Αποστολέας Θέμα: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)  (Αναγνώστηκε 14380 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2006, 20:54 »
Μία φιλική συμβουλή σε όλους εσάς που δεν τοποθετείτε κιτ αναρτήσεων αλλά "παντρεύετε" ελατήρια άλλης εταιρείας απο αυτή των αμορτισέρ και παίζετε με το ύψος στις αναρτήσεις σας .

Ελέγχετε τι γίνεται στη συμπίεση της ανάρτησης με τα αμορτισέρ σας , εάν τερματίσουν στη συμπίεση ΜΙΑ φορά , έχουν τερματίσει για ΠΑΝΤΑ .

Βαγγέλης Τσούκας 

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 28, 2006, 21:06 »
Μία φιλική συμβουλή σε όλους εσάς που δεν τοποθετείτε κιτ αναρτήσεων αλλά "παντρεύετε" ελατήρια άλλης εταιρείας απο αυτή των αμορτισέρ και παίζετε με το ύψος στις αναρτήσεις σας .

Ελέγχετε τι γίνεται στη συμπίεση της ανάρτησης με τα αμορτισέρ σας , εάν τερματίσουν στη συμπίεση ΜΙΑ φορά , έχουν τερματίσει για ΠΑΝΤΑ .

Βαγγέλης Τσούκας 

Ερώτηση πρώτη:
Είναι κιτ τα mad ελατήρια με τα Monroe αμορτισέρ? Αν όχι με ποιά είναι?

Ερώτηση δεύτερη:
Πώς να ξέρω αν τα ελατήρια τερματίζουν εγώ ο φτωχός από μηχανολογικά? Να βάλω μια κάμερα να παρακολουθεί την ανάρτηση? Τί εννοείς ακριβώς, δεν είναι λογικό αν τερματίσουν τα ελατήρια να τερματήσει και το αμορτισέρ στην μέγιστη συμπίεση?
ή συμβαίνει αυτό όταν έχει μεγαλύτερο μήκος από αυτό που πρέπει να έχει σύμφωνα με τα ελατήρια?

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2006, 16:17 »
Γιώργο έχω βάλει ασφαλείας στα μπροστινά(με παίδεψε λίγο το σπείρωμα καθώτι γαλικό) τα πίσω δεν χρειαζόντουσαν ροδέλες ασφαλείας μιας και απο κατασκευής το ΟΜΕ δεν αφήνει το σινεμπλόκ να βγεί

και αυτα που ακουστηκανε παλια, οτι βγηκαν τα πισω; αλλος τυπος;
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 29, 2006, 17:21 »
Είναι κιτ τα mad ελατήρια με τα Monroe αμορτισέρ?

Nαι ρε είναι κιτ απο το Hellenic Jimnys Club ή HJC εν συντομία lol lol lol lol lol lol lol


Αν όχι με ποιά είναι??
Η ΟΜΕ είναι κιτ(ολοκληρωμένη πρόταση- κατασκευασμένη απο ετερεία) καιθώς και οποιαδήποτε άλλη πρόταση κομπλέ....


Ερώτηση δεύτερη:
Πώς να ξέρω αν τα ελατήρια τερματίζουν εγώ ο φτωχός από μηχανολογικά? Να βάλω μια κάμερα να παρακολουθεί την ανάρτηση? Τί εννοείς ακριβώς, δεν είναι λογικό αν τερματίσουν τα ελατήρια να τερματήσει και το αμορτισέρ στην μέγιστη συμπίεση?
ή συμβαίνει αυτό όταν έχει μεγαλύτερο μήκος από αυτό που πρέπει να έχει σύμφωνα με τα ελατήρια?

Το ελατήριο δεν θα τερματίσει ποτέ, όσο υπάρχει το Bump stop, σκύψε κάτω και δες στο πάνω μέρος του ελατηρίου το τσουτσούνι που έχει ανάμεσα, για τα αμορτισέρ μίλησε ο άνθρωπος και φυσικά θα τερματίζουν ευκολότερα εαν είναι μεγαλύτερα σε μήκος των ελατηρίων.
Ενα αμορτισέρ μπορείς να το τερματίσεις και με τα χέρια(ενα ελατήριο ποτέ, εκτός απο τον superman φυσικά).
Βέβαια σε αυτό το τερμάτισμα δεν ξέρω το αν ισχύει το μια φορά και καπούτ....
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2006, 19:15 »
Το ελατήριο δεν θα τερματίσει ποτέ, όσο υπάρχει το Bump stop, σκύψε κάτω και δες στο πάνω μέρος του ελατηρίου το τσουτσούνι που έχει ανάμεσα, για τα αμορτισέρ μίλησε ο άνθρωπος και φυσικά θα τερματίζουν ευκολότερα εαν είναι μεγαλύτερα σε μήκος των ελατηρίων.
Ενα αμορτισέρ μπορείς να το τερματίσεις και με τα χέρια(ενα ελατήριο ποτέ, εκτός απο τον superman φυσικά).
Βέβαια σε αυτό το τερμάτισμα δεν ξέρω το αν ισχύει το μια φορά και καπούτ....

Ωραία κάτι κατάλαβα, που ξέρεις εσύ τώρα ότι τα μακρύτερα αμορτισέρ δεν τερματίζουν όταν βρίσκει το bump stop στο σασί?

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 29, 2006, 19:31 »
Ωραία κάτι κατάλαβα, που ξέρεις εσύ τώρα ότι τα μακρύτερα αμορτισέρ δεν τερματίζουν όταν βρίσκει το bump stop στο σασί?
Τα συγκεκριμένα αμορτισέρ(ΟΜΕ) είναι 0,5 cm μεγαλύτερα απο τα ελατήρια, η διαφορά μήκους δεν είναι τραγική.
Και να τερματίσει(πράγμα απίθανο μιας και το ελατήριο δεν θα τερματίσει ποτέ) τι έγινε???
Αναλόγως πως θα τερματίσει...εαν πχ κάνεις άλματα, standard θα σπάσεις και τις βάσεις των αμορτισέρ(οπότε καθαυτό το αμορτισέρ δεν σε ενδιαφέρει), εαν τεματίσει γλυκά, σε νεροφάγωμα πχ.....θα του περάσει, δεν είναι τιποτα... lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2006, 19:52 »
Το ελατήριο δεν θα τερματίσει ποτέ, όσο υπάρχει το Bump stop, σκύψε κάτω και δες στο πάνω μέρος του ελατηρίου το τσουτσούνι που έχει ανάμεσα, για τα αμορτισέρ μίλησε ο άνθρωπος και φυσικά θα τερματίζουν ευκολότερα εαν είναι μεγαλύτερα σε μήκος των ελατηρίων.
Ενα αμορτισέρ μπορείς να το τερματίσεις και με τα χέρια(ενα ελατήριο ποτέ, εκτός απο τον superman φυσικά).
Βέβαια σε αυτό το τερμάτισμα δεν ξέρω το αν ισχύει το μια φορά και καπούτ....

Ωραία κάτι κατάλαβα, που ξέρεις εσύ τώρα ότι τα μακρύτερα αμορτισέρ δεν τερματίζουν όταν βρίσκει το bump stop στο σασί?

Γιατρέ μου εκεί είναι που πρέπει να λερώσεις τα χέρια σου που λένε (get down n' dirty), γιατί πρέπει να μελετήσεις αλλά ακόμη πιο σημαντικό να μετρήσεις το εργοστασιακό στήσιμο και μέτα φυσικά να μετρήσεις εξονυχιστικά τον aftermarket συνδυασμό που έχεις επιλέξει στην μέγιστη συμπίεση και εκτόνωση καθώς και μία μέτρηση στην κατάσταση ηρεμίας...μετρώντας θα καταλάβεις αν θα τερματίσει η όχι το αμορτισέρ πριν ο άξονας φτάσει στο bump stop, βλέπεις τις διαφορές και αρχίζεις να μετράς αν σου χρειάζεται μακρύτερο bump stop, πόσο θα πρέπει να είναι αυτό κλπ κλπ...!!!

Υ.Γ. Ένα αμορτισέρ απο την στιγμή που τερματίζει βίαια είναι περίπου σίγουρο ότι είναι και τελειωμένο όπως είπε και ο Xtreme 4x4. Να το τερματίσεις με το χέρι βέβαια ironman φίλε μου είναι άκακο μιας και δεν μπορείς να του προξενήσεις καμία ζημιά.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2006, 20:17 »
(get down n' dirty)

Aκούγετε πολύ Heavy Metal j12 για τον Κάτσενο lol lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 29, 2006, 20:47 »
(get down n' dirty)

Aκούγετε πολύ Heavy Metal j12 για τον Κάτσενο lol lol lol lol lol lol

Για άρχισε να ελέγχεις τα μακρύτερα αμορτισέρ σου και άσε τα rock σχόλια.
Εγώ τουλάχιστον με 3 cm μακρεύτερα ελατήρια και μαμίσια αμορτισέρ δεν κινδυνεύω. j12

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 29, 2006, 20:51 »
Εγώ τουλάχιστον με 3 cm μακρεύτερα ελατήρια και μαμίσια αμορτισέρ δεν κινδυνεύω. j12
Eχεις σκεφτεί τι μπορείς να πάθεις εαν η ανάρτηση συμπιεστεί και εκτονωθεί απότομα????
Μην ξεχνάς ότι το ελατήριο έχει είδη αποθυκευμένη δυναμική ενέργεια , λόγω το ότι το αμορτισέρ είναι μικρότερο και το κρατάει κάτω....
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 29, 2006, 20:54 »
Εγώ τουλάχιστον με 3 cm μακρεύτερα ελατήρια και μαμίσια αμορτισέρ δεν κινδυνεύω. j12
Eχεις σκεφτεί τι μπορείς να πάθεις εαν η ανάρτηση συμπιεστεί και εκτονωθεί απότομα????
Μην ξεχνάς ότι το ελατήριο έχει είδη αποθυκευμένη δυναμική ενέργεια , λόγω το ότι το αμορτισέρ είναι μικρότερο και το κρατάει κάτω....

Όλα τα ελατήρια κρατούνται κάτω από το βάρος του αυτοκινήτου ακόμα και σε κατάσταση ηρεμίας. Αυτά άλλωστε δίνουν το ύψος στην ανάρτηση όχι τα αμορτισέρ, τα λέω σωστά?

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 29, 2006, 23:28 »
Μία φιλική συμβουλή σε όλους εσάς που δεν τοποθετείτε κιτ αναρτήσεων αλλά "παντρεύετε" ελατήρια άλλης εταιρείας απο αυτή των αμορτισέρ και παίζετε με το ύψος στις αναρτήσεις σας .

Ελέγχετε τι γίνεται στη συμπίεση της ανάρτησης με τα αμορτισέρ σας , εάν τερματίσουν στη συμπίεση ΜΙΑ φορά , έχουν τερματίσει για ΠΑΝΤΑ .

Βαγγέλης Τσούκας 

Ερώτηση πρώτη:
Είναι κιτ τα mad ελατήρια με τα Monroe αμορτισέρ? Αν όχι με ποιά είναι?

Ερώτηση δεύτερη:
Πώς να ξέρω αν τα ελατήρια τερματίζουν εγώ ο φτωχός από μηχανολογικά? Να βάλω μια κάμερα να παρακολουθεί την ανάρτηση? Τί εννοείς ακριβώς, δεν είναι λογικό αν τερματίσουν τα ελατήρια να τερματήσει και το αμορτισέρ στην μέγιστη συμπίεση?
ή συμβαίνει αυτό όταν έχει μεγαλύτερο μήκος από αυτό που πρέπει να έχει σύμφωνα με τα ελατήρια?


Η πρώτη σου ερώτηση είναι ήδη απαντημένη "σε όλους εσάς που δεν τοποθετείτε κιτ αναρτήσεων αλλά "παντρεύετε" ελατήρια άλλης εταιρείας απο αυτή των αμορτισέρ " .

Στην δεύτερη ερώτησή σου " Πώς να ξέρεις ?? " η απάντηση είναι "Πήγαινε σε κάποιον που να ξέρει " .

Να μήν βάλεις κάμερα να παρακολουθεί την ανάρτηση , αυτός που θα αναλάβει την τοποθέτηση είναι αυτός που οφείλει να ξέρει , να μετρήσει , να δεί , να γνωρίζει και φυσικά να αντικαταστήσει (χωρίς χρέωση εάν κάτι παέι στραβά απο δικό του λάθος) όλα αυτά που εσένα μπορεί να σου φαίνονται "δύσκολα" .

Για να τερματίσει το αμορτισέρ στη μέγιστή συμπίεση σημαίνει οτι ή έχεις βάλει πολύ μαλακά αμορτισέρ που τελικά οι σπείρες τους λειτουργούν και σαν Bump stop αλλά τελειώνουν μετά το τελείωμα των αμορτισέρ  ή τα bump stop του αυτοκινήτου σου δεν λειτουργούν πριν τελειώσουν τα αμορτισέρ όπως θα έπρεπε .

Για να μην παρεξηγηθούμε , οι συμβουλές είναι καθαρά φιλικές για να μην πληρώνετε δύο φορές τα ίδια πράγματα , εσείς που έχετε κάποιες γνώσεις ή σας αρέσει να κάνετε πράγματα μόνοι σας στο αυτοκίνητό σας . Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φανεί οτι " ψάχνω " νέους πελάτες μέσα απο το Forum .

Βαγγέλης Τσούκας

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2006, 00:00 »
................. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φανεί οτι " ψάχνω " νέους πελάτες μέσα απο το Forum .

Βαγγέλης Τσούκας


Εμείς σε "ψάχνουμε" όχι εσύ μια και η δουλειά σου είναι γνωστή και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απαντάς στις απορίες μας μιας και θα μπορούσες στην καλύτερη να μας αγνοήσεις.

Και γνωρίζεις ή έχεις κάποια γνώμη για τον συνδιασμό mad & monroe  4x4 adventure?



Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2006, 00:08 »
................. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φανεί οτι " ψάχνω " νέους πελάτες μέσα απο το Forum .

Βαγγέλης Τσούκας


Εμείς σε "ψάχνουμε" όχι εσύ μια και η δουλειά σου είναι γνωστή και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απαντάς στις απορίες μας μιας και θα μπορούσες στην καλύτερη να μας αγνοήσεις.

Και γνωρίζεις ή έχεις κάποια γνώμη για τον συνδιασμό mad & monroe  4x4 adventure?

Δυστυχώς δεν τα έχουμε δουλέψει ούτε τα μέν ούτε τα δέ και δεν έχω άποψη για τον συνδυασμό αυτό .

Βαγγέλης Τσούκας




Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Aνάρτηση κιτ Mad&OME(+3.5cm)
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2006, 11:21 »
Για να μην παρεξηγηθούμε , οι συμβουλές είναι καθαρά φιλικές για να μην πληρώνετε δύο φορές τα ίδια πράγματα , εσείς που έχετε κάποιες γνώσεις ή σας αρέσει να κάνετε πράγματα μόνοι σας στο αυτοκίνητό σας . Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φανεί οτι " ψάχνω " νέους πελάτες μέσα απο το Forum .

Βαγγέλης Τσούκας


Κάποιος που απλά ψάχνει πελάτες δεν κάθεται να αναλύσει και να αναλωθεί σε μια τέτοια συζήτηση... Συνήθως γράφεται στο φόρουμ και στέλνει απλά και μόνο "Ανακοινώσεις" και "Δελτία τύπου".
Η δική σου ενασχόληση με το φόρουμ δεν είναι τέτοια και πραγματικά χαιρόμαστε που κάποιοι ειδικοί του χώρου μοιράζονται γνώσεις μαζί μας.
Ολοι μας έχουμε και αντίληψη και κρίση για τα γραφόμενα και το αν κάποιοι από μας γίνουν "πελάτες" σου θα γίνουν γιατί καταλαβαίνουν ότι ξέρεις και ότι μπορείς να τους βοηθήσεις...

Σταλίκας Γιάννης.
Jimnyclub.com