Αποστολέας Θέμα: κοψιμο προφυλακτηρα...  (Αναγνώστηκε 6344 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
κοψιμο προφυλακτηρα...
« στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:32 »
Γεια χαρα...Λετε να αξιζει να κοψω τον προφυλακτηρα σε vvt γιατι βρισκει αρκετες φορες κατω..Και αν κοπει στο κενο που θα αφησει θα πρεπει να βαλω προστατευτικο??!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 15:49 »

Δες αυτο....
Τωρα το που κ το πως...αγνωστο...
Απλα χανεις τα προβολακια ομιχλης...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 15:54 »
Τάκη κουκλί τόκανες!!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 18:13 »
Σπυρο δεν ειναι το δικο μου αυτο φιλε μου...
Το δικο μου ειναι πιο ψηλο απο αυτο...αχαχαχαχα

P.S Με κεινα τα τσιπουρα τι θα γινει....;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 18:27 »
Μπορεί να παραθέσει κανείς οδηγίες κοψίματος προφυλακτήρα vvt.Σήμερα σήκωσα το αυτοκίνητο στη ράμπα και διαπίστωσα ότι τον προφυλακτήρα(το μαύρο κομμάτι) το έχω σκίσει,έχει ξεκουμπώσει και από το βαμμένο κομμάτι...Λέω λοιπόν μιας και έχω ένα δεύτερο πάνω κομμάτι προφυλακτήρα να το κόψω και θα ήθελα λίγη βοήθεια για τον τρόπο κοψίματος.

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 20:27 »
kαλησπερα φιλε μου ο vvt κοβετε ακριβως κατω απο τις σιτες στη μεση δλδ και ακριβως ευθεια απο τη μια ακρη εως την αλη ακρη.
τωρα ο τροπος με ενα καλο μαχαιρι με σιδεροπριονο με ψιλη λαμα και μετα φτιαξιμο με μια λιμα και εισαι κομπλε.
εννοητε εχεις βγαλει το μαυρο κομματι και εχεις ξεκουμποσει και τους θολους οπου και αυτους κατα τον ιδιο τροπο του κοβεις
και οπου πιανει ο προφυλακτιρας χαμηλα.
αμα θες με καποιο χαρακα πρωτα τραβας γραμμες ευθειες με μαρκαδορο.
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 21:56 »
kαλησπερα φιλε μου ο vvt κοβετε ακριβως κατω απο τις σιτες στη μεση δλδ και ακριβως ευθεια απο τη μια ακρη εως την αλη ακρη.
τωρα ο τροπος με ενα καλο μαχαιρι με σιδεροπριονο με ψιλη λαμα και μετα φτιαξιμο με μια λιμα και εισαι κομπλε.
εννοητε εχεις βγαλει το μαυρο κομματι και εχεις ξεκουμποσει και τους θολους οπου και αυτους κατα τον ιδιο τροπο του κοβεις
και οπου πιανει ο προφυλακτιρας χαμηλα.
αμα θες με καποιο χαρακα πρωτα τραβας γραμμες ευθειες με μαρκαδορο.

μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις μονοτική ταινία για οδηγό. Ο θολος μέσα θέλει κόψιμο στο ίδιο ύψος με τον προφυλακτήρα. Μπορείς να πιάσεις και τον θόλο με tierup σε κάποια σταθερα σημεία.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2010, 19:20 »
Aκριβώς. Εγώ έβγαλα το μαύρο πλαστικό, κόλλησα την μονωτική ταινία εκεί που ήθελα να τον κόψω, και τον έκοψα με έναν τροχό. Φυσικά,κόπηκαν και τα πλαστικά των θόλων.Ένα σημείο που θέλει προσοχή είναι ότι με το κόψιμο αυτό, απομακρύνεται και ένα πλαστικο "στήριγμα" ας πούμε του προφυλακτήρα που τον κρατάει κόντρα. Δηλαδή τον κρατάει σταθερό και δεν τον αφήνει να μπεί προς τα μέσα. Έτσι από τα πλαστικά που έκοψα έφτιαξα δύο γωνίες και τις βίδωσα πάνω σε δύο βάσεις που μένουν κενές λόγω της αφαίρεσης των πλαστικών ακριβώς εκεί που τελειώνει ο κουτσουρεμένος πλέον προφυλακτήρας και η άλλη μεριά πιάνει σε δύο τρύπες που άνοιξα κάτω απο τον προφυλακτύρα...!
Και τα προβολάκια δεν είναι αναγκαίο να τα χάσουμε! Έβαλα τα προβολάκια μέσα στους δύο αεραγωγούς που υπάρχουν ψηλότερα! Τα έβαλα πάνω,σχεδίασα που πρεπει να κοπεί και άνοιξα τις τρύπες. Στράβωσα τις βάσεις τους έτσι ώστε να βιδώνονται από μπροστά και τα βίδωσα ακριβώς πίσω από εκείνο το πλαστικό που χωρίζει τον αεραγωγό στη μέση και δεν φαίνονται οι βίδες. Θέλει προσοχή να τα στραβώσουμε ώστε να χτυπουν ευθεία αλλιώς αληθορίζουν προς τα έξω λόγως της κλίσης του προφυλακτήρα. Και αφού τα τοποθετήσουμε πάμε σε ένα τοίχο και τα ρυθμίζουμε ώστε να φέγγουν στο ίδιο ύψος γιατί δεν μπορούμε να τα τοποθετήσουμε και ακρίβεια χιλιοστών!! Αλλά τώρα που είναι ψηλότερα φέγγουν καλύτερα Αυτά.... ;D Γενικά θέλει αρκετό κόπο και πολύ μεράκι να γίνει σωστή η δουλειά. Το κόψιμο του προφυλακτήρα είναι το εύκολο μέρος! Από εμφάνιση σκίζει (αγριεύει πάρα πολύ, φαίνονται όλα τα σιδεραικά από κατω.), πλέον δεν σκέφτομαι αν βρίσκω ή δεν βρίσκω στα εμπόδια, ο συνοδηγός κατεβαίνει λιγότερες φορες κάτω για κουμάντο!! Αλλα πιστεύω ότι πλέον χρειάζεται να μπεί μια ποδιά μπροστά γιατί μπορεί να περνάω "αέρα" στα εμπόδια αλλά καραδοκούν ακριβότερες ζημιές!!

Αποσυνδεδεμένος tziker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2010, 19:57 »
Ποιές είναι οι ακριβότερες ζημιές αφου σασί βλέπει μπροστά!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2010, 20:20 »
Δηλαδή βγάζεις την μπροστινή ποδιά άχρηστη? ??? Ακριβώς από πίσω κρύβεται η αντιστρεπτική.
με τον προφυλακτήρα προσέχεις παραπάνω ή έστω σε ειδοποιεί με τον γνώριμο ήχο του. Τώρα απλά θα ακούσεις κατευθείαν έναν μεταλλικό θόρυβο. Δεν λέω, και πιο πριν είχες αυτόν τον κίνδυνο αλλά τώρα είσαι ένα κλίκ πιο εκτεθημένος.

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2010, 22:01 »
Φίλε Alpinist θα μπορούσες να βάλεις 1-2 φωτογραφίες από το κάτω μέρος για να δούμε το αποτέλεσμα γιατί έτσι κι αλλιώς το κόψιμο δεν το γλιτώνουμε . (Και e-mail  με φωτογραφία από κινητό μας κάνει, αν δε γίνεται)   ;)
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2010, 22:39 »
Ναι, ευχαρίστως να στείλω, αλλά θα πρέπει να περιμένεις/περιμένετε γιατί έχει χαλάσει ο υπολογιστής μου(μέσα στον οποίο έχω τις φώτο) και στέλνω από άλλους...

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2010, 11:00 »
Καλημέρα παιδιά,
Υπάρχει κάποιος ή από εδώ μέσα ή κάποιο μαγαζί που μπορεί να μου κόψει και μένα τον προφυλακτήρα?
Εάν θέλετε κάντε μου ένα pm.
Ευχαριστώ  yah

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2010, 22:46 »
Καλημέρα παιδιά,
Υπάρχει κάποιος ή από εδώ μέσα ή κάποιο μαγαζί που μπορεί να μου κόψει και μένα τον προφυλακτήρα?
Εάν θέλετε κάντε μου ένα pm.
Ευχαριστώ  yah
Παναγιώτη, ανα χείρας μαρκαδόρο, μονοτική ή χαρτοταινία, τροχάκι με δίσκο κοπής και παίξ' το ο χασάπης της γειτονιάς! ;D ;D ;D
Μόνος σου το ευχαριστιέσαι καλήτερα!!! lol lol lol
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: κοψιμο προφυλακτηρα...
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2010, 07:54 »
 ;D Δεν αντιλέγω αλλά φοβάμαι ότι θα κάνω καμιά πατάτα και θα ψάχνομαι μετά...