Αποστολέας Θέμα: jimny  (Αναγνώστηκε 3818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GTL

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
jimny
« στις: Οκτώβριος 24, 2009, 16:11 »
γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με το τρεμουλο που ακουω συνεχεια για το jimny γιατι εχω και εγω jimny και δεν εχω προβλημα.πρεπει να προσεξω κατι?

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: jimny
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 16:31 »
Όταν θα αλλάξεις λάστιχα, θα τα ξαναπούμε. Ως τότε, μην ασχολείσαι καν !

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 18:12 »
Όταν θα αλλάξεις λάστιχα, θα τα ξαναπούμε. Ως τότε, μην ασχολείσαι καν !

ΏΠΑ!!Αυτό δεν το ήξερα...για εξηγησε μας....εγλω δεν καταλαβα που "κολάνε" τα λάστιχα...???
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 18:25 »
στη ζυγοστάθμιση

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 18:33 »
άρα όλα είναι θέμα καλή ζυγοστάθμησης!!Και απο ότι κατάλαβα(σύμφωνα με το δικό μου αμάξι) έχουν σημασία και οι ζάντες...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος GTL

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: jimny
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 20:11 »
γνωριζω για την ζυγοσταθμιση οταν αλλαξω λαστιχα οτι πολλες φορες τρεμει αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αλλο προβλημα σε σχεση με το τρεμουλο,οπως μου ανεφεραν,στο φρεναρισμα του αυτοκινητου.εχετε αντιμετωπισει τετοιο προβλημα?εγω εχω γυρω στις 20000χλμ και ειχα τετοιο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος GTL

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: jimny
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 20:14 »
συγνωμη λαθος δεν ειχα τετοιο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 20:36 »
Εγω εχω ενα Jimny vvt του 11/2005 και αρκετα γρηγορα,σχεδον απο τον πρωτο χρονο τα ελυσα και τα δυο προβληματα με αρκετο ψαξιμο αλλα με ελαχιστο τελικα κοστος!

Για το τρεμουλο φταιει η ζυγοσταθμιση η οποια δεν γινεται οπως στα αλλα αυτοκινητα γιατι η τρυπα της ζαντας λογω της πλυμνης ειναι τεραστια και ποτε δεν εφαρμοζει σωστα στο μηχανημα ωστε να γινει σωστη ζυγοσταθμιση! Υπαρχει ενας λαστιχας στην Αθηνα και γνωστος off roader που εχει φτιαξει στον τορνο εναν κωνικο ανταπτορα ωστε να ζυγοσταθμιζονται σωστα οι τροχοι των Jimny! Το ονομα του αρχιζει απο Κοκο...
Οχι μονο δεν τρεμει αλλα φοραω και κατι γαιδουρια Insa Turbo αναγομωση και κανενα προβλημα!


Νομιζω πως τελικα η λυση ειναι αυτη...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 21:00 »
Σήμερα άλλαξα λάστιχα , η ζυγοστάθμιση έγινε όπως σε όλα τα αυτοκίνητα ,χωρις ανταπτορες κωνικούς  κτλ. και τρέμουλο δεν υπάρχει.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 21:05 »
και σε εμενα ετυχε την προηγουμενη φορα...

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 21:13 »
Η ζυγοσταθμιση πρέπει να γίνεται από καλό μηχάνημα.Αν δεν μπορείται να βρείτε ένα τότε δοκιμάστε και σε γαιδουράκι!Κάνει πραγματικά σωστή δουλειά!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: jimny
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 22:32 »
Eγώ με καινούριο αυτοκίνητο (αγορασμένο τον 6ο του 2009) δεν είχα καν υποψία τρέμουλου (τα λέω αυτά γιατί παρακολουθούσα το συγκεκριμένο θέμα πολύ πριν πάρω την τελική απόφαση να το αγοράσω). Το πήγα για αλλαγή ελαστικών σε λαστιχά που είχε και τζίμνυ (είχα κάνει περίπου 6300 χλμ, ενώ τώρα έχω 6500 χλμ) και σας πληροφορώ ότι μετά από 2 ζυγοσταθμίσεις (που έδειχναν 0 και στους 4 τροχούς και τις 2 φορές), εμφάνισε τρέμουλο ακριβώς όπως περιγράφεται (στα 75χλμ. και μέχρι τα 80-82). Τελικά έκλεισα ραντεβού από εκεί που το πήρα (στον 2ο του Περιστερίου, όχι το μέλος του γνωστού δικτύου της Σουζούκι) και την Τρίτη θα πάω για ενδεχόμενες αλλαγές. Θα σας ενημερώσω σε κάθε περίπτωση.

Σημ. : έδειχναν ενήμεροι (μάλλον) για το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
Απ: jimny
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:22 »
Αχ........αυτό το τρέμουλλο είναι η κατάρα του jimny........ Όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αμορτιζέρ τιμονιού..........
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: jimny
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 12:06 »
Αχ........αυτό το τρέμουλλο είναι η κατάρα του jimny........ Όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αμορτιζέρ τιμονιού..........
οχι  ;D
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: jimny
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 10:49 »
Έχω ενημερώσει για το θέμα σε άλλο topic (ΤΡΕΜΟΥΛΟ FOR EVER). Βέβαια, απάντηση ή σχόλιο δεν πήρα από κανέναν (αυτό το λέω επειδή αρκετές φορές ζητήθηκε από πολλούς χρήστες η ενημέρωση τους από πλευράς ατόμων που διόρθωσαν με τον α' ή β' τρόπο το πρόβλημα , ενώ τώρα που παρέθεσα τα αποτελέσματα, πέρασε στο ντούκου !). Δεν εννοώ να μου πείτε 'ευχαριστώ', αλλά τουλάχιστον πείτε "ναι, αυτό έκανα και εγώ" ή "όχι, δεν το έκανα" ή "ναι, το έκανα αλλά και πάλι τα ίδια" ή ό,τι τελος πάντων πιστεύετε. Διαφορετικά, οριστική (ή αν όχι οριστική, τουλάχιστον ικανοποιητική) λύση στο πρόβλημα δεν θα βρεθεί.