Αποστολέας Θέμα: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!  (Αναγνώστηκε 7855 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητοί φίλοι...

Σας παραθέτω τα περσινά τιμολόγια service 15000χλμ. σε Jimny εντός εγγύησης.

http://img412.imageshack.us/i/0002yv.jpg/
http://img62.imageshack.us/i/0001ar.jpg/

 Θα ήθελα τα σχόλια σας σχετικά με τις χρεώσεις. Υστερα από αρκετή έρευνα και αρκετές ερωτήσεις έμαθα ότι...

1...Αν γίνει service - επέμβαση σε αυτοκίνητο εντός εγγύησης από μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο που έχει άδεια λειτουργίας με χρήση επώνυμων ανταλλακτικών η εγγύηση ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ...!!!
2...Την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και ΟΧΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ...!!!

Με λίγα λόγια γνωρίζει κανείς κανένα συνεργείο της προκοπής στην ευρήτερη περιοχή Κηφισιάς με λογικές χρεώσεις...?

Ευχαριστώ...!!
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2010, 20:42 »
Επειδή με εβαλες σε υποψίες εψαξα και βρήκα και τις δικές μου αποδείξεις,πλήρωσα 298 ευρώ  0_21 στον τουντα στο γέρακα,
εμένα βάλανε και το φίλτρο του A/C 39 ευρώ, και τις βαλβολίνες 75/90 πιο ακριβές 62 ευρώ,
αλλά μπλουζάκι  :o δεν περιείχε το σέρβις που έκανα.
Παντως οι εξουσιοδοτημένοι πανω κάτω τα ίδια χρεώνουνε..
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2010, 20:50 »
Φιλε μου τα 137 ευρω για τις δουλειες που αναγραφει το τιμολογιο ειναι παρα πολυ λογικη τιμη για εξουσιοδοτημενο συνεργειο.Οι τιμες που αναγραφει για τα ανταλλακτικα ειναι βεβαια χωρις το Φ.Π.Α αλλα ειναι πανω κατω ιδιες με τις τιμες χονδρικης που αγοραζω και εγω τα ανταλλακτικα μου.Πιο φθηνα σε συνεργειο, δεν θα βρεις γιατι και τα περισσοτερα μαστορια κοιτανε να τα αρπαξουνε με μιας απο τον πελατη.Μια χαρα τιμες σου κανανε.
Εμενα ο μαστορας μου αρπαξε στην κυριολεξια 400 ευρω εργατικα για να αλλαξει μπρατσα και συνεμπλοκ και να βαλει το αμορτισερ τιμονιου στο αμαξι μου,και ευθυγραμμιση αφου πληρωσα αλλα λεφτα για το φτιαξιμο των παναρ.
Ασε που πηγε να μου κανει και ιστορια με την αποδειξη.
Εχει κανα 2 μηνες που ειχα παει αλλα αν παθει κατι το αμαξι πανω στην δουλεια που εκανε, θα τον παρει ο δια@λος.
Ο μαστορας ειναι ο "ΠΟΝΤΙΟΣ RACING", γνωστος κυριως στους θεσσαλονικιεις και δεν θα τον συνιστουσα με τιποτα αν δεν ειναι καποιος διατεθειμενος να βαλει το χερι του βαθια στην τσεπη.

Υ.Γ. Ειχα παει και συστημενος κιολας, και μου εκανε και "καλυτερη τιμη".!!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2010, 21:47 »
137.92€ ανταλλακτικα + 94,25€ εργασια = 232,17€ συνολο

Αποσυνδεδεμένος wiseco2000

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2011, 14:28 »
Καλημέρα παιδιά!!!! Μία ερώτηση στα γρήγορα, έχω κλείσει 7.500χλμ και μέσα στη βδομάδα θα πάω για service. Τί θα πρέπει να προσέξω, τί εργασίες θα γίνουν στο αμάξι και για τί κόστος μιλάμε; Το Service θα γίνει στην αντιπροσωπία. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2011, 14:31 »
Οτι γράφει το βιβλίο που σου έδωσαν με την αγορά. Υπάρχουν μέσα 2-3 σελίδες, με αναλυτικό πρόγραμμα service που χρειάζεται το αμάξι.
Το τι θα σου "βρουν" και τι θα χρεώσουν πέρα των προβλεπόμενων είναι άλλο καπέλο...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2011, 19:20 »
Καλημέρα παιδιά!!!! Μία ερώτηση στα γρήγορα, έχω κλείσει 7.500χλμ και μέσα στη βδομάδα θα πάω για service. Τί θα πρέπει να προσέξω, τί εργασίες θα γίνουν στο αμάξι και για τί κόστος μιλάμε; Το Service θα γίνει στην αντιπροσωπία. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

μονο λαδια θα σου αλλαξουν και λογικα θα κανουν και κανεναν γενικο ελενχο. ζητα να σου βαλλουν φιλτρο a/c

το μικρο service οπως το λενε το χρεωνουν γυρο στα 80 ευρω (τουλαχιστον τοσο ειχε) + το φιλτρο a/c
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2011, 11:13 »
Φιλε μου τα 137 ευρω για τις δουλειες που αναγραφει το τιμολογιο ειναι παρα πολυ λογικη τιμη για εξουσιοδοτημενο συνεργειο.Οι τιμες που αναγραφει για τα ανταλλακτικα ειναι βεβαια χωρις το Φ.Π.Α αλλα ειναι πανω κατω ιδιες με τις τιμες χονδρικης που αγοραζω και εγω τα ανταλλακτικα μου.Πιο φθηνα σε συνεργειο, δεν θα βρεις γιατι και τα περισσοτερα μαστορια κοιτανε να τα αρπαξουνε με μιας απο τον πελατη.Μια χαρα τιμες σου κανανε.
Εμενα ο μαστορας μου αρπαξε στην κυριολεξια 400 ευρω εργατικα για να αλλαξει μπρατσα και συνεμπλοκ και να βαλει το αμορτισερ τιμονιου στο αμαξι μου,και ευθυγραμμιση αφου πληρωσα αλλα λεφτα για το φτιαξιμο των παναρ.
Ασε που πηγε να μου κανει και ιστορια με την αποδειξη.
Εχει κανα 2 μηνες που ειχα παει αλλα αν παθει κατι το αμαξι πανω στην δουλεια που εκανε, θα τον παρει ο δια@λος.
Ο μαστορας ειναι ο "ΠΟΝΤΙΟΣ RACING", γνωστος κυριως στους θεσσαλονικιεις και δεν θα τον συνιστουσα με τιποτα αν δεν ειναι καποιος διατεθειμενος να βαλει το χερι του βαθια στην τσεπη.

Υ.Γ. Ειχα παει και συστημενος κιολας, και μου εκανε και "καλυτερη τιμη".!!


Α ρε τρελόπαιδο ... και να πω ότι δεν τα είχαμε πεί τότε ... πολλά λεφτά ...
Y.Γ: Αυτός είναι που είχε πεί ότι οι πανάρ της DGTuning είναι απο δεξιοτίμονο jimny ? 
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2011, 13:02 »
Μιας και έκλεισα τα 30.000km μετά το ταξίδι, χρειάζομαι (οικονομικό σέρβις).

Για το σέρβις των 30, ο Σφακιανάκης γύρεψε 295ευρώ, ενώ ένα εξουδ.συνεργείο στην Καβάλα 180. Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να το κάνω εκεί bhe bhe bhe

Έχετε να προτείνετε κάποιον εξουσιοδοτημένο στην Αθήνα? Θέλω να σφραγίζω το book service ακόμα, αλλιώς θα προσπαθούσα να το κάνω μόνος μου..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2011, 14:47 »
Μιας και έκλεισα τα 30.000km μετά το ταξίδι, χρειάζομαι (οικονομικό σέρβις).

Για το σέρβις των 30, ο Σφακιανάκης γύρεψε 295ευρώ, ενώ ένα εξουδ.συνεργείο στην Καβάλα 180. Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να το κάνω εκεί bhe bhe bhe

Έχετε να προτείνετε κάποιον εξουσιοδοτημένο στην Αθήνα? Θέλω να σφραγίζω το book service ακόμα, αλλιώς θα προσπαθούσα να το κάνω μόνος μου..

εγω κανω ολα τα service πλεον σε φιλο μηχανικο και μου σφραγιζει εκεινος το βιβλιο.
το οτι πας αντιπροσωπεια δε λεει κατι.
μου κανει την ιδια δουλεια και καλυτερα, με επωνυμα αναλωσιμα και σε πολυ καλυτερη τιμη.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2011, 14:56 »
Καλα ρε φιλε αφου ολοι το ξερουν. Ο Ποντιος  βαραει στο  0_21  απο τιμες ,

αλλα οτι δουλεια κανει ειναι εγγυηση. Και οπως γινεται παντα στην Ελλαδα ο καθενας χρεωνει αυτο που πιστευει

οτι αξιζει η υπηρεσια που προσφερει. Ναι ειναι ακριβος, παρα πολυ αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι εχει τοσο καλο ονομα κ αξιοπιστια.

Κ μην μπερδευεσαι. ΟΛΟΙ οι μεγαλοι χρεωνουν παρα πολλα για την δουλεια που θα σου κανουν , γτ παιζει κ το ονομα μεσα.

Τωρα για τα σερβις εδω κ 3 χρονια τα κανω σε φιλο που δουλευει σε συνεργειο κ μου τα σφραγιζει αυτος.

Το jimny ειναι πιπιλα  lol . Τι και αν δεν εχει την σφραγιδα της suzuki επανω? Και σε αυτην την περιπτωση παλι το ονομα πληρωνεις.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kόστος service & υποχρεώσεις αντιπροσωπίας...!!!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2011, 15:25 »
Ποιος είναι ρε παιδιά αυτό ο πόντιος??θα μου πείτε και μένα..?έστω σε πμ.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!