πηγαινει ανετα οποτε τσαμπα θα το ζοριζα.

το να βαλεις ενα ελαστικο που ειναι για χρηση 80% ή 100% οδηγησης σε χωμα νομιζω απο μονο του λεει οτι δεν θα πας με μεγαλες ταχυτητες στην ασφαλτο.

Επειδη μου εχει τυχει να φυγει κομματι, αυτο εγινε λογο παλαιοτητας, τα ελαστιχα ειχαν αρχισει να κανουν ρωγμες και να ανηγουν και καποια στιγμη σε εκτος δρομου ειχε ξεκολησει ενα τακουνι αλλα απο μεσα ειχε την γομα απο το παλιο ελαστικο.
Επισης  τα λαστιχα των φορτηγων στις εθνικες που βλεπουμε , πεταμενα μεσα στο δρομο ειναι αναγομωση συνηθως κακης ποιοτητας με αμετρητα χιλιομετρα. Ολα αυτα που βαζουμε εμεις ειναι ανακατασκευη, το οποιο διαφερει ως προς την αναγομωση στο οτι στην αναγομωση περνουν ενα παλι ελαστικο, ξυριζουν το πελμα του και ναζουν νεο πελμα. Αυτο φαινεται στα φορτηγα που αν προσεξετε το προφιλ του ξεχωριζουν τα 2 κομματια λαστιχο. Στην ανακατασκευη περνουν εναν σκελετο απο παλιο ελαστικο, του αφαιρουν το ελαστικο και ουσιαστικα φτιαχνουν ενα ελαστικο απο την αρχη εχοντας ως βαση εναν μεταχειρσμενο σκελετο που συνηθως ειναι σε καλη κατασταση.

Για λαστιχο που θα το βαλουμε επανω για να περασουμε τα επομενα 30-40,000 km εγω προτεινω πρωτογενες για λογους οικονομιας, λιγοτερων φθορων στο αμαξι και καλυτερης οδικης συμπεριφορας. Για ενα σετ ελαστικων για κανιβαλισμους και κοντινες μετακινησεις τοτε σιγουρα ανακατασκευασμενο
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:38 »
εχω να σου πω πολλα...το θεμα δεν ειναι εκει...το θεμα ειναι οτι μπωρει να γινει...αν δεν θες να το πυστεψεις μην το πυστευεις..θες να πας με 150-160 ? δικο σου θεμα...δεν μπωρεις ομως να κανεις χαβαλε με αυτα τα πραγματα σε καποιον ο οποιος βαζει και μικρα παιδια μεσα στο αμαξι του...

Και εγώ έχω να σου πω πολλά και για τα πρωτογενή.
Του φίλου μου με ΤΤ που του κλατάρησε μπροστινό λάστιχο με 200+ τί θα του πεις, μην τρέχεις πάνω από 100 γιατί μπορεί να σου σκάσει το λάστιχο;
Και καλά εκείνη τη στιγμή είχε την ψυχραιμία (αλλά και κάτι π@π@ρια νά) να πατήσει το γκάζι και να το σώσει, την επόμενη θα μπορέσει;
Και σίγουρα όταν βάζεις παιδιά σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο η όλη θεώρηση του πράγματος πρέπει να αλλάζει...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:58 »
επειδη και εγω φοραω αρκετα χρονια αναγομωση (ανακατεσκευη ειναι η σωστη ονομασια)  αλλα και πρωτογενη θα πρεπει να μην ειμαστε απολυτοι σε ολα.
Σιγουρα υπαρχει η πιθανοτητα να σου φυγει κομματι απο ενα αναγομωμενο ή ανακατασκευασμενο ελαστικο αλλα αντιστοιχα μπορει να σου σκασει ξαφνικα και το πρωτογενες, εννοω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο και ολα μπορουν να συμβουν.
Εχω βαλει Pneus elite, tagom και malatesta. Με κανενα απο αυτα δεν μπορουσα να οδηγησω πανω απο 120 οχι γιατι φοβομουν το ελαστικο αλλα γιατι το αμαξι δεν ειχε τα κουραγια να πηγαινει ανετα οποτε τσαμπα θα το ζοριζα.

το να βαλεις ενα ελαστικο που ειναι για χρηση 80% ή 100% οδηγησης σε χωμα νομιζω απο μονο του λεει οτι δεν θα πας με μεγαλες ταχυτητες στην ασφαλτο.

Επειδη μου εχει τυχει να φυγει κομματι, αυτο εγινε λογο παλαιοτητας, τα ελαστιχα ειχαν αρχισει να κανουν ρωγμες και να ανηγουν και καποια στιγμη σε εκτος δρομου ειχε ξεκολησει ενα τακουνι αλλα απο μεσα ειχε την γομα απο το παλιο ελαστικο.
Επισης  τα λαστιχα των φορτηγων στις εθνικες που βλεπουμε , πεταμενα μεσα στο δρομο ειναι αναγομωση συνηθως κακης ποιοτητας με αμετρητα χιλιομετρα. Ολα αυτα που βαζουμε εμεις ειναι ανακατασκευη, το οποιο διαφερει ως προς την αναγομωση στο οτι στην αναγομωση περνουν ενα παλι ελαστικο, ξυριζουν το πελμα του και ναζουν νεο πελμα. Αυτο φαινεται στα φορτηγα που αν προσεξετε το προφιλ του ξεχωριζουν τα 2 κομματια λαστιχο. Στην ανακατασκευη περνουν εναν σκελετο απο παλιο ελαστικο, του αφαιρουν το ελαστικο και ουσιαστικα φτιαχνουν ενα ελαστικο απο την αρχη εχοντας ως βαση εναν μεταχειρσμενο σκελετο που συνηθως ειναι σε καλη κατασταση.

Για λαστιχο που θα το βαλουμε επανω για να περασουμε τα επομενα 30-40,000 km εγω προτεινω πρωτογενες για λογους οικονομιας, λιγοτερων φθορων στο αμαξι και καλυτερης οδικης συμπεριφορας. Για ενα σετ ελαστικων για κανιβαλισμους και κοντινες μετακινησεις τοτε σιγουρα ανακατασκευασμενο

Πολύ καλή ανάλυση!!! cl
Θα προχωρήσω το θέμα: (admin, αν νομίζεις, μετέφερέ το παρακαλώ σε άλλη κατηγορία)
1 Είναι σίγουρο ότι αυτά τα mud που συνήθως βάζουμε εμείς (tagom, greenway, fedima κλπ), είναι ανακατασκευασμένα και όχι αναγομωμένα?? Οι εταιρίες πάντως τα αναφέρουν ως αναγομωμένα.
2 Μήπως ξέρει κάποιος τις διαφορές και τα πλεονεκτηματα θερμής και ψυχρής αναγόμωσης??

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 11:47 »
http://www.pelma.gr/retread.html

αυτα που βαζουμε εμεις ειναι ανακατασκευη, το πως τα βαφτιζουν ειναι αλλο θεμα.
προφανως ουτε οι πωλητες ξερουν την διαφορα ανακατασκευης και αναγομωσης.

Αν μπεις στην σελιδα της tagom θα δεις οτι πουλανε ανακατασκευασμενα ελαστικα δρομου
που ειναι με πελματα προηγουμενης γενιας , επωνυμων κατασκευαστων.
τα λαστιχα που αφηνουμε ολοι εμεις στους λαστιχαδες καποιος τα παιρνει και τα μεταπουλαει
λογικα σε εταιρειες ανακατασκευης. το τι θα βγει απο εκει εχει να κανει καθαρα με την ποιοτητα
που προσφερει η καθε εταιρεια.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 11:55 »
Ωραίος και άμεσος >oreos<!!!
Μήπως υπάρχει ανάλυση και για το δεύτερο ερώτημα??
(Μήπως ξέρει κάποιος τις διαφορές και τα πλεονεκτηματα θερμής και ψυχρής αναγόμωσης??)

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 12:34 »
μιλωντας με ενα φιλο λαστυχα η διαφορα εχει να κανει περισοτερο σε θεμα αντοχης του ελαστικου...δλδ με την ψυχρη αναγωμοση εχει περισοτερη αντοχη το ελαστικο σε θερμοκρασιες....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 13:19 »
μιλωντας με ενα φιλο λαστυχα η διαφορα εχει να κανει περισοτερο σε θεμα αντοχης του ελαστικου...δλδ με την ψυχρη αναγωμοση εχει περισοτερη αντοχη το ελαστικο σε θερμοκρασιες....


Ειναι οπως και με τα φουσκωτα σκαφη, που αλλα ειναι με ψυχρη και αλλα με θερμη κολληση.Σαφως και αυτα με την ψυχρη ειναι καλυτερα και πιο ακριβα.!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 16:51 »
[[/quote]

Και καλά εκείνη τη στιγμή είχε την ψυχραιμία (αλλά και κάτι π@π@ρια νά) να πατήσει το γκάζι και να το σώσει, την επόμενη θα μπορέσει;

[/quote]

Μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής, περιγράφοντας αυτήν την "τεχνική"??
Ίσως κάποτε, κάποιος από εμάς (μακριά η ώρα), αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 20:47 »
καποιο λαθος θα εκανε ο φιλος
 δεν υπαρει τετοια τεχνικη, η τουλαχιστον δεν την εχω ανακαλυψει στα 2 εκατ.+  χμ.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:52 »
προφανως οταν κλαταρει το λαστιχο ξαφνικα , ο τροχος φρεναρει και το αμαξι θα εχει την ταση να κανει τετ α κε. ενας τροπος να το αποφυγεις ειναι πατωντας γκαζι ωστε να μην αφησεις την ουρα να σου γυρισει και παραλληλα να φερεις το αμαξι στην αρχικη του πορεια.

Φυσικα στο Jimny δεν νομιζω να ισχυσει κατι τετοιο στα πολλα χιλιομετρα. 99,99999% θα τουμπαρει

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:26 »
Μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής, περιγράφοντας αυτήν την "τεχνική"??
Ίσως κάποτε, κάποιος από εμάς (μακριά η ώρα), αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα....
Με το κλατάρισμα το αυτοκίνητο έχει την τάση να στρίψει προς τη μεριά που έχει μειωθεί η διάμετρος του τροχού.
Η συνηθισμένη αντίδραση από όλους μας είναι ΦΡΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑ.
Αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ τα πράγματα με αποτέλεσμα την εκτροπή του αυτοκινήτου από την πορεία του, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επιταχύνοντας βελτιώνεις την κατάσταση, αφού αποφορτίζεις ελαφρώς το μπροστινό μέρος και βοηθώντας λίγο την όλη κατάσταση ώστε να αποκτήσεις τον έλεγχο του αυτοκινήτου και να κρατηθείς εντός πορείας.
Αυτό το λίγο είναι που μερικές φορές μπορεί να κάνει τη διαφορά μεταξύ του 'άγιο είχαμε πάλι σήμερα' και 'μέτρα τούμπες μάστορα'.

καποιο λαθος θα εκανε ο φιλος
 δεν υπαρει τετοια τεχνικη, η τουλαχιστον δεν την εχω ανακαλυψει στα 2 εκατ.+  χμ.
Εύχομαι και στα επόμενα 2 εκατ.+χλμ που θα κάνεις να μην σου χρειαστεί η συγκεκριμένη τεχνική...

[/quote]
Φυσικα στο Jimny δεν νομιζω να ισχυσει κατι τετοιο στα πολλα χιλιομετρα. 99,99999% θα τουμπαρει
+1
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:32 »
στα 2εκατ.+ χμ μου εχει τυχει να κλαταρει μπροστινο , με 40 τονους μικτο. εκει υπαρχει αλλη τεχνικη!!!!!  εκει παει αυτο που γραφεις ειχαμε αγιο σημερα.
 αν μπορεις να το φανταστεις ,!!! εκτος αν σου εχει τυχει

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: tagom mud sport
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 11:17 »
syc_Λοιπον εγινε μια μικρη δοκιμη και οι εντυπωσεις μου ειναι εξης:
1) Στην ασφαλτο μαρτυριο! αρκετο θορυβο κ δυστηχως απο τα 105Km/h και μετα τρελο τρεμουλο!(θα ξαναγινει ζυγοσταθμηση μετα απο καποια χιλιομετρα μπας και βελτιωθει η κατασταση!! Παντως απο κρατημα σε στεγνο,πολυ καλο!
2)Εκτος,καμοια απολυτως σχεση με τα brigestone 694 που ειχα αν και δεν βρηκα λασπη στην βολτα στα Γερανεια που εκανα(αντε να δουμε θα ριξει καμοια βροχουλα?)
3)Στο θεμα μαμα αναρτηση,δεν ειχαν καμοια επαφη με θολους με τρια ατομα και με αρκετη προσπαθεια για να φτασω στα ορια την αναρτηση!!
4)Στο θεμα επιδοσεων σιγουρα εκοψε λιγο αλλα οχι τραγικα. Kαταναλωση δεν μετρησα για να δω διαφορα.
5)Ενδειξη ταχυμετρου πλεον οτι γραφει το gps!! λιγοτερα φυσικα!!
6)Στο θεμα εμφανισης δεν το συζητω, απλα εδειξε αμεσως ποιο μαχιμο!!

Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση του τρελου συντονισμου γιατι το να μην τολμας να πας πανω απο 100Κm/h δεν το αντεχω..
Να διευκρινησω οτι τα λαστιχα μπηκαν στις μαμα τριακτινες ζαντες και  θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν και αλλα παιδια με mud αναγομωσης το ιδιο προβλημα! u10 u10 u10

κανε μια ζυγοσταθμιση και τπτ παρα πανω...λεφτα τσαμπα θα δωσεις...τα αναγωμομενα λαστυχα <πεφτουν> ασυμετρα..οπωτε μετα απο 3-4 βολτες παει η ζυγοσταθμιση...
τωρα mad λαστυχα και χιλιομετρα δεν κωλαει πουθενα...σκεψου οτι ολα αυτα ειναι με ψυχρη αναγωμοση...δεν θα θες να σου φυγει κανενα κομματι με 100-120..
φιλικα ολα τα παραπανω... ;)
τα αμξια μας δεν εχουν το βαρος για να ζεσταθει το λαστυχο και ξεκολησει η αναγομωση ρεεεεεεεεε.ενα λαστιχο ολικης αναγομωσεισ δινει μεχρι 140-160 χλμ οριο ταχυτητας,δεν λεω οτι ειναι ταχυτητες ασφαλειας αυτες,ουτε οτι πανε τα κατσικακια μας τοσο αλλα μη τρλαθουμε κι ολας δεν κολανε τα τακουνια (πεματα) με τσιχλα,εκτος αν ειναι παλιο και καμενο το λαστιχο.  bhe  bhe  bhe

και βεβαια κανουμε ζυγοσταθμιση γιατι αλλιως παει σαν τρελο,σχεδον ποτε δεν γινετε τελειο το λαστιχο αλλα οχι χαμενα λεφτα.(Μην παρεξηγξω δεν ειμαι λαστιχας,δεν εχω βουλκανιζατερ για οσους δε με ξερουν αλλα εχω δοκιμασει πολλα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2010, 11:24 από ΜΟΓΛΗΣ »
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr