Αποστολέας Θέμα: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?  (Αναγνώστηκε 7715 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 14:45 »
Ο αδελφός μου όπως προανέφερα το πέρασε ως κακόβουλες ενέργειες. Θα πρέπει όμως να προσέξεις στο συμβόλαιο από πιο ποσό και πάνω σε αποζημιώνουν γιατί αν για παράδειγμα σε αποζημιώνουν από 300 ευρώ και πάνω και η ζημιά σου είναι 250 ευρώ δε σου δίνουν τίποτα, αν πάλι είναι η ζημιά 400 ευρώ θα σου δώσουν τα 100 και ούτω καθεξίς.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 15:09 »
Ναι αλλα μπορω να πω στον λαμαρινα μου ναβγαλει ενα μεγαλυτερο τιμολογιο απ'οσο ειναι η ζημια και να αποζημιωθω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 18:31 »
Ναι αλλα μπορω να πω στον λαμαρινα μου ναβγαλει ενα μεγαλυτερο τιμολογιο απ'οσο ειναι η ζημια και να αποζημιωθω.
Αυτό θα ήταν το καλύτερο γιατί θα έφτιαχνες το αμάξι άμεσα αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται γιατί οι ασφαλιστικές έχουν στάνταρ τιμοκατάλογο για κάθε επισκευή. Εγώ τι να κάνω μου λες που ένας σκύλος δάγκωσε μπροστά δεξιά τον προφυλακτήρα και το πλαστικό φτερό; Μιλάμε είναι απίστευτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και δεν ξέρω τι να κάνω. bhe

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 21:43 »
Ο αδελφός μου όπως προανέφερα το πέρασε ως κακόβουλες ενέργειες. Θα πρέπει όμως να προσέξεις στο συμβόλαιο από πιο ποσό και πάνω σε αποζημιώνουν γιατί αν για παράδειγμα σε αποζημιώνουν από 300 ευρώ και πάνω και η ζημιά σου είναι 250 ευρώ δε σου δίνουν τίποτα, αν πάλι είναι η ζημιά 400 ευρώ θα σου δώσουν τα 100 και ούτω καθεξίς.

ο αδερφος σου απο οτι καταλαβαινω εχει μεικτη ασφαλεια και εχει και προσθετη πραξη τις κακοβουλες ενεργειες.

Η μερικη κλοπη δεν εχει καμια σχεση με το πακετο του αδερφου σου για αυτο μην μπερδευεσαι.

Για να καληφθει ο greenjimny ή ο οποιοσδηποτε απο τετοιες ζημιες θα πρεπει να εχει μερικη κλοπή. Η μερικη κλόπη αποζημιώνει οπιαδηποτε ζημια εχει το αυτοκινητο κατα την κλοπή ή την αποπειρα κλοπής.

Γενικοτερα ειναι ΗΛΙΘΙΟ να μην εχεις μερική κλοπή γιατι πολυ απλά η ολική κλοπη σε αποζημιώνει μονο αν σου κλεψουν ολο το αμαξι και δεν το βρεις εντος 6 μηνων.

το να προσθεσει ο greenjimny επιπλεον την μερικη κλοπή δεν ειναι και απολυτο οτι θα πιασει γιατι ειτε σε μερική κλοπή, ειτε σε μεικτη ασφάλεια κλπ πολλες ασφαλιστικές ζητανε να σου φωτογραφισουν πρωτα το αμαξι. Εγω για να μην το παιδευω το θεμα θα αλλαζα το τζαμι και θα επισκευαζα σε εναν λαμαρινα την ζημια. Για το βαψιμο πηγαινε σε ενα chipa away ή παρεμφερες για τοπικο βαψιμο, απο το να βαφεις ολη την πλευρα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 16:08 »
Στην chipa away μπορει να μου βγει και οσο θα μου παρει ο λαμαρινας μου για βαψιμο ολου του αυτοκινητου. :o
Θα παω να το διευκρινησω στην ασφαλεια μου.
Θα τους πω και καλα οτι κατι παρομοιο συνεβη σε εναν απο τη γειτονια μου και θελω να με καλυψουν για τετοιες περιπτωσεις.
Για μερικη κλοπη ποσο παει περιπου το παραδακι?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 16:35 »
Για μερικη, ολική κλοπή και για ίδιες ζημιές, το κόστος εξαρτάται ανάλογα με την αξία του αυτοκινήτου

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 18:45 »
Παράθεση
Για να καληφθει ο greenjimny ή ο οποιοσδηποτε απο τετοιες ζημιες θα πρεπει να εχει μερικη κλοπή. Η μερικη κλόπη αποζημιώνει οπιαδηποτε ζημια εχει το αυτοκινητο κατα την κλοπή ή την αποπειρα κλοπής.
Ήμουν ασφαλισμένος στην «ΑΣΠΙΣ»-δα. Ως μερική κλοπή, περιέγραφε με σαφήνεια την κλοπή μέρους-κομματιών  του αυτοκινήτου  που είναι απαραίτητα  για να κινηθεί (π.χ. τη ρόδα). ΌXI οποιαδήποτε ζημιά προξενηθεί κατά την απόπειρα κλοπής.
Προφανώς  η μερική κλοπή  διαφέρει από ασφάλεια σε ασφάλεια.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 14:17 »
Παιδια καλημέρα.Στην περιπτωση αποπειρας κλοπης οπως ανεφετε χωρις να μουν μεσα καταστρεφοντας για παραδειγμα την κλειδαρια σου και το πλαισιο της θα πρεπει να εχεις μερικη κλοπη ή και κατι αλλο?Μπερδευτηκα με αυτα που γραψατε παραπανω.Εγω εχω Μινεττα αλλα δεν βλεπω πουθενα να τα γραφει ξεκαθαρα.Ο ασφαλιστης ειναι τενεκες 0_21 0_21

Δημήτρη (Setteras)αυτό που γράφεις εσυ για πλαφον της εταιριας πχ ζημια 300ευρω και πανω, οι κλειδαριες (2) κανουν κανα 85αρι και 30 να σου τις προσαρμοσει στο κλειδι σου =115 ,βάλε και ενα 150αρι να φτιαξουν πλαισια και τοπικο βαψιμο ,συνολο περιπου 265ευρω στο περιπου.Αν ισχυει αυτο που λες για πλαφον τοτε δεν αξιζει καν να το δηλωσουμε bhe bhe
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 14:20 από alemx »

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 14:26 »
Εμενα παντως και τις δυο φορες που μου το εχουν ανοιξει,ειχα μερικη κλοπη, και μου τα καλυψαν πληρως.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 14:48 »
Παιδια καλημέρα.Στην περιπτωση αποπειρας κλοπης οπως ανεφετε χωρις να μουν μεσα καταστρεφοντας για παραδειγμα την κλειδαρια σου και το πλαισιο της θα πρεπει να εχεις μερικη κλοπη ή και κατι αλλο?Μπερδευτηκα με αυτα που γραψατε παραπανω.Εγω εχω Μινεττα αλλα δεν βλεπω πουθενα να τα γραφει ξεκαθαρα.Ο ασφαλιστης ειναι τενεκες 0_21 0_21

Δημήτρη (Setteras)αυτό που γράφεις εσυ για πλαφον της εταιριας πχ ζημια 300ευρω και πανω, οι κλειδαριες (2) κανουν κανα 85αρι και 30 να σου τις προσαρμοσει στο κλειδι σου =115 ,βάλε και ενα 150αρι να φτιαξουν πλαισια και τοπικο βαψιμο ,συνολο περιπου 265ευρω στο περιπου.Αν ισχυει αυτο που λες για πλαφον τοτε δεν αξιζει καν να το δηλωσουμε bhe bhe

  Αλέξανδρε το πλαφόν που αναφέρω ισχύει για τις μεικτές ασφάλειες. Στην περίπτωσή σου λογικά θα κόψουν ότι προβλέπεται λόγω παλαιότητας του αυτοκινήτου εκτός και αν το αυτοκίνητο σου είναι καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 15:05 »
Εμενα παντως και τις δυο φορες που μου το εχουν ανοιξει,ειχα μερικη κλοπη, και μου τα καλυψαν πληρως.
Ευθυμη σε ποια εταιρια ησουν?Εσπασαν τις κλειδαριες μονο ή μπηκαν και μεσα.Εχει διαφορα νομιζω.Εκανες και καταγγελια στην ασφαλεια?


Δημητρη σωστα περι παλαιοτητας το γνωριζω ,αλλα ειναι κατι που δεν το βρισκεις μεταχειρισμενο.
Τελος παντων θα δουμε bhe
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 15:11 από alemx »

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 15:18 »
  Είναι μη σου τύχει. Γιατί από τέτοιες ιστορίες κοιτάς να βγεις το λιγότερο δυνατό χαμένος.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 23:02 »
Παιδια οι πλαφον τιμες και ολα αυτα ειναι για να μας κοροιδευουν.Οπως επισης και η παλαιοτητα, κανενας νομος δεν υπαρχει περι αυτων.Αν μπεις στη διαδικασια και βαλεις δικηγορο και το τραβηξεις το θεμα, θα σε παρουν απο μονοι τους τηλεφωνο και θα σε αποζημιωσουν ακομη και για τις μερες που το αμαξι σου εμεινε στο συνεργειο χωρις να επισκευαζεται.Εχω προσωπικη εμπειρια απο τετοιο θεμα.
Την τελευταια φορα πριν 2 χρονια περιπου που μου χτυπησαν 2 πορτες (οχι στο jimny) τους πηγα τιμολογιο 1970 ευρω και τα πληρωσαν ολα κανονικα. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 12:37 »
Γενικά πάντως αποτελεί πάγια τακτική των ασφαλιστικών να υπολογίζουν το ποσό που θα σου κόψουν, έτσι ώστε αν το πας δικαστικώς, με τα χρήματα του δικηγόρου να σου έρθει μία η άλλη. Έχει τύχει σε συγγενικό μου πρόσωπο με σοβαρό τρακάρισμα, και ο μόνος κερδισμένος ήταν ο δικηγόρος…
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 13:17 »
Σε καποιον αλλον, σχετικο με αποπειρα κλοπης  μονο κλειδαριες χωρις να μπουν μεσα σας εχει τυχει?
Και αν ναι με τι 'κωδικο' σας καλυψανε?
Μερικη κλοπη?Βανδαλιστικες ενεργειες ? κλπ