Αποστολέας Θέμα: kayaba agx σε jimny  (Αναγνώστηκε 7910 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 19:30 »
Ευχαριστω για τις συμβουλες ολα τα παιδια.Εχω και μια ακομη ερωτησουλα προς τους 'αναρτησιολογους' του forum αν μπορουν να μας διαφωτισουν γιατι εχω μπερδευτει λιγο. Η διαφορετικη μαρκα αμορτισερ εμπρος και πισω απο τον κατασκευαστη μηπως σημαινει οτι η επιλογη ιδιας μαρκας,(ome,monroe,bilstein,kyb...) εμπρος και πισω, απο εμας δεν θα εχει τα σωστα αποτελεσματα στο jimnακι μας? Μηπως δηλαδη χρειαζεται αλλο μπροστα και αλλο πισω( απο θεμα σκληροτητας)?
Με όλη την καλή διάθεση, μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο κάπου ...η σκληρότητα των αμορτισέρ δεν έχει να κάνει με τη μάρκα, ούτε σημαίνει ότι π.χ. το σετ της OME για το jimny έχει το ίδιο valving (σκληρότητα αν προτιμάς) μπροστά-πίσω, άρα λοιπόν μη σε ανησυχεί καθόλου το γεγονός ότι αμορτισέρ της ίδιας μάρκας μπορεί να έχουν πρόβλημα στο jimny (και σε κάθε αυτοκίνητο). Επίσης μη σε μπερδεύει το θέμα λαδιού ή λαδιού/αζώτου, δεν έχει να κάνει με τη σκληρότητα του αμορτισέρ, είναι θέμα ρύθμισης.
off topic : Τι μάθημα δίνεις ;
Για άδεια ραδιοερασιτέχνη... :D :D
Ανώτερη αναρτησιολογία, β' εξάμηνο...!!!!! yah >12419 >12419

(Αναμενόμενος βαθμός: 10/10)
lol lol lol lol lol lol _1087> >3541<
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 21:14 »
Η αληθεια ειναι οτι ειχα μπερδευτει λιγο.Οποτε με βλεπω να καταληγω και γω στις γνωστες λυσεις. Α μηπως γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο το γκλανκ,γκλανκ,κταν,κτον... (μεταλικος ηχος ) που ακουγεται απο την πισω αναρτηση τωρα τελευταια (93.000 km)?Μου χει σπασει τα νευρα.Πρωτα το ακουγα σε μεγαλα κρεμασματα των πισω τροχων,τωρα το ακουω με το παραμικρο πεζοδρομιο ή λακουβα.(ελπιζω να εγινα λιγο κατανοητος με αυτη την περιγραφη 0_21)

Υ.Γ. Sorry για τις πολλες και ενδεχομενως, ανοητες ερωτησεις, απλα σαν καινουριος στο forum θελεις να μαθεις τα παντα απο ανθρωπους που γνωριζουν!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 21:50 »
Έχεις κοτσαδόρο?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 23:19 »
Εχω, Σαβα και αλλαζω ανα 3 μηνες ενα λαστιχακι που ειναι για να μην κοπαναει με την εξατμιση αν εννοεις αυτο.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 08:42 »
Ναι, μήπως αυτό ακούς? Όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο, πιάσε με το χέρι την εξάτμιση κ κούνα την δεξιά αριστερά να ακούσεις αν χτυπάει πάνω στον κοτσαδόρο. Ειδάλλως, απλά ακούς να τερματίζει κάποιο ελατήριο ή αμορτισέρ... ή κάποιο έχει σπάσει - έχει φύγει από την θέση του....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 13:20 »
Αυτό είναι που με φοβίζει φίλε verse.Εχω κάτι σπασμένο,κάτι εχει φύγει απ τη θέση του?πάντως σαν ελατήριο ακούγεται και όσο φθείρεται το αμορτισέρ έχω την αίσθηση οτι το ακούω όλο και πιο πολύ!Λές να πάρω την ανάρτηση στο χέρι  ????Η εξάτμιση το τσέκαρα δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 13:42 »
Δες μήπως έχει φύγει το αμορτισέρ από την βάση του... Μπορεί να έχει "γλιστρήσει" για λίγα cm...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 13:58 »
ok θα το κοιτάξω,ευχαριστώ.