Αποστολέας Θέμα: kayaba agx σε jimny  (Αναγνώστηκε 7926 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
kayaba agx σε jimny
« στις: Οκτώβριος 16, 2009, 23:34 »
Παιδία καλησπέρα και συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά για τις πληροφορίες που δίνεται για το αγαπημένο μας jimny.ήρθε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ γιατί της μαμάς πλέον..βάρκα στο γιαλό.θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας για τα kayba agx.δεν με ενδιαφέρει τοσο πολύ το ψήλωμα γιατί παίζουν αρκετά εώς πολλα χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου.Η αλήθεια είναι οτι παίζουν και πολλά χιλιόμετρα χώμα οπότε νομίζω οτι η λύση ενός ρυθμιζόμενου αμορτισέρ είναι ψιλομονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 19:47 »
 t4 κανείς ρε παιδιά? Να διευκρινισω οτι η ιδέα για ρυθμιζόμενο αμορτισέρ προέκυψε απο την στιγμή που παρατήρησα στο συνεργείο,όταν ήταν σηκωμένο,οτι το jimny μου φοράει εμπρός kayaba (αερίου-λαδιού) ενώ πίσω tociko(αερίου) 87.Υποθέτω λοιπόν οτι τα εμπρός αμορτισέρ σε σχέση με τα πίσω εχουν και διαφορετική σκληρότητα?

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 09:22 »
εγω τα εβαλα περσι και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος.Είναι καλύτερα από τα μαμά χωρίς να είναι κούτσουρο .τα λάστιχα μου είναι 195/80 και μέχρι τώρα δεν έχου βρεί πουθενά .Μού στοίχησαν περίπου 135 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 17:10 »
Δεν ξέρω αν σε εργοστασιακό μέγεθος παίζει κάτι σε ρυθμιζόμενο.
Σίγουρα η hotbits έχει λύση με ρυθμιζόμενα αμορτισέρ αλλά νομίζω τα δίνει με ολοκληρο το κιτ ... ρώτα τους για λεπτομέριες. H Rancho (αν το γράφω καλά) επίσης έχει βγάλει και αυτή ρυθμιζόμενα τα οποία μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά. Δε μου ρχεται κατι αλλο στο μυαλό ...
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 19:47 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Τα kyb agx ειναι στο μηκος των μαμα αμορτισερ,ειναι ρυθμιζομενα εξωτερικα με μια ροδελα πανω στο αμορτισερ.Απλα σκεφτηκα οτι ετσι σκληραίνεις για ασφαλτο και μαλακωνεις για χωμα.Βασιλη σε εξυπηρετει το οτι ειναι ρυθμιζομενα ή τα εχεις μονιμα σε μια ρυθμιση?

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 20:34 »
εγω τα εβαλα περσι και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος.Είναι καλύτερα από τα μαμά χωρίς να είναι κούτσουρο .τα λάστιχα μου είναι 195/80 και μέχρι τώρα δεν έχου βρεί πουθενά .Μού στοίχησαν περίπου 135 ευρώ.

 135 ευρώ το ενα?

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 21:02 »
μαλλον το ενα εννοει γιατι εγω τα βρηκα 470 τα τεσσερα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 22:30 »
Συγνώμη παιδιά αλλά έκανα λάθος. Εβαλα τα μαυρα τα ενισχυμένα και οχι τα agx τα ρυθμιζόμενα . Αν θυμάμαι καλά στην Θεσ/νικη όπου πήρα τα μαυρα μου είπε για τα agx ότι κάνουν περίπου 500 ευρώ. Συγνώμη και πάλι και καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 11:36 »
Δεν ξέρω αν σε εργοστασιακό μέγεθος παίζει κάτι σε ρυθμιζόμενο.
Σίγουρα η hotbits έχει λύση με ρυθμιζόμενα αμορτισέρ αλλά νομίζω τα δίνει με ολοκληρο το κιτ ... ρώτα τους για λεπτομέριες. H Rancho (αν το γράφω καλά) επίσης έχει βγάλει και αυτή ρυθμιζόμενα τα οποία μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά. Δε μου ρχεται κατι αλλο στο μυαλό ...

http://www.kyb-europe.com/shocks-agx.html
http://www.kayabahellas.gr/agxgrpic.jpg

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 12:29 »
... με καθε ειδους επιφυλαξη, θεωρω οτι προκειται για  street αναρτησεις κ οι ρυθμισεις (4) πρεπει να ναι απο ... σκληρες σε  τραπεζι.

που ειναι οι αναρτησιολογοι του φορουμ να μας φωτισουν?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 12:42 »

που ειναι οι αναρτησιολογοι του φορουμ να μας φωτισουν?

Δίνουν εξετάσεις την Τετάρτη και διαβάζουν
 t4 t4 t4 t4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 13:49 »
Δίνουν εξετάσεις την Τετάρτη και διαβάζουν
 t4 t4 t4 t4
Καλά, κορόϊδευε εσύ, έχω αλληθωρήσει μιλάμε... bhe  θα κάνω απλά μια επανάληψη αύριο και ό,τι θέλει ας γίνει, άεϊ στο καλό πια.... a105 roc2
Φίλε chimas αν θέλεις ντε και καλά τα KYB AGX κοίτα εδώ http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=22710
Θεωρώ πως είναι πάρα πολλά τα χρήματα, δεν ξέρω πόσο ποιοτικά είναι αλλά σκέψου ότι πιθανότατα προσεχώς να θέλεις να το ψηλώσεις (εδώ που έχεις μπλέξει) οπότε δε θα σου κάνουν πλέον, δεν ξέρω, κρίνε και αποφάσισε μόνος σου...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 14:03 »
off topic : Τι μάθημα δίνεις ;

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 14:16 »
Ανώτερη αναρτησιολογία, β' εξάμηνο...!!!!! yah >12419 >12419

(Αναμενόμενος βαθμός: 10/10)

Αποσυνδεδεμένος chimas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
Απ: kayaba agx σε jimny
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 15:14 »
Ευχαριστω για τις συμβουλες ολα τα παιδια.Εχω και μια ακομη ερωτησουλα προς τους 'αναρτησιολογους' του forum αν μπορουν να μας διαφωτισουν γιατι εχω μπερδευτει λιγο. Η διαφορετικη μαρκα αμορτισερ εμπρος και πισω απο τον κατασκευαστη μηπως σημαινει οτι η επιλογη ιδιας μαρκας,(ome,monroe,bilstein,kyb...) εμπρος και πισω, απο εμας δεν θα εχει τα σωστα αποτελεσματα στο jimnακι μας? Μηπως δηλαδη χρειαζεται αλλο μπροστα και αλλο πισω( απο θεμα σκληροτητας)?