Αποστολέας Θέμα: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?  (Αναγνώστηκε 7717 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« στις: Οκτώβριος 24, 2009, 20:42 »
Καλησπερα
Υπαρχει καποιος ασφαλιστης συν-φορουμιστας η καποιος που να γνωριζει αρκετα περι ασφαλειων?
Ευχαριστω
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 16:33 »
Αν υπαρχει καποιος που να ξερει, παρακαλω ας επικοινωνησει μαζι μου εστω και με π.μ., χρειαζομαι καποιες πληροφοριες.
Ευχαριστω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 17:23 »
  Δεν είμαι ασφαλιστής αλλά ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. Αν είναι κάτι που δε μπορείς να πεις δημόσια στείλε πμ.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 17:09 »
Την περασμενη Πεμπτη το βραδυ καποιο @ρ...δι εβαλε προσπαθησε με κατσαβιδι να ανοιξει το πισω δεξι παραθυρο απο το jimny μου.Ετσι ραγισε το τζαμι και στραβωσε τη λαμαρινα.Πρεζονι η ταν στανταρ γιατι απο εκεινο το παραθυρο οσο και να προσπαθουσε δεν θα τ'ανοιγε.
Τελος παντων, εχω ασφαλεια για θραυση κρυσταλλων αλλα λογικα για τη λαμαρινα δε θα με αποζημιωσουν, παρα μονο για το τζαμι.Ειναι σε δυσκολο σημειο το στραβωμα και θα πρεπει να βαφει ολη η δεξια μερια εως την πορτα του συνοδηγου.
Αυτο ακουσα οτι θεωρειται τρομοκρατικη ενεργεια, τουλαχιστον με αυτον τον ορο το αποκαλουν οι ασφαλιστικες.
Ρωταω αν μπορω να παω απο αυριο (παρολο που το συμβολαιο μου λειγει σε 1 μηνα και κατι) και να κανω ανανεωση στο συμβολαιο και να συμπεριληφθει και η ασφαλιση για βανδαλισμους-τρομοκρατικες ενεργειες και να παω σαν καλο παιδι μετα απο 3-4 βδομαδες εξω απο ενα γηπεδο που θα εχει ντερμπι και να φωτο γραφισω εκει το αμαξι μου με τη ζημια που εχει ωστε να αποζημιωθω και για τη λαμαρινοδουλεια.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 17:16 »
  Ο αδελφός μου είχε πάθει κάτι ανάλογο και είχε αποζημιωθεί όμως δεν μπορώ να τον βρώ τώρα για να σου πω ως τι το πέρασε και αποζημιώθηκε. Όταν τον βρω θα σε ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 17:17 »
Αν μπορεις οταν τον βρεις ρωτησε τον σε παρακαλω.
Ευχαριστω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 10:47 »
αν εχεις μερικη κλοπη σε καλυπτει σιγουρα αλλα θα πρεπει να εχεις ενα χαρτι απο την αστυνομια για να δηλωσεις το συμβαν.

Με τον ασφαλιστη σου μιλησες?

τελος αν η ζημια ειναι γυρω απο το τζαμι μπορεις να κανεις και τοπικη επισκευη αντι να βαψεις ολη την πλευρα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:29 »
αν εχεις μερικη κλοπη σε καλυπτει σιγουρα .

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Από όσο ξέρω, με την μερική κλοπή, καλύπτεσαι ΜΟΝΟ στην περίπτωση που σου κλέψουν κάποιο εξάρτημα, απαραίτητο για την κίνηση του αυτοκινήτου (ουσιαστικά μόνο οι ρόδες).Δυστυχώς κάποιοι ασφαλιστές κάνουν λάθος ενημέρωση και σου λένε ότι με την μερική κλοπή καλύπτεσαι πχ αν σου κλέψουν το ραδιοcd. Αυτό όμως καλύπτεται από άλλον "κωδικό" (νομίζω από κάλυψη περιεχομένου αυτοκινήτου).

Για τη ζημιά του greenjimny, νομίζω ότι καλύπτεσαι από τον κωδικό "κακόβουλες ενέργειες". Ούτε καν απο τον κωδικό "μικτή ασφάλιση".

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 12:54 »
αν εχεις μερικη κλοπη σε καλυπτει σιγουρα .

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Από όσο ξέρω, με την μερική κλοπή, καλύπτεσαι ΜΟΝΟ στην περίπτωση που σου κλέψουν κάποιο εξάρτημα, απαραίτητο για την κίνηση του αυτοκινήτου (ουσιαστικά μόνο οι ρόδες).Δυστυχώς κάποιοι ασφαλιστές κάνουν λάθος ενημέρωση και σου λένε ότι με την μερική κλοπή καλύπτεσαι πχ αν σου κλέψουν το ραδιοcd. Αυτό όμως καλύπτεται από άλλον "κωδικό" (νομίζω από κάλυψη περιεχομένου αυτοκινήτου).

Για τη ζημιά του greenjimny, νομίζω ότι καλύπτεσαι από τον κωδικό "κακόβουλες ενέργειες". Ούτε καν απο τον κωδικό "μικτή ασφάλιση".
Η μερικη κλοπη αφορα οπιαδηποτε ζημια φερει το αυτοκινητο σε περιπτωση κλοπης ή προσπαθειας κλοπης.

Αν εχεις μονο ολικη κλοπη και βρεις το σασι ΜΟΝΟ του αυτοκινητου δεν περνεις δεκαρα ως αποζημιωση . Με την μερικη κλοπη εξασφαλιζεις οτι οτιδηποτε σου κλεψουν ή καταστρεψουν κατα την κλοπη ή αποπειρα κλοπης, τοτε μπορεις να ζητησεις αποζημιωση.


Κακοβουλη ενεργεια θα ηταν να σου το χαρακωσουν, οπως η περιπτωση τοπυ φιλου μας ειναι λιγο μπλεγμενη γιατι θα μπορουσες να πεις οτι ειναι κακοβουλη αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αποοπειρα κλοπης επομενως αν εχει και χαρτι απο την αστυνομια οτι εγινε αποπειρα κλοπης τοτε δεν μπορει η ασφαλιστικη να μην τον αποζημιωσει.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 13:29 »
Παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας, η μερικη κλοπη ειναι οπως αναφερατε κ εσεις μονο αν σου κλεψουν τις ροδες.Το διευκρινησα αυτο, αν και δεν εχω μερικη κλοπη, ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν αποζημιωνεσαι σε τετοιες περιπτωσεις.
Σκεφτομαι να παω να δηλωσω τελικα το συμβαν και να αποζημιωθω για το τζαμι, και στο λαμαρινα που θα παω και θα μου περασει το τζαμι, να φτιαξει και τη λαμαρινα και να τα βαλει ολα σε ενα τιμολογιο και να τα παρω απο την ασφαλιστικη.
Τοπικα δεν θα γινει επισκευη γιατι θα φαινεται ασχημα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 22:36 »
  Ο αδελφός μου το πέρασε ως ¨κακόβουλες ενέργειες¨ και τον αποζημίωσαν. Τώρα το ποσό που θα πάρεις εξαρτάται από το συμβόλαιο που θα κάνεις. Η διαδικασία που έκανε ήταν πρώτα να πάει στην αστυνομία να δηλώσει το γεγονός ως ¨κακόβουλη ενέργεια¨ και αφού πήρε επιτόπου βεβαίωση το ανέφερε στην ασφαλιστική. Καλό θα είναι να δηλώσεις ως ημερομηνία που έγινε την ημέρα που θα πας στην αστυνομία.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 22:52 »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.
Το συμβολαιο μου ληγει σε ενα μηνα, τοτε θα το ανανεωσω και θα παω να το φτιαξω (μην υποψιαστουν και τιποτα απο την ασφαλιστικη και εχουμε αλλα).
Ευχαριστω και παλι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:16 »
Παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας, η μερικη κλοπη ειναι οπως αναφερατε κ εσεις μονο αν σου κλεψουν τις ροδες.Το διευκρινησα αυτο, αν και δεν εχω μερικη κλοπη, ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν αποζημιωνεσαι σε τετοιες περιπτωσεις.
Σκεφτομαι να παω να δηλωσω τελικα το συμβαν και να αποζημιωθω για το τζαμι, και στο λαμαρινα που θα παω και θα μου περασει το τζαμι, να φτιαξει και τη λαμαρινα και να τα βαλει ολα σε ενα τιμολογιο και να τα παρω απο την ασφαλιστικη.
Τοπικα δεν θα γινει επισκευη γιατι θα φαινεται ασχημα.

χωρις παρεξηγηση αλλα η μερικη κλοπή σε αποζημιωνει για οτιδηποτε παθει το αμαξι κατα την κλοπη ή αποπειρα κλοπης.

Αν δηλαδη σου κλεψουν ολο το αμαξι και βρεις το σασι του μετα απο 1 μηνα, αν δεν εχεις μερικη κλοπη δεν θα παρεις καμια αποζημιωση.
Περσι που μου ανοιξανε το δικο μου και κανανε ζημια στην κλειδαρια και στο χρωμα γυρω απο την κλειδαρια, μου το αποζημιωσαν απο τον "ΦΟΙΝΙΚΑ" με την μερικη κλοπή.

οι κακοβουλες ενεργειες ειναι ξεχωριστο κομματι. πιθανον να καλυπτει και μικροζημιες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σε καλυπτουν μονο αυτες για την ζημια σου.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 13:50 »
Παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας, η μερικη κλοπη ειναι οπως αναφερατε κ εσεις μονο αν σου κλεψουν τις ροδες.Το διευκρινησα αυτο, αν και δεν εχω μερικη κλοπη, ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν αποζημιωνεσαι σε τετοιες περιπτωσεις.
Σκεφτομαι να παω να δηλωσω τελικα το συμβαν και να αποζημιωθω για το τζαμι, και στο λαμαρινα που θα παω και θα μου περασει το τζαμι, να φτιαξει και τη λαμαρινα και να τα βαλει ολα σε ενα τιμολογιο και να τα παρω απο την ασφαλιστικη.
Τοπικα δεν θα γινει επισκευη γιατι θα φαινεται ασχημα.

χωρις παρεξηγηση αλλα η μερικη κλοπή σε αποζημιωνει για οτιδηποτε παθει το αμαξι κατα την κλοπη ή αποπειρα κλοπης.

Αν δηλαδη σου κλεψουν ολο το αμαξι και βρεις το σασι του μετα απο 1 μηνα, αν δεν εχεις μερικη κλοπη δεν θα παρεις καμια αποζημιωση.
Περσι που μου ανοιξανε το δικο μου και κανανε ζημια στην κλειδαρια και στο χρωμα γυρω απο την κλειδαρια, μου το αποζημιωσαν απο τον "ΦΟΙΝΙΚΑ" με την μερικη κλοπή.

οι κακοβουλες ενεργειες ειναι ξεχωριστο κομματι. πιθανον να καλυπτει και μικροζημιες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σε καλυπτουν μονο αυτες για την ζημια σου.
Για να το περάσεις στην μερική κλοπή θα πρέπει πριν μετακινήσεις το αυτοκίνητο να έρθει η σήμανση και να πάρει αποτυπώματα και γενικά έχει διαδικασία. Και εκτός αυτού στην περίπτωση του αδελφού μου αν το πέρναγε στην μερική κλοπή δεν θα έπερνε όλο το ποσό, δεν ξέρω το γιατί. Και κάτι άλλο που είναι πολύ βασικό είναι το αρχικό ποσό απαλλαγής που σου βάζει η ασφάλεια σου γιατί μόλις το ξεπεράσεις σε αποζημιώνει.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ?
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 14:21 »
Ωπ τωρα μπερδευτηκα ρε παιδια, τι να παω να βαλω στο συμβολαιο μου τελικα?Μερικη κλοπη η κακοβουλες ενεργειες?
Στη μερικη κλοπη για να σε αποζημιωσουν δεν θα πρεπει να σου εχουν κλεψει κατι?
Nobody is perfect...except the captain!!!!